14. 03-19. 03. 2016 сабақ жоспарлары 1-сынып

Раздел Начальные классы
Класс 1 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: сауат ашу

Күні: 14.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Заттың қимылын білдіретін сөздер. Наурыз тойы

Сабақтың мақсаты: Заттың қимылын білдіретін сөздерді сөйлем ішінен табуға,

сұрақ қоюға дағдыландыру, өлеңді түсініп оқуға үйрету. Оқушыларға Ұлыстың ұлы күнін тойларда халқымыздың ғасырлар бойы қалыптасқан мол тәжірибесінен терең сыр тартып, мереке туралы жан жақты мәлімет беру. Ұйымшылдыққа ізденімпаздыққа, шығармашылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, көрнекілік, талдау, топтау, түсіндіру, әңгімелеу

Сабақтың көрнекілігі: электронды оқулық, суреттер, кепе қағаздар

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру

Аспанға қарап ай көрдім

Төменге қарап жер көрдім

Оңға солға бұрылып

Егеменді ел көрдім!

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

II. Үйге қандай тапсырма берілді?

Наурыз - жыл басы өлеңін жаттау.

Жыл аттарын жаттау.

Тышқан, сиыр, барыс, қоян, ұлу, жылан, жылқы, қой, мешін, тауық, ит, доңыз.

Биыл қай жыл? Қой жылы

Сендер қай жылы туылғансыңдар? 2007-доңыз, 2008-тышқан.

III. Мақсат қою

Тақтадағы қызыл жасыл көк түсті дөңгелектердегі сандарды таңдау арқылы артында жазылған сұрақтарға жауап береміз.

Буынның ережесін айт

Тасымал деген не?

Бір буынды сөздерге мысал келтір

Заттың атын білдіретін сөздер ойла

Заттың қимылын білдіретін сөздер ойла

Аға, ата, ұшқыш, аналар, апалар деген сөздерге қандай сұрақ қойылады?

Ұшқыштар сөзін буынға бөл

Жауқазын сөзін тасымалда

Дәптер, қалам, қоян, тоқылдақ деген сөздерге қандай сұрақ қойылады?

ІҮ. Жаңа сабақ

Балалар жаңа сабағымызды бастамас бұрын сызбамен жұмыс жүргізейік. Балалар біздің сызбамыз неге ұқсайды? (балалар жауаптары тыңдалады.) Киіз үйге ұқсайды, шаңырақ пен уық, кереге бейнеленген

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып


Семантикалық карта

Сөздер

Заттың атын білдіретін

сөздер

Заттың қимылын білдіретін

сөздер

биледі

ойнады

адам

кітап

секірді

дәптер

Қосымша дамыту тапсырмалары.Наурыз мерекесіне арнап өз жүрегімізден шыққан лебізді алдарындағы жүрекшеге жазу.(Тілек жазу,жазылған тілектерді мұғалімдерге сыйлау).Балалар Ұлыстың ұлы күніне арнап жақсы тілектер тіледік.Көптің тілегі қабыл болсын.

Қосымша тапсырма. Шығарма жазу «Наурыз тойы»

Ү. Жаңа сабақты бекіту

114-жаттығу. Сұрақтың орнына керекті сөзді қойып, сөйлемдерді көшіріп жазыңдар.

Ұста қашаумен (не істеді?). Сылақшы қалақпен (не істеді?). Кранмен жүкті (не істеді?)

Керекті сөздер: қашады, сылады, көтерді.

115-жаттығу Сөздерді оқыңдар.

Жаса, жина, сыз, сөйле, тасы.

Не істеді? Не істейді?

Жасады Жасайды

Жинады Жинайды

Сызды Сызады

Сөйледі Сөйлейді

Тасыды Тасиды

Наурыз тойы

  • өлеңді оқып беру

  • әр жолына тоқталып талдау

  • оқушыларға түсіндіру

  • тізбектей оқыту

ҮІ. Сабақты қорытындылау

Балалар, біз бүгінгі сабағымызды шығарма жазып қорытындылайық. Сіздер қазір мына бір бет қағазға «Наурыз мейрамы» туралы шығарма жазамыз.

