Дүниетану Қызыл кітапқа енген өсімдіктер мен жануарлар

Раздел Начальные классы
Класс 4 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Сабақтың тақырыбы: «Қызыл кітапқа» енген жануарлар мен өсімдіктер
Сабақтың мақсаты: 1.Жануарлар әлемі жайында түсініктерін кеңейте отырып, «Қызыл кітап» туралы мағлұмат беру 2.Оқушылардың ойлау,танымдық есте сақтау қабілеттерін дамыта отырып,сөздік қорларын молайту 3.Әр оқушыны жануарлар мен өсімдіктерді қорғауға өз үлесін қосуға тәрбиелей отырып, туған елінің табиғатына деген сүйіспеншілік сезімін ояту Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың пәнаралық байланысы: ана тілі,дүниетану, бейнелеу
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,талдау,ой қозғау,баяндау,интербелсенді тақтамен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта.

Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі (топқа бөлу) 1-Зерттеушілер,2-Зерттеушілер,Әдебиетшілер 1.Қызығушылығын ояту Амансыңба Алтын күн Амансыңба Көк аспан Амансыңба Достарым Сендерді көрсем қуанам 11.Өткен материалмен жұмыс Ой қозғау -Балалар өткен сабағымызда біз қандай тақырыпқа әңгіме қозғадық? -Жануарлар мен өсімдіктердің сан алуандығы, топтары туралы әңгімеледік. -Жануарларды зерттейтін ғылымды не деп атаймыз? -Жануарларды зерттейтін ғылымды «зоология» ғылымы деп атайды. -Өсімдіктерді зерттейтін ғылымды не деп атайды? -«Биология» ғылымы деп атайды
Топтарға сұрақ: 1-Зерт. -Өсімдіктер қандай топтарға бөлінеді? а) дәрілік өсімдіктер ә) бөлме өсімдіктері б) дала өсімдіктері -олардың маңызы туралы айтыңдаршы? 2-Зерт. -Жануарлар қандай топтарға бөлінеді?

( құстар,аңдар, қосмекенділер,жәндіктер,балықтар, жорғалаушылар,

сүтқоректілер) -олардың маңызы туралы айтып жіберіңдер Әдеб. -өсімдіктер мен жануарлар туралы жұмбақтар мен мақал-мәтелдер айту
III..Бекіту (слайд бойынша топтарға тапсырма)

IV.Жаңа сабақты түсіндіру
Табиғат - халық қазынасы.Сондықтан біз оның байлығын пайдалана отырып,қорғай білуіміз қажет.Соған байланысты 1966 жылы біздің елімізде «Халықаралық табиғат қорғау қоғамы» құрылды.Оның басты мақсаты-саны сиреп, құрып бара жатқан аң-құстарды,өсімдіктерді қамқорлыққа алып,арнайы кітапқа тіркеу. Мұндай кітапты «Қызыл кітап» деп атайды. «Қызыл кітапқа» жойылу алдында тұрған сүтқоректілердің 40 түрі, құстардың 56 түрі,балықтың16 түрі, қосмекенділердің 3 түрі, жорғалаушылардың 10 түрі,бунақденелілердің 58 түрі енгізілген. Мысалы: Құлан,жолбарыс,арқар,бұғы,қарақұйрық,орман сусары, ақ тырна, құн- дыз,дуадақ тағы да басқа жануарларды оңайлықпен табу қиын.Табиғат адамның ежелден бері тіршілік етіп өмір сүріп келген ортасы мәңгілік мекен ете беретін алтын бесігі.Жануарлар табиғат перзенті..
«Қазақ ССР Қызыл кітабының» 1 бөлімі 1978 жылы басылып шықты.(омыртқалылар тобына арналған) «Қазақ ССР Қызыл кітабының өсімдіктерге арналған 11 бөлімі 1981 жылы басылып шықты. Оған өсімдіктердің 308 түрі тіркелді. (слайд көрсету тақтамен жұмыс) Қазақ халқының жануарларға байланысты дәстүрлері туралы не білесіңдер? (әр топ салт-дәстүрлер туралы айтып шығады) (мысалы : жылан,қасқыр, қарлығаш т.б) Поэзия минуты (мәнерлеп жатқа өлеңдер оқылады «Қызыл кітап»)
Шығармашылық жұмыс 1-Зерт.тобы.Жануарлар тақырыбына сурет салып,мақал айту. 2-Зерт.тобы.Өсімдіктер тақырыбына сурет салып,мақал айту. Әдебиет.тобы.Екі тақырыптың қалағанына сөзжұмбақ құрастыру.. .




Сабақты бекітуге ойын «Құстарға көмек» (әр топ өз ұясын сұрақтарға жауап беріп әзірлейді) немесе ситуациялық сұрақтарға жауап беру
Табиғатты қорғау ережелері дәптерлеріне жаздыру




























Алматы облысы

Жамбыл ауданы

Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектеп МДШО








«Қызыл Кітапқа енген

жануарлар мен өсімдіктер»

(үйірме «Табиғат аса көркем» 4 сынып)







Сынып жетекшісі: Жолдыбаева А.Н





















Ұзынағаш

© 2010-2022