Ашық сабақ өсімдік топтары

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні:

Шоқаева Айсұлу

Төлегенқызы

1 «А» сыныбы

Оқушының саны: 18

Ерейментау ауданы

Өлеңті орта мектебі

Мерзімі:

16.01.15

Сабақтың тақырыбы:

Өсімдік топтары

Сілтеме:

Дүниетану Алматыкітап 2012 К. Аймагамбетова

Мақсаты:

Оқушылардың өсімдік туралы білімдерін кеңейту; өсімдіктердің үш топқа бөлінетінін ұғындыру; әр топтың ортақ және ерекше белгілерін анықтап, ажырата білуге үйрету. Оқушыларға бағыт-бағдар бере отырып өздіктерінен жұмыс істеуге, өз ойын дәлелдеуге қалыптастыру. Өсімдіктер әлеміне деген сүйіспеншіліктерін ояту арқылы, оларды қорғауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Өсімдіктер- табиғаттың аса маңызды, жанды бөлігі, олардың жер бетінде кең таралғандығы, алуан түрлілігі және қоршаған ортадағы басқа табиғат бөлімдері үшін маңызды екенін біледі. Өсімдіктердің топтарға бөлінетінін біліп, оларды бір-бірінен ажырата біледі. Өсімдіктер адам өмірінде пайдалы екенін түсініп, олардың өсіп-өнуіне қандай жағдай қажет екенін түсінді.

Сабақ барысында жасаған мұғалім мен оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

Психологиялық ахуал

Шаттық шеңбері

Қызығушылықты ояту

-Балалар, бүгін ерекше күн. Бүгін сабағымызға қатысу үшін қонақтар

келіп отыр.Олай болса, қонақтармен амандасайық .

Сәлеметсіздер ме , құрметті қонақтар !

Армысың шапағатты күніміз,

Армысың мейірімді жеріміз.

Армысың табиғат - анамыз,

Келді сізге өзіңіздің балаңыз.

Өткен тақырыптарды пысықтау.

Сын тұрғысынан сұрақтар «Жауаптары иә немесе жоқ »

-Әр топқа сұрақтар қойып, жауап алу.

Кірпі, аю және борсық қысқы ұйқыға дайындалады. (Иә)

Саршұнақ пен аламан қысқа азық қорын жинайды . (Иә)

Түлеу кезінде кейбір аңның жүнінің түсі өзгереді. (Иә)

Салқын түскенде құстардың жемі азаяды. (Иә)

Құстар ұшар алдында топталып жиналады. (Иә)

Оларға ұзақ жолға шыдау үшін, жақсы коректеніп, күш жинау керек. (Иә)

№ 1 слайд 6сурет Оқушылардың назарын интертақтаға аудару.

Интербелсенді тақтадан оқушыларға түрлі суреттер көрсету.

  • Балалар, мына суреттерде нелер бейнеленген?

-Оларды бір сөзбен қалай атауға болады?

Табиғат немесе қоршаған дүние , қоршаған орта.

- Сонда қоршаған ортаға сұлулықты не береді? (ағаштар, гүлдер,шөптер )

- Ендеше ,тақтадан өздеріне ұнаған суреттерді алып, сол суреттер бойынша топтарға бөліне қойыңдар.( Ағаштар, гүлдер, шөптер)

1 топ- *Ағаштар* тобы

2 топ-*Гүлдер* тобы

3 топ - *Шөптер* тобы

Оқушыларды орындарына отырғызып, топ ережесін еске түсіріп, сақтауға ескерту. № 2 слайд

Мағынаны тану

*Сиқырлы сөз* ойыны

Цифрмен белгіленген әріптерді пайдаланып сөз құрастыру.

Р

Т

І

С

Е

Д

К

Ө

М

1

2

3

4

5

6

7

8

9

8,4,3,9,6,3,7,2,5,1 - Өсімдіктер

Олай болса, біз бүгін *Өсімдіктер әлемі* деген бөлімді бастаймыз. Яғни, бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: *Өсімдік топтары* деп аталады. Сабақтың мақсаты: Өсімдіктердің қандай топтарға бөлінетінін біліп, оларды бір-бірінен ажырата алу және олардың өсіп-өнуіне қандай жағдай қажет екенін білу.