ҮІІ. Үйге тапсырма беру

129-130бет Наурыз тойы жатттау

ҮІІІ. Бағалау

Оқушылармен бірге сабақтың барысынан бастап талдап шығып өзіндік бағалаумен мадақтап бағалаймын




Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: сауат ашу

Күні: 15.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Мазмұндама №1 «Жалқау мысық»

Мақсаты: Оқушыларды жазбаша байланыстырып сөйлеуге, жазбаша тілін қалыптастыру, оқып берген мәтіннің мазмұнын, негізгі кезеңдерін қалдырмай жазуға үйрету; логикалық ойлау қабілетін, есте сақтау, зейінін жетілдіру; ойын жүйелі жеткізуге, сауаттылыққа дағдыландыру.
Сабақтың түрі: жазбаша бақылау

Сабақтың әдісі: қорыту

Сабақтың көрнекілігі: сын жұмыстар жинағы, дәптер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

Амандасу, түгендеу, оқушылардың зейінін, назарын психологиялық жаттығулар орындау арқылы сабаққа аудару.

ІІ. Мақсатын қою кезеңі:
1. Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.

2. Жаңа сабаққа даярлық, жазбаша жұмыс алдында нақты талап қою: мәтіннің мазмұнын толық жазу; кейіпкерлерді анықтау; қай жақта жазу керектігін нақтылау;

ІІІ. Жаңа сабақ:
Мұғалімнің мәтінді дауыстап оқуы;
Оның негізгі бөлімдерін кідіріс жасап оқуы;
Мазмұны бойынша сұрақ қою арқылы оқушылардың түсінгенін анықтау;
содан кейін мәтінді қайталап оқу.

Жоспар құру.
Міндетті түрде жазуға тиісті тірек сөздер мен сөз тіркестерін тақтаға жазып қою;
түсініксіз сөздерді тақтаға жазып қою. (міндетті түрде істелетін жұмыстар).


Жалқау мысық
Менің бір әдемі мысығым бар. Өзі өте сүйкімді. Оның бізбен тұрғанына алты жылдай болып қалды. Бұрын, алғаш асырап алған кезімізде, ол сондай тынымсыз еді. Кішкене доп, оралған жіп көрсе, сонымен ойнайтын. Ал қазір оны орнынан тұрғыза алмайсың. Күндіз де, түнде де пештің түбінде жатып алып ұйқыдан бас көтермейді. Сөйтіп, менің мысығым жалқау болып кетті. Маған мысығымның осы мінезі ұнамай жүр.
(«Балдырған» журналынан)

Тіректі сөздер мен сөз тіркестері: сүйкімді, сондай тынымсыз, бұрын, алғаш асырап алған кезімізде, ұйқыдан бас көтермейді, оралған жіп көрсе, жалқау.

Жоспар:

1. Сүйкімді мысық.
2. Ойынға құмарлық.
3. Ұнамсыз қылық.

ІҮ. Сабақты қорытындылау
Бүгінгі сабақта не істедік?
Не жайлы жаздық?
Мысық неге жалқау болды деп ойлайсың?
Бұл мәтіннен өзіңе қандай әсер алдың?

Ү. Үйге тапсырма:

Өткен тақырыптарды қайталау, ереже жаттау.

ҮІ. Бағалау

Оқушылармен бірге сабақтың барысынан бастап талдап шығып өзіндік бағалаумен мадақтап бағалаймын




Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: сауат ашу

Күні: 16.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Заттың қимылын білдіретін сөздер. Атаның ақ батасы
Сабақтың мақсаты: Заттың сынын білдіретін сөздерді меңгерту, сөйлем ішінен тауып,дұрыс сұрақ қоя білуге үйрету. Тапсырмаларды дұрыс орындауға, ақыл-ойын, логикалық жүйесін дамыту байқағыштыққа, адамгершілікке жазылу калиграфиясын сөздік қорын күнделікті сөйлеу түрін жетілдіру. Кішіпейілдікке, адамгершілікке, ұстамдылыққа, жылдам ойлауға жинақтылыққа баулу.
Сабақтың көрнекілігі: Электронды оқулық, суреттер, тірек сызба, т.б
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, көрнекілік, түсіндіру, әңгімелеу, коментарий


І.Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу

Психологиялық дайындық

Оқушыларды сабаққа дайындау.
Сабаққа керек құралдарын түгелдеу.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
- Үйге берген тапсырманы 4-5 балаға оқыту.
- Бір жылда неше мезгіл бар?
- Қазір қай мезгіл?
- Көктем айларын атаңдаршы?
- Заттың атын білдіретін сөздерге қандай сұрақ қойылады?
- Заттың қимылын білдіретін сөздерге қандай сұрақтар қойылады?- деп сұрау

Тірек сызбасымен жұмыс істеу
секіреді, келді
Лақ ойнайды
Сәуле жазды
жүгіреді,оқыды

