Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Видеоуроки
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Атырау облысы

Махамбет ауданы

Есбол орта мектебі











Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)









2014 жыл

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Бастауыш сынып мұғалімі











Сабақ бойынша түсіндірме хат Пәні: Дүниетану Сыныбы:3 Авторлары: К.Жүнісқызы, Ә.Бірмағамбетова, Н.Жапанбаева Аптасына 2 сағат Жылына 68 сағат Тақырыбы: Жүрек - қан тамырлары. Қанның қызметі Көрнекілігі: Интерактивті тақта, «Джилекс құрылғысы», «Алты қалпақ», Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұраны, Адам макеті Сабақ кезеңдері: Ойлау дағдыларының деңгейлері. Ойлау үшбұрышы Таным қызметін ұйымдастыру:Топтық, жекелей, ұжымдық.

Белсенді әдіс-тәсілдер:

  • Иллюстрациялық түсіндіру.

  • Репродуктивтік әдіс.

  • Зерттеу әдісі.

  • Эвристикалық әдіс.

  • Мақсатты әдіс

Бұл сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер:
  • Жобалау

  • «Ол қай мүше?»

  • «Жаңа сабаққа даярлық кезеңі»

  • «Түсіну»

  • «Қолдану» Сынып ішін аралау

  • «Талдау» Эдвард де Боно «Ақылдың алты ойлау қалпағы»

  • Тәжірибе «Джилекспен жұмыс »

  • «Өз орныңды тап» ойыны

  • «Фильвордты шешу»

  • «Сен білесің бе?»

  • «Маманмен кеңес»

  • «Жұптас, ойлан, бөліс»

  • «Жинақтау»

  • Рефлексия

Дүниетану 3-сынып

Сабақтың тақырыбы

Жүрек - қан тамырлары. Қанның қызметі

Жалпы мақсаты Оқушыларға жүрек туралы, жүректің адам өмірі үшін маңыздылығына тоқтала отырып, оны сақтап, салауатты өмір салтына тәрбиелеу. Жүректі күтудің ережелерін білгізе отырып, гигиеналық талаптарды сақтауға үйрету. Өз денсаулығымен бірге өзгелердің денсаулығына деген жауапкершілікке тәрбиелеу.

Оқу нәтижелері

  • Жүрек, қан айналым туралы ұғымдарымен танысады.

  • Жүректі күтудің жолдарын үйренеді.

  • Жүректің адам өміріндегі ең маңызды мүше екендігін меңгереді.
    Жүректі өлшеуіш құралдарымен танысады.

Жаңа технология

Сындарлы оқыту,Сын тұрғысынан ойлау технологиясы.

Түрі

Аралас сабақ

Әдістері

  • Иллюстрациялық түсіндіру.

  • Репродуктивтік әдіс.

  • Зерттеу әдісі.

  • Эвристикалық әдіс.

  • Мақсатты әдіс.

Таным қызметін ұйымдастыру

  • Жекелік- танымдық қызметтер оқушының өз күшімен орындалады;

  • Жан-жақтылы-барлық оқушылар үшін жалпы міндет қойылғанда;

  • Топтық- жауап топ ішінде жинақталады;

  • Ұжымдық- ұжым өзінің әр мүшесін немесе әр мүше өз ұжымын оқыту, тәрбиелеу, дамыту

Көрнекілігі

Интерактивті тақта, маркер, ватман, джилекс қондырғысы, бағалау парақшасы, адам макеті

Сабақ жоспары

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру Топқа бөлу

Психологиялық дайындық.

Оқушыларды геометриялық пішіндер арқылы топқа бөлемін.

таңдағандар - лидерлік қабілеті бар, алдына қойған мақсатына жететін басқарушылық қабілеті басым жандар

тЖүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)аңдағандар - өте еңбекқор,төзімді, өз жұмысының шебері, бастаған істі аяғына дейін жеткізетін жандар

тЖүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)аңдағандар - өте мейірімді, басқаның қайғысын да қуанышын да бөлісуге даяр тұратын жандар

Мұғалім: Олай болса, бүгінгі сабағымызды қалай өткіземіз?

Мұғалім: Ал, енді, сабағымызды бастаймыз.

І топ: «Артерия»

ІІ топ: «Вена»

ІІІ топ: «Қолқа»

Оқушылар қораптан геометриялық пішіндерді таңдап (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы) алып жұмыс орындарына отырады.

Оқушылар топқа бөлініп отырады.

Оқушылар: керемет қылып өткіземіз.

Геометриялық фигуралар

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)





«Білу» кезеңі Жобалау

«Ол қай мүше?»

Оқушылар өздерің білесіңдер адам ағзасы сыртқы, ішкі мүшелерден тұрады . Әр ағзаның өзіндік атқаратын қызметтері бар. Сол мүшелердің кез - келгенінің біреуін алып сипаттама жазыңдар.

