Етістік Ашық сабақ 2 сынып

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
Етістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпКүні: 16. 02. 2016 жыл Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 2 «Ж» Сынып жетекшісі: Мусабаева М.О Сабақтың тақырыбы: Етістік

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға етістікті сөз табы ретінде таныту. Етістік пен зат есімнің байланысы, сөйлем құрайтын жаттығулар, тапсырмалар орындау барысында байқату.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын байыту, байланыстырып сөйлеуін, ой - өрісін, есте сақтау, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Таза, сауатты және көркем жазуға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

-оқушылардың етістік сөз табы бойынша алған білімдері жетіледі, толықтырылады.
-«Етістік» жағалауына саяхат жасай отырып, оқушылардың шығармашылығы, қызығушылығы, зейіні, ойлау - қабілеттері дамиды.
-сауаттылық, жолдастыққа, жылдам ойлауға тәрбиеленеді.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту Сабақтың әдіс- тәсілдері: Сұрақ- жауап, түсіндіру, топпен жұмыс, топтастыру, сәйкестендіру. Сабақтың көрнекілігі: суреттер, интерактивтік тақта, суреттер. Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, дүниетану. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

  • Сәлемдесу, түгелдеу;
  • Топқа бөлу
  • Оқу құралдарына байланысты топтарға бөлу:
І топ Дәптер ІІ топ Кітаптар ІІІ топ Қаламдар ІVтоп Сызғыш
  • Сыныпта кім кезекші?
  • Психологиялық ахуал:

Оқимыз, жазамыз, жалықпаймыз,

Білімнің шыңына біз шарықтаймыз !

  • Жақсы сөз - жанға қуат
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
  • «Менің оқу құралдарым» тақырыбына әңгіме құрау.
Үй тапсырмасын қорыту: Дәптер,кітаптар,қаламдар,сызғыш бұлар нелер?Қандай құралдар? -Дәптер не үшін қажет?
  • Жазу үшін.
  • Кітап не үшін қажет?
  • Оқу үшін.
  • Қалам не үшін қажет?
  • Бояу үшін қажет.
  • Сызғыш не үшін қажет?
  • Сызу үшін.
  • Осы сөздерге сөйлем құрау.
  • Ол дәптерге жазды.
  • Айжан кітап оқыды.
  • Сурет бояды.
  • Кесінді сызды.
  • Жазамыз,сызамыз,саламыз, оқимыз дегеніміз қандай сұраққа жауап береді қандай мағынаны білдіреді?
  • Не істеді?
  • Не қылды?
  • Қайтті?
  • Іс қимылды білдіреді.

ІІІ. Жаңа сабақ:

Бүгінгі сабағымыз «Етістік»

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға етістікті сөз табы ретінде таныту. Етістік пен зат есімнің байланысы, сөйлем құрайтын жаттығулар, тапсырмалар орындау барысында байқату.
сөздік қорын байыту, байланыстырып сөйлеуін, ой - өрісін, есте сақтау, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Таза, сауатты және көркем жазуға тәрбиелеу.

  • Түсіндіру: АКТ

Ереже: Заттардың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз.Етістіктерге не істеді? неғылды? қайтті? деген сұрақтар қойылады:

өсті, ойнады, сайрады.Мысалы: өсті, ойнады, сайрады.құлады,жылады, секірді.













«Ирек» әдісі І топ Дәптер

  • Етістік дегеніміз не?
ІІ топ Кітаптар
  • Етістіктің сұрағы.
ІІІ топ Қаламдар
  • Етістікке мысал келтір.
ІVтоп Сызғыш
  • Етістік дегеніміз не? Толық жауап беру.
Оқулықпен жұмыс:

Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті.

Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ Ққ

Ққ - қатаң дауыссыз дыбыс.

(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).

