- Преподавателю
- Начальные классы
- Мейірімділік асыл қасиет 2 сынып
Мейірімділік асыл қасиет 2 сынып
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Кариполлина Г.Б. |
Дата | 26.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Тақырыбы | Мейірімділік - асыл қасиет | ||
Сілтеме | 2016 оқу жылына әзірленген 2 «Б» сыныбының тәрбие жоспары | ||
Мақсаты | Балалардың «мейірімділік» құндылығы туралы түсініктерін кеңейту. Міндеттері: - мейірімділіктің адам өміріндегі маңыздылығын түсіну; - өзара сыйластық қарым-қатынастарын дамиды; - мейірбандыққа үйрену. | ||
Дерек көздер: | 2сынып «Өзін-өзі тану» оқулығы, авторы: | ||
Әдістер | Тәсілдер | ||
Шаттық шеңбері, миға шабуыл, мәтінмен жұмыс, т.б. | Жекелей, жұптық, топтық. | ||
Түйінді ой | Мейірімділікті анадан үйрен. Халық даналығы | ||
Оқу нәтижелері |
| ||
Сабақтың құрылымы | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |
Шаттық шеңбер | Балаларды шеңберге жинап: - қане, балалар, бәріміз бір-біріміздің қолымыздан ұстап, шеңбер құрып тұра қалайық! - балалар, шеңбер неге ұқсайды? - дұрыс айтасыңдар, шеңбер допқа, күнге, айға, жүзікке т.б. дөңгелек заттарға ұқсайды екен. Күн бізге жылу береді, бізде шеңберде дөңгелене тұрып бір-біріміздің бет-жүзімізді аңық көріп, жылы тілектерімізді, сөздерімізді айтамыз. Бәріміз қосылып өлең жолдарын қайталайық: Көңілім толған мейірімділік, Сыйластықпен жүремін. Күлімдеген күн көзіне Мерейлене қараймын. | Қимыл-қозғалыс жасап амандасады. | |
Топқа бөлу
Жаңа ұғымен танысу | Күннің суреттері арқылы топқа бөлу. Күндерде: жылы лебіз білдіру, сыйластық, кең пейілділік, жанашырлық сөздер. Осы сөздерді естігенде ойларыңы не келеді, тізім құрып жазу.
Енді тақтаға қарайық, мейірімділік дегеніміз не екен? Мейірімділік - адамның өзге біреуге жылылығын, ізгі ниеті мен лебізін білдіру көрінісі. Мейірімділік адамдар арасындағы сыйластық, кең пейілділік, жанашырлық, ізгі ниет секілді қасиеттерге негізделеді. | Алған күннің суреттеріне қарай топтарға бөлініп отырады. Топтар жазған сөздерін оқиды.
| |
Мәтінмен жұмыс | Мейірімділік туралы аяқталмаған мәтін беріледі. Мейірімділік Бір мазасыз балапан өмір сүріпті. Күндердің күнінде ол анасынан «Мейірімділік деген не?» - деп сұрайды.
| Балалар оқып мәтінді, топпен ақылдасып, өз ойларымен аяқтайды. | |
Суретпен жұмыс | Топтарға сурет беріледі. Қуыршақтың суретін алып, нашар сөздерді айту арқылы қиылған қуыршақ макеті шетінен бүктеледі. Соңынан оны жұбату үшін жақсы сөздер айтылды. Жұбату үшін қанша жылы сөз айтсақ та, адамның жүрегінде сондай із қалады деген қорытындыға келдеді. Сондықтан, бірімізге біріміз қайырымды, мейірімді болайық! | Сурет бойынша мейірімділік туралы әңгіме құрастырады. Жақсы, жаман сөздер айтады. | |
Жүректен жүрекке Шығармашылық жұмыс | Күннің дөңгелек ортасы беріледі. Күннің шуағына көршісіне арнап тілек жазады да шуағын жапсырады. Kүлiмдeгeн күн мeйipiмдi! Kipшiкciз aқ қap мeйipiмдi! Taзa мөлдip cy мeйipiмдi! Бәрімізді көтеріп тұрған - жер мейірімді! Aяyлы aнaм мeйipiмдi! Әлпeштeгeн әкeм мeйipiмдi! Epкeлeткeн aтaм мен әжем мeйipiмдi! Жылы жүздi ұcтaзым мeйipiмдi! Taтy-тәттi дocтapым мeйipiмдi!
| Жазған тілектерін достарына береді. Өлең оқиды. |