Открытый урок по казахскому языку Барыс септік 4 класс

Раздел Начальные классы
Класс 4 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні

18.01.2016 жыл

Сабақтың тақырыбы :

Зат есімнің септелуі

Ілік септік

Сабақтың мақсаты :


Білімділік: Оқушыларға қазақ тіліндегі зат есімнің септелуі туралы білімдерін толықтыру. Ілік септіктің жалғауларын және сұрақтарын толық меңгерту, және таныстыру .

Дамытушылық: Өткен сабақтармен байланыстыру арқылы сөздік қорын байыту, сөйлем ішінен ілік септігінде тұрған сөздерді таба білуге үйрету.

Сабаққа деген танымдық, қызығушылық қабілеттерін дамыту .

Тәрбиелік: Ұжыммен ,топпен ,жұппен жұмыс жасауға, және басқаның пікірін тыңдай білуге, машықтандыру .

Жұмыс жасау кезінде ойын еркін жеткізуге, қорытынды жасауға, жинақтауға дәлелдей білуге тәрбиелеу .

Сабақтың Міндеті

  • Зат есімнің септіктерінің түрлерін біледі ,ілік септігінің сұрақтары мен жалғауларын толық меңгереді .

  • Сөйлем ішінен ілік септіктігінде тұрған сөздерді таба алады. Сабаққа деген қызығушылықтары артады .

  • Ұжыммен топпен жұппен жұмыс жасау арқылы өз ойын еркін жеткізе алады.Жұмысты орындау кезінде өзінің пікірін дәлелдеуге үйренеді .

Күтілетін нәтиже :


Оқушылардың зат есімнің септелуі бойынша түсініктері кеңейеді, ойлау қабілеттері артады .

Оқушылар топпен жұмыс жасау арқылы өз ашық жеткізеді, және пікірін дәлелдей алады .

Оқушылар сыни тұрғыдан ойлай алады.

Пәнге деген қызығушылықтары артады .


Сабақтың әдісі:

СТО технологиясының әдістері түсіндіру сұрақ жауап топтық жұмыс

Сабақтың түрі:

Саяхат сабақ


Сабақтың көрнекілігі :

Интерактивті тақта ,слайдтар, кестелер, суреттер, жұмбақтар, мақал- мәтелдер.

Сабақ кезеңдері


Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Оқушылармен сәлемдесу , топқа бөлу

Оқушылар әр түрлі түстер арқылы топқа бөлу

Ынтымақтастық атмосферсын қалыптастыру


Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып сабақты бастайды


Шаттық шеңбер

Күндей жарқырап,

Жұлдыздай жалтырап,

Айдай арайлап,

Шынайы таза көңілмен,

Сабақты қане бастайық



Қызығушылықты ояту кезеңі

Оқушыларға тақтаданғы суреттер арқылы сабаққа деген қызығушылығы аратды .

Үй тапсрмасын тексеру

25- жаттығу

Дос ,әке сөздері сөйлемде бастауыш болтындай

сөйлемдер құрап жазу


Оқушылар құқраған сөйлемдерін оқып әр топ Дос әке сөзін септеп айтып береді

Жан -жақты білімін тексеру

Ой қозғау

Кім зерек"ойыны

Оқушылар кестедегі сөздерді дұрыс құрастырып оқып айтады әр топ оқушылары бірігіп жұмыс жасайды .

Жаңа сабаққа даярлық

Өткенге шолу жасау

Тест тапсырмасын топ бойынша орындайды.

Оқушыларды бағалау критерий арқылы бағалап отырамын.

Оқушылар әр бір сұраққа нақты жауап береді .

Әрбір топтан бір оқушы оқушыларды бағалау критерий арқылы бағалап отырады.


Ерте, ерте, ертеде

Мінезі суық қаталдау

«Қазақ тілі» атанған

Білім елі болыпты.

Саяхат жасап әр елге

Қыр басына қоныпты .

Септік деген атаның ,

Жеті ұлы болыпты.

Жетеуі де ер жетіп

Білімімен жаныпты .

Қазақ тілдің ұрпағы,

Әкесіне сеніпті .

Жетеуіне қаз-қатар,

Жеті үй тігіп беріпті .

Қатаң тәртіп қағида

Білімсіздікті жойыпты .