354 - жаттығумен жұмыс. «Ғажайып суреттер» Сурет бойынша сөйлем құрау және қимылды білдіретін сөздерді тауып, сұрақ қою.Қимылды білдіретін сөздерді дәптерге жазу. І топ Дәптер ІІ топ Кітаптар ІІІ топ Қаламдар ІVтоп Сызғыш

Етістік Ашық сабақ 2 сынып Етістік Ашық сабақ 2 сынып Етістік Ашық сабақ 2 сынып Етістік Ашық сабақ 2 сынып

355-жаттығу « Жаттығулар әлемі

Жазда қыдырады,

Қыста тынығады (су)

Таңмен көзін ашады,

әлемге нұрын шашады. (күн)

356- жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жаз.

Сергіту сәті:


І топ Дәптер

  • Тоғайда түрлі аңдар болады.
ІІ топ Кітаптар
  • Терең шатқалға қояндар жасырынады.

ІІІ топ Қаламдар

  • Қызыл түлкілер тоғайда жүреді.

ІVтоп Сызғыш

  • Тиіндер ағаштан ағашқа секіреді.

358- жаттығу. Берілген сөздердің ішінен етістікті тауып, етістік екенін дәлелде.
Көгершін, (не?) жасыл, (қандай?) жинады (не істеді?) айтты (не істеді?) асыл, (қандай?) сөйлесті ( не істеді?) байлады ( не істеді?).

ІV. Сабақты бекіту:

1.Кім? Сұрағына жауап болатын сөз қайсы?

а/ айна б/ гүл с/ сәби

2.Не? Сұрағына жауап болатын сөз қайсы?

а/ суретші б/ ұшқыш с/ кітап

4.Заттың атын білдіретін сөзді тап.

а/ сүңгу б/ көйлек с/ қызыл

5.Не істеді? Сұрағына қай сөз тиісті?

а/ бұршақ б/ әңгіме с/ реттеді

6.Жалқы есімді тап

а/ қалам б/ Серік с/ қоян

7.Етістіктің сұрақтарын тап.

а/ Кім? Не? Кімдер? Нелер?

б/ Не істеді? Не қылды? Қайтті?

с/ Қандай? Қай?

8. Оқушы сөзіне қандай көптік жалғауы жалғанады?
А) - лар б) - леер с) - дар

V. Сабақты қорыту:

  • Сұрақ- жауап;
  • «Сәйкестендіру» топтарға жеке- жеке парақша беріледі.
І топ Дәптер Балық Жауды Қар Не істеді? жүзді Сүт қонды Торғай тасыды ІІ топ Кітаптар Балық Жауды Қар Не істеді? жүзді Сүт қонды Торғай тасыды ІІІ топ Қаламдар Балық Жауды Қар Не істеді? жүзді Сүт қонды Торғай тасыды ІVтоп Сызғыш Балық Жауды Қар Не істеді? жүзді Сүт қонды Торғай тасыды

VІ. Үйге тапсырма: 359- жаттығу

VІІ. Бағалау: мақтау, мадақтау, бағалау.



Ереже: Заттардың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз.Етістіктерге не істеді? неғылды? қайтті? деген сұрақтар қойылады:

өсті, ойнады, сайрады.Мысалы: өсті, ойнады, сайрады.құлады,жылады, секірді.

Ереже: Заттардың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз.Етістіктерге не істеді? неғылды? қайтті? деген сұрақтар қойылады:

өсті, ойнады, сайрады.Мысалы: өсті, ойнады, сайрады.құлады,жылады, секірді.

Ереже: Заттардың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз.Етістіктерге не істеді? неғылды? қайтті? деген сұрақтар қойылады:

өсті, ойнады, сайрады.Мысалы: өсті, ойнады, сайрады.құлады,жылады, секірді.

Ереже: Заттардың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз.Етістіктерге не істеді? неғылды? қайтті? деген сұрақтар қойылады:

өсті, ойнады, сайрады.Мысалы: өсті, ойнады, сайрады.құлады,жылады, секірді.

Ереже: Заттардың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз.Етістіктерге не істеді? неғылды? қайтті? деген сұрақтар қойылады:

өсті, ойнады, сайрады.Мысалы: өсті, ойнады, сайрады.құлады,жылады, секірді.

