Урок матэматыкі ў 1 класе Лік і лічба 4

Раздел Начальные классы
Класс 1 класс
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат rar
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ўрок матэматыкі ў 1 класе

Тэма: «Лічба і лік 4».

Мэта:

• камбінацыі складу ліку 4, паслядоўнасці напісання лічбы 4, месца ліку 4 на лікавым прамяні;

• параўноўваць лік 4 з раней вывучанымі лікамі, выконваць складанне і адніманне лікаў у межах 4.

задачы:

навучальныя:

• садзейнічаць стварэнню умоў для развіцця ў вучняў выліковых навыкаў, умення параўноўваць ліку;

развіваючыя:

• садзейнічаць фарміраванню ўмення ажыццяўляць самакантроль і самаацэнку вучэбнай дзейнасці;

выхаваўчыя:

• садзейнічаць выхаванню калектывізму, узаемадапамогі праз уменне працаваць у групах, дабразычлівыя адносіны да жывёл.

Абсталяванне: вучэбны дапаможнік «Математика.1 клас» у 4 ч. Аўт. Т. М. Чабатарэўскі, Н. І. Касабуцкі, А. А. Столяр (Мінск: Нар. Асвета, 2010, ч. 2, с. 18,19), падліковыя палачкі, вееры лікаў, карткі для работы ў групах, карткі з літарамі «цяжар», кветкі з кардона, аўдыёзапіс песні з мультфільма «Брэменскія музыкі», мультымедыйная прэзентацыя «Лічба і лік 4. Склад колькасці 4».

Падрыхтоўчая праца. Навучэнцы развучваюць рухі фізкультхвілінкі. Настаўнік рыхтуе карткі для работы ў групах.

ХОД УРОКА

I. Арганізацыйны момант.

- Пацягнуліся, ўсміхнуліся.

Мы добры, дружны клас.

Усё атрымаецца ў нас.

- Рабяты, сёння мы працягнем падарожжа па дзіўнай краіне Матэматыка, дзе дружна жывуць лічбы, і пазнаёмімся з адной з іх. Як вы думаеце, з якім настроем мы павінны працаваць, каб усё ў нас атрымалася? (Адказы дзяцей)

Праверце, ці ўсё ў вас гатова да пачатку ўрока?

А цяпер давайце ўспомнім правілы працы на нашых уроках:

• Адказаць хочаш - не крычы, а толькі руку падымі.

• На ўроку не балбачы, як заморскі папугай.

• Парта -гэта не ложак і на ёй нельга ляжаць.

2. Актуалізацыя ведаў і фіксацыя цяжкасці ў дзейнасці.

Вусны рахунак.

- Рабяты, сёння да нас у госці прыйшлі героі адной вядомай казкі і прынеслі свае заданні. А даведаецеся вы гэтых герояў, калі справіцеся з заданнямі.

Бярыцеся, рабяты, хутчэй за працу,

Вучыцеся лічыць, каб не збіцца з рахунку!

(Пасля кожнага правільна вырашанага задання на экране з'яўляюцца героі казкі)

а) вусны рахунак: да 10 і назад.

слайд 2

б) Гульня «згубіліся лікі»

Якія лікі згубіліся? (3,6,9)

слайд 3

в) «Лікавай прамень».

Пакажыце на веер лік, якое знаходзіцца перад лікам 2. Лік, які ідзе за лікам 2. Лікі, якія меншыя за лік 3.

слайд 4

г) якая фігура лішняя (круг)

слайд 5

-Хлопчыкі І дзяўчынкі, мы справіліся з усімі заданнямі. Паглядзіце на экран. Каго вы там бачыце? (Пеўніка, Асла, Ката і Сабаку)

- З якой казкі гэтыя героі? (нямецкай казкі «Брэменскія вулічныя музыкі» Братоў Грым)

-Памятаеце ці вы, у які горад ішлі нашы героі? (не) Мы даведаемся гэта, калі правільна паставім лікі ў парадку ўзрастання.

в) Гульня «Складзі слова»

НЕРБЕМ

6 5213 4

(Заданне выконваецца пры дапамозе картак на магнітнай дошцы)

- Чаму героі нашай казкі захацелі стаць музыкамі і адправіліся ў горад Брэмен? (Гаспадары хацелі пазбавіцца ад іх)

- А мы павінны памятаць, што калі бярэм гадаванцаў у дом, то павінны клапаціцца пра іх ўсё жыццё. Мы ў адказе за таго, каго прыручылі.

