- Преподавателю
- Начальные классы
- Урок математики 3 клас
Урок математики 3 клас
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Богдан О.А. |
Дата | 29.10.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Математика
3 клас
Розділ. Множення і ділення
Автор: Богдан Оксана Олексіївна КЗШ № 78
ТЕМА Складання таблиці множення числа 5. Застосування таблиці для знаходження значень виразів і розв'язування задач.
Мета : скласти таблицю множення числа 5, формувати вміння обчислювати вирази, розв'язувати задачі із застосуванням таблиці, повторити вивчені випадки множення і ділення; розвивати логічне мислення, увагу, фотографічну пам'ять, математичні знання учнів; виховувати охайність, любов до казки, до природи, до рідного краю, виховувати працелюбність.
Обладнання: підручник «Математика» 3 клас (авт. М. Богданович), гербарій, демонстраційний матеріал (таблиці, схеми); магнітофон, ілюстративний матеріал; роздатковий матеріал (сигнальні картки, перфокарти, картки для опитування), допоміжна дошка, таблиця множення числа 5, аудіозапис «Музика для душі».
Тип заняття: урок-мандрівка «Гірськими стежками» (комбінований)
ХІД ЗАНЯТТЯ
1.Організація класу Гра " Фотографічна пам'ять". Демонструю 2 картинки (10-15 с). Завдання: знайти різницю. - Хто хоч раз ходив крутими гірськими стежками, піднімався на вершини й стояв над туманами, ніколи не забуде свого враження. Гори України - її краса й гордість. Про Кримські гори ми вже згадували на уроці природознавства, ознайомилися з рослинним і тваринним світом цього регіону. Учитель демонструє Кримські гори та найвищу вершину Роман-Кош на фізичній карті України. На заході України простяглися гори Карпати. Про них сьогодні йпіде мова на нашому уроці.
2. Повідомлення теми заняття На уроці ми мандруватимемо чарівними мальовничими Карпатами, милуватимемося їх красою, пізнаватимемо рослинний і тваринний світ. А разом із цим закріпимо вміння розв'язувати приклади, задачі та рівняння на вивчені табличні випадки, а також познайомимося з таблицею числа 5. Роботи на уроці буде багато, тому налаштуйтеся швидко думати, чітко й правильно відповідати, каліграфічно писати. Готові? Тоді рушаймо! 3. Контроль, корекція, закріплення знань - Карпати - це найвищі гори України (демонструє на карті). Простягаються смугою завдовжки понад 280 км і завширшки 100 км у межах Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей. - Які міста в Карпатах вам відомі? Назви деяких з них ви зможете дізнатися, якщо виконаєте ряд завдань і впишете отримані результати в таблиці.
- Усний рахунок.
б) Гра "Доповнити до 47" - Називаю числа, а учні оголошують результат і фіксують на дошці 12, 35, 19, 8 ( 12 +35 /С/=47; 35 + 12 /Н/= 47; 19 + 28 /Я/= 47; 8 + 39 /И /=47; )
в) Гра «Знайди помилку» - Знайти приклади, виконані невірно. 18: 3+ 15 = 21/О 8 : 4 +8 =40 /Р 28 : 4 - 6 = 0 / В 4х 9 - 27 = 9 /А 24 : 3 + 15 = 23 /Х (35-14) : 3 =9 /Т
а) б) в) 28 10 24 35 20 12
1 21 10 21 23 7 9
28 35 39 12 28
ЯРЕМЧА ЯСИНЯ ВОРОХТА
2. Математичний диктант. Карпати - це надзвичайно гарні й порівняно молоді гори. Їх називають ще зелені Карпати. Вони мають переважно круглі вершини, пологі схили. Безлісі плоскі вершини називають полонинами. Вони вкриті гірськими луками. Найвищі вершини Карпат розмістились у гірському масиві Чорногора. Хто знає, яка гора найвища в Карпатах? Так, це Говерла. Її висота 2061 м. Також досить високими є вершини Піп Іван (2022 м), Бребенескул (2035 м), Сивуля (1818 м), Довбушанка (1760 м). Їх висоти ви зможете подолати, якщо обчислите усно приклади: Піп Іван Бребенескул Сивуля 20 + 80 3 х 5 4 х 7 ... - 90 ... + 100 …- 20 ... х 3 ... - 15 … + 92 Перевірка математичного диктанту 4. Вивчення нового матеріалу Підготовча робота. - Клімат Карпат теплий і вологий. Зима м'яка, багатосніжна (-4°С, -5°С - Прикарпаття; -6 °С, -12 °С - у горах). Літо не спекотне, з дощами (середня температура липня +18 °С - у Прикарпатті, +7°С - +13°С - у горах). Опадів випадає багато. Тому тут беруть початок багато річок: Дністер, Стрий, Тиса, Прут; притоки, які, коли тануть сніги, перетворюються в гучні потоки. Найбільшою з цих річок є Дністер. Одну з легенд про походження назви цієї ріки ми читали на уроці читання. Пригадайте її і підготуйтеся до подорожі карпатськими ріками.
Пояснення нового матеріалу На території нашої області протікають такі гірські річки: Прут, Лімниця, Бистриця, Надвірнянська, Солотвинська, Черемош. Але промчати стрімкими потоками цих гірських рік нам допоможе лише незвичайний човен, який ви повинні спорудити самі і називатиметься він - таблиця множення числа 5. 1. Складання учнями таблиці множення числа 5 на основі таблиці додавання та набутих знань. 2. Спостереження та порівняння. Значення всіх добутків закінчуються або на 5, або на 0. При множенні на парні числа - на 0: 5 х 2 = 10 5 х 6 = 30 5 х 4 = 20 5 х 8 = 40 При множенні на непарні числа - на 5: 5 х 3 = 15 5 х 7 = 35 5 х 5 = 25 5 х 9 = 45 Число десятків у значеннях добутку числа 5 на парне число дорівнює половині цього числа.
