Ана тілі 1 сынып Айнала күміс қар

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ана тілі 1 сынып Айнала күміс қар

САБАҚ ЖОСПАРЫ

Бірлестік:

бастауыш сынып мұғалімдері

Мұғалім: Жакишева С.В.

Пәні: ана тілі

Тақырыбы: Айнала күміс қар.

«Сөйлем, сөз, дыбыс, әріп» тарауы бойынша 6 сағаттың №5 сабағы.

Өткізілетін күні: 15 қаңтар.

Сыныбы: 1 «Ә»

Сабақтың мақсаты:

Білімдік:

  • қыс мезгілінің ерекшеліктерін түсінеді;

  • сөйлемдердің бас әріптен басталып жазылатынын ажырата біледі;

  • дыбыс пен әріптің айырмашылығы қайталанып, дыбыс туралы алған білімдері пысықталады.





Дамытушылық:


  • өзбетінше, жұппен, топпен жұмыс істеу дағдыларын дамытады;

  • Венн диаграммасы әдісін, суреттерді пайдалана отырып оқушылардың ойын қозғау арқылы сабаққа

деген ынтасы, қызығушылықтарын арттырады;

  • сөздерді салыстырып оқуға дағдыланады ;

  • сөздік қорын, ой-өрісін, шығармашылығын, белсенділігін, сабаққа деген қызығушылығын

дамытады.





Тәрбиелік:


  • тапсырмалар арқылы оқушылар жұмыс жасай отырып, алғырлыққа, тапқырлыққа,

байқампаздыққа, көркем жазуға;

  • табиғатты қорғауға, қамқор болуға;

  • бір-бірімен қарым-қатынас жасауға;

  • бірін-бірін тыңдауға, дәлелдеуге, ортақ шешімге келуге тәрбиленеді.

Пәнаралық байланыс:

әдебиеттік оқу, қазақ тілі

дүниетану.

Сабақтың түрі:

7 модульге негізделген жаңа сабақ.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

1.

өздігінен жұмыс;

3.

топпен жұмыс;

5.

«Ыстық орындық»;

2.

жұппен жұмыс;

4.

сыныппен жұмыс;

6.

«Венн диаграммасы».





Сілтеме:

  • «Ана тілі» оқулығы , Ш. Әуелбаев, Ә. Наурызбаева, Р. Ізғұттынова, С. Тәжімбетова, Алматы «Атамұра» баспасы, 2012 жыл

  • Әдістемелік құрал, Ш. Әуелбаев, Ә. Наурызбаева, Р. Ізғұттынова, С. Тәжімбетова, «Алматыкітап» баспасы, 2012 жыл

  • Дидактикалық материалдар, Ш. Әуелбаев, Ә. Наурызбаева, Р. Ізғұттынова, С. Тәжімбетова, «Алматыкітап» баспасы, 2010 жыл

  • Диктанттар мен мазмұндамалар жинағы, ???М.Қ.Солтанғазина, «Алматыкітап» баспасы, 2010 жыл

  • Электронды оқулық.





Көрнекіліктері:

  • интерактивті тақта;

  • әріптер;

  • А-4 қағаздары;

  • электронды оқулық;

  • суреттер;

  • маркерлер;

  • бейнетаспа;

  • түрлі түсті борлар;

  • постерлер;

  • Ананың суреті;

  • стикерлер;

  • ватман.













Күтілетін нәтиже:

1.

Сауат ашу пәнінен алған білімдерін еске түсіреді;

2.

әңгімелеу туралы білім, білік, дағдыларын қалыптастырады;

3.

Сөйлеу не үшін қажет екенін үйренеді;

4.

дыбыстарды өзара ажырата біледі;

5.

дауысты жуан және жіңішке дыбыстарды өзара ажырата біледі;

6.

сөздік қорларын байытады;

7.

дыбыстық талдау жасауға;

8.

жаңа танысқан сөздерді өмірде пайдалануға үйренеді;

9.

туған жерге, өз тіліне сүйіспеншілігі дамиды ;

10.

еңбек сүйгіштікке тәрбиеленеді;

11.

сабаққа қызығушылықтарын әрі қарай дамытады;

12.

өз ойларын ортаға сала білуге ;

13.

бір-бірінің пікірін тындауға, ортақ шешімге келуге үйренеді;

14.

өзіндік, жұптық, топтық жұмыс түрлерінде іс-әрекеттері, белсенділіктері арттырады;

15.

сыни ойлауға үйренеді.









Бағалау:


Топ басшысын топ мүшелері бағалайды.

Бағалау парағына бір- бірін бағалайды.

Қолдарына қызыл, жасыл, сары бағдаршам көздерін көрсетеді. Оқушылардың қолында қызыл, сары болса топ басшысы түсінбеген жерлерін түсіндіреді.

Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды.

Бағдаршам

Қызыл түс- түсінген жоқпын.

Жасыл түс- бәрі түсінікті.

Сары түс- әлі де практика қажет.

Үй жұмысына нұсқаулық:

7-8-бет. Аққала өлеңін жаттау.

4-жаттығу.

Сабақтың барысы:

Дағ

ды.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Күтілетін

нәтиже.