слайд 6

3. Паведамленне тэмы і пастаноўка вучэбнай задачы.

Сёння мы з вамі пазнаёмімся з новым лікам. А якім, вы даведаецеся, калі адгадаеце загадку:

Хто здолее здагадацца: вось спяшаюцца чатыры браткі

Па наезджанай дарозе, але яны зусім не ногі.

Ніколі не растаюцца, два следу за імі ўюцца. (Калёсы)

слайд 7

-Якія Два лікі дапамаглі адгадаць загадку? (2,4)

Лічба новая -чатыры.

Стол стаіць у нас у кватэры

Колькі ножак ў яго, ля стала ў твайго? Хорам ... (4)

слайд 8

-Здагадаліся, якая тэма нашага ўрока? Прачытайце тэму ўрока на дошцы.

-Сёння На ўроку мы навучымся ўтвараць лік 4, параўноўваць яго з іншымі лікамі, навучымся пісаць лічбу 4 і будзем рашаць задачы.

- А дзе, вы сустракаліся з лікам 4 ў жыцці? (4 ногі ў жывёл, 4 боку аб дошкі, 4 ножкі, каля крэсла, стала і інш.)

слайд 9

4.Фізкультхвілінка.

- Давайце, мы зараз Адпачнем разам з нашымі героямі.

Рухі пад песню «Нічога на святле лепш няма ...»

слайд 10

5.Вывучэнне новага матэрыялу.

-Назавіце героя нашай казкі, у якога 4 капыты. (Асёл)

- У каго 4 лапы? (Кот, Сабака)

-Давайце ўспомнім, як героі сабраліся разам. (Паказ на слайдзе)

слайд 11

-Асёл Сустрэў сабаку і стала іх ... (двое)

-Потым яны сустрэлі ката і стала іх ... (трое)

- А затым яны сустрэлі пеўня і стала за ўсіх ... (4)

-Колькі герояў на экране? (4)

-Як з ліку 3 атрымалі 4? (дадалі да трох адзін)

-Назавіце ўсе лікі, якія менш за 4.

- На якім месцы ў натуральным шэрагу лікаў стаіць лік 4?

- Назавіце суседзяў ліку 4.

- На колькі 4 менш наступнага ліку 5?

-На колькі 4 больш папярэдняга ліку 3?

6.Першаснае замацаванне новага матэрыялу.

а) Праца ў парах.

- Паглядзіце ў нас 1 кружочак. Дададзім яшчэ 3 кружочка. Колькі кружочкаў у нас атрымаецца? (4)

- Паглядзіце ў нас 3 кружочка. Дададзім яшчэ 1 кружочак. Колькі кружочкаў у нас атрымаецца? (4)

- Паглядзіце ў нас 2 кружочка. Дададзім яшчэ 2 кружочка. Колькі кружочкаў у нас атрымаецца? (4)

- Як можна ўявіць лік 4? (1 + 3; 2 + 2; 3 + 1)

слайд 12

б) Праца па падручніка.

-Хлопчыкі І дзяўчынкі, героі прапануюць нам выканаць заданні, размешчаныя на старонках вашага падручніка. Адкрыйце, калі ласка, навучальныя дапаможнікі на старонцы 18, урок 9.

---------------------------------------------

-Абвядзіце пальчыкам друкаваную лічбу 4.

- Як атрымалі 4 палачкі?

-Сколько Каласкоў знайшоў пеўнік з нашай казкі?

- Ці хопіць каласкоў на ўсіх герояў нашай казкі?

- У якой гадзіне наш пеўнік будзіць ўсіх па раніцах? (У 4 гадзіны раніцы)

Кот вельмі любіць лічыць птушачак. Давайце дапаможам яму і падпішам, колькі ластавак на кожным провадзе.

7.Фізкультхвілінка. Гімнастыка для вачэй.

- Рабяты, прыйшоў час крышачку адпачыць. На наш экран зазірнула сонейка. Давайце разам з сонейкам пакружымся над зямлёй.

Паназірайце за ім толькі вочкамі, не паварочваючы галавы.

слайд 13

8. Напісанне лічбы 4

а) Паказ і тлумачэнне настаўнікам.