ІІІ.Жаңа сабақ:
Қай елдің болса да Әдет-ғұрпы салт-санасы бар. Біздің қазақ халқының да салт әдет-ғұрпы бар. Батаны қай уақытта береді?- деп алып түсіндіру. Батаны үлкен кісілер, ата - әжелер ауыл ақсақалдары береді.
Ол сәби дүниеге келгенде, алыс жолға шыққанда, қыз ұзатқанда, той болғанда береді. Және де күнде тамақтан соң бата беріледі. Әр тойдың дастархан басшысы әр түрлі болады. Алдымызда қандай мереке келе жатыр? Наурыз мерекесі деп алып түсіндіру. Сонда жылдан жылға аман-есен жетелік деп бата беріледі.


Кітаппен жұмыс: «Атаның ең батасы»
- Оқу.
- Мазмұнын оқыту түсіндіру.
- Енді балалар кім бата береді?
сұрау 4-5 баладан.

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту
Дәптермен жұмыс.
Мынау не?- Алма
Түрі қандай?- қызыл
Көлемі қандай?- үлкен
Дәмі қандай?- тәтті
Ендеше балалар заттың сынын білдіретін сөздер қандай? қай?- деген сұраққа жауап береді.

118-жаттығу.
Өлеңді оқып қарамен жазылған сөздерді жаздырып, сұрақ қою.
Қандай - қызыл, сары, жасыл, қоңыр, сары, көк

119-жаттығу.
1.Қандай үй?- биік үй
2.Қандай орамал?- қызыл орамал
3.Қандай қайшы?- өткір қайшы
4.Қандай бала?- ақылды бала

Ойын: «Кім тез»
Заттың сынын білдіретін сөздерді айтқызу.

Ү. Сабақты қорытындылау

Тірек сызба
Қысқа - биік
Көйлек - ұзын Үй - аласа
әдемі, зәулім

ҮІ. Үйге тапсырма беру

120-жаттығу, 134 бет өлеңді жаттау, ережені қайталау

ҮІІ. Бағалау

Сұрақ қоя отырып, бағалау.

Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: сауат ашу

Күні: 17.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Заттың сынын білдіретін сөздер.

Кел, балалар,оқылық!

Сабақтың мақсаты: оқушыларға заттың сынын білдіретін сөздер туралы

түсініктерін кеңейту.Ы.Алтынсарин туралы түсінік беру. Оқушылардың сөздік қорын молайту, тілін, сөйлеу мәдениетін, жылдамдықтарын дамыту. Таз, ұқыпты, қатесіз жазуға, өлеңді мәнерлеп оқуға, өз ойын ашық айта білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар: суреттер, Ы.Алтынсарин портреті

Пайдаланатын әдіс-тәсілдер; сұрақ-жауап, әңгімелеу

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу

Сабаққа даярлау

Оқушылардың назарын аудару

Психологиялық дайындық

Ұқыпты - ұтар, Талпынған -табар.

Іздеген - озар. Ерінген - тозар.

ІІ. Үй тапсырмасын текеру

120-жаттығу. «Наурыз» тақырыбына шағын әңгіме жазып келу

134-бет өлеңді жатқа айту

Ойын. «Менің ұям» Сөздерді тиісті ұяға орналастыр.

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып

(Әр жауапқа 1 ұпай беріледі)

ІІІ. Жаңа сабақ

Торғай, көгершін, ұшты, сайрады, қонды, шоқыды, сауысқан.1)Көркем жазу.

Я я ұя

Құстар - біздің досымыз.

2) Ассоциациялық аймақ құру. Көктемді сипаттап жаз.

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сыныпшуақты

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып

Сөздерге сұрақ қойғызу.

Оқулықпен жұмыс.

121-жаттығу. Оқушыларға оқыту. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойыңдар.

Ережені оқыту.

Сергіту сәті.

Сұрақтарға жауап беріңдер.(Сөз тіркесі:биік үй, сөйлем: Үй биік. еске түсіру)

1.Қандай үй?

2.Қандай орамал?

3.Қандай бала?

Ы.Алтынсарин 1841 ж. дүниеге келіп 1889 ж. қайтыс болған.Ол кісі қазақ даласында ең алғаш мектеп ашып, ең алғаш оқулық жазған.Балаларды оқуға шақырған. Оның көптеген өлеңдері бар. Соның бірі «Кел балалар, оқылық!» өлеңі.