Ереже: Заттардың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз.Етістіктерге не істеді? неғылды? қайтті? деген сұрақтар қойылады:

өсті, ойнады, сайрады.Мысалы: өсті, ойнады, сайрады.құлады,жылады, секірді.

Ереже: Заттардың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз.Етістіктерге не істеді? неғылды? қайтті? деген сұрақтар қойылады:

өсті, ойнады, сайрады.Мысалы: өсті, ойнады, сайрады.құлады,жылады, секірді.

С

С

С

С

С

С

С

С


С

С


«Етістік»

С

Б


А

А


Сыныбы:2 «б»
Сабақтың тақырыбы: Етістік
Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға етістікті сөз табы ретінде таныту. Етістік пен зат есімнің байланысы, сөйлем құрайтын жаттығулЕтістік Ашық сабақ 2 сыныпар,

тапсырмалар орындау барысында байқату.

Дамытушылығы: сөзік қорларын, есте сақтау қабілеттерін, шығармашылық қабілетін дамыту.
Тәрбиелігі: , ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілі: Түсіндіру, сұрақ -жауап,топтық жұмыс, жаттығулар орындау.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.шаттық шеңберіне тұру

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. - Балалар үй тапсырмасына қандай дайындықпен келгендеріңді білейік. Сұрақтарға дұрыс жауап беріп, алма талдағы алмаларды жинайық.

1. Сөз таптарына нелер жатады? (Зат есім, Етістік, сын есім, сан есім)
2. Зат есім дегеніміз не? (заттың атын білдіретін сөздер кім? не?)
3. Зат есімнің неше түрі бар? (Жекеше кім? не? Және көпше түрі кімдер? нелер?)
4. Жалқы есім дегеніміз не? (жалқы есім адам, жер -су, қала, үй жануарларының аттарын айтады. Жалқы есімдегі сөздердің барлығы бас әріппен жазылады.)
5. Жалпы есім дегеніміз не? (жалқы есімдерден басқа зат есімдерді жалпы есім дейміз)

Үйге қандай жаттығу берілген еді?

353-жаттығу. «Менің оқу құралдарым» тақырыбына әңгіме құрап келу.
/4-5 оқушыға оқыту/
- Жарайсындар балалар үй жұмысына өте жақсы дайындықпен келіпсіңдер.
Сергіту сәті. Бір, екі, үш.
Бойға жинап күш.
Жалқаулықты тастаймыз.
Жаңа сабақ бастаймыз.

ІІІ. Жаңа сабақ.
Оқытушы:
- Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
Оқушылар:
- Қазір жылдың қыс мезгілі.
Оқытушы:
- Дұрыс! Ал енді тақтаға қараңдаршы мына сөздердің қыс мезгілімен байланысы бар ма? (қар, аяз, боран).
Оқушылар: Иә, бар.
Оқытушы:
- Олай болса, осы сөздерді қатыстырып, қыс мезгілінде табиғатта қандай өзгерістер болатынын айтыңдаршы.
Оқушылар:
- Қыста қар жауады. Аяз болады. Боран соғады.
Оқытушы:
- Жақсы балалар! Қар, аяз, боран сөздері қай сөз табына жатады? Неліктен? (оқушылардың жауаптары)
- Ал өздеріңіз айтқан сөйлемдердегі жауады, болады, соғады сөздеріне қандай сұрақ қойылады? Олар нені білдіреді?
(оқушылардың жауаптары)
- Иә, балалар! Біз бірінші сыныпта заттың қимылын, іс - әрекетін білдіретін сөздермен танысқан болатынбыз.

Бүгінгі біздің өтетін жаңа сабағымыз Етістік. Заттардың қимылын, іс - әрекетін білдіретін сөздерді Етістік дейміз. Етістіктерге не істеді? Не қылды? Қайтті? деген сұрақтар қойылады: өсті, ойнады, сайрады. Ал Етістік деген сөзді алғаш қазақ тіліне енгізген - Ахмет Байтұрсынов атамыз «тіл құралы» деген кітабында көрсеткен.

