- Преподавателю
- Начальные классы
- Курс «Я і Україна». Весна. Рослини навесні. «Основи здоров’я». Охорона здоров’я навесні. У лісі. Образотворче мистецтво. Передача просторових явищ. Квітуча полянка
Курс «Я і Україна». Весна. Рослини навесні. «Основи здоров’я». Охорона здоров’я навесні. У лісі. Образотворче мистецтво. Передача просторових явищ. Квітуча полянка
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Овчаренко С.Н. |
Дата | 31.10.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Овчаренко Світлана Миколаївна учитель початкових класів вищої категорії, учитель-методист , КЗ «ЛСШ№8».
Світлана Миколаївна працює над проблемою: «Інтегровані уроки в початкових класах. Здоров'язберігаючі технології на уроках. Психологічний аспект».
Основні риси впровадженого досвіду:
-
створення і підтримування високого рівня пізнавального інтересу і самостійної
розумової активності учнів;
-
психологічні аспекти, зміцнення здоров'я молодших школярів;
-
актуалізація знань і досвіду, мотивація навчальної діяльності;
-
виділення й узагальнення істотних ознак;
-
осмислення та закріплення виучуваного;
-
встановлення між понятійних зв'язків;
-
відпрацювання опорних умінь;
-
використання завдань з різним рівнем творчості й самостійності;
-
високий позитивний рівень стосунків учителя та учнів.
Заслуговує на увагу творчий підхід учителя до створення здоров'язберігаючих технологій на уроці.
«Школа фізкультхвилинок»- це рекомендації та вправи:
-
гімнастика до уроків;
-
гімнастика для пальчиків рук;
-
гімнастика для очей; вправи на релаксацію;
-
вправи для формування правильної постави;
-
вправи для профілактики плоскостопості;
-
вправи дихальної гімнастики.
Слід зазначити також авторську педагогічну знахідку вчителя - використання для дрібної моторики руки природного матеріалу ( горіхи, каштани, шишки, морські камінці).
Протягом останніх навчальних років здійснювалися моніторинги професійної майстерності вчителя, що містили у собі такий діагностичний інструментарій: тестування з метою діагностики емоційного стану учнів.
Експертна оцінка уроку вчителя показала високий рейтинг педагога.
Результати інтегрованих уроків показали зріст навчальних досягнень учнів на уроці.
Розумна, глибоко продумана організація навчальної роботи учнів , високий методичний рівень уроків , раціональне використання часу на кожному занятті, створення успіху на уроці - все це дає змогу вчителю досягти високих результатів. Виходячи з принципу « не нашкодь» , вся робота спрямована на збереження здоров'я учнів, емоційного розслаблення й індивідуального розвитку кожної дитини.
Використовуючи психологічні аспекти (релаксація, вправи - етюди « Усмішка по колу», «Обличчя засмагає» та інші) результати діагностики показали різке зниження емоційної сфери, як агресивність, тривожність, ріст підвищення впевненості у собі, відкритості, оптимізму.
