Көп мағыналы сөздерді ажырату ана тілі Нуржанова Т. М

Раздел Начальные классы
Класс 1 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қысқа мерзімді жоспар

Ана тілі

Мектеп: № 10

Күні:23.02

Мұғалім: Нуржанова Т.М

Сынып:1В

Қатысқаны: Қатыспағаны:

Сабақта меңгерілетін дағдылық мақсаттар

Көп мағыналы сөздерді ажырата алу ( мұғалімнің көмегімен) , жол аралық кеңістікті сақтап әріп элементтерін жазу.

Табыс критерийлері

Барлық оқушылар білуге тиісті:

Мәтінді түсініп, мазмұнына сәйкес сұрақтар қоя алады.

«Бұрыш» ойынының ережесін түсініп,ойнайды.

Оқушылардың көпшілігі:

Ойын ережесін басқаларға түсіндіре алады, мәтін мазмұнына сәйкес сұрақтар құрастырады,көп мағыналы сөздерді ажырата алады.

Кейбір оқушылар:

Жаңа ойын ойлап ,оған ереже құрастыра алады.

Осыған дейін меңгерілген білім

Ойын туралы мәтіндерді оқып,ойды анықтай алады.

Сабақтың барысы

Уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Оқушы әрекеті

Қызығушылығын ояту

Басы

4 мин

Балалар ,біз ойын, ойынның түрлері,ойынның

ережелері, ойынның маңызы туралы ой бөлісіп, талай ойындар ойнадық. Енді ойын бізге не береді? Деген сұраққа ойланып көрейікші

Оқушылардың жауаптары тыңдалады.

Мұғалі қызықты пішіндегі кесте әзірлеп, сұрақ жауаптарын соған жаздыру арқылы оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттырады.

Мысалы: қиялдаймыз, жүгіреміз,шынығамыз, өсеміз,қуанамыз т.б

Бүгінгі мақсатымыз ойын ережесі және көп мағыналы сөздерді ажырата алу.

Ортасы

38 мин

Жұмбақ жасыру.

«Хат кепті» ойыны. Балалар не депті? Мына конветтегі жұмбақтың жауабын шешсін депті.

Төрт топқа конвертке салынған жұмбақ таратылдады. Топта талқылап жауабын топқа жариялайды.

Жауабын тауып дәптерге жазу. Дәптермен жұмыс.

Олай болса бұрыш деген ойын да бар екен. «Бұрыш» ойынының ережесімен танысайық

«Бұрыш »ойынының ережесі оқылады. «Қонаққа бару» әдісі бойынша басқа топқа ойын ережесі түсіндіру қадағаланады.

«Қарлы кесек» әдісі бойынша әр топ 2 сұрақ құрастырып,өздерінің оң жақтағы көршілеріне лақтырады. Көршілер сұақтарға ауызша жауап береді.

Мынадай сұрақтар болуы мүмкін:

1.Ойынды неше бала ойнайды?

2.Жүргізуші қайда тұрады?

3.Ойыншылар не істеу керек?

4.Жүргізушінің мақсаты?

5Әрбір ойыншы қайда тұрады?

«Бұрыш » ойынын ойнату.

.

Әр топқа «Тапқырлар» ойын.Бұл үшін ойын ережесін құру тапсырылады. Әр топ оз жұмысын қорғайды. «Бағдаршам» арқылы бағалау.

Топ мүшелері бірлесе отырып жұмыс істейді.

Мәтінді түсініп оқиды, мазмұнына сәйкес сұрақтар қояды.



Оқушылар өздігіне жаңалық ойлап табады.

Соңы

3 мин

-Кері байланыс

  • Бүгін сабақта не білдің?

  • Не қиындық туғызды?

  • Бүгінгі алған біліміңді қайда пайдалана аласың?

  • Жұпта кіммен жұмыс істеу қызықты болды? Неге?

  • Өзің үшін қандай құнды мәлімет алдың?

Рефлексия

«Баспалдақ»

Қосымша мәліметтер

Өткізілген сабақ бойынша мұғалім жазбасы:

1.Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тиімділігі:

2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді:

3.Оқушылардың белсенділігі:

4.Сабақтың мақсатына жету жолындағы қадамдардың маңызы:

5.Кездескен кедергілер мен оны еңсеру жолдары:







Ойынның сипаты:

1.Ойынның атауы----------------------------------------------------------------------------------------------------

2.Ойыншылар саны--------------------------------------------------------------------------------------------------

3.Ойын орны-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

4.Қажетті құралдар---------------------------------------------------------------------------------------------------

Ойын ережесі:

1------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2..---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Қысқа мерзімді жоспар

Ана тілі

Мектеп: № 10

Күні:23.02

Мұғалім: Нуржанова Т.М

Сынып:1В

Қатысқаны: Қатыспағаны:

Сабақта меңгерілетін дағдылық мақсаттар

Қарама-қарсы мағыналы сөздерді ажырата алу ( мұғалімнің көмегімен) ,сөздегі дыбыс түрлері.