Ал, енді балалар менің жазған мүшемнің сипаттамасын естігілерің келе ме? Онда тыңдаңдар.

Ол мүшесіз адамның өмір сүруі мүмкін емес. Ол мүше кеуде қуысының ортасынан сәл солға таман орналасқан. Оның үлкендігі адамның өз жұдырығындай ғана. Ол жақсы жетілген бұлшық еттен тұрады.1 минутта 60 рет соғады. Бұл қай мүше?

Интерактивті тақтадан жүректің суреті шығады.Олай болса, балалар біздің өтетін тақырыбымыз:

«Жүрек -қан тамырлары. Қанның қызметі»

Оқушылар өздері қалаған мүшелеріне сипаттама жазып, соны қорғайды

Оқушылар

мұғалімнің сипаттаған мүшесін табады.

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Интерактивті тақта,А4 форматтағы қағаз

Интерактивті тақта, слайдттар, кесте

ІІ. Жаңа сабаққа даярлық кезеңі

Таппайтын тағат,

Тығулы сағат. - Ол не балалар,

-Оқушылар жауабы: «Жүрек»

Жүрек туралы не білесіңдер, қане, білетіндеріңді ортаға салыңдар.

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Оқушылар жұмбақтың шешуін тауып, Жүрек туралы білетіндерін топтастырады.

Жұмбақ , ватман

«Түсіну» кезеңі



«Қолдану»

«Сынып ішін аралау» тәсілі

«Талдау»

Эдвард де Боно «Ақылдың алты ойлау қалпағы»

Тәжірибе:

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)



«Орнын тап» ойыны

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Орналасқан жері:

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Құрылысы:

,

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Қызметі

ҮЖүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)йден дайындап әкелген «Жүрек-қан тамырлары.Қанның қызметі» мәтінін 3 абзацқа бөліп алдын ала А4 қағазға жазып әкеліп, немесе топтарға қай абзацқа дейін оқу керектігін хабарлаймын. Әр топ өздеріне берілген абзацты оқып болғаннан кейін оларға 1-ден 3-ке дейін нөмір жазылған жетон таратамын. Сосын 1-ші нөмір алғандар бір топқа, 2-ші нөмір алғандар екінші топқа жиналады, т.с.с.Балалар оқыған мәтін бөлігін бір-біріне айтып береді. Сонда бір оқушы мәтінді толық оқымай-ақ оның мазмұнын түсініп шығатындай жағдай жасаймын.

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Ал оқушылар, сіздерге мына бір қондырғымен таныстырып өтейін. «Джилекс» «PASCO»ағылшын компаниясының шығарған лабораториялық құрылғысы. Онымен физикадан, химиядан, биологиядан әртүрлі лабораториялық тәжірибелерді жасауға болады. Сонымен қатар бұл құрылғымен жүректің ырғағын, оның тербелісін анықтауға болады. Қазір жай қалыптағы оқушымен, жаттығу жұмысын жасап болған кездегі оқушының жүрек тербелістерін анықтаймыз.

Балалар , қазір біз мына адамның макетін құрастырамыз.Ол үшін мына партаның үстінде адам мүшелері шашылып жатыр. Соны қайтадан орындарына салып құрастырамыз. Бұл ойын қай мүше қай жерде тұратынын білуге арналған

Оқушылар интерактивті тақтадан сатылай кешенді талдау схемасына салынған түсіндірулерге назар аударды.



Оқушылар берілген абзацты оқып, басқа әріптестеріне түсіндіріп шығады

Оқушылар «Жүректі қалай күтуге болады?» тақырыбындағы сауалға сыни көзқарастарын білдіре отырып, Жүректі күтудің ережелерін өздері шығарады.

Оқушылар Джилекстің көмегімен өздерінің жүрек соғысының жиілігін анықтайды.

Оқушылар адам макетін құрастырып шығарды.

Интерактивті тақта



А4 форматындағы ақ қағаз



Алты түсті қалпақ

Джилекс қодырғысы, оқушы

Макет, адамның ішкі ағзалары

«Ой қозғау» «Филвордты шешу»

Деңгейлік жаттығулар

СТРУЛКБАУЫРЛЫСҚЮРЖҮРЕККЛСТЛРҚАҢҚАОПРПАВЧКӨКТАМЫРДОЛРОПҚЫЗЫЛТАМЫРЬДРГПАРТЕРИЯДЩРНАВЕНҚАНЕПМҮШЕЛТОЛРКЛО

Шашылған әріптердің ішінде тұтас сөздер кездеседі. Кім көп табуға тырысады.

Тапсырма жазылған бетшелер

Сен білесің бе?

