- Преподавателю
- Начальные классы
- Әдебиеттік оқу екі шыбын ашық сабақ
Әдебиеттік оқу екі шыбын ашық сабақ
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Бурамбаева М.Б. |
Дата | 21.02.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
,,, ,,, , ,,,,, Ы ,, Шешуі: Екі шыбын
1873-1938ж ағартушы педагог ғалым, аудармашы, ақын
А. БайтұрсыновҚостанай обл. 1 1901-1922 ж. Сартүбек аудармамен деген жерде туған айналысқан
«Қырық мысал» «Маса» А.С. Пушкиннен Кітабы 1909 ж. «Тіл тағылымы» И.А. Крыловтан
Басқа жәндіктерге азық ауада ұшады, жерде жорғалайды
Шыбын6 аяғы, 2 қанаты бар Лас жерде жүреді, түрлі аурулар таратады ғаламшардың кез-келген түкпірінде таралған Буын аяқтыларға жатады
Крыловтан аударған аудармаларының бірі- «Екі шыбын». Бұл мысал түрінде жазылған. -Мысал дегеніміз не? Мысал дегеніміз-шығарманың ішіндегі ең қысқа түрі.Көбіне, аң,хайуанат,жәндік туралы жазылады.Сол арқылы адам бойындағы мін,кемшілік мазаққа айналдырылып,сықақпен сыналады. Мысалда түйінді ой болады.Түйінді ой дегеніміз-ақынның айтар өсиеті. 4.Оқулықпен жұмыс Мұғалімнің мәнерлеп жатқа айтуы а/ Мәтін бойынша жұмыс 3 топ Мәнерлеп оқып,мазмұнын айт. 2 топ Негізгі ой жазылған өлең жолдарын тап. 1 топ 2 шыбын қандай? /жаз/ 5.Сөздікпен жұмыс Сабан-дәнді-дақылдардың бастырылып, дәннен ажыраған сабақтары Маңғазданып-кербезденіп Өзімсіп-өзгенің ісін өзінікіндей көру Ғибрат-үлгі, өнеге Шылауында- жетегінде, біреудің ырқында Текке- босқа, бекерге Кез болды- жолығу, қарсы жолығу 6. Сергіту сәті Ән әуенімен «Балапандар» биі. 7.Шығармашылық тапсырма. 1.Мысалдағы шыбынның әрекетіне өгіздің көзімен пікір айтыңыз. 2.Мысалдағы оймен мазмұндас мақал-мәтел табыңыз. 8.Тест тапсырмалары 1. «Жер жыртып күні бойы, шаршап келем, Мазалап сұрап саған не керегі?» деген мысалдағы қай кейіпкердің сөзі а/ өгіздің ә/ автордың б/қара шыбынның в/ таныс шыбынның 2.Өзгенің еңбегін, дәулетін өзімдікі деп иемденетін адамдар бейнесін ақын не арқылы суреттейді? а/ сабан тартқан өгіз ә/ таныс шыбын б/ қара шыбын в/ екі шыбын 3. «Екі шыбын» мысалындағы қара шыбынның әрекеті қандай адам бейнесін береді? а/өзгенің еңбегін иемденуші ә/өзгелерге көмек беруші б/өзгелерді менсінбейтін в/ өзін жоғары бағалайтын 9. Өзіңді тексер! 10.Бекіту сұрақтары: 1.Қара шыбын неге шаршап келді? 2.Мысалдағы өзекті ойдың мәнісі қандай? 3.Мысал мазмұны қандай мінезді меңзейді? 11.Үйге тапсырма 1.Мысалды жаттау. 2.Сахналау. 12. Бағалау. Топ басшыларын тыңдау Мерекелік жалаушалар сыйлау. «5»- көк жалауша «4»- сары жалауша «3»-жасыл жалауша
Ақтөбе облысы
Әйтеке би ауданы
Т.Жүргенов атындағы орта мектептің
бастауыш класс мұғалімі
Бурамбаева Мейрамгул Бердибаевна
Қазақ тілі 3 класс
Сабақтың тақырыбы: Есептік және реттік сан есім
Сабақтың мақсаты: Есептік және реттік сан есім тақырыбын қайталау және оқушылардың алған білімдерін одан әрі жалғастыру.
Оқушылардың ұлттық, спорттық ойынға деген сүйіспеншілік сезімдері арқылы,топта бір-біріне қамқор , ұйымшыл болуға тәрбиелеу.
Ауызша және жазбаша байланыстырып сөйлеу дағдысын, ой-өрісін, қиялын, тілін дамыту.
Көрнекілігі: суреттер,кеспе қағаздар,бағалау бұрышы,интерактивті тақта
Түрі: Пысықтау сабақ
Әдісі: Сұрақ- жауап, топтау
Пәнаралық байланыс: Ана тілі,математика,дене шынықтыру
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру бөлімі
Амандасу. Сапқа тұрғызу. Бірінші, екінші, үшінші деп санату.