Інтегрований урок: Курс «Я і Україна» . 2 клас. (з елементами уроків: «Основи здоров'я», образотворче мистецтво ). Тема. Курс «Я і Україна». Весна. Рослини навесні. «Основи здоров'я» . Охорона здоров'я навесні. У лісі. Образотворче мистецтво. Передача просторових явищ. Квітуча полянка. Мета: Курс «Я і Україна» : виявити зміни , що сталися взимку в неживій природі ( висота сонця на небі, температура повітря, вітер, стан неба, опади) , у житті рослин ( забарвлення листя, зміни у трав'янистому покриві) ; встановити причини, що зумовлюють ці зміни. Ознайомити з ранньоквітучими рослинами, які потребують охорони. Розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати. «Основи здоров'я» : ознайомити дітей з охороною здоров'я навесні , з правилами поведінки в лісі, виховувати бережливе ставлення до живих організмів , що населяють ліс. Розкрити значення перебування на свіжому повітрі для зміцнення і охорони здоров'я. Образотворче мистецтво :передача просторових явищ : межа зламу (земля - небо). Гуаш, робота пальцем. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Вид уроку: інтегрований урок - подорож. Обладнання: карта подорожі , таблиці з зображенням первоцвітів, малюнки весни, картки для групової роботи , магнітофон із записом музики, фарби, аркуш, зошити, підручники. На дошці - девіз уроку: Знання за плечима не носити! Знатиму! Навчуся! Хід уроку І . Організаційний момент 1. Перевірка готовності учнів до уроку. Учитель Усі готові до уроку? Починаємо роботу ! 2. Привітання. Учитель Доброго здоров'я , любі діти ! Вас покликав дзвоник в рідний клас. Вчитись будете, змагатись і радіти, Тож ростіть здорові , в добрий час! 3. Реклама уроку ( яким має бути урок) - А щоб наш урок був гарним, цікавим, змістовним, продуктивним, якими ви бажаєте бути на уроці? ( Гра «Мікрофон» ,ті учні , до яких потрапив «мікрофон» , розповідають) - Учні ( активними, уважними, розумними….). - Учитель: тому давайте побажаємо одне одному чогось приємного. Вчитель. Я всміхаюсь сонечку. Всі. Здраствуй , золоте! Вчитель. Я всміхаюсь квіточці. Всі . Хай вона росте! Вчитель. Я всміхаюсь дощику. Всі . Лийся, мов з відра. Вчитель. Друзям усміхаємось. Всі . Зичим їм добра! - Тож поверніться одне до одного й подаруйте посмішку. ІІ. Повідомлення теми уроку Учитель
- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушаємо у подорож у світ природи. А допоможе нам у цьому чарівниця. Відгадайте , хто вона? (за вибором).
- Так, це Весна. ( Розгляд малюнків за темою «Весна»)
- Весна
Практична робота. - Якими ви уявляєте місяці ? (якого вони кольору? ) Розкажіть і намалюйте. ІІІ. Актуалізація опорних знань Учитель
- Ми мандруємо, мандруємо
В С Н А Е
Р О С Л И Н И ЗДО В'Я РО 1.Ознаки весни. 2.Робота з картками. 3. Народна скарбничка. 1.Кольори весни. 2. Складіть квітку. 3. Гра «Що зайве?» 1.Фізкультхвилинка. 2 Гра «Корисно - шкідливо» 3.Промінець здоров'я.
ІV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу. Розповідь учителя з елементами бесіди та використанням наочності. Учитель Першій острів називається «Весна». Він пропонує нам такі завдання:
- Ознаки весни
- Які ознаки весни ви помітили, спостерігаючи за природою? (відповіді дітей)
- Дні стають довші, а ночі коротші.
- Піднялася температура повітря.
- Сонце стало вище ходити по небосхилу.
- Стало тепліше.
- Розтанув сніг.
- Прилітають перші пташки.
- На деревах, кущах з'являються бруньки.
- Робота з картками (робота в парах).
КВІТЕНЬ
ТРАВЕНЬ
БЕРЕЗЕНЬ
- Розгадайте кросворд.
- Усі його люблять, всі його чекають, а хто подивиться - одразу скривиться. (Сонце).
- Приходить тихо, а відходить з шумом. (Сніг).
- Зимою спить, а весною шумить.( Річка).
- Без сокири і без рук, а дома будують. ( Птахи).
- Складіть речення про весняне сонечко.
- Розкажіть про стан снігу весною.
- Що відбувається з ріками весною?
- Як змінюється життя птахів з приходом весни?
2
3
4
- Народна скарбничка.
- А зараз - змагання: хто більше назве прислів'їв про весну? Молодці !
- Народна скарбничка пропонує нам ознайомитися і запам'ятати інші назви весняних місяців.
- А які ви знаєте народні прикмети весни?
- Грак прилетів - скоро сніг зійде.
- Побачив шпака - знай: весна біля порога.
- Якщо на початку квітня грім - на тепле літо.
