- Преподавателю
- Начальные классы
- Қосындыны санға бөлу (3 класс)
Қосындыны санға бөлу (3 класс)
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Зейнгереева А.Х. |
Дата | 15.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
4.02.2016 Математика
Сабақтың тақырыбы: Қосындыны санға бөлу.
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік: Қосындыны санға бөлу тәсілін меңгерту, есептерді әртүрлі тәсілмен шығарту.
-
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілетін, оқушының белсенділігін, түрлі тапсырмалар орындау барысында шығармашылық, іскерлік қабілеттерін артттыру. Математикалық тілін, сөздік қорын дамыту, байланыстырып сөйлеуге дағдыландыру.
-
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, білімпаз болуға, ақыл-ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеу.
Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар: кітап, тақта, бор, сызғыш, плакат, қиықшалар.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, есептеу.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, бүгінгі кезекшіні анықтап, сыныпты түгендеу, оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында психологиялық дайындық жүргізу.
Психологиялық дайындық:
Әрбір адам - Туысым, досым, жұрағат
Әрбір сабақ - Үйрену, ұғу, ұлағат.
Әрбір ойым - Достық, бірлік, адалдық.
Әрбір ісім - Шындық пенен адамдық.
ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Жаңа сабаққа даярлық.
ІІІ. Жаңа сабақ:
Қосындыны санға бөлу.
(4+2)/2=6/2=3 Бұл бірінші тәсіл. Алдымен қосындының мәнін есептеп, содан кейін оны санға бөлеміз.
(6+4)/2=6/2+4/2=3+2=5 Бұл екінші тәсіл. Қосылғыштардың әрқайсысын санға бөліп, алынған нәтижені қосу.
№1
6+4/2=10/2=5 8+2/5=10/5=2 10+8/2=18/2=9
Сергіту сәті: - Біраз жұмыс жасадық, енді демалып алайық. Дұрыс жауапқа қолдарыңды екі рет шапалақтайсыңдар, қате жауапқа аяқтарыңды жерге екі рет ұрасыңдар.
-
Бес жерде тоғызым қырық.
-
Бес жүзге бес жүзді бөлсем нөл.
-
Елуге елуді қоссам жүз он.
-
Абайдың әкесі - Құнанбай.
-
Мамыр - қыс айы.
-
16-желтоқсан жаңа жыл.
-
Бір минутта 60 секунд бар.
-
Бір тәулікте 25 сағат бар.
-
Тіктөртбұрыштың периметрін табу үшін азайтамыз.
-
Санды нөлге көбейтсе нөл шығады.
№2 (ә)
(12+8)/2=12/2+8/2=6+4=10 (15+25)/5=40/5=8
(16+8)/4=16/4+8/4=4+2=6 (9+12)/3=21/3=7
(10+6)/2=10/2+6/2=5+3=8 (18+27)/9=45/9=5
-
IV. Түсінгендерін тексеру:
№3
(15+21)/6=36/6=6 (300+60)/9=360/9=60
(120+20)/10=140/10=14 (10+22)/4=32/4=8
(14+21)/7=35/7=5 (100+200)/3=300/3=100
№4
а) Ш: (12+14)/2=12/2+14/2=6+7=13 ә)Ш:80/(4+6)=80/10=8
Ж: әр топта 13 баладан. (8*4)+(8*6)=32+48=80
Ж: 32қыз, 48ұл, 8 топ.
№5
318+567= 885 346+95=441
784+136=920 389+175=564
676+167=843 435+278=713
168+725=893 434+486=920
№6
у*3=270 720/х=8 2*у=160
у=270/3 х=720/8 у=160/2
у=90 х=90 у=80
90*3=270 720/90=8 2*80=160
270=270 8=8 160=160
№7
АВ=2см KL=3см MN=4см
2см*3=6см 3см*3=9см 4см*3=12см
№8
17,75,15,57,51,11,77,55.
Сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма:
№8 есеп 39-бет.