1 топ бір қадам алға, 2 топ екі қадам алға. Топтарға отырғызу.
Топ ережесін еске түсіру
2. Психологиялық дайындық
«От шашу» атайық. Сабақ желісін хабарлау.
-
Ұлттық ойындарды білеміз бе ?
-
Соның бірі «Тай жарыс». Көктем келді, күн жылынды. Тайы бар балалар жарысқа шығады.Біз де бүгінгі сабақта тайымызбен жарысқа түсіп көрейік.Тай жарыста бірнеше бала қатысады.Бірақ мен сіздерге 1 баланың бейнесін алып тұрмын. Әр 3 топқа 3 тай беріледі. Тапсырмаларды орындау арқылы әр белестерден өтіп жарысып отырасыздар./ Топ басшыларын сайлау/
Сонымен қатар сіздерді ат әбзелдері арқылы бағалаймын.Әбзелдерді жинауға ат салысайық.
«Өте жақсы» - ашамай
«Жақсы» - таға
«Қанағаттанарлық» - қамшы
Ат жарыс, тай жарыстардың өздерінің шақырымдары болады.Шақырымды анықтап алайық.
3. Үй тапсырмасын тексеру
Ол үшін үй тапсырмасы бойынша тапсырмаларды орындайық.Мына машиналарды тез сатып жіберсек,мейлінше тез білеміз.
1 топ.1.Жұмбақты оқы,шешуін айт.
2 топ.2.Сан есімді тауып,түрін анықта
3 топ. 3.Қос сөзін қандай сан есіммен алмастыруға болады ?
4. Жаңа сабақ
3 шақырымның тапсырмасы: «Кім жылдам?» ойыны
Реттік сан есімді есептік сан есімге айналдыр.Сонда қандай сұрақ қойылады?
1 топ 2 топ 3 топ
Бесінші бөлме тоғызыншы бет екінші касса
Жетінші пәтер он төртінші қатар сегізінші қайық
Болған топ бес жұлдыз арқылы білдіру
3 шақырымның тапсырмасы орындалды. 4 шақырымның тапсырмасы:
4. Дәптермен жұмыс
23-жаттығу.Көшіріп жаз.Сан есімдерге сұрақ қой.Есептік сан есімнің сатын-бір, реттік сан есімнің астын-екі сыз.
Үш қозы,бес лақ,тоғызыншы үй,он екінші троллейбус,төртінші топ,жеті кітап.
5 шақырымның тапсырмасы:
24-жаттығу 1 топ Мәтінді мәнерлеп оқып бер.
2 топ Сан есімдерді тауып,қай түрі екенін айт. 3 топ Сан есімі бар сөйлемдерді жаз.
Ақ арыстандардың табылғанына 30 жылдай ғана уақыт болды.Ұзын саны 70-тен аспайды.
МҰҒ: Бұл сөйлемдерде сан есімнің жазылуына мәнберу керек. Сан есім цифрмен жазылған кезде сөзден бөлек жазылады.Сызықша қойылмайды.Ал егерде жалғау жалғанса цифрдан кейін міндетті түрде сызықша қоямыз.
6 шақырым тапсырмасы: Сергіту сәті
Тай үстінде би билеу
7 шақырым тапсырмасы: «Тез, ойлан!» ойыны
1 Өзгертпе сөзді шеш 2 Сан есімдерді тап 3 Қандай сан есімдер?
8 шақырым тапсырмасы: Ребус шешу.
Жаздың бір күні- қыстың мың күнін асырайды
9 шақырым тапсырмасы: Бекіту. Тайға мінген бала ұлттық киім үлгісін беріп жіберіпті.Жай киім емес,тапсырмасы бар сиқырлы қағаз екен. Қане,көрейік.
/кеспе қағаздар тарату/
Реттік сан есімге - көптік жалғауларын, есептік сан есімге 3 жақтың тәуелдік жалғауларын қосып айт.
1 топ 2 топ 3 топ
Бір і екі сі үш і
Алты сы он ы бес і
Бірінші лер екінші лер үшінші лер
Алтыншы лар оныншы лар тоғызыншы лар
10 шақырым Мәрені анықтау
7. Бағалау.Жинаған ат әбзелдеріне байланысты ұпай сандарын қорытындылау.Топ басшыларына орын беру.
8. Үй тапсырмасы: 25-жаттығу.Сурет бойынша шығарма жазу
9.Кері байланыс: Ұнады. Ұнама
ды
Сабақтың тақырыбы: Дара және күрделі етістіктер 3 класс
Мақсаты: 1.Оқушыларға дара, күрделі етістік туралы мағлұмат беріп,сөйлем
ішінен таба білуге дара, күрделі етістіктерді бір-бірінен ажыратуға
дағдыландыру.
2.Сөздік қорларын молайту, сауатты жазуға қалыптастыру.