слайд 14

-Лік 4 складаецца з аднаго значка, з адной лічбы. Значыць яно ... (адназначнае)

- Колькі элементаў у лічбе 4? (Тры прамыя лініі)

- Першыя два элемента пішуцца злучна. Пачынаем пісаць першую лінію крыху правей сярэдзіны верхняга боку клеткі, і вядзем яго ніжэй сярэдзіны клеткі. Затым пішам гарызантальную лінію направа, не даводзячы яе да правага боку клеткі. Затым пішам трэцюю лінію. Пачынаем пісаць яе вышэй сярэдзіны правага боку клеткі, і вядзем нахільна ўніз да ніжняга боку клеткі.

- Б) Падрыхтоўчая праца.

Дзеці абводзяць ўзор лічбы ў паветры, "носам", вачыма, у падручніку "сухім пяром".

в) Самастойнае напісанне лічбы дзецьмі ў навучальным дапаможніку. Бягучы інструктаж настаўніка.

--------------------------------------------------------

9. Абагульненне і замацаванне вывучанага матэрыялу. Праца ў групах.

- Нашы героі вельмі задаволеныя вашай працай на ўроку. Яны падрыхтавалі для нас заданні па тэме нашага ўрока.

Задачы:

-У Вожыка было 3 грыбка, 1 ён аддаў зайчыку. Колькі грыбкоў засталося ў Вожыка?

-Да Птушынай кармушкі прыляцелі 2 сінічкі і 1 верабей. Колькі птушак сабралася ля кармушкі?

11. Вынік урока. Рэфлексія дзейнасці.

- Вось і скончылася наша сустрэча з героямі казкі «Брэменскія вулічныя музыкі».

Яны дзякуюць вам за працу на ўроку і кажуць, што вы вялікія малайчынкі.

слайд 15

- Чым вам спадабаўся ўрок?

- Што новага вы даведаліся?

- Што было цяжкім, але вы пераадолелі?

-Якое заданне вам больш за ўсё спадабалася?

- А цяпер пакажыце мне, калі ласка, з якім настроем вы сыходзіце з ўрока.

Кожны вучань выбірае кветку, якая найбольш адпавядае яго настрою: рознакаляровы - радасць, фіялетавы - засмучэнне.

слайд 16

Падарыце выбраныя кветачкі суседу па парце.

Дзякуй за супрацоўніцтва! Урок скончаны

Літаратура:

1. Зелянко, С.В. Дыдактычныя гульні і практыкаванні ў 1-м класе: Уводзіны ў школьнае жыццё. Матэматыка. Навучанне грамаце. Чалавек і свет / С.В.Зеленко. - Мінск: Пачатковая школа, 2010. -32с .: Ил.- (Бібліятэка "Пачатковай школы").

2.Іванова, В.А. Планы-канспекты ўрокаў па матэматыцы. 1 клас. І паўгоддзе: дапаможнік для настаўнікаў агульнаадукацыйных устаноў / О.А.Иванова. - 2-е изд.- Мазыр: Белы Вецер, 2010. - 138. [2] с.: Іл.; 20л.вкл.- (Серыя «З вопыту работы»).

3.Інструктыўна -метадычны ліст па выкарыстанні электронных сродкаў навучання ў адукацыйным працэсе // Пачатковае навучанне: сям'я, Дзіцячы сад, школа. - 2009. - №10. - С. 6 -11.

4.Аскірка, Е.Н. Інфармацыйныя тэхналогіі як ўмова паляпшэння якасці адукацыі малодшых школьнікаў / Е.Н.Аскірка // Пачатковае навучанне: сям'я, Дзіцячы сад, школа. - 2009. - №8. - С. 54 -55.

5.Чебатареўская, Т.М. Матэматыка: вучэбны дапаможнік для 1-га кл. Агульнаадукацыйная. Устаноў з беларускай мовай навучання. У 4 ч.Ч.2 / Т. М. Чабатарэўскі, Н. І. Касабуцкі, А. А. Столяр. -13-Е выд., Выпраўленыя. - Мінск: Нар. асвета, 2010. - 40С .: іл.

6. Чумакова, А.П. Выкарыстанне мультымедыйных прэзентацый у пачатковых класах / А.П.Чумакова // Пачатковае навучанне: сям'я, Дзіцячы сад, школа. - 2009. - №12. - С. 53 -55.


ДУА «Прыбалавіцкая сярэдняя школа"













Урок матэматыкі ў 1 класе

"Лік і лічба 4"


Акуліч М.С.

© 2010-2022