- Преподавателю
- Начальные классы
- Математика Сабақ жоспарыАуданды өлшеу. Палетка
Математика Сабақ жоспарыАуданды өлшеу. Палетка
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Нуртазина К.С. |
Дата | 22.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
№14 орта мектеп - гимназиясы Бастауыш сынып мұғалімі Нуртазина Карлыгаш Сейфолдина
МАТЕМАТИКА 3 СЫНЫП.
ТАҚЫРЫБЫ: АУДАНДЫ ӨЛШЕУ.
Мақсаты: Геометриялық фигуралардың ауданын өлшеу,«көзбен» және беттестіру арқылы табуды түсіндіру, өз бетімен практикада қолдануға үйрену.
Күтілетін нәтиже: А).Геометриялық фигуралардың ауданын өлшеу, «көзбен» және беттестіру арқылы табуды түсінеді.
В).Анықтамасын меңгеріп, іс жүзінде талдап дәлелдейді.
С). Геометриялық фигуралардың ауданын тиімді тәсілмен тауып, тұжырымдайды, қорытындылайды.
Тапсырмалар:
Жаңа тәсілдер: «Ойлан/жұптас/талқыла» түрткі сұрақ, қайта бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, диалогтық оқыту,постер,мәртебесі жоғары және төменгі сұрақтар .Сыни тұрғыдан ойлау әдісі: «Ассоциация», «Ыстық орындық», «Венн диаграммасы», «Конверт сұрақ» . АКТ-ны қолдану:белсенді тақтамен таныстырылым, электронды оқулық, ғаламтор желісінін материалдары (сергіту сәтін ұйымдастыру).Оқыту формасы:Топтық, жұптық, жеке, жаппай.
Сабақтың модулдері:
1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.2.Сыни ойлауға үйрету.3.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.4.АКТ. Бағалау: Формативті бағалау: Ынталандыру мақсатында қолдау көрсету «Критерий бойынша бағалау», «Басбармақ»,«Екі жұлдыз бір тілек». Жиынтық бағалау. Кері байланыс: «Талқылау бойынша серіктестер».
Сабақтың барысы: Уақыты Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе: Оқушылармен сәлемдесу, психологиялық ахуал, сергіту жаттығуы белсенді тақтадан «Геометриялық фигуралар» таңдау арқылы топқа бөлу.
Үй тапсырмасы «Ыстық орындық» әдісімен тексеріледі. Мұғаліммен сәлемдеседі, сергіту жаттығуын жасайды. Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды, жауап береді. «Басбармақ» арқылы бағалайды.
-Суретте нені көріп тұрсыңдар?
-Сабақ не туралы болады деп ойлайсыңдар? т.б. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын болжап айтады.
Сұраққа жауап береді.
Негізгі бөлім: Жаңа сабақ:Сабақтың мақсаты хабарланады. Оқулықпен жұмыс: Оқулықтағы есептің түрлерімен жұмыс.
1-тапсырма: Геометриялық фигуралардың ауданын «көзбен» және беттестіру арқылы тап.
2-тапсырма: Аудан өлшем бірлігін ата. Ауданды өлшеу үшін нені білу керек?
3-тапсырма: Тіктөртбұрыш және шаршы пішіндес емес фигуралардың ауданын ненің көмегімен өлшеуге болады?
101-беттегі анықтаманы оқы; 2).Көршіңнен көмек сұра; 3).Мұғалімнен көмек сұра;
4-тапсырма: №3 Палетканың көмегімен фигуралардың ауданын тап.
Көмек:1).101-беттегі анықтаманы пайдалан;2).Мұғалімнен көмек сұра;
Бағалау
Топтық жұмыс:
3 топқа тапсырмалар таратылып, бағыт беріледі.
Топтық жұмыста «Ассоциация», «Венн диаграммасы» әдісі алынады.
Оқулықтан №4 амалдардың орындалу тәртібін анықтап, есептеу.
№5 есепті топта талдап,шығару. №6 тиімді тәсілмен есептеу.
Кеңейтілген тапсырма: А).Анықтамасын оқы.
В).Формуласын жаз.
С).Мысал келтір, шығар.
Топшамалар. Сұрақтар беріп, сұрақтарға жауап береді.1,2,3-топ: Ресурстарды оқып, танысады.
Беттестіргенде фигураның ішіне сыйып тұрған фигураның ауданы кіші болып саналады. Ауданның өлшем бірлігі -шаршы сантиметр (см2). Ауданды өлшеу үшін, ол неше шаршы бірлікті алып жатқанын білу керек.
Ауданды шаршы сантиметрлерге бөлінген түссіз, мөлдір палетка көмегімен өлшеуге болады. S=a+b:2, мұндағы a-толық шаршылардың саны,
b-толық емес шаршылардың саны.
Толық шаршаларды санап, толық емес шаршылардың санын екіге бөліп және шыққан нәтижелерді қосып фигуралардың ауданын табады.
Ынталандыру мақсатында қолдау көрсетеді. Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бірін-бірі бағалап отырады.
Бір-бірімен мәлімет алысады, жазады шығарады, дәлелдейді, қорғайды.
Оқулықта берілген тапсырмаларды мұғалімнің көмегімен талдап, өз бетімен шығарады.
Қорытынды: «Ыстық орындық» арқылы сабақ қорытындыланады. Сұрақ беріп,сұраққа жауап береді.
Бағалау:
Жиынтық бағалау: Кері байланыс: «Талқылау бойынша серіктестер».
Үйге тапсырма: Математика оқулығы, №7 Үй тапсырмасын күнделікке жазады.