- Преподавателю
- Начальные классы
- Сабақ жоспары: Қосындыны санға көбейту
Сабақ жоспары: Қосындыны санға көбейту
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Сарсекенова Г.Ж. |
Дата | 09.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
22.01.16ж. Тақырыбы: Қайталау. Қосындыны санға көбейту.
Мақсаты:а) қосындыны санға көбейтудің әр түрлі жағдайлары жайлы оқушылардың білімдерін пысықтау, есеп шығара білуге баулу; ә) олардың логикалық ойлау қабілеттерін, өз бетінше жұмыс істеу, есте сақтау дағдыларын дамыту; б)тапқырлыққа, ізденімпаздыққа, шапшандыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: слайдтар, интерактивті тақта,топшама, аңдар суреті.
Түрі. ойын Типі: қайталау Әдісі: жеке, өзіндік, жұптық, ой қозғау жұмыстары
Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі II. Психологиялық дайындық
Әр тапсырмадан кейін өз-өзінді бағалау кезінде белгі алып отырасыңдар.
Қызыл дөңгелек - «5» Жасыл дөңгелек - «4» Көк дөңгелек - « 3 »
III. Үй жұмысын тексеру.Көркем жазу.
IY. Қайталау. Қосындыны санға көбейту... «Саяхатқа шығайық» ойыны
- Балалар алдымызда не көрініп тұр?
- Иә, орман. Осы орманда қандай аңдар мекендейді, ашып көрейік.
- Тиін. Тиін туралы не білеміз? Тиіннің тапсырмасын қарайық:
Ауызша есептеу. Слайд Тиімді тәсілмен есептеп мәнін тап Топпен жұмыс.
3 * 2 * 10 (4 + 6) * 7 (8 + 5) * 3 5 * 2 * 9
3 * 4 * 10 (10 + 7) * 4 5 * 2 * 9
Тақтамен жұмыс. Есеп 1. Есепті әр түрлі тәсілмен шығар.
А)1 сағ - 15 мин және 5 мин 3 сағ - ? мин
1 - тәсіл:1. Неше мин 1 сағатты жөндйді? 1)15 + 3 = 18(мин) - 1 сағ жөндейді
2.3 сағатты қанша уақыт жөндейді? 2) 3 * 18 = 54(мин) - 3 сағ
2-тәсіл: (15 + 3)*3 = 54(мин) 3 тәсіл: 15 * 3 + 3 * 3 =54()мин
Ә) 1 күні - 4 тағадан - 9 атқа 2 күні - 4 тағадан - 8 атқа
Барлығы - ? таға 1 - тәсіл: 9 + 8 = 17(таға) 17 * 4 = 68(таға)
2 - тәсіл : (9 + 8) * 4 = 68 (таға) 3 - тәсіл: 9 * 4 + 8 * 4=68 (таға)
. Қоян туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайды?(көжек)
Қоянның тапсырмасы: № 2 .а) Өрнектің мәндерін тап:Тақтаға шығару.
(10 + 80) * 5 (13 + 27) * 4 (100 + 80) * 5 (100 + 70) * 4
(24 + 6) * 2 (12 + 18) * 3 (400 + 60) * 2 (200 + 80) * 3
ә) Көбейтінділерді қосындылармен алмастыр:
5 * (4 + 2) 6 * (3 + 2) (40 + 20) * 5 (30 + 20) * 6
(7 + 3) * 5 (8 + 2) * 4 5 * (70 + 30) 4 * (80 + 20)
Y.Сергіту сәті:Ойын: Көбелек қуу.
. Түлкі туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайда? (түлкішек)
Түлкінің тапсырмасы. Ауызша жұмыс. №3. Сұрақтарға жауап бер: Слайд
Тік төртбұрыштың ұзындығы Тік төртбұрыштың ені
Тік төртбұрыштың ауданы Тік төртбұрыштың периметрі
. Қасқыр туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайды?(Бөлтірік) Қасқырдың тапсырмасы: Карточкамен жұмыс . №4.
-
Жұп: Өсу ретімен орналастыр:
2 - жұп: Амалдарды орында: 24 + 6 * 8 - 45 : 5 6 * 4 : 3 : 2 * 6
3 - жұп: Амалдарды орында: 48 : 6 : 2 * 6 : 3 * 2 36 : 4 + 5 * 5 - 12 + 6 * 7
4 - жұп: Амалдарды орында: 78 - 5 * 4 + 7 * 7 9 * 6 - 3 * 6 + 19 - 27 : 9
.Аю туралы не білесіңдер? Оның баласын қалай атайды? (қонжық)
Аюдың тапсырмасы: №6. Теңдеулерді шеш:Топпен жұмыс.
с*4= 200 с*4= 320 200:а= 40
YI. Логикалық есеп «Қасқыр мен түлкі»
Қасқыр мен түлкі балық аулайды. Екеуі бөліп жемекші болып қасқыр түлкіге «Сен маған қарағанда есепті жақсы шығарасың ғой, балықты сен бөлсейші»,- деді. Сонда қу түлкі қасқырдың аңқаулығын, есеп шығара алмайтынын пайдаланып, былай бөліпті.
1 - еуі саған, 2 - еуі маған 3 - еуі саған, 4 - еуі маған5 - еуі саған, 6 - еуі маған.
Қасқыр-9,түлкі - 12 Сонда олардың әрқайсысына неше балықтан тиген?
№7. Тақтаға шығару. YII. Бағалау, үй тапсырмасын беру №5 - 39 бет.
YIII. Қорытындылау.Енді, балалар аңдарға көмектесіп бәріміз топпен мына есептерді шешейік. 23 :3 25 :6 69 :8 37:9 38 : 4 85 :8