Өсімдіктер туралы қосымша мағлұмат беру. № 3 слайд көрсету

Әлемде 350 мыңнан астам өсімдік түрі бар. Қазақстанда өсімдіктердің 5 мыңнан астам түрі өседі. Біздің елімізде * Жасыл ел* бағдарламасы , елбасымыз Н.Ә.Назарбаевтың қолдауымен іске асыруда. Әр ауылда, қалада ағаштар, гүлзарлар т.б. өсімдіктер отырғызылып жатыр. Біз де, осы бағдарламаға өз үлесімізді қосып жатырмыз.Мектеп ауласына ағаш көшеттері отырғызылып , жасыл желкенді күтудеміз.

Оқулықпен жұмыс

Суретпен жұмыс

Суреттегі өсімдіктерді ата.

1 топ- *Ағаштар*- 1-ші қатардағы ағаштардың атауларын оқыту, оларды бір сөзбен қалай айтамыз? Ағаштар

2 топ-*Бұталар*- 2-ші қатардағы бұталардың атауларын оқыту. Бұталар

3 топ - *Шөптер*-3 -ші қатардағы шөп тектес өсімдіктердің атауларын оқыту, шөп тектес өсімдіктер.

Мәтінмен жұмыс *Өсімдік топтары*

ЖИГСО-2

Оқушыларды 1,2,3,4 -ке бөлу. Мәтінді де 4 бөлікке бөлу. Әр оқушы берілген бөлікті алдымен өздігінен оқиды. Содан соң кезектеп топта бір-біріне түсіндіреді.Әр топтан бір оқушы шығып мазмұндайды.

Дәптермен жұмыс

Айды, күнді жазу.

Өсімдік топтарын жазу. Ағаштар, бұталар, шөп тектес өсімдіктер.

Сергіту сәті.

Видео арқылы би жаттығуларды қайталап жасау .

Топтық жұмыс

1 топ- *Ағаштар*- Семантикалық картамен жұмыс

2 топ-*Бұталар*- Өсімдік топтарын ата.

3 топ - *Шөптер*-3 -Өсімдіктер өсу үшін не қажет?

Әр топтан бір оқушыдан шығып, жұмыстарын қорғайды.



Ойтолғаныс (рефлексия)

Сабақты қорытындылау

* Сен маған, мен саған* ойыны арқылы сабақты қорытындылау.

Әр топқа бір сұрақтан беру. Әр топтан бір бала топ атынан жауап береді.

1 топқа- *Ағаштар*

  • Өсімдіктерді неліктен табиғаттың жанды денелері дейміз ?

2 топқа-*Бұталар*

  • Өз жерінде қандай өсімдіктер өседі?

3 топ - *Шөптер*

- Ағаштардың қандай пайдасы бар?

*Кім жылдам?* ойыны

Өсімдіктерді топтар бойынша ажырату.Мысалы: терек-ағаш, жусан-шөп тектес, т.б. (суреттерін көрсету)

Мұғалімнің қорытынды сөзі

Өсімдік-ашыққанға қорек, тоңғанға ық, ыстықтағанға көлеңке, ауырғанға ем, тұншыққанға таза ауа беріп бүкіл тіршілікті асырап, сақтайды. Ендеше, *Бір тал кессең, он тал ек* демекші, өсімдіктерді аялап, қорғайық ! Өсімдіктерді аялау - барлық адамның міндеті.

Үйге тапсырма: 48-49 бет оқу, мазмұндау.

Бағалау

  1. Бағдаршамның түстері арқылы оқушылар өз-өздерін бағалайды.

Мен бүгін топта жақсы жұмыс атқардым.(қызыл түс)

Мен бүгін топта орташа жұмыс атқардым. (жасыл түс)

Мен бүгін топта төмен жұмыс атқардым. (сары түс)

  1. Мұғалімнің бағалауы

Рефлексия

Кері байланыс жасау мақсатында ,тақтада берілген ұсыныстарға стикерлерін жапсырмалау.

Бүгінгі тақырып қызықты болды , түсіндім .

Бүгінгі тақырыпты түсіне алмадым, сабақ қызықсыз өтті.















Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні:

Шоқаева Айсұлу

Төлегенқызы

1 «А» сыныбы

Оқушының саны: 18

Ерейментау ауданы

Өлеңті орта мектебі

Мерзімі:

24.12.14

Өсімдік жемістері. Тұқым. Тағамға пайдаланатын көкөністер және оларды өсіру жолдары

Сілтеме:

Дүниетану Алматыкітап 2012 К. Аймагамбетова

Мақсаты:

Оқушылардың бақша өсімдіктері туралы білімдерін кеңейту; бақша өсімдіктерінің түр-түсін, олардың пайдасын,өсу жолдарын , жемістерді ажырата білуге үйрету. Оқушыларға бағыт-бағдар бере отырып өздіктерінен жұмыс істеуге, өз ойын дәлелдеуге қалыптастыру. Өсімдіктер әлеміне деген сүйіспеншіліктерін ояту арқылы, оларды қорғауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар өсімдік жемістерін танып, олардың тұқымдары болатынын біледі. Жемістерді бір-бірінен ажырата біледі. Өсімдіктер адам өмірінде пайдалы екенін түсініп, олардың өсіп-өнуіне қандай жағдай қажет екенін түсінеді.

Сабақ барысында жасаған мұғалім мен оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

Психологиялық ахуал

Шаттық шеңбері

Қызығушылықты ояту

Арайлап таң атты ,

Алтын сәуле таратты .

Қайырлы таң ! Қайырлы күн !

Күліп шықты күн бүгін.

Үй тапсырмасын тексеру

1 топқа - *Ағаштар* туралы әңгімелету

2 топқа -*Бұталар * туралы әңгімелету

3 топқа - *Шөп тектес* өсімдіктер туралы әңгімелету

№ 1 слайд Оқушылардың назарын интертақтаға аудару.

Интербелсенді тақтадан оқушыларға түрлі суреттер көрсету.

  • Балалар, мына суреттерде нелер бейнеленген?

-Оларды бір сөзбен қалай атауға болады?

(жемістер )

- Ендеше ,тақтадан өздеріне ұнаған жемістердің суреттерін алып, сол суреттер бойынша топтарға бөліне қойыңдар.( шие, алмұрт ,алма)

1 топ- *ШИЕЛЕР* тобы

2 топ-*АЛМҰРТТАР* тобы

3 топ - *АЛМАЛАР* тобы

Оқушыларды орындарына отырғызып, топ ережесін еске түсіріп, сақтауға ескерту. № 2 слайд

Мағынаны тану





Ойтолғаныс (рефлексия)

Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: * Өсімдік жемістері. Тұқым. Тағамға пайдаланатын көкөністер және оларды өсіру жолдары * деп аталады. Сабақтың мақсаты: Өсімдік жемістерімен танысу, оларды бір-бірінен ажырата алу және олардың адам өмірінде пайдалы екенін білу.

Оқулықпен жұмыс

Суретпен жұмыс

Суреттегі өсімдік жемістерін ата.

1 топ- * ШИЕЛЕР *- 1-ші қатардағы жемістердің атауларын оқыту.

2 топ-* АЛМҰРТТАР *- 2-ші қатардағы жемістердің атауларын оқыту.

3 топ - * АЛМАЛАР *-3 -ші қатардағы жемістердің атауларын оқыту.

Мәтінмен жұмыс

ЖИГСО-2

Оқушыларды 1,2,3,4 -ке бөлу. Мәтінді де 4 бөлікке бөлу. Әр оқушы берілген бөлікті алдымен өздігінен оқиды. Содан соң кезектеп топта бір-біріне түсіндіреді.Әр топтан бір оқушы шығып мазмұндайды.

Дәптермен жұмыс

Бақта не өседі? Әр қатардағы артық затты сыз. Боя.

Сергіту сәті *Салат* ойыны

Сабақты қорытындылау

* Сұхбат* ойыны арқылы сабақты қорытындылау.

Әр топқа бір сұрақтан беру. Әр топтан бір бала топ атынан жауап береді.

1 топқа- * ШИЕЛЕР *

  • Адамдар қандай жеміс ағаштарын өсіреді ?

2 топқа-* АЛМҰРТТАР *

  • Қандай жеміс бұталары тәтті, пайдалы жидек береді ?

3 топ - * АЛМАЛАР *

- Қандай шөп тектес өсімдіктердің жидегін адам пайдаланады ?

Үйге тапсырма: 50-52 бет оқу, мазмұндау.

Бағалау

Геометриялық пішіндер арқылы оқушылар өз-өздерін бағалайды.

