- Преподавателю
- Начальные классы
- «Қоршаған ортаны қорғау – парыз»
«Қоршаған ортаны қорғау – парыз»
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Балманова Ш.Ж. |
Дата | 21.03.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Мемлекеттік мекеме
№23 орта мектеп
Тақырыбы:
«Қоршаған ортаны қорғау - парыз»
Сыныбы: 3 «А»
Мұғалім: Катиева Балнұр Даулетқызы
Боралдай кенті
Сабақтың тақырыбы: «Қоршаған ортаны қорғау - парыз»
Сабақтың мақсаты:
-
Өзіндік ой-пікірін дәйекті, жүйелі айта білуге, ұтымды, шешен сөйлеуге баулу, топта жұмыс істеу арқылы өз ойларын ортаға салуға үйрету
-
Оқушылардың дүниетанымын кеңейту, логикалық ойлауын дамыту, тілін жетілдіру
-
Сыныптағы өзара ынтымақтастықты нығайту, достыққа, табиғатты аялауға тәрбиелеу
Көрнекілігі: слайд, нақыл сөздер, плакаттар
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, топтық, диалог,сто
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
1. Оқушыларды топқа бөлу (Сандар арқылы 1-2-3-4)
Әр топқа отырғызу, топ басшысын сайлау, топ ережесін еске түсіру
2. Психологиялық ахуал орнату
«Ғажайып бақ» оқушыларға қағаз тарату, ұнайтын гүлді елестету суретін салдыру, тақтаға әкеліп ілдіру.
-
Бағымыз қалай шықты. Бір - бірімізді қайталамай әдемі сөздер айтайық!
-
Қандай әсер алдық?
-
Балалар, барлықтарың осы гүлдер сияқты әдемі болып отырсыңдар! Бүгінгі сабағымыз осылай әдемі, көңілді өтеді деген сеніммен сабағымызды бастайық!
3.Сабақ мақсатын айту
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қоршаған ортаны қорғау-парыз». Бүгінгі сабақта осы тақырыпқа байланысты тапсырмалар орындаймыз.
ІІ. Негізгі бөлім.
-
Сұрақ- жауап
-
Қоршаған орта деген не? Қалай ойлайсыңдар?
-
Қоршаған ортаға нелер жатады?
-
Табиғат нешеге бөлінеді?
-
Тірі табиғатқа нелер жатады?(Слайд көрсету)
-
Өлі табиғатқа нелер жатады?
-
Тірі табиғат пен өлі табиғаттың айырмашылығы неде?
-
Мұғалімнің түсіндіруі:
-
Балалар барлықтарың дұрыс айтасыңдар! Қоршаған орта деген - бізді қоршаған табиғат.
Қоршаған орта, табиғат туралы слайд көрсету.
5- маусым қоршаған ортаны қорғау күні.
-
Слайд көрсету:
-
Өмірдегі мұндай жағдайлар не үшін болады?
-
Киік неге жылап тұр деп ойлайсыңдар?
-
Бұған кім кінәлі деп ойлайсыңдар? (Қызыл кітап туралы айту)
-
Балалар сендер мысалы жазда суға шомылуға, демалуға барғанда айналада қоқыс қалдырған адамдарды көрдіңдер ме?
-
Оларға не айтыңдар? Не айту керек еді?
-
Бұл қоршаған ортаның таза болуы өзіміз адамдар үшін керек. Сондықтан қоршаған ортаны таза ұстауға өз үлесімізді қосып жүрейік.
-
Топтық жұмыс: «Көбелек туралы аңыз»
-
Болжау ағашы
-
Бұдан әрі не болады?
-
Аңыз немен аяқталады деп ойлайсыңдар?
(Әр топтың жауабын тыңдау) Аңыз соңын оқу
-
Осыдан шығатын қорытынды қандай?
-
Топтық жұмыс постермен жұмыс. Әр топ өздері қоршаған ортаны қорғауда, көріктендіруде қандай үлес қосып жүргендерін бейнелеп салу.
(Әр топқа қорғату)
-
Әр топ табиғат, қоршаған орта туралы тыйым сөздер, мақал- мәтелер айтады, мағынасын ашу.
ІІІ. Қорытынды бөлім
-
Не білдік?
-
Не үйрендік?
2. Балалар бүгінгі сабағымызды мына сөзбен аяқтағым келіп тұр: «Таза табиғат- халық байлығы». Табиғатсыз адам өмір сүре алмайды, ендеше мына табиғаттың иесі сендерсіңдер. Сондықтан оны қорғайық. Жер бүкіл адамзат баласы болып қоршаған ортаның экологиялық тазалығына бір мезгіл көңіл бөлсек, өзіміздің Жер- Анамыздың алдындағы үлкен парыздың орындалғаны болар еді.
3. Кері байланыс.
Балаларға бүгінгі сабақтан алған әсерлерін, сабақ туралы ойларын жаздыру.
- Осымен бүгінгі сабағымыз аяқталды. Рақмет!