Арман мен ақыл

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Арман мен ақыл.

Сабақтың мақсаты:

Білімдік: өлеңнің негізгі идеясын түсінуге жағдай жасау.

Дамытушылық: танымдық қабілетінің, ой-қиялының дамуына ықпал ету; сөйлеу тілін, сөздік қорын молайту.

Тәрбиелік: еңбекті сүюге, білімге, өнерге құштар болуға тәрбиелеу.

Сабақтың кернекілігі: мамандыққа байланысты суреттер.

Сабақтың барысы:

I. Қызығушылықты ояту.

1. Ойын «Кімге не керек?»

күйші қару

актер ән

ұшқыш домбыра

әнші сахна

батыр ұшақ

2. «Осы аталған және басқа мамандың иелеріне ортақ не керек?» деген сұраққа әр топ өз жауаптарын береді.

II. Мағынаны тану.

  1. Сенің арманың қандай?

  2. «Арман мен ақыл» өлеңін іштей, түсініп оқып шығады.

  3. Әр топқа тапсырма:

- Күйшіге сипаттама бер, атақты күйшілерді ата (қазіргі күйшілерді еске салу).

- Әнші туралы айт, әншілерді ата.

- Биші туралы айт, бишілерді ата.

- Батырлар туралы айт, батырларды ата.

- Ғалымдар туралы айт, білетін ғалымдарыңды ата.

- Өлеңде білім-ғылым туралы не айтылған?

- Өлеңнің «Арман мен ақыл» деп аталуы неліктен?

- Өнер, білім туралы мақал-мәтелдер айт.

- Өз туысқаның, ата-анаң қандай мамандың иелері?

- Өлеңді мәнерлеп оқы
Ш. Ойтолғаныс.

«Кім болам?» тақырыбына шығарма жазу

IV. Үйге тапсырма.

Өлеңді өз ойынан жалғастырып көру.

Сабақтың тақырыбы: Ақкөл жағасында.

Сабақтың мақсаты:

Білімдік: мәтіннің мағынасын түсінуге көмектесе отырып,

А. Байтұрсынұлы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: танымдық, есте сақтау, ойлау, байланыстырып сөйлеу қабілеттерінің дамуына ықпал ету.

Тәрбиелік: білімді сүю, елжандылыққа, адамгершілікке баулу.

Сабақтың барысы:

I. Қызығушылықты ояту.

1. «Не өзгерді?» ойыны. Тақтаға киіз үй, бала, арба, балық, кітап суреттерін ретімен орналастыру. Балалар суреттің орналасу ретін естеріне сақтап алады. Содан соң көздерін жұмады. Балалар көзін ашып, орны ауыстырылған суретті табады.

2. Осы сөздер бойынша топқа бөлінеді.
II. Мағынаны тану.

1. Осы тірек суреттер арқылы мәтін мазмұнына болжау жүргізу.

2. 5 бөлікке бөлінген мәтінді оқушылар жұмыс топтарында жан-жақты талқылайды.

3. Түсініксіз сөздерді анықтап, пікір алмасады.

4. Отбасы топтарына келіп, мәтінді 1-2-3-4-5-ретпен әңгімелеп түсіндіреді.

5. Төмендегі тапсырмаларды мұғалім әр топқа бөліп береді.
Мәтіндегі жұмбақты көшіріп жазып, жатқа айтады.
Мәтін ішіндегі жаңылтпашты тауып жазады, жатқа айтады.
Ахмет Байтұрсынұлы мен балалардың сөздерін рөлге бөліп оқиды.

Мәтіндегі кісі аттарын теріп жаз, олар туралы не айтасың?

Мәтін мазмұнына сәйкес мақал-мәтелдер айт.

Әр топ өздері оқыған бөлімдерін реті бойынша әңгімелейді.

Ахмет Байтұрсынұлы кім?

Ахмет Байтұрсынұлы - (1873-1937) көрнекті ғалым, әдебиет зерттеушісі, дарынды аудармашы, үлкен ағартушы және бірқатар оқу құралдарының авторы. Қазіргі Торғай облысының Сарытүбек деген жерінде туылған.

III. Ой толғаныс.

Мәтінге сүйеніп, Ахмет Байтұрсынұлына мінездеме беріп көр.

IV. Үйге тапсырма.

А. Байтұрсынұлы туралы қосымша материалдар жинақтау.

III. Ой толғаныс.

Мәтінге сүйеніп, Ахмет Байтұрсынұлына мінездеме беріп көр.

IV. Үйге тапсырма.

А. Байтұрсынұлы туралы қосымша материалдар жинақтау.


© 2010-2022