- Преподавателю
- Начальные классы
- Негізгі және туынды зат есім
Негізгі және туынды зат есім
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Ахметкалиева Б.Н. |
Дата | 22.01.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сынып: | 3 «В» | ||||
Пәні: | Қазақ тілі | ||||
Мерзімі: | 7.02.2015ж. | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Негізгі және туынды зат есім | ||||
Сабақтың мақсаты: | Зат есім және оның түрлерін қайталата отырып, негізігі және туынды зат есімнің жасалу жолын түсіндіру. | ||||
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар зат есім және оның түрлерінің ережелерін біліп, мысал келтіре алады. Негізгі және туынды зат есімдерді ажырата алады. | ||||
Неізгі түсінік: |
| ||||
Сабақтың барысы: | |||||
№ | уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Әдіс-тәсілдер, көрнекіліктер | |
1. | 5 мин | Психологиялық дайындық. Мен сөздер айтамын. Зат есімдерді ажырату керек. Мысалы, көбелек, қызыл, ән, тәтті, жапырақ, үлкен, оқулық, жетінші, мың, телефон. | Егер ол зат есім болса, бір қадам алға аттайды. Ал, басқа сөз болса, қол шапалақтайды. |
| |
|
| Топқа бөліну | Саналу арқылы бөлінеді |
| |
2. | 2 мин | Үй тапсырмасы. Дәптерлерін жинап алу. 3 оқушы өздері дайындап әкелген сызбаларын 3 қатарға түсіндіру. | Дәптерлерін арттан алға қарай жинайды. 3 оқушы сызбаларын кезекпен түсіндіреді. | сызба | |
3. | 5 мин | Жаңа сабақ. Оқушылар өздері сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауы. Тақтадағы сөздерден негізгі және туынды зат есімдерді ажыратады да туынды зат есімнің түбірі қай сөз табынан екенін анықтайды. | Оқушылар сабақтың мақсатын анықтайды. Күнді, көркем жазуды жазады: Ққ,Кк. | Әр түрлі сөздер | |
| 5 мин | 31-ж. 3 топқа берілген жұрнақтардан тынды зат есім жасау. Топтар бірін бірі тексеру. | Әр топ жаттығуды орындап, бірін-бірі тексереді, түсіндіреді. |
| |
| 5 мин | Тақтада:2 оқушы орындайды | Көп нүктенің орнына негізгі зат есім жазады. |
| |
| 3 мин | 37-ж. Талданада. | Ауызша жұмыс жасайды. |
| |
| 3 мин | Электронды сергіту сәті | Оқушылар билейді. |
| |
| 5 мин | 33-ж. 3 топқа бір-бір мақал. Зат есімді тауып, талдау. | Жатқа жазады да, тексереді. |
| |
4. | 10 мин | Әр топ бір-біріне арнап,сурет салады. | Оқушылар қарап, суреттен негізгі және туынды зат есімдерді тауып жазады. | Көрме әдісі | |
5. | 2 мин | Рефлексия. Кубик сұрақтары | Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды. | Кубизм әдісі | |
6. | 2 мин | Үйге тапсырма беру:36-ж. (155-бет) | |||
7. | 2 мин | Бағалау | |||
|
|
|