Сан есімді қайталау (2-сынып)

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: Қазақ тілі Күні: 18.04.15 Сыныбы:ІІ Бекітемін:

Тақырыбы: Өткенді пысықтау.
Мақсаты: 1. Оқушылардың сан есім туралы білімдерін тереңдете отырып, сөз таптары туралы білімдерін бекіту.
2. Ойлау белседіліктерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3. Әдемі, көркем жазуға тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: слайдтар, жетондар, семантикалық карта
Әдісі: ауызша, жазбаша, сұрақ - жауап
Түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі

- Оқушылармен амандасу.

- Оқушыларды түгендеу.

- Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Психологиялық дайындық.
Қазақ тілі күрделі пән.

Сан салаға жіктелген.

Сол саланы меңгеру.

Оқушыға жіктелген.
ІІ. Сабақ мақсатымен таныстыру
- Балалар, бүгін біздің сабағымызға көп қонақтар келіпті. Қонақтар сендердің білімдеріңді көрмекші. Сабақ бойы нақты, толық жауап бере отырып, таза, әрі әдемі жазуға тырысайық.

Оқушыларды топқа бөлу.

Зат есім Сын есім Етістік

Зат есім

Сын есім

Етістік

Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз.

Заттың түрін, түсін, сапасын білдіретін сөздерді сын есім дейміз.

Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз.

Жалқы есім Жалпы есім

Дара етістік Күрделі етістік

Көксерек , Жандос, Алматы, Алатау

Жаңбыр жауды. Жаңбыр жауып тұр.

Кім? кімдер? не? нелер?

Қандай? қай?

Не істеді? қайтті? не қылды?

Дәрігер, кітап, биші, гүл

Қызыл, жұмсақ, үлкен.

Бақылдайды, шырылдайды, сайрайды, қаңқылдайды.

Үй тапсырмасын тексеру. 5-жаттыгу. Сан есімі бар жұмбақтар жазу

ІІІ.Ой қозғау.

- Сан есім дегеніміз не?

  • Қандай сұрақтар қойылады?

Зат есім тобы. Сан есімді табу.

Бөлменің төрт бұрышы бар. Әр бұрышта бір мысық отыр. Әр мысықтың қарсысында үш мысық отыр. Бөлмеде қанша мысық бар?

Сын есім тобы. Сан есім қою.

Асқар ... жаста. Ол ... сыныпта оқиды. Қалам ... теңге тұрады. Ол бәйгеден … орын алды.

Етістік тобы. Сан есімдерге сұрақ қою.

Екі вагон. Он алтыншы пәтер. Сегіз парта. Қырық екінші мектеп. Алты асық.
ІІІ. Жаңа сабақ Дәптерімізді ашып, күнді, айды жазайық.
Он сегізінші сәуір.

Сынып жұмысы.
Өткенді пысықтау.

Заттың санын, ретін білдіретін сөздер сан есім деп аталады. Сан есімдерге қанша? неше? нешінші? деген сұрақтар қойылады. Мысалы: тоғыз, жетінші, жеті, елу, он бесінші.

Мысалы: тоғыз балапан, жетінші пәтер, бір аптада жеті күн бар,

Оқулықпен жұмыс

  1. жаттығу. Сөйлемдерді толықтырып жаз.

Зат есім-заттың атын білдіретін сөз табы.

Етістік-заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөз табы.

Сын есім-түрін, түсін, сапасын білдіретін сөз табы.

Сан есім-заттың санын білдіретін сөз табы.

2-жаттығу Қандай сөздер бас әріппен жазылады?

Адамның аты-жөні

Ағаштардың аты

Гүлдердің аты

Өзендердің аты

Әр қатарға 3-4 мысалдан жаз.

Сергіту сәті

Бір, екі, үш
Жинап алдық күш
Төрт, бес, алты
Біз жазамыз мықты
Дәптерімізді ашайық
Көрсетілген үлгіге,
Әдемі етіп жазайық
3- жаттығу Бірінші бағанға «А» әрпінен басталатын сөздерді, екінші бағанға «Қ» әрпінен басталатын сөздерді жаз.

Арман, Асан, Асқар-ұл баланың есімі

Ақтау, Атырау, Алматы, Ақмола-қаланың аты.

Абай, Ахмет-жазушының аты-жөні

Қарақат, Қарлығаш, Қаракөз-қыздың есімі

Құлагер-құлынның аты

Қаратау-таудың аты.

Сөздерді үтір арқылы көшіріп жаз. Бұлар жалпы есім бе әлде жалқы есім бе?

Кісінің аты-жөні, жер-су аттары, жан-жануарға қойылған атаулар жалқы есім деп аталады.

Жалқы есімдер бас әріптен басталып жазылады. Астана, Айнагул, Құлагер, Ақтөс.

Жалқы есімнен басқа зат есімдерді жалпы есім дейміз. Мысалы: оқушы, кітап, қарбыз, доп, күн

4-жаттығу. Сөздерді оқы. Бірінші бағандағы сөздер қай сөз табына жатады. Сұрақ қой. Екінші бағандағы сөздерге сұрақ қой. Қай сөз табына жатады?

Қызыл қар

Аппақ доп

Әдемі түлкі

Қу қыз

Жылы қолғап

Сын есімдерді зат есімдермен сәйкестендіріп, жұбымен жаз.

5-жаттығу. Мәтінді оқы.

Балалар кішкентай қоңыз ұстап алды. Оның басы қара, қанаты қызық. Қанатында қара дақтары бар. Бұл - қанқыз.

Балалар қанқызды қолдарына қондырып ойнады. Содан соң оны өсімдік бұтағына отырғызды. Ол жеңіл қанаттарын жайып жіберіп, ұшып кетті.

Бір-бірімен байланысты айтылған зат есім мен сын есімді тауып, көшіріп жаз. Сын есімге сұрақ қой.

Үлгі: Қызыл қанат-қандай қанат?

6-жаттығу. Өлеңді оқы.

  • Іші жұмсақ, сырты қатты,

Еті қызыл, сөлі тәтті. Ол не?

  • Қарбыз.

  • Досыңнан қызғанып,

Жеп жүрме қызғанып.

Қандай қарбыз? Деген сұраққа жауап жаз. Жалғыз деген сөзді қалай түсінесің?

ІҮ. Қорытындылау, бағалау. Семантикалық карта арқылы бекіту

Сан есімдер

Неше?

Нешеу?

Нешінші?

Алтау

Үш

Төртеу

Қырық бесінші

Жетеу

Он екінші

бесеу

Он жеті

«Бүгінгі сабақтан не білдік, не үйрендік?»(оқушы пікірін тыңдау)
Үйге тапсырма: - жаттығу

Бағалау. Сабаққа өте жақсы қатысқан оқушыларды бағалау.

© 2010-2022