Оқулықпен жұмыс.
- Ал балалар етістік әлеміне саяхатқа шығайық. Бірінші аялдамамыз

«Ғажайып суреттер» аялдамасы. Суреттегі балаларға ат қойып не істеп жатқандарын қысқаша айтып өтейік. /1 слайд/
- Жарайсындар балалар келесі аялдамамыз « Жаттығулар әлемі» /2 слайд/
355 - жаттығу. Жұмбақтарды оқып, шешуін тап.
Жазда қыдырады, қыста тынығады. (Аю) не істейді?
Таңмен көзін ашады, Әлемге нұрын шашады.(Күн)

Дәптермен жұмыс.
356- жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жаз.
Тоғайда түрлі аңдар болады. Терең шатқалға қояндар жасырынады.
Қызыл түлкілер тоғайда жүреді. Тиіндер ағаштан ағашқа секіреді. /10/

357-жаттығу. Берілген етістіктерді қатыстырып сөйлемдер құра.

Қонды. Жауды. Тасыды. Жүзді.

Сергіту сәті.

358- жаттығу. Берілген сөздердің ішінен етістікті тауып, етістік екенін дәлелде.
Көгершін, (не?) жасыл, (қандай?) жинады (не істеді?) айтты (не істеді?) асыл, (қандай?) сөйлесті ( не істеді?) байлады ( не істеді?)./5/
- Жарайсындар балалар сендер әр аялдамадан қиналмай өтіп жатырсыңдар. Ал енді «Мәтінмен жұмыс» аялдамасынада жеттік.

Тиін
Тиін күзде қыста жейтін азығын жинайды. Саңырауқұлақтарды ағаш бұтағына іліп кептіреді. Ал жаңғақ пен шыршаның бүрін топыраққа көміп жасырып қояды. Тиін азық қорын мол дайындайды. Қыста бәрін жеп тауыспайды. Желінбей қалған жаңғақ пен бүрден көктемде жас өскіндер өсіп шығады. Кейін олар шыршаға, жаңғақ ағаштарына айналады.

Мәтіндегі сөздерді топқа бөл.
Зат есім Етістік
Тиін, Жинайды, кептіреді

- Балалар соңғы аялдамамыз «Білім керек бәріне». Қазақта мақал бар ғой «Білім инемен құдық қазғандай» «Білімдінің көзі жарық, білімсіздің күні ғаріп» деп қазақ бекер айтпаған. Білім бізге оңайлықпен келмейді екен ол үшін көптеген тер төгіп, жаттығулар орындап, сөйлемдер құрап еңбек ету керек екенбіз. Барлық нәрсе білім арқылы келеді. Математикасабағында біз есп шығаруды үйренеміз, ал ана тілінде өлең , ертегі ақын жазушылармен танысады екенбіз, ал қазақ тілінде ережелер жаттап, көркем жазып, жаттығулар орындаймыз. Осының барлығы білім арқылы келеді. Ал сендер өздерің білім жайлы қандай мақал - мәтелдер білесіңдер?
«Кім көп біледі?» ойынын ойнау.

Ойынның шарты: іс-қимылды білдіретін сөздерді айту.

Деңгейлік тапсырма:

1-деңгей. Өлеңнен етістікті тауып астын сызу.

Ағам жылқы бағады,

Атам пішен шабады.

Жеңгем сиыр сауады,

Әжем киіз қағады.

2-деңгей. Көп нүктенің орнына тиісті етістікті қойып жаз.

Апам ауылдан ….

Жаңбыр сіркіреп …

Біз саябаққа …

3-деңгей. Берілген тірек сөздерден мәтін құрап жазу.

Жасалады, ағаштан, сандық, сырты, оның, әшекейленеді, ішіне, киімдерді, сақтай.

IV.Бекіту: тест тапсырма.

  1. Кім? Сұрағына жауап болатын сөз қайсы?

а/ айна ә/ гүл б/ сәби

  1. Не? Сұрағына жауап болатын сөз қайсы?