1. Қызығушылығын ояту. 1.Балаларды дөңгеленте тұрғызу. -Балалармен амандасу. Сергілту сәті -Сыныпта кім кезекші? Сабақта кім жоқ? Балалардан көңіл-күйлерін сұрау. Топқа бөлу

І-топ - «Білімді»

ІІ-топ - «Талапты»

ІІІ-топ - «Ойшыл»

ІV-топ - «Тапқыр»

V-топ - «Дарынды»

VI-топ - «Жүйрік» Олай болса, үйге қандай тапсырма берілді, кім айтады? -Жақсы.Олай болса, үй тапсырмасына бәріміз әзірміз бе?

Балалар дөңгелене тұрды.

Амандасты.

Муызыка ырғағымен денелерін шынықтыру.

Кезекші сабақта кім жоқ екенін айтты.

Балалардың жауаптары тыңдалады.

Молекулла ойыны арқылы топқа бөлінеді.

Үйге А. Құнанбаевтың «Қысқа дайындық» мәтінінің мазмұнын айту.

Мәтіннің мазмұнын айтады.

Оқушылардың көңіл күйлерін көтеру арқылы сабаққа назар аударады. Белсенділік қабілетін артады.

Б

І

Л

І

М

Айнала күміс қар,

Енді не тұрыс бар?

Ал кеттік, балалар,

Бітпеген жұмыс бар.

Айнала ақ айдын,

Бәрі аппақ маңайдың.

Тазартып тастайық

Ауласын ағайдың.

Ой толғау

Мен әдепті баламын.

Оқушылар өлеңді тыңдайды.

Өздері үлкен адамдарға қандай көмек берді әңгімелеп айтады.

Негізгі біліммен танысады.

Ойларын жеткізіп айтады. Сөздік қоры байды.




Т

Ү

С

І

Н

У

Жетекші сұрақтар арқылы оқушыларды әңгімеге тарту.

  • Дыбыс деген не?

  • Әріп деген не?

  • Дыбыстың қандай пайдасы бар?


  • Әріптің қандай пайдасы бар?


  • Дыбыстар неше топқа бөлінеді?


  • Дауысты және дауыссыз дыбыстардың айырмашылығы неде?

Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, ойлары мен білетіндерін айтады.

  • Дыбысты біз естиміз, айтамыз.

  • Әріпті біз жазамыз, көреміз,

  • Әндерді, музыканы, құстар, жануарлар, табиғыттың дыбыстарын естиміз, ауызекі сөйлейміз.

  • Кітаптарды, журналдарды оқимыз, хат,

смс жазамыз, интернет пайдаланамыз.

  • Дыбыстар 2 топқа бөлінеді: дауысты және дауыссыз.

  • Дауысты дыбыстар әндетіп, созылып айтылады. Дауыссыз дыбыстар кедергіден және шудан тұрады.

Мұғалімнің сұрақтарына жауап бере отырып,түсінеді.

Жаңа білімдермен танысады.

Қ

О

Л

Д

А

Н

У

8-жаттығу.

Сөздерді көшіріп жазу.

Әр сөзде неше дыбыс, неше әріп бар?

9- жаттығу

1.Әрбір сөздің алдына үлгіге қарап әріп қосып жазыңдар.

Үлгі: өзі- сөзі- көзі.

2. Өзі сөзінің алдына қай әріп қосылды? Өздерің қосқан әріптің астын сызыңдар.

3. Дыбыс саны өзгерсе, сөздің мағынасы

Қар. Шана. Қырау. Аққала.

Қар- 3 әріп, 3 дыбыс.

Шана- 4 әріп, 4 дыбыс.

Қырау- 5 әріп, 5 дыбыс.

Аққала- 6 әріп, 6 дыбыс.

Өзі, есті, ұрды, алды.

Есті- кесті- тесті.

Ұрды- құрды- бұрды.

Алды- қалды- салды.

Оқушылар білетін білімін пайдалана отырып тапсырмаларға жауап береді.

Дыбыс өзгергенде сөздің мағынасы өзгеретінін біледі.ануға үйренеді.

Т

А

Л

Д

А

У

Қарды бұл өлеңде неге теңеген?

Қыста маңайдың бәрі қандай болады?


Күміске теңеген.

Аппақ қар болады

топтарда бірлесе талдай отырып ойларын қорғай білу қабілеті қалыптасады.

Ж

И

Н

А

Қ

Т

А

У

Тақтаға ілінген плакат.

Не?

Қандай?

Қайтеді?

Не?

Эссе

Қызықты ойындар тақырыбына әңгіме құрастыру.

Оқушылар түгел қатыса отырып бес жолды өлең құрайды.

Не? қар

Қандай? Күміс

Қайтеді? Ериді,су болады.

Не ? Қыс

Қар ақ Ериді,су болады. Ол қыс мезгіліне жатады.

Оқушылар өздерінің қиялдарын жазып,қорғайды.

Өздері білетін заттың жаңа қырларын іздейді және қиялдай отырып, жаңа нәрсе жасауға үйренеді.

Б

А

Ғ

А

Л

А

«Айнала күміс қар» өлеңіне қандай баға бересіңдер?

Өлең ұнады ма? Ұнаса несімен ұнады?

Қарға сипаттама беріңдер.

Қарды неге ұқсатасыңдар?

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, қарды неге ұқсататыны жайлы жеке ойланып оны топта талқылап жазады.

Өзері оқыған материалдағы айтылмаған ойларды іздеуге,шығармашылық жұмысқа ұмтылады.



© 2010-2022