Мұғалімнің бағалауы

Рефлексия

Кері байланыс жасау мақсатында стикерлеріне ұсыныстар жазып, жапсырмалау.










Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні:

Шоқаева Айсұлу

Төлегенқызы

1 «А» сыныбы

Оқушының саны: 18

Ерейментау ауданы

Өлеңті орта мектебі

Мерзімі:

14.01.15

Тақырыбы:

Өсімдіктердің көбеюі.

Сілтеме:

Дүниетану Алматыкітап 2012 К. Аймагамбетова

Мақсаты:

Оқушылардың өсімдіктердің көбею туралы алғашқы білімдерін қалыптастыру; көбею жолдарын ұғынып, бір-бірінен ажырату.Бақылау қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын молайту. Өсімдіктерге деген сүйіспеншіліктерін ояту арқылы, оларды қорғауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар өсімдіктердің көбею жолдарын танып,біледі. Әр өсімдіктің көбею жолын айыра біледі, олардың өсіп-өнуіне жағдай жасайды.

Сабақ барысында жасаған мұғалім мен оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

Психологиялық ахуал

Шаттық шеңбері

Қызығушылықты ояту

Жарқырап күн де ашылды,

Айналаға нұр шашылды.

Қайырлы күн ! Біз көңілді баламыз.

Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.

*Молекула* ойыны арқылы оқушыларды үш топқа бөлу.

Оқушыларды орындарына отырғызып, топ ережесін еске түсіріп, сақтауға ескерту.

Үй тапсырмасын тексеру

Өсімдік жемістері. Тұқым. Тағамға пайдаланатын көкөністер және оларды өсіру жолдары туралы әңгімелету. Әр топтан екі оқушыға.

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: * Өсімдіктердің көбеюі * деп аталады. Сабақтың мақсаты: өсімдіктердің көбею жолдарымен танысып ,оларды бір-бірінен ажырата алу.

Оқулықпен жұмыс

Суретпен жұмыс *Өсімдіктердің көбею жолдары*

Суреттерге қарап, өсімдіктердің қандай мүшелері арқылы өніп-өсетіндерін әңгімелету.

1 топ- бұршақтың өсіп-өнуін әңгімелейді.

2 топ- картоп, пияз, сарымсақ, таңқурай мен қарақаттың өсіп-өнуін әңгімелейді.

3 топ - Жемістерді салыстырып, тұқым санын анықтайды .

Мәтінмен жұмыс

ЖИГСО-1

Әр топ берілген мәтіндерді алдымен өздігінен мәнерлеп, түсініп оқиды, тізбектеп, тұтас дауыстап оқиды, топта талдайды.

Әр топтан бір оқушы шығып, мазмұнын айтады.

«Түртіп алу» әдісі бойынша сөздік жұмысын жүргізу.

Сергіту сәті *Шырша* акт

Дәптермен жұмыс

Бұл өсімдіктер қалай көбейеді? Оларды сызық арқылы қос.

Сабақты қорытындылау

Толықтыру тестін топпен орындау, тексеру.

Картоп .................... өсіріледі.

Пияз, сарымсақ ................. өсіріледі .

Таңқурай .............. бөлігінен өсіріледі .

Қарақат сабағының бір бөлігінен өсіріледі . Ол - ............... деп аталады.

Үйге тапсырма: 54-55 бет оқу, мазмұндау

Бағалау

Рефлексия

Кері байланыс жасау мақсатында стикерлеріне ұсыныстар жазып, жапсырмалау.






Мағынаны тану







Ойтолғаныс (рефлексия)







Толықтыру тесті

Картоп .................... өсіріледі.

Пияз, сарымсақ ................. өсіріледі .

Таңқурай .............. бөлігінен өсіріледі .

Қарақат сабағының бір бөлігінен өсіріледі . Ол - ............... деп аталады.



Толықтыру тесті

Картоп .................... өсіріледі.

Пияз, сарымсақ ................. өсіріледі .

Таңқурай .............. бөлігінен өсіріледі .

Қарақат сабағының бір бөлігінен өсіріледі . Ол - ............... деп аталады.



Толықтыру тесті

Картоп .................... өсіріледі.

Пияз, сарымсақ ................. өсіріледі .

Таңқурай .............. бөлігінен өсіріледі .

Қарақат сабағының бір бөлігінен өсіріледі . Ол - ............... деп аталады.



© 2010-2022