Текше және оның көлемін өлшеуді қайталау

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Текше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауТекше және оның көлемін өлшеуді қайталауПәні: Математика

Сыныбы: 3 "а"

Сабақтың тақырыбы: "Текше және оның көлемін өлшеуді қайталау"

Сабақтың мақсаты: Текшенің көлемі, сыйымдылығы, тік төртбұрыштың, шаршының ауданы, периметрін табу, ұзындықтың өлшем бірліктері жайлы білімді тиянақтау. Есептеу дағдыларын жетілдіру. Сол тақырыптарға есептер шығару.

Дамытушылығы: Танымдық белсенділікті, ұжымда жұмыс істеу қабілетін дамыту.

Тәрбиелілігі: Ұқыптылыққа, сауатты жазуға тәрбиелеу.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі

  1. Амандасу, жинақтау.

  2. Оқу құралын түгендеу.

  3. Назарларын сабаққа аудару.

  4. Психологиялық ахуал.

Оқимыз, үйренеміз, жалықпаймыз,

Білімнің шыңына біз шарықтаймыз!



Топқа бөлу: (Қазір мен ортаға қорапшалар тастаймын, ол қораптың түстері әр түрлі. Өздерің қалаған түстерді таңдап, сол бойынша топқа бөлініп отырамыз.)

Үй тапсырмасын тексеру:

-Үйге не берілді?

-26 беттегі №8 есеп.

Олай болса сол есепті тексеріп жіберейік. Әр топтан .Қәне, 1,2,3- оқушы оқиды , қалғанымыз тексереміз.

(28+72):10= 10 30*5+16:2=182

(32+18):5= 10 22+(10+70):10=30

(146+54):20=10 45:5+(66-36):5=15

Миға шабуыл

Әр топтан оқушылар шығып,шарға дәл тигізіп, ондағы тапсырмаларды орындайды. (топпен бірігіп айтуға болады)

-Қазір жылдың қай мезгілі? (қыс)

-Неше айы бар? (3)

-Қыс мезгілінде ойналатын ойындарды атаңдар?

-Қармен атысу. Біз қазір қарды алып, домалатып, мына тақтада тұрған шарға дәл тигізуіміз керек, шарда әр түрлі тапсырмалар бар. Соларға жауап береміз.

Тапсырмалар:

  1. Ұзындықтың өлшемі (см, м, дм, мм.)

  2. Салмақ өлшемі (кг, г, т, ц.)

  3. Сонымен қатар қандай сыйымдылықпен таныстық? (л.) 1л= 1000см3=1кг



Өткен тақырыптарды есімізге түсіріп болсақ, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы "Текше және оның көлемін өлшеуді қайталау"

Мақсаты: Текшенің көлемі, сыйымдылығы, тік төртбұрыштың, шаршының ауданы, периметрін табу, ұзындықтың өлшем бірліктері жайлы білімді тиянақтау. Есептеу дағдыларын жетілдіру. Сол тақырыптарға есептер шығару.

Дәптермен жұмыс Олай болса дәптерімізді ашып, күннің жадын жазамыз.

Қаңтар айының 28-і

Сынып жұмысы

Көркем жазу минуты

100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100

100саны жұп саны. Оның онд. Жүзд. Бірл. ажыратамыз. 100 саны нешеге бөлінеді?

Математикалық диктант (допты оқушыларға лақтырып, олардан көбейту кестесін сұраймын)







Оқулықпен жұмыс

№ 1 тапсырма

І топқа: Сымның ұзындығын қандай бірліктің көмегімен анықтауға болады?

Сызғыштың ше?

Жүгіру стратегиясы: 1дм2= 100см2 300см2= 3дм2

1м2=100дм2 700дм2= 7м2

1а= 100м2 400м2= 4а

ІІ топқа: Тік төртбұрыш пішіндес жолақшаның ауданын қандай бірліктің көмегімен анықтауға болады?

Оқушы шығып ауданын табады. S=а*в

ІІІ топқа: Білеушенің көлемін қандай бірліктің көмегімен анықтауға болады?

V=а*в*с V=1*2*3=6см3

№2 тапсырма: (ауызша) Фигуралар неше текшеден құрастырылған?

1-ші құрастырылған фигуралар неше текше?

2-ші құрастырылған фигура неше текше?

3-ші құрастырылған фигура неше текше?

Олар бір-бірінен қанша текшеге артық, кем?

Өзіндік жұмыс

3- топтың алдарына әр түрлі текшелер тастаймын. Ыдыстардың әр қайсысына неше литр сұйық құюға болады? Олардың әр қайсысының көлемі неше куб сантиметр?



  1. V=10см*10см*10см=1000см3=1л
  2. V=10см*10см*20см=2000см3=2л
  3. V=10см*10см*30см=3000см3=3л

Әр топтан бір-бір оқушы тұрып қалай шығарғанын, формуласын айтып талдап жібереді.

Суретпен жұмыс

(есептер құрастыр және шығар)

-Мынау не? Шемішкінің майы.

-Ол бізге не үшін қажет? (тамаққа пайдаланамыз)

-Неден жасалады? (күнбағыстан)

-Бұл қанша литр деп ойлайсыңдар? (1л)

Анаң дүкенге барып 2 сұйық май сатып алды. 1л сұйық майдың бағасы 360 теңге тұрады. Сосын 1 литр айраннан 2 айран сатып алды. 1л айранның бағасы 250 теңне тұрады. Осылардың барлығына анасы қанша теңге ақша төледі? Не істейміз?

Шешуі: 360*2=720 теңге сұйық май

250*2=500 теңге айран.

720+500=1220 теңге төледі анасы барлығына.

Сергіту сәті



Шығармашылық тапсырма

3 топқа үш түрлі тапсырмалар беріледі.



Шығармашылық тапсырма:

І топ: 5 5 5 5 5=100

2 2 2 2 2 2=24 (тиісті таңбаларды қой)

Логикалық тапсырма:

ІІ топ:

ІІІ топ: Есіңе сақтап, есіңде қалған фигураны салып бер.

Семантикалық карта

І топ: Р=? ІІтоп: S=? ІІІ топ: V=?

Формуласын айтып кетеді.

Тақтамен жұмыс

Оқулықтағы №5 есепті қараңдар. Мәнін табамыз.

8*8+6*5=64 (8+6):2=7 (86-50):9=4

9*9-7*6= 39 (37-9):4=7 (37+19):8=7

70*5-40:2=330 (48-13):5=7 (125+235):6=60

Тақтаға шыққан оқушылар есепті айтып, талдап шығарады.

Қорытындылау

Кубизм стратегиясы

Әр топтың алдына барып кубты лақтырамын. Онда сұрақтар бар, сол түскен сұрақтарға оқушылар жауап береді.

-Не үйрендім, не білдім?

-Қандай қызықты тапсырмалар орындалды?

-Сабақ несімен ұнады?

-Қандай тапсырмалар қиын болды?

Бағалау

Оқушыларды жинаған текшелерімен бағалаймын.

Үйге тапсырма: 28бет, №6 есеп (теңдеуді шешу)

© 2010-2022