- Преподавателю
- Начальные классы
- Дүниетану пәнінен сабақ жоспары
Дүниетану пәнінен сабақ жоспары
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Иманкулова А.Б. |
Дата | 19.01.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Мақсаты:
Білімділік мақсаты: Оқушыларға Жердің өз білігінен айналуы туралы түсінікті ұғындыру. Глобус туралы алған білімдерін бекіту ;
Дамытушылық мақсаты: Танымдық қызығушылықтарын , бақылу, талдау, қорытынды жасау дағдыларын дамыту;
Тәрбиелік мақсаты: Ғаламшарымызда тіршіліктің жойылмауына , табиғатты қорғауға тәрбиелеу. тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, топтастыру.
Сабақтың типі: жаңа білім беру
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың ұйымдастыру формасы: жекелей, жұптық және ұжымдық оқу
Көрнекіліктері: белсенді тақта, карта , глобус, суреті , тест тапсырмалары
Әдіс-тәсілдері: ойын, сұрақ-жауап, талдау, түсіндіру, жұптық жұмыс, ой қозғау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Айнала қандай тамаша,
Зер салып оған қарағын.
Орман, өзен, көк майса,
Жер-Ана бұл, қарағым!
II. Үй тапсырмасын пысықтау
Өткен тақырып бойынша топтастыру жасау жұппен жұмыс
III. Өткен тақырыпты бекіту
Тест тапсырмалары арқылы/слайд бойынша/
(Тесті орындау, жұптағы бала тексеру , ұпай белгілеу)
1.Глобус сөзі қандай тілден шыққан, қандай ұғымды білдіреді?
а/ латын, шар в/ грек, дөңгелек с/араб, домалақ
2. Глобуста қандай түс басым?
а/ көк в/жасыл с/ сары д/қоңыр
3. Жердің дөңгелек екенін алғаш зерттеген саяхатшы кім?
а/ Ұлықбек в/Магеллан с/ Колумб д/білмеймін
4. Жер шарының қанша бөлігін су алып жатыр?
а/ 4/3 в/ 3/2 с/жартысын
5. Глобусқа байланысты ұғымдардың астын сыз
экватор, диаметр, меридиан, ені, параллель, ұзындық, градус торы, шаршы, полюс, плюс.
6.Жер шарындағы шексіз созылып жатқан су қоймаларын қалай атайды?
а/ теңіз в/ өзен с/ мұхит
7.Сумен қоршалып жатқан құрылықтар қалай аталады?
а/ облыстар в/ материктер с/республикалар
8. Глобусты екіге бөліп қарғанда қалай атауға болады?
а/ оң жартысы, сол жартысы
в/ батыс жарты шар, шығыс жарты шар
9.Глобус не үшін керек ?
а/ бақылау, зерттеу в/ жерді тамашалау с/ ойнау
10.Қазақстан қай материкте орналасқан ?
а/ Еуразия в/ Африка с/Антарктида д/Америка
1. а 2. а 3. в 4. а 5. экватор, меридиан, параллель, градус торы, полюс.
6. с 7. в 8. в 9. а 10. а
IV . Жаңа сабақ
Қызығушылығын ояту
Жасыл желек жамылған,
Жер дөңгелек бір әлем
Асқар-асқар таулары,
Сылдырап аққан сулары.
Сан алуан гүлдері
Жан -жануар бәрі бар
Бұндай планета қайда бар?
Сөзжұмбақ шешу.
-
Күннің шығу уақыты
-
Ғарыш сөзінің синонимі
-
Ең үлкен материк
-
Аспан денелері
-
Жерде не бар ?
-
Жер бетінің қағаз бетінде бейнеленуі не?
V. Мағынаны тану
Оқулықпен жұмыс
Оқулықтағы мәтінді оқушылар іштей оқиды, бір -бірімен мағлұматтарымен алмасады
Қосымша мағлұматтармен жұмыс
Түртіп алу (оқулықпен , дәптермен жұмыс.)
Жердің осі - жердің кіндігі не жердің білігі деп аталады.
Жер өз білігінен батыстан шығысқа қарай айналады .
Жердің өз білігінен бір рет айналып шығуына кететін уақыт тәулік деп аталады . Тәулік деп 24 сағатты айтамыз.
VІ.Қорытындылау Картамен жұмыс (Тәжірибе көрсету)
Игерген білім - білік дағдыларын әртүрлі тапсырмалармен қорытындылау (слайдтармен жұмыс)
VІІ.Үйге тапсырма
-
Мәтінді оқу, сұрақ дайындау
-
Сөзжұмбақ құрау
VIІІ.Рефлексия 5 жол өлең
1жол : 1 зат есім
2жол:2сын есім:
3жол: 3 етістік:
4 жол: 4 сөзден құралған сөйлем:
5 жол: сөз тіркесі :
ІХ. Бағалау/бағалау парағы бойынша оқушылардың бағалауы/