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту

Өлеңді мәнерлеп оқып беру, мағынасын түсіндіру. Оқушыларға мәнерлеп оқыту, сұрақтарға жауап беру. Мақалды оқытып, мағнасын сұрау.

Ү. Сабақты қорытындылау

Сұрақ-жауап әдісі арқылы жаңа сабақты қорыту.

1.Заттың сынын, сапасын білдіретін сөздерге қандай сұрақтар қоямыз? Ы.Алтынсарин кім? Оның біз қандай өлеңімен таныстық.

ҮІ. Үйге тапсырмаберу

Ережені жазу, жаттау. 122-жаттығуды жазу. «Кел балалар, оқылық!» өлеңді жаттап келу.

Өзің қалай оқып жүрсің? жауап жазу.

ҮІІ. Бағалау.

Бәйтерекпен бағалау

Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: сауат ашу

Күні: 17.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Заттың сынын білдіретін сөздер. Бала Шоқан.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың заттың сынын білдіретін сөздер туралы түсініктерін толықтыру.Шоқан Уалиханов туралы түсінік беру. Сана сезімін, ойлау қабілеттерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Адамгершілікке, ұқыптылыққа, таза жазуға, таза жүруге, үлкенді сылайға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар:оқулық, Ш.Уалихановтың суреті

Пайдаланатын әдіс-тәсілдер; Ой шақыру, түсіндіру,сұрақ-жауап, әңгімелеу,топтастыру

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу

Сабаққа даярлау

Оқушылардың назарын аудару

Психологиялық дайындық

Ұқыпты - ұтар, Талпынған -табар.

Іздеген - озар. Ерінген - тозар.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

Кел, балалар, оқылық!- өлеңін жатқа сұрау. Ы.Алтынсарин туралы сұрау.

122-жаттығудың орындалуын тексеру. Өзің қалай оқып жүрсің?

Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі:

Ой шақыру.

1)Мақалдан Қандай? сұрағына жауап беретін сөздерді тауып, сұрақ қой.

1. Өнерлі бала сүйкімді.

2.Әдепті бала

Ата-анасын мақтатар.

Әдепсіз бала

Ата-анасын қақсатар.

ІІІ.Жаңа сабақ

Түрлі-түсті қағаз қиындылары арқылы топқа бөлу. (2 топ)

Ой қозғау.

123-жаттығу.

Дәптермен жұмыс

Әр сөздің тұсына қарсы мағыналыс өз тауып, көшіріп жазады.

Сөздерге сұрақ қояды. Ереже.

125-жаттығу.

1- топ көшіріп жазады, Қандай? Сұрағына жауап беретін сөздерді табады.

2- топ мазмұнына сай суретін салады.

Сергіту сәті. «Көктем келді» әнін хормен айтады.

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып

Шоқан Уалиханов 1835 ж. дүниеге келіп, 1865 ж. қайтыс болған.Ол қазақ халқының әдебиетін, тарихын зерттеген.

Осы Шоқан туралы С.Бегалиннің «Бала Шоқан» деген әңгімесімен танысамыз.Әңгімені оқып беру, түсіндіру, өздеріне оқыту.

Әңгіме соңындағы сұрақтарды қою арқылы түсінгендерін тексеру.

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту

Топтастыру.

Ү. Сабақты қорытындылау

Сұрақ-жауап

  1. Шоқан уалиханов кім?

  2. Қандай шығармасымен таныстық?

  3. Заттың сынын білдіретін сөздер қандай сұрақтарға жауап береді?

ҮІ. Үйге тапсырма.

1. 124-жаттығуды орындау.

2. Сөйлемдегі заттың сынын білдіретін сөздердің астын сызыңдар.

ҮІІ. Бағалау

Оқушылардың білімін талдау, бағалау, мадақтау. Ерекше көзге түсіп белсенділік танытқан оқушыларды жекелей айтып бағалау.


Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: сауат ашу

Күні: 18.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Заттың сынын білдіретін сөздер. Адам болам десеңіз

Сабақтың мақсаты: оқушыларға сын есім туралы ойларын толықтыру, Абай туралы мағлұмат беру. Тақырыпқа байланысты тапсырмаларды өз бетімен жұмыс жаауға дағдыландыру. Оқушылардың ойлауын, есте сақтауын, зейінін, танымдық қабілетін дамыту. Оқушыларды жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруға, ұжымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелесу, топтастыру, түсіндіру, көрнекілік, коментарий

Сабақтың көрнекілігі: электронды оқулық, Абай Құнанбаевтың портреті, суреттер тақырыпқа сай, кеспе қағаздар.

