План по казахскому языку на тему Мәтіннің құрылымы

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
Күні:14.11.14 Сыныбы: 2 «Б» Сабақтың тақырыбы: Мәтіннің құрылымы. Сабақтың мақсаты: мәтін туралы мағлұмат бере отырып, мәтінге жоспар құруды үйрету. Пәндік нәтиже: жоспар арқылы мәтіннің негізгі мазмұны көрсетілетінін, мәтіннің мазмұны ретімен айтылатынын түсіндіру. Тұлғалық нәтиже: мәтінге жоспар құра білуге үйрету; шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу. Жүйелі-әрекеттік нәтиже: есте сақтау қабілеттерін және зейіндерін дамыту. Сабақтың көрнекілігі: карточка, дәптері, суреттер. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпты түгендеу, құралдарын тексеру, дәптерлерін жинау. Қызығушылығын аяту Мына мақалдардың мағынасын қалай түсіндіресің? Қолы қимылдағанның Аузы қимылдар Аузымен астау шапқан Қолымен жаңқа жара алмас. Қолында өнері бардың, Аузында өлеңі бар. Карточка тарату 1. Жаңа сабақты түсіндіру. Тақтаға төмендегідей мәтін жазылған плакат ілінеді. Кірпі Жаз айы. Ауыл маңында ойнап жүргенбіз. Бір кезде қасымызға Есімбек келді. Танауы делдиіп кетіпті. Қолында кірпі. Өзен бойынан тауып алыпты. Кірпінің аяғы жаралы екен. Жібере салуға обалсындық. Аяғы жазылғанша бағуды жөн көрдік. Түс қайта үйге қайттық. Есімбек кірпіге қағаз қораптан үйшік жасады. Мен сүт бердім. Кірпі бізге үйрене бастады. Аяғы да жазылды. Аз күнде далаға жібереміз. - Мәтінді оқымай тұрып, ол не туралы екенін кім айтады? (Кірпі туралы). - Оны қайдан білдіңдер? (Тақырыбынан). - Мәтін неше абзацтан түр? (Үш абзацтан). Үш абзацты жеке-жеке оқытып, әр абзацқа ат қойдыру. Оларды тақтаға жазып қою керек. Әртүрлі нұсқасы болуы мүмкін. Жоспар қысқа сөйлемдерден тұратындығы айтылады. 1) Есімбектің олжасы. 2) Жаралы кірпі. 3) Балалардың қамқорлығы. - Балалар, әр абзацқа ат қоя отырып, біз не құрдық? - Мәтінге жоспар құрдық. - Жоспар не үшін керек? Жоспар арқылы мәтіннің негізгі мазмұны көрсетілетіні, мәтіннің мазмұны ретімен айтылатыны түсіндіріледі. 2. Оқулықпен жұмыс. Оқулықта берілген жаттығулар ауызша да, жазбаша да орындатылады. 1-жаттығу Мәтінді мәнерлеп оқу. Әр бөлімнің бірінші сөйлемін көшіріп жазу. 2-жаттығу. Мәтінді түсініп оқу. Мәтін аяқталған ба? Осы сөйлемнің қайсысымен мәтінді аяқтауға болады? Мәтәннәі мазмұнын айтып беру. 3-жаттығу. Мәтінді оқы. Мәтінің құрылымын анықтау, оған тақырып қою. Мәтіннің негізгі бөлімін көшіріп жазу Қорытынды:
  1. Бүгінгі сабақта не білдік?
  2. Мәтінде қандай бөліктері болады№
  3. Мазмұнын қалай анықтаймыз?
  4. Сендерге сабақ ұнадыма?
Үйге тапсырма:67 бет 4 жаттығу. Портфель өлең мазмұны бойынша мәтін құрастыру. Мәтін абзацтардан тұру керек. Бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды марапаттау, мадақтау





© 2010-2022