- Преподавателю
- Начальные классы
- Ақ бұзау. Сиыр. Жуан дауысты дыбыстар
Ақ бұзау. Сиыр. Жуан дауысты дыбыстар
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Статьи |
Автор | Жиенбаева А.А. |
Дата | 18.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Пәні: Ана тілі (ашық сабақ) | Күні: 27.01.2016 | Сыныбы: 1«Ә» | Мұғалімі: Жиенбаева Айнагул | |||
Тақырыбы: | Жуан дауыстылар. Сиыр. Ақ бұзау | |||||
Мақсаты: | Жуан дауысты дыбыстар жайлы білімдерін жетілдіру. «Сиыр», «Ақ бұзау» өлеңін оқып, мазмұнын түсіндіру.Төрт түліктің пайдасы туралы түсінік беру.Оқушыларды мәнерлеп оқуға, түсінгендерін айтуға үйрету, байланыстырып сөйлеу дағдылары мен танымдық қабілеттерін дамыту. | |||||
Күтілетін нәтиже: | - пәнге деген қызығушылығы артады; - дауысты дыбыстарды ажырата алады; - топпен жұмыс істей алады; - бірін-бірі бағалауды үйренеді | |||||
7 модульдің қолдануы; | «Сыни тұрғыдан ойлау», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «АКТ», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау» | |||||
Қолданылатын әдіс-тәсідер: | Интербелсенді тақта, оқулық, дауысты дыбыс әріптері, үлестірмелі карточкалар, киіз үй, төрт түлік суреттері. | |||||
Ұйымдастыру кезеңі: | Психологиялық дайындық, «Төлдер» арқылы топқа бөлу | |||||
Сабақ кезеңдері: | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Оқыту әдістері | |||
1. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу | Үлкенге де сіз, Кіщіге де сіз, Сәлем бердік сіздерге, Құрметпенен біз! Сыныпты топқа бөлу. | Берілген төлдердің суреттері бойынша топқа бөліну. | Жұптық, топтық жұмыс | |||
2. Өткен сабақты қайталау Сергіту сәті: | Өткен тақырып бойынша білімдерін сұрақ арқылы тексеру. Дауысты дыбыстарды атату; «Боз бие», «Құлыншақ» өлеңдерін мәнерлеп оқыту. Қошақаны қойдың, Қайда қалып қойдың? Бұлтиып тұр бүйірің, Қай өрістен тойдың? | Сөздерден дауысты дыбыстарды табу. Төрт түлікті атайды Қимыл-қозғалыспен сергіту сәтін орындайды. | Мағынаны ажырату
| |||
3. Жаңа сабақ;
Мағынаны тану: Ой - толғаныс:
Сергіту сәті: | Қызығушылықты ояту: Екі найзасы бар, Сыртылдаған тұяғы бар, Бір желпуіш сияғы бар. Бұл қандай жануар? «Кім шапшаң?» ойыны.
Сиырдың төлін қалай атаймыз? Оқулықпен жұмыс: «Ақ бұзау» өлеңін мәнерлеп оқып, түсіндіру Сиырдың пайдасы туралы сұрау Дәптермен жұмыс: Күн ретін жазу, 28-жаттығу. 1.Өлеңді мәнерлеп оқып, көшіріп жазу. Карточкамен жұмыс: Сурет бойынша сөйлем құрау. Шөре-шөре лағым, Тентек болма, шырағым. Секектеме деміңді ал, Селтеңдемей құлағың. | Жұмбақты шешеді Киіз үйге дауысты дыбыс әріптерінің ішінен жуан дауысты дыбыс әріптерін жылдам орналастырады. Жуан дауысты дыбыстары бар сөздерге мысал келтіреді. Бұзау екенін айтады. Оқулықпен жұмыс Сиырдың пайдасы: еті-жейміз, сүтінен- айран, ірімшік, құрт жасалады, терісінен-аяқ киім тігеді, тон тігеді.. Сөздерден жуан дауысты дыбыстарды тауып, астын сызады. Жуан дауысты дыбыстары бар бірнеше сөзге мысал келтіреді. Қимылмен көрсетеді. | «Ой қозғау» әдісі арқылы жұмбақтарды шешеді Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту Диалогтік оқыту
Топтық жұмыс Өзіндік жұмыс Топтық жұмыс | |||
4.Қорытынды: | Кері байланыс: Төрт түлік туралы мақал-мәтел айтқызу. «Ақ бұзау» өлеңін оқыту | Мақал-мәтел айтады. Оқушылар тізбектеп оқиды | Топтық жұмыс | |||
5.Бағалау: | Критериймен бағалау | «Бас бармақ» |
| |||
6.Үйге тапсырма: | Мәнерлеп оқу | Мәнерлеп оқу | Тіл дамыту |