Табыс критерийлері

Барлық оқушылар білуге тиісті:

Сөздерді сауатты жазып,жуан дауысты дыбыстарды ажырата алады.Телефон жайлы пікірлерін білдіреді.

«Сымсыз телефон» ойынын ойнай алады.

Оқушылардың көпшілігі:

Ойын ережесін түсініп,басқаларға түсіндіре алады.

Оңай, қиын сұрақтар құрастыра алады.

Кейбір оқушылар:

Тақырыпқа қатысты өзіндік ой түйіп, өз тұжырымын дәлелдей алады.

Осыған дейін меңгерілген білім

Күтілетін нәтиже:

Ойын туралы мәтіндерді оқып,ойды анықтай алады, ойын ережесін біледі.

Оқушылар «Сымсыз телефон» ойынының ережесін меңгереді.Ойынға қатысты өз пікірін білдіріп, қорытынды жасай алады.Сөздерге қарама-қарсы мағыналас сөздер тауып айта алады.Жуан дауыстыны сөз ішінен анықтай алады.

Сабақтың барысы

Уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Оқушы әрекеті

Қызығушылығын ояту

Басы

4 мин

-Балалар, қазір сендер «Шындық» ойын ойнайсыңдар. Ал ойынды бастаймыз.

Балалар ойынды қалай ойнайтынын білмегендіктен ойнай алмайды.

-Балалар, сендер не себепті ойынды ойнай алмай тұрсыңдар?

Оқушылардың жауабын тыңдау

-Ойын ережесі деген не?

Кез-келген ойынды ойнау үшін ережесі болатындығын айту.

Ойын «Дауысымнан таны » Төрт түлік малды құлақтарына сыбырлаймын. Төрт түліктің дауысын шығарып топқа бөлінеді.

Топқа бөлініп орындарына отырады.

Ортасы

14 мин

«Сиқырлы қобдиша» әдісі бойынша балалар қобдишада не бар деп ойлайсыңдар?

Оқушылардың сұрақтары.

Телефон шырылдайды.

Ендеше жасырылған сөз Телефон екен.Біз бүгін сабағымыздың мақсатында «Сымсыз телефон» ойынынының ережесімен таныс боламыз.Телефон сөзінде қандай жуан дауысты дыбыс бар?

«Телефонның пайдасы мен зияны» бейне жазбаны көрсету.Қазіргі заманның телефоны мен зияны туралы өз ойларын білу.

Пайдалы дейміз және қарама-қарсы қалай әсер етеді?

Зияны бар ма?

«Сымсыз телефон» ойынының ережесімен таныстыру. Үн таспадан тыңдату.

«Ыстық орындық» ұйымдастыру.Әр топтан сұрақтар қойылып,жауап алынады.Осылайша ойын ережесі талданады.

«Сымсыз телефон » ойынын әр топтан бір оқушыдан шығарып ойын ұйымдастыру. Балмұздақ таяқшасы арқылы оқушыны таңдау.

Ұйымдастырушыны «Смайликтермен» бағалау.

Ойын «Күн түн» ойынын ойнату. «Сергіту сәті

4-жаттығуды орындау.Қарама-қарсы сөздер жазу.Жеке жұмыс.

Критериймен таныстыру ( жеке бағалау болады)

  1. 5сөзден кем болмау

  2. Сөздерді қатесіз жазу

  3. Жоларалық кеңістікті сақтау

Өзін-өзі бағалау


Бейнежазба мазмұнына сай өзіндік білімдерін басқалармен бөліседі.

Мәтіннің мазмұнымен танысады.Сұрақтар әзірлейді

Шағын топтарға бөлініп ,ойынды ойнайды

Сөздерге мағынасы қарама-қарсы сөздерді тауып,жуан дауысты дыбыстардың емлесіне көңіл аудару.

Соңы

3 мин

- Кері байланыс

  • Бүгін сабақта не білдің?

  • Не қиындық туғызды?

  • Бүгінгі алған біліміңді қайда пайдалана аласың?

  • Жұпта кіммен жұмыс істеу қызықты болды? Неге?

  • Өзің үшін қандай құнды мәлімет алдың?

