Кругообіг води в природі (2 клас)

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мета: поглибити знання учнів про значення води, познайомити з кругообігом води в природі, розвивати логічне мислення, спостережливість, вчити міркувати на запропоновану тему, самостійно робити висновки, вдосконалювати навички роботи в парах та групах, з додатковою літературою, виховувати любов до природи, бережне відношення до неї. Обладнання: відео презентація, схема кругообігу води в природі, предметні малюнки, ілюстрації, міні-зошити, роздатковий матеріал. Хід уроку І Організаційний момент Продзвенів уже дзвінок, Починається урок, Будем гарно працювати, Щоб усе на світі знати. - А щоб гарно працювати, треба мати хороший настрій. Я всміхаюсь сонечку: Здрастуй золоте! Я всміхаюсь квіточці - Хай вона цвіте! Я всміхаюсь дощику: Лийся, мов з відра! Друзям усміхаюся, зичу їм добра! ІІ Мотивація навчальної діяльності. Вчитель: У синьої мами - хмаринки Жила собі донька Краплинка. Хмаринка у небі блукала Й сьогодні до нас завітала. - Хмаринка і краплинка завітали до нас у гості, бо дізналися, що ми сьогодні на уроці будемо говорити про них. ІІІ Фенологічні спостереження Рубрика «Наші синоптики повідомляють». Сьогодні добре знають люди, яка погода завтра буде, бо теле- й радіопрогноз підкаже - спека чи мороз. Тест «Прогноз погоди». Завдання №1. ІV Актуалізація опорних знань. Метод «Мозковий штурм». - За допомогою якого приладу вимірюють температуру повітря? - Яку будову має термометр?

- Яку властивість рідини використовують при виготовленні термометра?

- Яку температуру показано на моделі термометра? (+25*, +5*, -10*, -30* записати на дошці)

- Де ще у повсякденному житті використовують термометр, крім вимірювання температури повітря?

- Яка нормальна температура тіла людини?

- Як треба поводитись з термометром?

- А що станеться з водою при t -2*?

- А що буде з льодом при t +1*?

- А що скажете про 0*? А про 100*?

- Про які три стани води ми щойно згадали? (на дошці відкривається таблиця - Додаток №1)

- Вода в природі частіше буває у вигляді рідини, але вона дуже поширена в твердому й газоподібному станах.

- А зараз про різні стани води пропоную відгадати загадки.

Загадки:

Хтось відкрив на небі душ,
Повно на землі калюж.
І на нас водиця л'ється.
Як це явище зоветься?(дощ)

На небі з'явилася,
Дощем вона пролилася,
Від землі піднялась пара,
Знов на небі стане _ _ _ _(хмара)

"Що це? Що це? - всі кричать
- Білі мухи он летять".(сніг)

Сидить дід за подушками і стріляє галушками.(град)

Сиві воли усе поле злягли.(туман)

Я прозорий і твердий,

Ходять, їздять по мені.

Не тону я у воді,

Не горю я у вогні.(лід)

Ребус (парасолька - пара'''''').

- Де ще в природі можна побачити воду у твердому стані (іній, айсберг, бурулька), а у рідкому (роса, у водоймах).

V Оголошення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати найдивовижнішу і найпоширенішу речовину на Землі.

Рубрика «Наші дослідники повідомляють».

1. В тлумачному словнику:
Вода - прозора, безбарвна рідина, яка знаходиться в ріках, озерах, морях, океанах, і в чистому вигляді не має запаху та смаку.

2. З дитячої енциклопедії: Вода - найважливіша на нашій планеті рідина. Вода - це океани, моря, річки, озера, ставки, струмки, болота, снігові шапки гір, підземні води, хмари. Уся вода, що знаходиться у рідкому, твердому і газоподібному стані, утворює водну оболонку Землі. Без неї не можливе життя ні рослин, ні тварин, ні людини. (Бесіда про найбільші водойми України та рідного краю)

Вчитель: Подивіться на глобус -модель нашої планети, який колір переважає? Чому? (фото Землі з космосу, про кількість води, про солону і прісну воду). З водою пов'язаний кожний день нашого життя. Мабуть тому є багато пісень, казок, прислів'їв, загадок, віршів, оповідань пов'язаних з водою.