5 х 4 = 20 5 х 6 = 30 2+2 3+3 Це число десятків повторюється при множенні на наступне непарне число. Тобто, якщо: 5 х 8 = 40, то
4 + 4 5 • 9 = 45 непарне
- Назвіть десяток (вони йдуть по порядку від 10 до 50), потім число, яке одержимо після додавання до цього числа десятка 5 одиниць, потім назвіть наступний десяток і т.д.
10 20 30 40 50
+ 5 +5 + 5 + 5 15 25 35 45
Прийом швидкого обчислення. Щоб помножити число на 5, до нього слід дописати нуль і поділити навпіл: 20 х 5 = 200 : 2 = 100 60 х 5 = 600 : 2 = 300
Первинне закріплення На висоті 989 м над рівнем моря знаходиться озеро Синевір. Його глибина 16-17 м (найбільша - 24 м).Температура води в ньому +11°С. Називають це озеро «Морське око». А ми з вами зараз заглянемо у глибини «математичного ока». - № 146 - користуючись таблицею, виконати завдання вправи. 5. Фізкультхвилинка
5х2=10 Черешеньки висять. / руки підняти високо вгору 5х3=13 Там діти юрмляться. /підстрибують 5х4=20 У саду пташки гніздяться./розводять руками, ніби мостяться 5х5=25 Діти вдячні їм за сад. /нахили вперед і назад 5х6=30 Їх невтомні крильця /махають руками 5х7=35 годували пташенят. /голівки нахиляють вліво, вправо, вперед 5х8=40 Ось вже літо скоро. / колові рухи руками 5х9=45 Діти залюбки з'їдять/ почергово підносять руки до рота 5х10=50 фрукти, що дарує сад/ імітують зривання фруктів Весело пташки в садочку літають, А діти тихенько за парти сідають.
6. Розвиток математичних знань Рослинний світ Карпат Чим вище в гори - тим нижча температура. Тому в Карпатах ліс росте поясами, які змінюються з висотою. Біля підніжжя - листяні ліси, в яких переважають дуби, ясени, липи, граби, ліщина, калина. Вище до листяних приєднуються окремі породи хвойних дерев (буки, граби, смереки, ялиці, модрини). Далі - смерекові ліси. Тут ростуть сосна гірська, ялівець сибірський. Подекуди росте в Карпатах тис ягідний - дуже гарне дерево, що має сильну й міцну деревину. Його по-хижацьки вирубували, тому тис занесений до Міжнародної Червоної книги. (Демонструю гербарій) У Карпатах росте понад 2300 видів рослин. Деякі з них зображені на планшеті. У темних ялинових і соснових лісах росте папороть. Існує повір'я, що той, хто знайде квітку папороті у ніч на Івана Купала, буде щасливий і досягне успіхів у житті. А ми свою квітку папороті шукаємо у номері: - Задача № 149 - складаємо задачу за малюнком і діти розв'язують її самостійно; У непрохідних карпатських лісах живуть сьогодні вже рідкісні тварини: олені, бурі ведмеді, кабани, вовки, лисиці, дикі кози, рисі, куниці, білки, зайці-русаки та інші. Зустрічаються тут великі птахи: глухарі, тетеруки; хижі птахи: беркут, сокіл, балобан тощо. У річках водиться багато риби: лящ, струмкова форель... А наша рибка заховалася у:
- № 147 - розв'язуємо з коментуванням;
- № 148 - самостійно.
- Чи можемо відразу дати відповідь на запитання задачі? (Ні)
- Чому? (Бо не знаємо, скільки кілограмів картоплі і моркви разом витратили на приготування сніданку)
- А чи можемо про це дізнатися ? (Так)
- Якою дією? (Дією додавання: 25+5=30(кг))
- Яку дію тепер треба виконати, щоб відповісти на питання задачі? (30: 5=6 (кг))
У Карпатах багато санаторіїв, турбаз, оздоровчих таборів для дітей. Цілюще гірське повітря, мінеральні джерела: «Нафтуся», «Нарзан» приваблюють туристів. 1968 року в Закарпатській області було створено Карпатський заповідник. Мета створення - збереження й вивчення гірських лісів. Ми з вами теж сьогодні вивчили і закріпили новий матеріал, то ж пора вирушати додому. - № 150 - знаходження частини від числа; - № 151 - робота над логічним завданням.
7. Підсумок заняття - Що нового відкрили сьогодні для себе ? - Який вид роботи сподобався найбільше? - А щоб перевірити, чи були ви уважними на уроці, розв'яжіть кросворд. Кросворд «Карпати»
- Хижий птах, занесений до Червоної книги України. (Беркут)
- Назва державного заповідника, створеного 1968 року в Закарпатській
- Друга назва озера «Морське око». (Синевір)
- Інша назва гірських луків. (Полонини)
- Найвища вершина Карпат. (Говерла)
- Річка, яка в сиву давнину стерла дні на піску. (Дністер)
1
2
3
4
5
6
7
8. Домашнє завдання - № 152 - розв'язати задачу. - № 153 - виконати завдання. - опрацювати статтю з підручника природознавства на с. 80-82. - вивчити таблицю множення числа 5.