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу

Сабаққа даярлау

Оқушылардың назарын аудару

Психологиялық дайындық

Ұқыпты - ұтар,

Талпынған -табар.

Іздеген - озар.

Ерінген - тозар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

124-жаттығу

Қарсы мәндес сөлемдерді көшіріп жазу.

ІІІ. Жаңа сабақ

Балалар, біз бүгін тағыда сын есімге байланысты тапсырмалар орындайтын боламыз. Қазір дәптерімізді ашып, күн жадысын жазамыз

Көркем жазу

Сс

Оқулықпен жұмыс

126-жаттығу

Өлеңді мәнерлеп оқу.

Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой

127-жаттығу

Сөйлемдерді оқып көшіріп жазыңдар.

Қай ат асау?

Қай ат жуас?

Қай сиыр сүтті?

Қай сиыр сүзеді?

128-жаттығу

Көп нүктенің орынына тиісті сөздерді қойып, сұраққа жауап бер. Қай? Сұрағына жауап беретін сөздерді тауып, астын сыз.

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту

Абай Құнанбаев

Абай (Ибраһим) Құнанбаев Құнанбайұлы (1845-1904) - ақын, ағартушы, жазба қазақ әдебиетінің, қазақ әдеби тілініңнегізін қалаушы, философ, композитор, аудармашы, саяси қайраткер[1], либералды білімді исламға таяна отырып, орысжәне еуропа мәдениетімен жақындасу арқылы қазақ мәдениетін жаңартуды көздеген реформатор. Абай ақындық шығармаларында қазақ халқының әлеуметтік, қоғамдық, моральдық мәселелерін арқау еткен. Абай 10 тамыз 1845 ж. қазіргі Семей обылысы Шыңғыс тауларында Қарқаралының аға сұлтаны Құнанбайдың төрт әйелінің бірі, екінші әйелі Ұлжаннан туған.

Өсу жолдары
Әкесі Абайды Семейдегі «Ахмет Риза» медресесіне оқуға береді. Оқу дегенде Абай небары үш жыл мұсылманша, үш ай орысша оқыды. Араб, парсы тілдерін жақсы меңгеріп, шығыс классиктері: Сағди, Науаи,
Низами, Жәми шығармаларымен танысты. Ел басқару ісіне араласып, ақ пен қараны білді. халықтың сөзіне араласты.

Шығармашылығы
Зеректігінің арқасында орыс тілін меңгеріп, ол А. С. Пушкин, М. Ю. Лермонтов, И. А. Крылов шығармаларын қазақ тіліне аударды. Еуропа ғалымдары Луистің Днепердің еңбектерін, соның ішінде «Позитивная философия», «История умственного развития Европы», деген кітаптарын оқып, зерделеген, 45 қара сөз 3 поэмасы бар. Әр түрлі тақырыптарға өлең шығарған. Қазақ поэзиясың түр жағынан да мазмұн жағынан да байытқан.

Адам болам десеңіз
А ) өлеңді оқып беру. Тізбектей мәнерлеп оқыту.
Ә) Өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашу.

- Абай атымыз қандай ақыл айтады?

- «Бес дұшпанды» қалай түсінесіңдер?

- «Бес асыл іс» деген не?

- ата-анаң саған қандай ақыл айтады?
Б) Сөздікпен жұмыс.
Қанағат - қанағатшылдық, өлшеммен білу, жеткіліктілік
Рахым - қайырымдылық, мейірімділік, шапағат
Тілеуің - үмітің

Ү. Сабақты қорытындылау

Абай атаның осы өлеңде айтайын деген негізгі ойы не?
Венн диаграмма:
Талап ------------- Өсек
Еңбек ------------- Өтірік
Терең ой --------- Мақтаншақ
Қанағат ----------- Еріншек
Рақым ------------- Мал шашпақ

ҮІ. Үйге тапсырма беру

142-бет жаттау

Абай туралы мәлімет жинап келу

ҮІІ. Бағалау

Оқушылардың білімін талдау, бағалау, мадақтау. Ерекше көзге түсіп белсенділік танытқан оқушыларды жекелей айтып бағалау.




Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: сауат ашу

Күні: 19.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Заттың сынын білдіретін сөздер.Тарту

Сабақтың мақсаты: Заттың сынын білдіретін сөздерді табу.Ахмет Байтұрсыновтың «Тарту» өлеңімен танысу. Оқушылардың тапсырмаларды орындау арқылы ойлау қабілеттерін дамыту. Оқушыларды реттілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелесу, топтастыру, түсіндіру, көрнекілік, коментарий

Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар:электронды оқулық, А.Байтұрсынов суреті , өмірбаяны, тест.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру

Сабаққа әзірлену.
Оқушылар:
Сабаққа біз даярмыз
Жалқаулықты қоямыз
Үздік оқып әрқашан
Кілең бестік аламыз.
Мұғалім:
Бір, екі, үш
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

142-бет жаттау

Абай туралы мәлімет жинап келу

1.Абай кім?

2. Оның қандай өлеңдерін білесіңдер?

3. «Адам болам десеңіз» өлеңінде Абай атамыз қандай ақыл айтады?

4. «Бес дұшпанды» қалай түсінесіңдер?

5. «Бес асыл іс» деген не?

6. Ата-анаң саған қандай ақыл айтады?

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып


ІІІ.Жаңа сабақ

Ой қозғау.

Қандай? Қандай?

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып

А14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сыныплма Әже

Өздік жұмыс

129-жаттығуды үлгі бойынша орындау.

А.Байтұрсынұлы туралы өмірбаянымен танысу.

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сыныпБүгін А.Байтұрсыновтың « Тарту» атты өлеңімен танысамыз

Тарту өлеңін мәнерлеп оқу

Оқушыларға тізбектей оқыту

А.Байтұрсынұлы атамыз жақсылыққа жеткізетін не дейді?

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту

Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі

1.Заттың сынын білдіретін сөздер қандай сұрақтарға жауап береді?

А.Байтұрсынов кім?

Оның басқа қандай өлеңдерін білесің?

2.Тест

1.Заттың сынын білдіретін сөзді белгіле

а) адам ә) ақылды б) жүгірді

2.Түсті білдіретін сөзді белгіле

а) ақ ә) әдемі б) дәмді

3.Көлемді білдіретін сөзді белгіле

а) тасыды ә) жуан б) бапкер

4.Дәмді білдіретін сөзді белгіле

а) Аспаптар ә) көктем б)тәтті

5.Қарсы білдіретін сөзді белгіле

а) дала ә) жарық-қараңғы б) кітапхана

Ү. Сабақты қорытындылау

Ахмет атамыз жақсылыққа жеткізетін не дейді?

Өзің не үшін білім алғың келеді?

ҮІ. Үйге тапсырма беру

«Тарту » өлеңін жаттау, Өзің не үшін білім алғың келеді? Ахмет Байтұрсынов мәлімет жинап келу. 130-жаттығу

ҮІІ. Бағалау

Оқушылардың білімін талдау, бағалау, мадақтау. Ерекше көзге түсіп белсенділік танытқан оқушыларды жекелей айтып бағалау.




Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: дүниетану

Күні: 14.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Бунақденелілер
Сабақтың мақсаты: Оқукшылардың білім, білік дағдысын қалыптастыру. Оқушыларға бунақденелілердің сан алуандылығын олардың тіршілік ету ортасы және дамуы туралы түсінік беру. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту. Оқушылардың өзін- өзі дамытуына жетелеу және оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру, тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу және табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, оқулық, дәптер, кеспе қағаздар.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ-жауап, көрнекілік

Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру.
Білім алуға деген құштарлығын арттырып, жаңа сабақты бастау.

II Үй тапсырмасын сұрау.
1. Жайылым кенелері туралы не білесің ?
2. Тайга кенесі туралы не білесің ?
3. Алма кенесі туралы не білесің ?

ІІІ. Жаңа сабақ.

Сынып үш топқа бөлінеді.
1. Бунақденелілер деп аталу себебі неліктен және қандай түрлері бар ?
2. Буынаяқтылар типі

Бунақденелілер класы

Класс тармағы

туақанаттылар
3. Бунақденелілердің дене құрылысы неше бөліктен тұрады ?
4. Бунақденелілердің ауыз мүшелерінің сан алуандылығы.

Шыбын Сүзіп алу

Маса Шаншып сору

Тарақан, қоңыз Кеміруші

Балара Кеміріп жалау

Көбелек Түтік тәрізді ауызбен сорушы
5. Бунақденелілердің көбеюі:
а) Толық түрленіп даму дегеніміз не ?
жұмыртқа→дернәсіл→қуыршақ→имаго
б) Тура даму:
жұмыртқа→имаго
в) Шала түрленіп даму:
жұмыртқа→дернәсіл→имаго

Тура даму Қанатсыз бунақденелілер

Шала түрленіп даму Ақпа, инелік, дәуіт, бит, қандала, шегіртке, бұзаубас
Толық түрленіп даму Қоңыздар, көбелектер, бүргелер, шыбындар, масалар, шаншарлар, құмырсқалар, баларалар,т.б.