- Послухайте кілька загадок, про що вони?

Вона потрібна всім - і дорослим, і малим.

Тече, тече - не витече. Біжить, біжить - не вибіжить.

Без чого матуся не може ні прати, ні готувати?

Мене п'ють, мене ллють, усім потрібна я. Хто я така?(…)

Народна мудрість говорить: «Вода - джерело життя».

Є вода - ростуть рослини:

Ліс, сади, рясні поля.

Це чудово для людини,

І радіє вся Земля.

Плавають в водичці діти,

Риби у воді живуть.

Розквітають в лузі квіти,

І рясні дощі ідуть.

- Як люди використовують воду?

- Щойно своїми відповідями ви довели, що життя на планеті без води не можливе. А як наша земля отримує цю життєдайну воду? (під час дощу). А звідки йде дощ? (з хмари)

- Отже, дощі, які випадають з хмар, напувають нашу землю. А уявіть собі, що з усіх хмар зійдуть дощі, хмари розтануть, їх не буде, звідки ж тоді все живе отримуватиме воду? Чи може таке статись? (висновки дітей щодо можливості зникнення хмар)

- Для того, щоб дати відповідь на це питання, чи можуть колись зникнути хмари, нам треба знати, як вони утворюються, з'ясувати, що таке хмари.

VІ Постановка проблеми.

- Отже, сьогодні на уроці ми повинні з'ясувати, чому іде дощ, куди дівається вода, яка випала з хмари і чи можливо, що хмари «закінчаться» і перестане іти дощ.

VIІ Сприймання і усвідомлення нового матеріалу. 1. Перевірка результатів досліду. - На минулому уроці ми з вами розпочали дослід: у дві однакові склянки налили однакову кількість води. Одну склянку накрили, а другу - ні. Перевіримо кількість води у склянках зараз. - Куди поділась вода з відкритої склянки? (Випарувалась.) - Як це відбулось? (Вода перетворилась на невидиму пару.) 2. Робота з підручником. (с.28) - Прочитайте визначення, що таке випаровування. - Навколо нас постійно відбувається випаровування води (приклади з вологою дошкою, випраною білизною, калюжами). Прочитайте абзац про цей процес у природі. 3. Метод «Прес». - Як відбувається випаровування? - Як утворюються хмари? - Чому з хмари іде дощ? (Конденсація) - А чому взимку іде сніг, а не дощ?
Фіхвилинка
4. Розповідь вчителя про кругообіг води в природі. (за таблицею у підручнику с 30.) - Повернувшись на землю у вигляді опадів, вода збігає… . Шлях води в природі є безперервним і називається КРУГООБІГОМ ВОДИ В ПРИРОДІ. (бесіда про утворення слова кругообіг).

VIII Закріплення вивченого на уроці. 1. Демонстрація відео «КРУГООБІГ ВОДИ В ПРИРОДІ». - Що таке КРУГООБІГ ВОДИ В ПРИРОДІ? 2. Робота у міні-зошитах. Завдання №2 в парах. (за партами та біля дошки) - Позначити стрілками на схемі, що називають випаровуванням та конденсацією. Завдання №3. - Поясни послідовність процесів підчас кругообігу води в природі. 3. Робота у парах біля дошки. - Скласти ланцюжок зі слів: хмара, пара, дощ, поверхня землі, хмара. 4. Вправа «Конверт проблем». Робота в групах. - А зараз ми з вами проведемо наукове дослідження. Кожен ряд-команда отримає завдання. Через дві хвилини капітан команди доповідає про результат обговорення проблеми. Проблеми:

  1. Чому воду називають вічною мандрівницею?
  2. Чому рибки у річках ніколи не посміхаються? Чому в них завжди сумні очі? (Бесіда про забруднення річок. Плакат «Не засмічуй водойми»)
3. Пояснити прислів'я «Хліб - батько, вода - мати». (Бесіда про ставлення українців до води.)
Вчитель: - Вода завжди була символом чистоти й родючості. Люди здавна шанують її. На знак пошани чоловіки знімали шапки, коли пили воду. А жінки зранку одягали чисте вбрання та йшли за водою. Приносили стільки, щоб вистачило на весь день. Після цього перевдягалися. У робочій одежі жінки виконували господарські роботи.
Прислів'я про значення води :

1. Без води і ні туди, і ні сюди.
2. Щоб спрагу вгасити, треба води попити.
3. Без води й каші не звариш.
4. Куди водиця тече, там травиця росте.


5. Хвилинка реклами: Вода - краса всієї природи. Вона жива, біжить, рухається та дає життя і рух усьому, що її оточує. Вода - найцінніший дарунок природи. Справжня природна вода є запорукою нашої сили й енергії (демонструється мінеральна вода). Вчитель: - А я хочу прорекламувати книги з нашої шкільної бібліотеки, у яких можна прочитати багато цікавого про воду, водойми.
6. Хвилинка релаксації (під музику). Непосида Непосидливій водичці любо плинути у річці, гомоніти у струмочку, відпочити у ставочку. А як сонечко пришкварить, непосида небом марить, щоб хмаринкою за вітром мандрувати понад світом. Та не зовсім все так сталось, як мріялось гадалось: за сосну перечепилась і дощем униз пролилась. - Дощик, дощик! - раді діти. - Нам полив дерева й квіти! (До дошки вибігають «краплинки».) IX Підсумок уроку.

  1. Вчитель: - Краплинки допоможуть нам узагальнити, отримані на уроці знання.

Давай, мій юний друже, Розправим крила дужі: На мить пташками станем, З-під хмар на землю глянем - Ми вод земних простори побачим неозорі.
Щодня ви чуєте про них: Озера, ріки, болота, Льодовики, ставки й струмочки, Підземна і морська вода І та, що з хмари випада: Це сніг, і град, і теплий дощик. Одна турбота в них завжди - Як воду в світі берегти.

Отже, вода три стани має.

В газоподібному - літає:

Ось уяви - із самовара

Гаряча з свистом рветься пара,

Та тільки пару остуди -

Враз стане краплею води;

В рідкому - вже перетікає,

З високих гір мерщій тікає,

Збігає з пагорбів в долини

І до морів широких лине.

Коли вода в твердому стані -

Це сніг і лід при замерзанні.

На полюсах Землі холодних

Лежать запаси снігу й льоду.

З роси, з морів, річок і плес

Вода, як перейде у пару,

Одразу ж лине до небес,

Щоб утворити в небі хмари.

І впасти з хмар на ниви

Як сніг, як град, як злива.

Знов перейти у пару

І повернутись в хмару,


І впасти з хмар на ниви

Як сніг, як град, як злива.

Цей шлях, що вона робить,

І зветься кругообіг.

Поглянь біжать річки блакитні,

Довкола них міста і села.

Там, де вода, - живе все й квітне,

А де безводдя - там пустеля.

То ж воду шанувати слід -

Вона собою поїть світ.

А ще вам, друзі, радо

Дамо таку пораду:

Коли не знаєш броду,

То не ходи у воду.

Вмивайтеся частіше -

І будете чистіші.

Не сипте в річку бруду,

Вам річка вдячна буде.

Ти вранці личко умиваєш,

У синій хвилі риба грає

Йде дощ і шелестить трава:

-Жива, жива, жива, жива...

Запам'ятай же назавжди:

І я з води, і ти з води,

Запам'ятай на майбуття:

Земна вода - Землі життя.

2. Вправа «Мікрофон.

- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

- Що нового дізналися?

- Що найбільше сподобалось на уроці?

- Чи можуть колись назавжди зникнути хмари і перестане йти дощ?

3. Вербальне оцінювання роботи класу.

- Хмаринка з краплинкою дуже задоволені, що відвідали наш урок. А я зичу всім добра, чистої води і ніякої біди.

7


© 2010-2022