Әдебиеттік оқу пәнінен қысқа мерзімді жоспар Киіктің айласы 3 сынып

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні:

Сыныбы: 3

Пәні: Әдебиеттік оқу

Сабақытың тақырыбы: Ә.Қоңыратбаев «Киіктің айласы»

Сабақтың мақсаты: Ә.Қоңыратбаев «Киіктің айласы» мәтінін білу. Аңдардың айла-тәсілдері туралы түсіну. Топта бірлесіп жұмыс жасауға үйрену.

Күтілетін нәтиже: Ә.Қоңыратбаев «Киіктің айласы» мәтінін біледі. Аңдардың айла-тәсілдері туралы түсінеді. Топта бірлесіп жұмыс жасауға үйренеді.

Сабақтың формасы:Топтық, жұптық

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Болжау стратегиясы, қара,оқы,таныс әдісі, ЖИГСО, аквариум, дөңгелек үстел, венн диаграммасын


Құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:Плакат,үлестірмелер,маркер,стикер

Пайдаланылатын әдебиеттер: оқулық, ғаламтор

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Кіріспе

Оқушыларға жағымды ахуал тудыру.

Бүгінгі күн терезеден,

Бізге, міне, тұр қарап.

Сондай жақсы көңіл күймен,

Басталады бұл сабақ.

Үй тапсырмасын сұрау.

Мәтінді түсініп оқу

Тұсаукесер

Ой қозғау

«Болжау» стратегиясы

Берілген сурет бойынша мәтін құрастырады.

Негізгі бөлім

«Қара,оқы,таныс» әдісі бойынша Ә.Қоңыратбаев?

Әуелбек Қоңыратбаев ( 1905-1986)

Туған жері: Қызыл орда облысы, Шиелі ауданы, Қызылту колхозы.

Ол қазақ совет әдебиет зерттеушісі, сыншы, филология ғылымының докторы.

Еңбектері: "Сұр көжек", "Ғ. Мұратбаев туралы естеліктер, "Қозы Көрпеш"жыры , және "Қорқыт ата кітабын" қазақ тіліне аударды.

Бейнежазба

Түрткі сұрақтар

«Жигсо» әдісімен оқыту.

Мәтінді алдын-ала үшке бөлемін. Әр топтағы балаларды 1, 2, 3 ретімен негізгі топтарды экспорт топтарға бөлемін. 1-лер бір топқа, 2-лер бір топқа, 3 - тер бір топқа ауысып отырады. Мәтінді ретімен 3 топқа оқуға бөліп беремін.
2) Экспорт топтағы балалар берілген мәтін бөлімін өз беттерінше оқиды. Сонан соң, түсінгендерін топта бір-біріне баяндап, мазмұнын талдайды.
3) Экспорт топтағы балалар негізгі топтарына қайта оралды. Негізгі топтан әр оқушы оқыған мәтін бөлімін ретімен баяндап, өз бөлімі бойынша жанындағыларға түсіндіреді. Осылайша мәтіннің толық мазмұны негізгі топта мазмұндалып түсіндіріледі.
«Аквариум» әдісімен әр топтан өз ұсыныстары бойынша оқушылар тақтаға шығады. Мысалы, мәтіннің 1-бөлімі бойынша бір топтан, 2-бөлімі бойынша келесі топтан шығады. Олар мазмұнын баяндайды. Осы әдіс бойынша мәтін мазмұнымен барлық сынып оқушылары танысады.

Сурет бойынша құрастырылған мәтіндерімен оқылған мәтінді салыстырады.

Топтық жұмыс

1.Мәтінге сүйеніп, аң мен жануардың жауларынан сақтанатын қару құралын, айла тәсілін ата?

2.«Таяқ сілтем жер» тіркесіндегі «таяқ сілтем» сөзін басқаша айтып көр.

3.«Діңкесі құрыған» тіркесінің мағыналас қатарын тап.

АКТ-пайдаланып сергіту сәтін өткізу

1 топ. «Дөңгелек үстел» әдісімен жауап береді. Топтағы әр оқушы киік туралы өз білгенін жазады. Әр оқушы бір сөйлем жазып, кезекті оң жағында отырған келесі оқушыға береді. Келесі оқушы өз білгенін жазады, алдыңғы оқушының жазғанын қайталамау керек. Осылайша әр оқушы өз білгенін жазып шығады. Мысалы, Киік жүйрік аң. т.б.
2 топқа.Тірек сөздермен жұмыс. Тірек сөздер: қасқыр, киік, айла. Осы сөздерді қатыстыра отырып, топтағы балалар шағын әңгіме құрастырады.
3 топқа. «Венн» диаграммасын жасау. Венн диаграммасы қабысып жатқан екі дөңгелектен тұрады. Киік пен қасқыр туралы білетіндерін өз дөңгелегіне жазады. Ал екеуіне ортақ қасиеттерді ортасына жазады.

АКТ-пайдаланып сергіту сәтін өткізу


Қорытынды

Әңгіме кестесін құру.

1. Мәтіннің аты:

2. Авторы:

3. Шығарманың қандай түрі:

4. Идеясы:

5. Кейіпкерлері:

6. Мәтін бізді неге үйретті:

7. Мәтіннің аяқталуы:

Кері байланыс (Киікке көмек)

Үйге тапсырма

Мәтінді оқып, мазмұнын айту

Киіктің суретін салып келу




© 2010-2022