6. Имаго дегеніміз не?
Бунақденелілердің ересек күйге ауысу сатысы имаго деп аталынады.
Имаго ( латынша имаго- ересек құрт дегенді білдіреді ).
7. Бунақденелілерді зерттейтін ғылым қалай аталады ?
Энтомология деп аталады ( гректің « ентома » - бунақдене + « логос » - ғылым деген сөзінен шыққан ).
8. Бунақденелілердің табиғаттағы, адам өміріндегі маңызы.

IV Сабақты бекіту

1. Тура даму:

2. Түрленіп даму:

3. Толық түрленіп даму:

V. Оқушыларды бағалау.
Оқушыларды мадақтау арқылы бағалаймын.

VI. Үйге тапсырма беру.
Бунақденелілер тақырыбын оқып келу.



Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: бейнелеу өнері

Күні: 16.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Сызықты, ырғақты қолдану
Сабақтың мақсаты: оқушыларды бейнелеу өнерінің түрі графикамен таныстыру, графиканың әсерлеуші құралдарын меңгеру арқылы сурет өнеріне қызығушылықтарын қалыптастыру, көзбен көріп есте сақтау, бейнелі ойлау, байқағыштық қабілеттерін дамыта отырып графикалық дағдыларын қалыптастыру, табиғат пен өнердегі сұлулықты түсіне білуге баулу арқылы эстетикалық талғамдарын қалыптастыру.
Көрнекілігі: ақ қағаз, жай қарындаш, өшіргіш, түсті қарындаш, фломастер.
Түрі: зерттеушілік, сарамандық жұмыс.
Әдісі: салыстыру, талдау, түсіндіру, бағалау.

Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқу - құралдарын тексеру.

ІІ. Үй жұмысы.

Көрме ұйымдастыру, оқушылар суреттерін қорғайды.

ІІІ. Өткенге шолу. «Сәйкестендіру»
Автопортрет-----------------Көркем шығармалық көрменің салтанатты ашылуы
Аппликация-----------------Жабыстыру немесе қиыстыру арқылы орындалған көркем шығарма
Батальды жанр------------Кеуделік мүсін
Бюст---------------------------Соғыс тақырыбы бейнеленген көркем шығарма
Вернисаж--------------------Адамның өз келбетін өзі бейнелеуі
Маринист-------------------Кептірілген өсімдіктерді пайдалану арқылы жасалған көркем шығарма
Икебана---------------------Теңіз көрінісін бейнелейтін суретші

ІҮ. Жаңа тақырып.

Ой қозғау: Бейнелеу өнерінің адам өміріндегі маңызы қандай?
Графика - бейнелеу өнерінің түрі. Шығармалар тек бояулармен ғана орындалмайды. Олар қарындаш, тушь, қаламұш және басқа да графика құралдарымен бейнеленуі мүмкін. Егер шығармадағы басты әсерлегіш құрал сызық, штрих, дақ болып келсе, онда бұл - графика. Графика туындылары тек ақ - қара түсті болып қана қоймай, түрлі түсті де болады. Бірақ түс графика шығармаларында маңызды емес. Мұндағы басты әсерлегіштер - сызық, және штрих. Штрих - көп, біртектес сызықтардың жиынтығы. Штрих түзу, доғал, көлбеу, т. с. с. болу мүмкін. Тіпті «түсті графика» деген түсінік те бар. Түсті графиканы сен әрдайым өзіңнің сүйікті кітаптарыңды ашып, ондағы суреттерді тамашалаған кезде көресің. Ал олардың дұрыс атауы - иллюстрация. Слайд арқылы оқушылар графика туындыларын тамашалайды, талдау жасайды. (Леонардо да Винчи «Автопортрет», И. Репин «Санкт-Петербург: Невский проспект», Ә. Қастеев «Арасан Қапал», «Пионерлер лагері», «Жасөспірім»).

Ү. Сарамандық жұмыс.