а/ суретші ә/ ұшқыш б/ кітап

  1. Заттың атын білдіретін сөзді тап.

а/ сүңгу ә/ көйлек б/ қызыл

  1. Не істеді? Сұрағына қай сөз тиісті?

а/ бұршақ ә/ әңгіме б/ реттеді

  1. Жалқы есімді тап

а/ қалам ә/ Серік б/ қоян

  1. Етістіктің сұрақтарын тап.

а/ Кім? Не? Кімдер? Нелер?

ә/ Не істеді? Не қылды? Қайтті?

б/ Қандай? Қай?

«Кім көп біледі?» ойынын ойнау.

Ойынның шарты: іс-қимылды білдіретін сөздерді айту.

V.Қорытынды:

Сөз табы

Қайтті? Етістік іс-әрекет, қимыл
Не істеді? Не қылды?


«Етістік»
Сыныбы:2 «Д»
.

Тараз қаласы
Сабақтың тақырыбы: Етістік

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың етістік туралы білімдерін тереңдету, қайталау, пысықтау. Жаттығулар орындата отырып, сұрақ қою арқылы етістік тұрған сөздеді таба біліуге үйрету.

Дамытушылығы: сөзік қорларын, есте сақтау қабілеттерін, шығармашылық қабілетін дамыту.

Тәрбиелігі: әр түрлі саналы түрде орындауға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс - тәсілі: Түсіндіру, сұрақ -жауап, жаттығулар орындау.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Балалар бүгін қандай мақсатпен келіңдіңдер?
- Жақсы білім аламын деп келдім
- Жақсы баға аламын деп келдім
- 5 аламын деп келдім
- Жарайсындар балалар алға қойған мақсаттарың өте жақсы екен!
Мақсаттарыңа жетіңдер.

ІІ. Ұй тапсырмасын сұрау. - Балалар үй тапсырмасына қандай дайындықпен келдеріңді білейік. Сұрақтарға дұрыс жауаап беріп, Алма талдағы алмаларды жинайық.

1. Сөз таптарына нелер жатады? (Зат есім, Етістік, сын есім, сан есім)
2. Зат есім дегеніміз не? (заттың атын білдіретін сөздер кім? не?)
3. Зат есімнің неше түрі бар? (Жекеше кім? не? Және көпше түрі
кімдер? нелер?)
4. Жалқы есім дегеніміз не? (жалқы есім адам, жер -су, қала, үй жануарларының аттарын айтады. Жалқы есімдегі сөздердің барлығы бас әріппен жазылады.)
5. Жалпы есім дегеніміз не? (жалқы есімдерден басқа зат есімдерді жалпы есім дегеніміз)

411- жаттығу. «Менің оқу құралдарым» тақырыбына әңгіме құра.
- Жарайсындар балалар үй жұмысына өте жақсы дайындықпен келіпсіңдер.
Сергіту сәті. Бір, екі, үш.
Бойға жинап күш.
Жалқаулықты тастаймыз.
Жаңа сабақ бастаймыз.
- Ал балалар бүгінгі жаңа сабағымызды бастайық. Бүгінгі біздің өтетін жаңа сабағымыз Етістік. Эаттардың қимылын, іс - әрекетін білдіретін сөздерді Етістік дейміз Етістіктерге не істеді? не қылды? Деген сұрақтар қойылады: өсті, ойнады, сайрады. Ал Етістік деген сөзді ағаш қазақ тіліне енгізген - Ахмет Байтұрсынов ата «тіл құралы» деген кітабында көрсеткен.
- Ал юалалар етістік әлеміне саяхатқа шығайық. Бірінші баялдамамыз «Ғажайып суреттер» аялдамасы. Суреттегі балаларға ат қойып не істеп жатқандарын қысқаша айтып өтейік. (5 -сурет )
- Жарайсындар балалар келесі аялдамамыз « Жаттығулар әлеміне»
413 - жаттығу. Жұмбақтарды оқып, шешуін тап.
Жазда қыдырады, қыста тынығады. (Аю) не істейді?
Таңмен көзін ашады, Әлемге нұрын шашады.(Күн)
414 - жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жаз.
Тойдағы түрлі аңдар болады. Терең шатқалға қоянлдар жасырынады.
Қызыл түлкілер тоғайда жүреді. Тиіндар ағаштан ағашқа секіреді.
415- жаттығу. Берілген сөздердің ішінен етістікті тауып, етістік екенін дәлелде.
Көгершін, (не?) жасыл, (қандай?) жинады (не істеді?) айтты (не істеді?) асыл, (қандай?) сөйлесті ( не істеді?) байлады ( не істеді?).
- Жарайсындар балалар сендер әр аялдамадан қиналмсай өтіп жатсыңдар. Ал енді «Мәтінмен жұмыс» аялдамасынада жеттік.
Тиін күзде қыста жейтін азығын жинайды. Саңырауқұлақтарды ағаш бұтағына іліп кептіреді. Ал жаңғақ пен шыршаның бүрін топыраққа көміп жапсырып қояды.
Тиін азық қорын мол дайындайды. Қыста бәрін жеп тауыспайды. Желінбей қалған жаңғақ пен бүрден көктемде жас өскіндер өсіп шығады. Кейін олар шыршаға, жаңғақ ағаштарына айналады.