Балалар, «Жүрек» сөзі кең ауқымды. Жүректі біз биологиялық тұрғыдан ғана емес, оны ұлттық патриоттық тұрғыдан да қарауымызға болады. Себебі, жүрегі қазақ деп соққан әр адам өз елінің патриоты болуы керек. Мысалы, қазақтың қаракөз ұл-қыздары елінің намысын қорғау үшін түрлі жарыстарға барған кезде қазақ елінің туы жоғарыдан желбірегенде қолын жүрегінің тұсына қойып, көзіне жас алып, Әнұранды шырқайды. Әнұран -халық жүрегінің лүпілін тұмар ғып түйген музыкалық сәлемхат іспеттес. 2006 ж 7.01 №112-ІІІ ҚРЗ -де Конституциялық Заңына өзгерістер енді. 11-баптың бірінші бөлігінде : «Гимнді тұрып тыңдайды» деген сөздер «Гимнді орнынан тұрып, оң қолының алақанын омырауының сол жағына қойып тыңдайды» деген сөздермен алмастырылсын. Олай болса, Тәуелсіз еліміздің туын желбіретер, Әнұранның әуенімен жүректеріңнің ырғағы бірге соғар еліміздің ертеңі болыңыздар.

«Әнұран айту.»

Оқушылар әнұран ды қолдарын жүрек тұсына қойып шырқайды.

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұраны

«Маманмен кеңес»

« Жұптас, ойлан, бөліс»

4 жол өлең шығару

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Пайдалы кеңестер. «Сен біле жүр!»

Жинақтау

БЖүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)үгінгі өтілген тақырып бойынша қорғау жұмыстар


Ал, балалар, біздерге жоғары сыныптың биология пәні мұғалімі Майра апай қонаққа келіп отыр. Майра апай жүрек туралы тағы не қосар екен. Маманның сөзіне құлақ түрсек.

Достарыңды салауатты өмірге шақыр!

----------------------------жатпаңдар,

----------------------------қайтпаңдар.

---------------------------қолға алып,

----------------------------бастаңдар.

Жүрек - қантамыр жүйесіне пайдалы тағамдардың құрамында алма, апельсин, лимон сынды жемістер бар. Мысалы, алма қандағы гемоглобиннің құрамындағы темірдің көбеюіне қажет болса, апельсин шырынын ішу қан тамырлардың жұмысын жақсартса цитрусты өсімдіктердің барлығы қан тамырлардың қабырғасын қатайтып,серпімділігін арттырады. Жемістерден қуат алып, жүзіміз жадырай берсін!

І топ: «Жүрек»

ІІ топ: «Қызыл тамыр»

ІІІ топ: «Көк тамыр»

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Оқушылар жоғары сыныпта оқитын материалдарды қызыға тыңдады.

Оқушылар жұптаса отырып берілген графада өлең шығарады

Оқушылар жемістердің пайдалары туралы біледі.

Үш топ өздеріне берілген тапсырманы бар ынтамен, белсенділікпен орындады.

Жүрек туралы мәліметтер

Парақша

Жемістер

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Ватман қағаз, маркер

Рефлексия

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

«БІЛІМ БАСПАЛДА

ҒЫ

Балаларға баспалдақ суреті салынған қағаз таратылып беріледі де, сол баспалдақтағы өзінің орнын белгілеу тапсырылады. Егер оқушы өзін сабақта жақсы сезініп, сабақты жақсы түсінсе, баспалдақтың ең биік жеріне күннің суретін салады.Ал егер сабақты дұрыс түсінбесе, сабақ ұнамаса, баспалдақтың төменгі жағына бұлттың суретін салады. Сабақта оқушының көңіл-күйі орташа болып, кейбір нәрселерді түсінбесе, онда баспалдақтың ортасына бір жағы ашық, бір жағы боялған бұлттың суретін салады.

БЖүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)үгінгі сабақтың қалай өткендігі жөнінде оқушылар өз пікірлерін жазады.Кері байланыс жүргізіледі.

Баспалдақ суреті, Бұлттың, күннің, жартылай боялған бұлттың суреттері.

ІV. Үй тапсырмасы

« Жүрек - қан тамырлары. Қанның қызметі» оқып түсініп келу

Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.

Оқулық, күнделік.

Бағалау Формативті бағалау. Бүгінгі сабаққа қатысқан оқушыларды пайдалы витаминдермен бағалаймын «5» - апельсин - тәтті «4» - алма - қышқыл «3» - лимон - ащы

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы Оқушыларды формативті бағалау. Сабаққа жақсы қатынасқан оқушыларды жемістермен бағалау.

Бағалау бетшесіЖүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)



Жүрек-қан тамырлары. Жүректің қызметі (3-сынып)

© 2010-2022