Рефлексия

«Өмір ағашын»безендіру арқылы оқушылар сабаққа кері байланысты ағаш жапырағын жапсырады.

Қосымша мәліметтер

Өткізілген сабақ бойынша мұғалім жазбасы:

1.Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тиімділігі:

2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді:

3.Оқушылардың белсенділігі:

4.Сабақтың мақсатына жету жолындағы қадамдардың маңызы:

5.Кездескен кедергілер мен оны еңсеру жолдары:



Қысқа мерзімді жоспар

Өзін-өзі тану.

Мектеп: № 10

Күні: 23.02.16

Мұғалім: Нуржанова Т.М

Сынып:1В

Қатысқаны: Қатыспағаны:

Сабақта меңгерілетін дағдылық мақсаттар

Отан ұғымы туралы түсінік бере отырып, сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.

Табыс критерийлері

Барлық оқушылар білуге тиісті:

Отан ұғымын түсіне алады.

Оқушылардың көпшілігі:

Үнтаспа мазмұнына сай өзіндік білімдерін басқалармен бөліседі.

Кейбір оқушылар:

Тасырмалар орындау барысында көшбасшылық танытады.

.

Осыған дейін меңгерілген білім

Сабақтың барысы

Уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Дереккөздер

Қызығушылығын ояту

Басы

2 мин

Шаттық шеңбері.

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де.

Қуанамыз бәріміз.

Арайлап атқан күнге.

Бәріміз алақанымызды қатты ысамыз.Ыстық лебізді достарымызға жеткіземіз.

Ортасы

7 мин

Қызығушылықты ояту Қабырғаға сөйлемдер ілінеді. Оқушылар оқып шығады.

Отан үшін отқа түс күймейсің. Отан отбасынан басталады.

Мен елімді сүйемін. Сабақтың тақырыбын анықтау.

«Менің Отаным» Сабақтың оқу мақсатымен және жетістік критерийлерімен таныстыру .

5 мин

Сыныптан тілші сұрақтарына жауап алынады.

Жаңбыр тамшылары бейнеленген қима қағаздарға Отан сөзін қалай түсінетіндерін жазу.Топ ішінде .Қорғау. «Күн бұлт,жаңбыр» бағалау

Өз ойларын жазады.

10 мин

Отан туралы үн таспа тыңдату.

Үнтаспа бойынша сұрақтар дайындау көршілеріне лақтыру.Жауаптар тыңдалады.

Сергіту сәті «Тұлпарым» әнін орындау.

Үнтаспа мазмұнына сай білімдерін басқамен бөліседі.

15 мин

Мәтінмен жұмыс .Мәтінді дауыстап оқып шығу.Әр топтан түсінген оқушы «Қонаққа бару» әдісі арқылы түсіндіреді.

Көршіңе әңгімелеп бер.

«Хат кепті» ойыны.

Әр топқа сұрақтар салынған конверт беріледі.Топта ақылдасып,шешімін топқа жариялайды.

Сұрақтары:

Самалдың бойынан қандай құндылықты көріп тұрсың?

Сен үшін Отан деген не?

Отан,Қазақстан дегенде ойыңа не түседі?

Мәтінде қандай аталы сөз айтылды?

Сергіту сәті «Тұлпарым» әнін орындау.

Дәптердегі 56бет Отан анаға алғыс хат жазу.

Соңы

3 мин

Кері байланыс

  • Бүгін сабақта не білдің?

  • Не қиындық туғызды?

  • Бүгінгі алған біліміңді қайда пайдалана аласың?

  • Жұпта кіммен жұмыс істеу қызықты болды? Неге?

  • Өзің үшін қандай құнды мәлімет алдың?

Рефлексия

«Бағдаршам» арқылы оқушылар сабаққа кері байланысты жапсырады




Сен үшін Отан деген не?

Отан,Қазақстан дегенде ойыңа не түседі?

Мәтінде қандай аталы сөз айтылды?

Самалдың бойынан қандай құндылықты көріп тұрсың?




Ыстық орындық» ұйымдастыру.Әр топтан сұрақтар қойылып,жауап алынады.Ослайша

ойын ережесі талданады.

«Сымсыз телефон » ойынын әр топтан бір оқушыдан шығарып ойын ұйымдастыру. Балмұздақ таяқшасы арқылы оқушыны таңдау.

Ұйымдастырушыны «Шапалақпен» бағалау.

Дәптермен жұмыс ойын қорытындысын жазу.

4-жаттығуды орындау.Қарама-қарсы сөздер жазу.Жеке жұмыс.



© 2010-2022