Мәтіндегі сөздерді топқа бөл.
Зат есім Етістік
Тиін, Жинайды,

- Балалар соңғы аялдамамыз «Білім керек бәріне». Қазақта мақал бар ғой «Білім инемен құдық қазғандай» «Білімдінің көзі жарық, білімсіздің күні ғаріп» деп қазақ бекер айтпаған. Білім бізге оңайлықпен келмейді екен ол үшін көптеген тер төгіп, жаттығулар орындап, сөйлемдер құрап еңбек ету керек екен біз. Барлық нәрсе білім арқылы келеді. Математика сабағанда біз есп шығаруды үйренеміз, ана ана тілінде өлең , ертегі ақын жазушылармен танысады екенбіз, ал қазақ тілінде ережелер жаттап, көркем жазып, жаттығулар орындаймыз. Осының барлығы білім арқылы келеді. Ал сендер өздерің білім жайлы қандай мақал - мәтелдер білесіңдер?
43.1. Мәтінді оқы. Етістіктердің астын астын сыз.
Тиін күзде қыста жейтін азығын жинайды. Саңырауқұлақтарды ағаш бұтағына іліп кептіреді. Ал жаңғақ пен шцыршаның бүрін топыраққа көміп, жасырып қояды.
Тиін азық қорын мол дайындайды. Қыста бәрін жеп тауыспайды. Желінбей қалған жаңғақ пен бүден көктемде жас өскіндер өсіп шығады. Кейін олар шыршаға, жаңғақ ағаштарына айналады.
43.2. Мәтіндегі сөздеді топқа бөл
Зат есім Етістік
___________________________ ___________________________
___________________________ ___________________________ ___________________________ ___________________________
___________________________ ___________________________
___________________________ ___________________________


43.1. Мәтінді оқы. Етістіктердің астын астын сыз.
Тиін күзде қыста жейтін азығын жинайды. Саңырауқұлақтарды ағаш бұтағына іліп кептіреді. Ал жаңғақ пен шцыршаның бүрін топыраққа көміп, жасырып қояды.
Тиін азық қорын мол дайындайды. Қыста бәрін жеп тауыспайды. Желінбей қалған жаңғақ пен бүден көктемде жас өскіндер өсіп шығады. Кейін олар шыршаға, жаңғақ ағаштарына айналады.
43.2. Мәтіндегі сөздеді топқа бөл
Зат есім Етістік
___________________________ ___________________________
___________________________ ___________________________ ___________________________ ___________________________
___________________________ ___________________________
___________________________ ___________________________

ІІІ. Үй тапсырмасы. 417 - жаттығу үйге «Білім керек бәріне» тақырыбына әңгіме құра.
ІV. Бағалау.

© 2010-2022