Өсімдікке топырақ және су керек 2 сынып

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: дүниетану Күні: 4.02.2016ж Сынып: 2 «Ж»

Сабақтың тақырыбы: Өсімдікке су және топырақ керек

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың өсімдікке қажетті жағдайлар туралы түсініктерін қалыптастыру.

Дамытушылық: Өсімдіктер туралы әңгімелей отырып,айналадағы дүниені танып білуге қызығушылығын дамыту.Оқушы ойын кеңейту.

Тәрбиелік: Табиғатты қорғауға, сүюге, табиғат заттарына жанашырлықпен қарауға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру,ББҮ стратегиясы.

Жұмыс формасы: топтық жұмыс, жеке жұмыс

Сабақтың құрал-жабдықтары: маркер, стикер

Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа сай суреттер, АКТ, хат,смайликтер,сиқырлы таяқша

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сыныпты адасқан әріптер арқылы «топырақ», «тамыр»,«өсімдік» атты топтарға бөліп, олардың адамға пайдасы туралы әңгімелеу.

Шаттық шеңбер құру

Қайырлы күн, күнім, далам, орманым,
Қайырлы күн, гүлім, құсым, көлдерім.
Қайырлы күн, өсімдіктер, жәндіктер
Қайырлы күн, бар тіршілік иесі!

«Жүректен - жүрекке» сиқырлы таяқша арқылы оқушылар бір - біріне тілек тілейді.

ІІ.Үй тапсырмасы:

Мәдени өсімдіктер тақырыбындағы берілген мәтіннің мазмұнын 2-3 оқушыдан сұрау.

Үй тапсырмасын бекіту:

"Күн көзін бұлт баспасын" ойыны
Ойын шарты: берілген сұрақтарға жауап беру арқылы экраннан күн көзін шығару
-өсімдік мүшелерін ата
-тамыр қандай қызмет атқарады?
-сабақ қандай қызмет атқарады?
-шырынды өсімдіктерді ата

-көшетті қалай дайындайды?

-мәдени өсімдіктерге қандай өсімдіктер жатады?

-май алатын өсімдіктерді ата.

-астық дақылдарынан қандай тағамдар пісіреді?

-мәдени өсімдіктердің адамдарға тигізетін қандай пайдасы бар?
IІІ. Жаңа сабақ.

«Даналық қоржыны»

Қоржыннан оқушылар хат алады.

"Мағынаны тану"

АКТ

Жұмбақ:

Қиналмай тауларды,орманды.

Теңізді,дария жолдары.

Ауылды,қаланы,халықты

Ойлан тап, көтерген алыпты. /Жер/

Өсімдік -тірі ағза.Ол өсу үшін не қажет екен?

Өседі,гүл жарады, жемісін береді.Ал осылардың бірі жоқ болса өсімдік нашар өседі.Тіпті кейде біреуінің салдарынан тіршілігін тоқтатуы да мүмкін.Соның бірі-су.Өсімдіктердің сынған жерінен оның бойында су бар екенін байқауға болады.Суы жеткілікті өсімдік жайқалып өседі.

-Су өсімдікке не арқылы келеді?

Топырақ арқылы.Топырақтағы қоректі заттар сумен араласып ериді. Өсімдіктің тамыры суды бойына сіңіріп, келесі мүшелеріне жібереді.Шіріндісі көп топырақ өсімдік өсуіне өте қолайлы.

-Шірінді қайдан пайда болады?

Жыл сайын қураған өсімдіктердің жапырақтары сумен араласып,оның құрамын байытады.Барлық топырақта бірдей шірінді көп бола бермейді.Ондай топырақты қолдан тыңайтады.

-Тыңайту үшін не керек деп ойлайсыңдар?

