Әдебиеттік оқу Жаз келер

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Әдебиеттік оқу Жаз келерӘдебиеттік оқу Жаз келерӘдебиеттік оқу Жаз келерӘдебиеттік оқу Жаз келерӘдебиеттік оқу Жаз келерӘдебиеттік оқу Жаз келерӘдебиеттік оқу Жаз келерӘдебиеттік оқу Жаз келер

Пәні: Әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы: Жаз келер

Сабақтың мақсаты: Өлеңді оқи отырып, жаз мезгілінің ерекшеліктерін меңгерту.

Сабақтың міндеті:

1.Өлеңнің мазмұнын түсініп, талдай біледі

2.Жыл мезгілдерін ажыратып, жаз мезгілінің ерекшілігін дәлелдейді

3.Табиғатқа, қоршаған ортаға сүйіспеншілігі артады

Бағалау критерийі Оқушылардың алдына кесте құру арқылы тарату

-Өлеңді сауатты ,мәнерлеп оқуы.

-Өлеңді түсінуі.

-Сұрақтарға жауап бере алуы

Күтілетін нәтиже:

1.Жаз мезгілінің табиғи ерекшеліктерін меңгереді

2.Топтық жұмыс арқылы бір-бірімен шешімге келіп, ынтымақтасып жұмыс істеуге үйренеді

3.Өз ойын тұжырымдап, қорытынды шығарады

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру

Сабақтың әдісі: Мозайка әдісі, топтастыру, ішіне-сыртына, венн диаграммасы, эссе, ой түрткі сұрақтар,постер жасау,Автор орындығы

Құралдар мен көрнекіліктер:

1.Құралдар: компьютер, АКТ, маркер, стикер, А4 форматты қағаз.

2.Көрнекіліктер: слайдтар, суреттер, қима қағаздар

Пәнаралық байланыс: дүниетану, бейнелеу.

Сабақтың жоспары:

І.Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық.

Сәлем,алтын күнім менің,

Сәлем,аспан көгілдір!

Сәлем,жақын досым менің,

Қуанышты күн бүгін!

Топтастыру кезінде жаздық суреттерді қима қағаздарды таратып беру.Суреттерді құрастырады.Сол бойынша топқа бөлінеді.

-Cуреттерден не байқауға болады?

-Қай мезгіл суреттелген?

-Неге олай деп ойлайсың?

-Ендеше бүгінгі тақырып қандай болуы мүмкін?

ІІ.Жаңа білімді меңгерту

3 топқа өлеңнің 3 шумағын бөліп беру.Оқыту,мазмұнын сұрау.

Бағытталған сұрақтар қою арқылы өлеңнің мазмұнын ашу.

-Жаздыгүні табиғатта қандай өзгерістер болады?

-Неліктен күн ыстық болады деп ойлайсыңдар?

-Неге қыста бақшада әрекет етпейміз?

жаңбыр Жап-жасыл

ыстық

демаламыз

ЖАЗ

суға шомыламыз

жеміс-жидектер піседі

тамыз

Әр оқушы жазып шығады.

Тапсырма-2

Ішіне-сыртына әдісі бойынша өлеңнен төл аттарын,табиғат құбылыстарын теріп жазу.

Тапсырма-3. Әр топқа тапсырма беру.

1-ші топ Жаз мезгілін суреттеу

2-ші топ Жаз мезгіліне б/ты эссе

3-ші топ Өлең шығару

Тапсырма-4 Жасаған жұмыстарын Автор орындығында қорғайды

Сабақты бекіту.

Адамзат пен табиғат арасында тығыз байланыс бар деген ой-тұжырым жасайды

ІV.Бағалау.

V.Кері байланыс. -Сабақ сендерге ұнады ма?

--Топпен жұмыс жасағанда қиыншылықтар кездескен жоқ па?

-Нені түсінбедің?

-Сабақтың қалай өтілгенін қалайсың?


  • Барысы

  • Уақыты

  • Мұғалімнің әрекеті

  • Оқушының әрекеті

  • І.Ұйымдастыру кезеңі

  • 2 минут

  • Оқушыларды суреттер беру арқылы топқа бөлемін. Топ ережесін еске түсіремін.

  • 5-6 оқушыдан

  • 3 топқа бөлінеді.

  • ІІ.Үйренуге берілгенге шолу

  • 5 минут

  • Аяқталған тараудағы ұнаған шығарманы сұраймын.

  • Жылдам сұрақтар қоямын.

  • Ұнаған шығарманы айтады, сұраққа жауап береді.

  • ІІІ.Жаңа білімді меңгерту

  • Қызығушылықты ояту.

  • 5 минут

  • Бағытталған сұрақтар қоямын.

  • Тақтадағы жаз сөзін топтастырамын

  • Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

  • Оқушылар тақтаға келіп жазады.

  • Мағынаны тану

  • 10 минут

  • Жазда неге күн ыстық деп ойлайсындар?

  • Оқулықпен жұмыс

  • Өлеңді мәнерлеп оқытамын, сөздікпен жұмыс жасатамын, өлең мазмұны бойынша сұрақтар қоямын.

  • Топ мүшелері сұрақтарға жауап береді.

  • Сабақпен байланыстырады.

  • Өлеңді мәнерлеп оқиды.

  • Ой толғау

  • 5 минут

  • Оқушыларға кесте таратамын. Ішіне сыртына әдісі арқылы ішіне өлеңнен төл аттарын, сыртына табиғат құбылыстарын жазуды тапсырамын.


  • Ішіне сыртына әдісі арқылы табиғат құбылыстары мен төл аттарын теріп жазады.


  • 10 минут

  • Топпен жұмыс жасатамын.