Сұрақтар мен жалғауын

Бір -біріне жабыстырып қойыпты.

Жетеуіде ақылды

Саяхатты жасапты .


Оқушылар тақтағы ертегіні оқиды

Жаңа сабақ

Адасқан әріптер ойыны Әр топ оқушылары әріптердің қатарын тауып тақырыпты ашу керек

Сабақтың тақырыбы :

Ілік септік

Балықтардағы әріптерді

құрастырады.

Открытый урок по казахскому языку Барыс септік 4 классОткрытый урок по казахскому языку Барыс септік 4 класс

Открытый урок по казахскому языку Барыс септік 4 классОткрытый урок по казахскому языку Барыс септік 4 класс

Оқушыларды зат есімнің септелуі туралы ережелерімен танытырамын

Оқушылар топпен және жұппен жұмыс жасау арқылы сабақтың тақырыбын ашады

Оқушылар балықтардың аузынан шыққан әріпті құрастырады .

Оқушылар тақтадағы ережелерді қайталап отырады .


Оқулықпен жұмыс жүргізу

28- жаттығу Мәтінді оқы

Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талда.

29 -жаттығу

Жаңылтпашты оқып жатқа жаз

Кімнің? сұрағына жауап беретін сөздерді тауып, жалғауларды тиісті белгімен белгіле

Мақал сөздің мәйегі

30 -жаттығу

1.Атадан жақсы ұл туса ,

Елінің қамын жейді .

Атадан жаман ұл туса ,

Елінің малын жейді .

2.Шебердің қолы ортақ

Шешеннің сөзі ортақ

3.Бітер істің басына , жақсы келер қасына .

4.Ер-елдің баласы, жер -елдің анасы .

Ілік септікте тұрған сөздерді тап

Оқушылар сергіту сәтін жасап келесі тапсырманы орындайды .



31 -жаттығу

Берілген сөздер ілік септікте тұратындай етіп үш сөйлем құрап жаз.

32- жаттығу

Әрбір топ оқушылары берілген жаттығуларды оқулықтан орындап отырады.



Оқушылар тақтадан

Мақал сөздің мәйегі тапсырмасы бойынша мақал мәтелдегі ілік септікті тауып мағынасын ашып түсіндіреді.

Оқушылар сергіту сәтін орындайды

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.

Көзді салып қараңыз,

Биікке қанат қағамыз.

Оқушылар берілген жаттығуларды топ бойынша және жұппен бірге орындайды .

Оқушылар тақтадағы берілген шығармашылық тапсырманы орындап

отырады .


Сөздерге астындағы жалғаулардың тиістісінжалғау арқылыілік септікті сөз жаса

Шығармашылық тапсырмалар

Суретерді пайдаланып ілік септігінің жалғауларын жалғап айт:

Сәйкестендіру тесті

Сөздерді сәйкестендіріп жалғаулардың тиістісін жалғап айт

Cемантикалық карта

Берілген сөздерге ілік септігінң жалғауларын жалғап айтады .



Сабақты бекіту Бағалау

Кері байланыс парағы

Әрбір оқушыларға кері байланыс парағын таратып беру арқылы кеменің шарттарын орындату. Кеменің шартарын орындау барысында білм шыңына көтерілуі қажет .

Открытый урок по казахскому языку Барыс септік 4 класс

Үй тапсырмасы

33- жаттығу

"Ананың мейірі" деген сөз тіркесін қатыстырып әңгіме құрап жазып келу . Ережелерді жаттап келу



Оқушылар өз бетінше сәйкестендіру тестін орындайды .Тесті орындау кезінде ілік септіктің жалғауларын тауып айтады .

Оқушылар берілген сөздергеілік септіктің жалғауларын қоысп айтады .

Астананың, әншінің,ауылдың,

көмірдің ,кітаптың инеліктің,

малшының ,терезенің, құндыздың ,өгіздің, құлыншақтың, бүркіттің

Әр топ тан топ басшы оқушылардың білімін бағалау критерийлері арқылы бағалап қорытынды бағаны шығарады .

Оқушылар өздеріне берілген кері байланыс парағын толтырып

кеменің шартарын орындайды .

Осы кеменің шарттарын орындап болған соң,

сабақ соңында білім шыңына көтеріледі .



Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазып алады.


Открытый урок по казахскому языку Барыс септік 4 класс

© 2010-2022