-көң,құстың саңғырығы, шымтезек,қарашірік.Өсімдікке топырақ керек. Ол өзіне керек қоректік заттарды топырақтан алады. Сондықтан құнарлы топырағы бар жерде өсімдік көп, әрі тез өседі. Топырақтың құнарлығын адамдар оған тыңайтқыштар қосып жақсартады.
Өсімдікке ауа, жарық, жылу керек.Өсімдік ауаны тамыр арқылы да жапырағы арқылы да ала береді. Сондықтан топырақты қопсытып отырған дұрыс болады. Тығыз топырақ ауаны нашар өткізеді. Күннің жылуы көктемде жеткілікті бола бастайтындықтан өсімдіктер көктемде өсе бастайды.Көктем мен жаз өсімдіктің өсуі үшін өте қолайлы мезгілдер.

Сергіту сәті:

«Құм, тас, су» ойынын ойнау Ойынның шарты: Басы «құм»дегенде әр жерде оқушылар шашыраңқы болып отырады, «тас» дегенде өз қолымен мүсін жасап қатып қалады, «су» дегенде толқын болып қозғалады.

«Терең таныстық»

Оқулықпен жұмыс.

-өзім оқып мәтіннің мазмұнын түсіндіремін.
-оқушыларға жеке - жеке оқытамын

-Мәтінді тізбектей оқыту.

-Мәтінмен жұмыс жүргізу.

-Өсімдіктің өсуіне судың,топырақтың әсері қандай?

-Еріген тұздарды өсімдік қайдан алады? (Шіріндісі көп топырақтан)

-Өсімдіктің бойында судың бар екенін қалай білуге болады?

-өсімдік тірі ағза екенін дәлелдеу.

Дәптермен жұмыс

-топырақты тыңайтуға қажетті қоректік заттарды дәптерге жазу

Көң - құстың саңғырығы- қарашірік-шымтезек.

ІV.Сабақты бекіту

«Ойнап-ойлау»

Практикалық жұмыс жүргізу

Гүл егу (Оқушыларға гүл егу әдісін,оған керекті қажеттілікті пайдалана білуге үйрету)

V.Сабақты қорыту:

* сонымен бүгінгі сабағымызда нені білдік?
* өсімдік өсу үшін қандай қажеттіліктер бар екен?
* топырақты тыңайту үшін нелер керек?

Білемін

Білгенім

Үйренгім келеді

VІ. Үйге тапсырма :

  • Өсімдікке су және топырақ керек. Мәтінін оқып, мазмұндау

  • «Су - тіршіліктің көзі» тақырыбында шағын шығарма жазу.

VІІ. Бағалау:










ББҮ әдісі

Білемін

Білгенім

Үйренгім келеді



ББҮ әдісі

Білемін

Білгенім

Үйренгім келеді



ББҮ әдісі

Білемін

Білгенім

Үйренгім келеді



ББҮ әдісі

Білемін

Білгенім

Үйренгім келеді











Білемін

Білгенім

Үйренгім келеді

Өсімдікке су және топырақ керек, өсімдік өседі.Сусыз адам өмір сүре алмайды.

Топырықты тыңайтуды, гүл егуді.Өсімдікке ауа, күн қажет.

Топырақ түрлері мен құрамы

Білемін

Білгенім

Үйренгім келеді

Өсімдікке су және топырақ керек, өсімдік өседі.Сусыз адам өмір сүре алмайды.

Топырықты тыңайтуды, гүл егуді.Өсімдікке ауа, күн қажет.

Топырақ түрлері мен құрамы

Білемін

Білгенім

Үйренгім келеді

Өсімдікке су және топырақ керек, өсімдік өседі.Сусыз адам өмір сүре алмайды.

Топырықты тыңайтуды, гүл егуді.Өсімдікке ауа, күн қажет.

Топырақ түрлері мен құрамы

Білемін

Білгенім

Үйренгім келеді

Өсімдікке су және топырақ керек, өсімдік өседі.Сусыз адам өмір сүре алмайды.

Топырықты тыңайтуды, гүл егуді.Өсімдікке ауа, күн қажет.

Топырақ түрлері мен құрамы

Білемін

Білгенім

Үйренгім келеді

Өсімдікке су және топырақ керек, өсімдік өседі.Сусыз адам өмір сүре алмайды.

Топырықты тыңайтуды, гүл егуді.Өсімдікке ауа, күн қажет.

Топырақ түрлері мен құрамы


© 2010-2022