- Преподавателю
- Начальные классы
- Урок української мови у 2 класі Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення
Урок української мови у 2 класі Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Ткаченко И.А. |
Дата | 15.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Тема. Позначення м'якості приголосних знаком м'якшення.
Мета: створити умови для формування в учнів навички
літературної вимови і правильного написання слів із
м'якими приголосними звуками, які пом'якшує знак
м'якшення;
сприяти розвитку усного і писемного мовлення, уваги,
пам'яті;
продовжити роботу по формуванню дружніх стосунків в
колективі, викликати почуття любові до рідного краю.
Тип уроку: вивчення та первинне закріплення знань.
Методи і методичні прийоми: словесні, наочні, практичні.
ФОПД: колективна, індивідуально - відокремлена, групова.
Обладнання: сигнальні картки, картки з прислів'ями, малюнки
зайця, ведмедя, рису, лані, полину, таблиці до мовної
гри "Друзі і вороги м'якого знака"
Хід уроку
Ι Організаційний етап.
- Давайте згадаємо, який у нас зараз урок?
- Рідна мова.
- А що є основою наших думок?
- Гарне слово!
- А звідки беремо ми мудрі слова?
-Звичайно, з книжок!
- А ще, щоб звідки мудріша була голова?
-З віршів, загадок, прислів'їв, казок!
- Ото ж, щоб мову знати на зубок, розпочнемо нашої мудрості урок.
А урок сьогодні незвичайний.
Для кожного він і корисний, й повчальний.
На нім свої сили попробує кожен,
Покаже, що вміє, що знає, що може.
Отож не лінуйтесь, ловіть кожне слово.
Працюйте, міркуйте, творіть!
Ви готові?
-Готові.
ΙΙ Мотивація пізнавальної діяльності
Хто абетку з вас вивчав,
Різні букви зустрічав
Кожна з них від А до Я
Промовля своє ім'я,
Лиш одна із них німа.
Здогадався, певно, всяк!
Звать цю букву ... (м'який знак).
-
Чому про знак м'якшення говорять, що він німий? (Не позначає звука)
-
Якщо м'який знак не позначає звука, то для чого він нам потрібен?
-
Що спільного у написанні слів заєць і ведмідь?
Висновок: ь позначає м'якість попереднього приголосного.
Отже тема уроку "Позначення м'якості приголосних знаком м'якшення"
На уроці ми з'ясуємо, коли і для чого потрібна нам ця буква, будемо закріплювати знання про тверді і м'які приголосні звуки.
-
Давайте згадаємо, які ще букви позначають м'якість приголосних на письмі? (і. я, ю, є)
-
То можливо все таки можна обійтися без ь? Як ви гадаєте?
ΙΙ Вивчення нового матеріалу
-
Звернемося до таблиць і проведемо спостереження за мовним явищем. Прочитаємо пари слів.
лан - лань
рис - рись
полин - полинь
- Яка різниця в написанні цих слів?
- Що ж відбулося, коли дописали ь ? (змінилося значення слова)
- То чи важливо нам знати, де і коли писати ь?
Запишемо в зошит ці слова і запам'ятаємо, що ь позначає м'якість попереднього приголосного.
-
А чи після всіх букв, що позначають м'якість приголосних, може стояти м'який знак?
-
Послухаємо казку.
Казка про м'який знак
М'який знак часто нахвалявся:
-
Я такий добрий, м'який! Зі мною радісно і приємно всім. Буває, приголосний такий сердитий, такий твердий, а варто мені стати поруч, як він одразу пом'якшується.
-
Киш! Хвалько! - зашипіли шиплячі
-
М'який... Добріший... Та ти ж жодного звука передати не можеш. Ти
всього - навсього знак.
-
Краще не передавати жодного звука. ніж так шипіти, як ви, злючки колючки! - вигукнув м'який знак.
І з того часу ніколи не ставав біля шиплячих.
Гра "Друзі й вороги ь"
Друзі: Вороги:
д (дядько) б дж
т (стоять) п г
з (близько) в к
с (рись) м г
дз (гедзь) ф х
ц (олівець) ж
л (сіль) ш
н (тінь) ч р
Фізкультхвилинка.
Пальчикова гімнастика. Усунення напруги, досягнення
розслаблення.(Музичний фон - "Аве Марія" Шуберта)
- Вправи з горіхами.( Попереджують втому мозку).
- Вправи, які сприяють поліпшенню пам'яті. ( Надавлювання із силою кінчиком великого пальця на основи всіх пальців по черзі).
- Вправи, які сприяють накопиченню енергії, рівня працездатності,
ΙΙΙ Первинна перевірка засвоєння знань
Вправа 226 Для чого виконуємо це завдання?
ΙV Первинне закріплення знань учнів
Робота з сигнальними картками. Гра "В яких словах потрібен ь"
Стільчик, менше, молодець, абзац, район, стінка, сіль.
V Контроль і самоперевірка знань
Вправа 227
Об'єднання в групи. Робота з прислів'ями (складання).
Не соромно спитати, соромно не знати.
Не кажи не вмію, а кажи навчусь.
Висновок: ь вказує на м'якість попереднього приголосного.
VΙ Підсумок уроку.
-
Чи досягли поставленої мети?
-
Чи знадобляться знання в подальшому житті?
-
Що я знаю, вмію, ціную?
VΙΙ Інформація про домашнє завдання:
-
. ст.. 95 впр.228
-
Підібрати в бібліотеці загадку, у відгадці якої є м'який знак.