Шығармашылық ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту
3.Әрбір істі сапалы,ұқыпты орындауға,құстарды қорғауға тәрбиелеу.
Түрі: Аралас сабақ
Әдісі: Сұрақ-жауап, өзіндік жұмыс, ой ашар, ой толғаныс
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, тірек-сызба. «Құстарға көмек» ойыны, «Сәйкестендіру » тесті
Сабақ барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық.
2.Үй тапсырмасын тексеру
330-жаттығу.Ауызша оқытып,етістікті табу.
3.Жаңа сабаққа кіріспе. Ертегімен жалғастыру. Ерте,ерте, ертеде «Қазақ тілі» деген елде «Сөз табы»деген ақсақал өмір сүріпті.Ақсақалдың тоғыз ұлы болыпты.Балалары бір-бірімен тату, ұйымшыл тұрған екен. Сендер танисыңдар,кәнекей есімізге түсірейікші.
Слайд:
Сөз таптары
Зат есім Етістік Сын есім Сан есім
Алдыңғы сабақта ақсақалдың «Етістік» деген ұлымен таныстық.
-Етістік туралы не білеміз?
Тірек-сызба: / слайд/
Етістік
Қимылын,іс-әрекетін Не қылды? Қайтті? Не істеді?
4.Жаңа сабақ
Етістіктің егіз баласы болыпты. Бүгінгі тақырыбымыз дара және күрделі етістіктер
Сабақтың мақсаты: Дара,күрделі етістік туралы мағлұмат беріп,сөйлем ішінен дара, күрделі етістікті таба білу.
Ой ашар: Жұмбақ шешу.
Барлық жемін бітеудей асайды
Әйтсе де ұзақ жасайды. /құс/
-Балалар,құстың қимылына байланысты сөйлем құрастырайық
Құс ұшты. Құс ұшып жүр.
Құс қонды. Құс қонып отыр.
-Айырмашылығы қандай?
Ереже шығару. Дара етістік бір сөзден,күрделі етістік екі немесе одан да көп сөздерден тұрады./ интерактивті тақтада жазу/
Етістік
Құрамына қарай
Дара Күрделі
-Ақсақалдың баласы Етістік құстарға жақын болыпты.Жыл құстарын асыға күтіп жүреді екен.
«Құстарға көмек» ойынын ойнаймыз.
Жылы жаққа ұшып келе жатқан құстардың тапсырмаларын орындау арқылы ұяға қондыру қажет.
/Слайд/ Тырнаның тапсырмасы:
5.Оқулықпен жұмыс
Тырнаның тапсырмасы оқулықтың 116-бетіндегі 331-жаттығуға көңіл бөлейік.
1 оқушы тапсырмасын оқиды.Берілген сөздерден төрт сөйлем құрап жазу.
Түйе адамға өте пайдалы.Ол шөлге шыдамды.Ыстықта, суықта жүре береді. Шұбат- шипалы сусын.
Тақтамен жұмыс
Әр сөйлемді бір оқушыдан шығып орындап, етістікті тауып дара,күрделі екенін йатады.(Құсты ұяға әкеліп орналастыру)
«Ұйқасын тап» Қаздың тапсырмасы /слайд/
Қарындашты қолға аламын,
Әдемі сурет ...
Жемістер де пісті,
Жерге үзіліп ...
Арба сықырлап жүреді,
Ит арсылдап ...
(Қазды ұяға қондыру)
Үйректің тапсырмасы: 332-жаттығу.Оқушы тапсырмасын оқиды.Жаңылтпашты жатқа жазу.
6.Өзіндік жұмыс. Үміт түбіт түтті,
Түбітті түтіп бітті.
/Оқушылар бір-бірін тексеріп бағалайды.
Түбіт туралы оқушылардың ойын тыңдау.Түбіт сөзінің айтылуы мен жазылуындағы айырмашылықты байқау.
Түбіт сөзі айтылуы кезінде үндестік заңы бойынша і дыбысы көрші тұрған дыбыстардың әсерінен естілмей қалады.
/Бейнетаспадан түбіт туралы түсінік беріп өту./
Үйректі ұяға қондыру
7.Шығармашылық жұмыс.Сурет бойынша әңгіме құрау.
/Слайд/
1.Тақырып қою.
2.Әңгіме құрастыру
Қарлығашты ұяға қондыру.
8. Тест «Сәйкестендіру» Тоқылдақтың тапсырмасы
Интерактивті тақтамен жұмыс
Бардым Келе жатыр
Келді Сайрап отыр
Сайрады Барып едім
Көрді Көріп тұрмын
/Оқушылар тақтаға келіп орындайды./ Тоқылдақты ұяға қондыру
9.Сабақты бекіту
Ой толғаныс
-Бүгінгі сабақта етістіктің қандай түрімен таныстық?
-Дара етістік неше сөзден тұрады?
-Күрделі етістік неше сөзден тұрады?
10.Үйге тапсырма: 333-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті етістіктерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз,
11.Бағалау.