Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ:

М.К Жумагалиева

Бастауыш сынып мұғалімі

Приречный ЖОББМ

Батыс Қазақстан облысы

Теректі ауданы

III деңгейде сертификатталған мұғалім


Сыныбы:

3

Пәні:

Қазақ тілі

Тақырыбы:

Түбір мен қосымшаның жазылуы

Мақсаты:

Оқушыларға түбір мен қосымша туралы мағлұмат беру,түбір мен қосымшаны бір- бірінен ажырата алуға дағдыландыру,ой өрісін дамыту.

Күтілетін нәтижелер:

Түбір мен қосымша туралы мағлұмат алады.

Түбір мен қосымшаны ажырыта алады.

Ой өрісі дамиды.

Керекті

жабдықтар:

Интербелсенді тақта,оқулық ,мазмұнды суреттер,смайликтер,бағдаршам түстері,фишкалар.

Әдістері:

«Ыстық орындық» Топпен жұмыс,Диалогтік оқыту

Сабақ кезеңдері:

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Топтарға бөліну

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Психологиялық дайындық.

Бес болсын алар бағамыз,

Білімнен бақыт табамыз.

Өнер,білім көп оқып,

Өсе берсін санамыз.

Оқушыларды топтарға қызыл,көк түстер арқылы бөлемін.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

«Ыстық орындық» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

Түбір сөздерге қосымша жалғанғанда сөздің түбірі өзгере ме?

Соңғы буын жуан болса оған жалғанатын қосымша қандай болады?

Соңғы буын жіңішке болса,оған жалғанатын қосымша қандай болады?

2 топқа бөлінеді.Қимылдайды,сабаққа деген қызығушылықтары артады.Көңілдері көтеріледі.

Оқушылар өзін-өзі смайликтермен бағалайды.

Тұсаукесер

Мағынаны ашу

-Ерте ерте ертеде біз білмейтін сиқырлы өлкеде бір қария өмір сүріпті.Ол қарияның бағында алтын алма өсіпті.Қария сол ағашта өскен алманы базарға апарып сатып күнін көреді екен.Оның көршісі қызғанып түнде келіп ағашты кесіп алып,өз үйінің бағына отырғызады.Ағаш өспей қалады.

-Қалай ойлайсыңдар ағаш неге өспей қалды?

Қария ертеңіне есіктің алдында тұрған ағашының жоқ екенін байқайды.

Көршісі кешірім сұрап алма ағашын қайтарып береді.Қария ағаштың түбіне су құйып күте бастайды.Сонда ағашқа қосымша бұтақтар өсіп,кейін қайтадан жеміс береді.

Мінекей,балалар,біздің сөзімізде түбір болмаса мағынасы болмайды.

Сөздің одан әрі бөлінбейтін түбір сөз дейміз.

Сөздің түбірге жалғанатын бөлігін қосымша дейміз.

Тыңдайды,ұғынады,ой түйеді.

4.Сергіту сәті.

«Қамажай биі»

Оқушылар серігіп қалады.

Қимылдап билейді.

Негізгі бөлім

5.Жаңа сабақ

Оқулықпен жұмыс.

Оқулықтың 11 бетіндегі 1-жаттығуды орындату.

Дәурен өлең жолдарын дұрыс жазды ма?Қалай қателесті?

Осы жаттығуды орындау барысында ережені оқушылармен еске түсіру.

Топпен жұмыс

Әр топқа тақырып бойынша ресурстар таратылады. Тапсырманы постерге түсіреді.

Түбір сөздерге қосымша жазу.Тапсырманы постерге түсіру.

Күшік,көлік,доп,қуыршақ,ілгек

I-топ: Барлық топқа оқулықтың 11-бетіндегі 2-жаттығу орындату.

II-топ: 11-бетіндегі 3-жаттығу орындату.

Берілген тапсырмалар бойынша әр топ оқулықтан тапсырманың орындалу ережесін түсіндіреді.

Оқушылар түстерді таңдап алады және түстермен 2-топқа бөлінеді.

Топқа ат қояды.

I-топ: «Алғырлар»

II-топ: «Тапқырлар»

Топтарға бөлініп отырады.Оқушылар өздері топ ережесін құрады.

Топ бірін-бірі бағалайды.

Қорытынды

6.Қорытынды.

-Бүгін өткен тқырыбымыз қандай?

Сабақ не туралы болды?

Түбір мен қосымша қалай жазылады.

Сөздің мағынасы өзгереді ме?

Сұрақтарға жауап береді.

Үйге тапсырма

7.Үйге тапсырма

Ереже.4-жаттығу.Өшіп қалған әріптерді орныныа қой.

Күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

8.Бағалау

Көшбасшылар өз тобын бағалайды.

Балалар бағдаршам әдісі арқылы бағалайды.

Рефлексия

1. «Не үйрендім?»

2.Бүгінгі сабақта ұнаған сәтін жазу.

Әр топ мүшелеріне стикер тарату,бүгінгі сабақа алған әсрлерін жазады.

Әр топ мүшелері өздерінің «2 жұлдыз1 тілектерін» тақтада бейнеленген күн,бұлт,жаңбыр суреттеріне стикерлерге жазып жапбыстырады.

Рефлексия жазады.






© 2010-2022