- Квіти пахнуть здалека - на вітер.
- Сухий березень, теплий квітень, мокрий май буде.
Учитель
- Ми мандруємо, мандруємо
- Які ще кольори , ми , зустрічаємо весною?
- Намалюйте. (Практична робота. Малюють пальчиками).(Музика П. І. Чайковський)
- Які зміни в житті рослин трапляються весною? (Розтанув сніг , на дворі стало тепліше, з'являються бруньки, листочки…)
Пурпурова, червона, блакитна, пурпурова яскрава смачна вітає М Е Д У Н К АДо бджілки завжди привітна. Скидаю три різні спідниці - Немає у мене сестриці. приваблює сигналізує зацвіла дарує ( Медунка) .
Що за квітка ? Жовтий цвіт - яскрава тепла сонячна радісна Мати - й - мачухаНіби сонечка привіт. Плине час - квітки немає , А листочок виглядає . зажовтіла розсипалась усміхається жовтенька ( Мати - й - мачуха ). Учитель: Уявіть, що ви - квіти . Вранці ви прокидаєтеся від нічного сну.( діти встають навшпиньки, піднімають руки вгору й підтягуються). Пелюстки ваші розкриваються назустріч лагідному сонечку . ( Школярі піднімають руки вгору , з'єднують долоні над головою, розводять руки в сторони). Сонечко котиться по небу , а квіти своїми голівками стежать за його рухом. ( Із піднятими догори руками діти повертають тулуб ліворуч - праворуч ). Закінчився день . Квіточки зібрали докупи свої пелюстки та нахилили голівки. (Учні повільно опускають руки вниз та сідають за порти). 3. Гра « Що зайве ?». Діти серед запропонованих вчителем назв першоцвітів ( медунка, підсніжник, пролісок, мати - й- мачуха, фіалка, простріл , конвалія, троянда, крокуси , сон - трава , примула) та їхніх зображень знаходять зайве слово ( наприклад: троянда).
- Яке слово зайве?
- Як називають ці рослини? ( Первоцвіти).
- Чому їх так називають?
- Як називається наступний острів?
- А для здоров'я корисно фізкульхвилинку зробити (танок під музику).
- Гра « Корисно - шкідливо» (« Спіймай корисне» ).
Не забувайте: Кожен день по розпорядку Маємо робить зарядку. Для здоров'я вона плюс. Намотай собі на вус.
- Гра «Плутанка» (картки на партах , самостійна робота)
Учитель (підсумок) - Найбільше наше багатство - це здоров'я. Робіть кожного дня зарядку, вмивайтесь,стежте за чистотою свого тіла, займайтесь спортом., правильно харчуйтесь, більше бувайте на свіжому повітрі. Бережіть і зміцнюйте своє здоров'я!
- Весною люди часто хворіють простудними хворобами. Поміркуйте і запропонуйте ліки від застуди.
- А я раджу вам, друзі, не хворіти. А для цього свій імунітет зміцнити. Уявіть, що ваш організм - це будиночок, а імунітет - огорожа навколо нього. А зміцнить наш імунітет здоровий спосіб життя та правильне харчування.
- Найкращі ліки для всіх -
Література
- « Програми для середньої загальноосвітньої школи». 1 - 4 класи. Київ «Початкова школа»-2006р.
- Н. М. Бібік., Н.С. Коваль «Я і Україна» (Київ « Форум»)
- Н.М.Бібік, Т. М. Бойченко « Основи здоров'я» (Київ « Навчальна книга»).
- Вашуленко О. Весняні зміни в природі. //Початкова школа .- 2000.- №3.
- Грущинська І. Червона книга України на уроках природознавства //Початкова освіта. - 1999. - №2.
- Природоохоронна акція «Первоцвіт» // Початкова освіта. - 2003. - №7.
- Присяжнюк Н.І. Інтегровані уроки: Методичні рекомендації //Початкова школа. - 1996. - №10.
- Чекіна О. Ю. Інтегровані уроки в початковій школі. - Харків «Основа»,- 2008.