  • Бірінші топқа жаз мезгілі туралы сурет салуға, екінші топқа жаз мезгілі туралы эссе,үшінші топқа өлең шығару

  • Топ мүшелері бірігіп сурет салады, эссе жазады, венн диаграммасын толтырады, қорғайды.


  • Сабақты бекіту


  • 5 минут

  • Табиғат пен адамзат арасына байланысты суреттер

  • Табиғат пен адамзат арасында тығыз байланыс бар деген ой-тұжырымға келді

  • Бағалау

  • 2 минут

  • Оқушыларды бағалау үшін сабақ барысында оқушылардың белсенділігіне, сабаққа атсалысуына, ойын нақты жеткізе білуіне байланысты топ басшысына кесте берілген.

  • Топ басшысы топ мүшеле-рінің белсенділігіне қарай кестеге жазып қорытынды бағасын ауызша айтып береді.

  • Үйренуге тапсырма


  • 1 минут

  • Өлеңді жаттау.

  • Жыл мезгіліне байланысты жұмбақтар жазу

  • Кері байланыс парағы.

. -Сабақ сендерге ұнады ма?

--Топпен жұмыс жасағанда қиыншылықтар кездескен жоқ па?

-Нені түсінбедің?

-Сабақтың қалай өтілгенін қалайсың?

Рефлексивтік есеп Әдебиеттік оқу пәнінен «Жаздыгүні шілде болғанда» тарауын бастадық.Ең алғашқы өткен сабағымның тақырыбы «Жаз келер».Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға психологиялық дайындық бір шумақ өлеңмен басталды.Оқушыларға қима суреттерді тараттым ,берілген қималардан сурет құрастырған оқушылар топ құрды.Оқушылардың көңіл -күйлері көтеріліп ,сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнады. Әдебиеттік оқу Жаз келер Ұйымдастыру кезіңінде баланың қызығушылығын оята алдым ба?Топқа бөлінерде оқушылар тапсырманы бар ынтасымен орындауға,жұмылып жұмыс жасауға талпынды. топтастыру әдісі арқылы оқушылар жаз сөзін тақтаға топтастырып жазады.Осы тапсырманы Ибаділда Даниал белсенділікпен орындады.Жазда неге күн ыстық деп ойлайсыңдар ? деген сұраққа Мұқаш Айя ұшқыр оймен жауап берді .Оқушылармен кітаппен жұмыс жасадым .Әр топ өлеңді мәнерлеп оқып ,сөздікпен жұмысты бір бірінен сұрау арқылы түсінді ,оқушылар өз ойларын жеткғзуге тырысты ,бір біріне сұрақтар қойды . Ой толғау сатысында «Ішіне сыртына әдісін қолдандым.Оқушыларға кесте таратып бердім.Әр оқушы өлеңді оқи отырып ішіне төл аттарын ,сыртына табиғат құбылыстарын тауып жазады. Бұл кезең бойынша да біраз оқушыларым белсенділік танытты.Атап айтсам Нұрсайд,Алмас ,Ақбота, т.б. Топпен жұмыс жасатамын.Бірінші топқа жаз мезгілі туралы сурет салуға ,екінші топ өздері тұратын жердегі жаз мезгілін сипаттап эссе жазады .Эссені өте жақсы жазған Ақбота ,Аяулым мәнерлеп оқып берді .Үшінші топқа жаз бен көктем мезгілін венн диаграммасы арқылы ұқсастығын,айырмашылығын,ортақ қасиетін жазып көрсете білді.Оқушылар тапсырмаларды тез орындап шықты. Білім деңгейі орташа Ақжүніс деген оқушым өзінің шама шарқы келгенше сабаққа қатысып отырды. Бекіту кезеңінде оқушыларға жаз мезгілі туралы өлең үзіндісі берілді .Өлең үзіндісіне қарап ұйқастырып жазу немесе өзі ойдан өлең шығаратын болды .Кейбір оқушылар өздері ойдан өлең шығара білді. Бағалау кезеңінде оқушылар бірнеше критерийлер арқылы бірін -бірі бағалады. Топ басшылары топ мүшелерін кестеге жазып бағалайды. Үйге оқушыларға «Жаз келер» өлеңін жаттап келу , жыл мезгілдері туралы жұмбақтар жазып келуге тапсырма бердім. Сабақ соңында оқушыларға кері байланыс парағын тараттым. Оқушылар кері байланыс парағына бүгінгі сабақтың ұнаған -ұнамағандығын ,кездескен қиындықтарын және де өздерінің ұсыныс -пікірлерін жазды.Көптеген оқушылар бұндай сабақты алғашқы рет өткендіктен біраз қиындықтар туғызғанын ,дегенмен де сабақтарымызды осылай өтсек деген ұсыныстар жазды. Сабақ барысында маған қиындық туғызғаны оқушылардың жаңа әдіс түрлерін қолданып,сабақты меңгеруі.Себебі бұрын мұндай әдістермен жұмыс жасап көрмегендіктен ,оқушыларға тапсырмаларды орындау үшін көп уақыт жұмсалды..Осының әсерінен уақытқа да үлгермей жатқан кездеріміз де болды. Не сәтті өтті? Топтастыру кезінде барлық оқушылардың қызығушылығы басым болды, топпен ұйымдасып жұмыс жасады. Ой тастау кезінде түрлі мысалдар келтірді.
Не сәтсіз өтті? Берілген тапсырманы орындауда біраз уақыт алды. Топпен жұмыс жасаған кезде шулап кетті, қайта-қайта оқушылар өздері қабылдаған қағидаларды естеріне түсіруге мәжбүр болдым.
Нені өзгертер едім? Кез-келген тапсырмаға берілген уақытты шектеу, тәртіпті қадағалауды естен шығармау.



© 2010-2022