Жұмыс барысын мұғалім толығымен өзі көрсетіп түсіндіреді. Әр түрлі сызықтарды пайдалана отырып түрлі қызықты бейнелер жасауға болады. Мұғалім сызықтардың түрлерін (түзу, қисық, ирек, сынық сызықтар) тақтаға сызып көрсетеді. Әр сызықты белгілі бір бейнені салғанда қолдануға болады. Мысалы, түзу сызықтарды үйді, фигураларды, т. б. бейнелегенде қолдануға болады. Ирек сызықтарды толқын, т. б. бейнелегенде қолданамыз. Слайд арқылы жай және түсті қарындашпен орындалған суреттерді көрсетеді. Оқушылар графиканың әсерлеуші құралдарын қолдана отырып композициялық сурет орындайды. Мұғалім әр оқушыға жекелей көмек көрсетіп бағыт бағдар береді.

Сергіту сәті. Оқушылар жылдам әуен ырғағымен бір - біріне әзіл сурет орындайды.

ҮІ. Сабақты қорытындылау

Кері рефлексия. Оқушылар алған білімдерін түйіндеп стикерлерге жазады, үш бағаналы таблицаға жапсырады:
Білемін Білдім Білгім келеді

ҮІІ. Бағалау

Оқушылар жұмыстарды өзара бағалайды. Бағалау параметрлері: композициялық шешім, ұқыптылық, суреттің аяқталуы.

ҮІІІ. Үйге тапсырмаберу

Графикалық сурет.


Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: еңбекке баулу

Күні: 18.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Кәмпит қағаздарынан әшекейлер жасау. Кәмпит салатын ыдыс жасау.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ыдыс-аяқ туралы түсінік бере отырып, қағаздан ыдыс-аяқ жасауды үйрету. Танымдық қабілеттерін дамыту. Сусыннан босаған пластмасса бөтелкеден кәмпит салатын ыдыс жасауды үйрету. Ой-өрісін, қиялын дамыту. Үнемшілдікке баулу. Әдемілікке, эстетикалық тәрбиеге баулу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру,көрнекілік

Көрнекілігі: үлгі шаблон

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Сабаққа дайындық.

II.Мақсат қою кезеңі.

Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.

III.Жаңа материалды түсіндіру кезеңі.

а) Мұғалімнің түсіндірмесі.

Қазір бұрынғыдай емес ыдыстың түрі көп. Және олар пластиктен, керамикадан, шыныдан басқа да түрлі заттардан жасалуда. Алайда ыдыс таңдауда абай болған жөн. Өйткені олардың кейбірі адам ағзасына аса зиян екендігі анықталып отыр. Мәселен ішкі бөлігі фарфор, сыртқы көрінісі пластмассаға ұқсайтын ыдыстарды біздің елде кез келген үйдің асханасынан кездестіруге болады. Ал еуропалықтар мұндай ыдыстардан әлдеқашан бас тартқан. Өйткені меламин ыдыстардың құрамындағы қоспалар денсаулыққа өте зиян. Мұндай ыдыстардан формальдегид те көп бөлінеді екен. Ол аллергиялық аурулар тудыратын ауыр металл. Сондай-ақ бүгінде жұқа, жеңіл, әрі төзімді жылтыр ақ түсті металдан жасалған ыдыстар да үлкен сұраныста. Алайда мамандар мұндай ыдыстардың никель мен хром бөлетінін анықтап отыр. Осылайша ата-бабаларымыз «аяғына қарап асын іш» деп ыдыстың тазалығына мән берсе, бүгінде ыдыстың тазалығына қоса сапасына да қатаң назар аудару қажеттілігі сезілуде. Өйткені республикалық СЭС мамандары көтерме сауда орындарындағы арзанқол керамика және фарфор ыдыс-аяқтарынан қорғасын, мырыш, кадмий сынды адам денсаулығына қауіп төндіретін химиялық заттардың мөлшері қалыптан 20-30 есе артық екенін анықтап отыр.

Осындайда адам денсаулығына зиянды зат бөлмек түгілі ішіндегісінің дәмін арттырып, қалыпты температурада сақталуына да жағдай жасайтын ұлттық ыдыс-аяқтың түр-түрін ойлап тапқан ата-бабамыздың даналығы мен көрегенділігіне еріксіз сүйсінесің.

Қазақ халқында ыдыстардың металдан, қыштан, шыны, пластмассадан жасалған түрлері бар. Металл ыдыстар шойыннан, алюминийден, жезден, т.б. жасалынады. Алюминий ыдыстар ыстыққа өте төзімді әрі онда пісірілген тамақтың дәмі, түсі, иісі бұзылмайды. Темір ыдыстар, жезден жасалған ыдыстар, шойын ыдыстар, фарфор ыдыстар, шыны ыдыстар, пластмасса ыдыстар болады. Папье-маше - қағаз массасынан желім, гипс араластырылып жасалған қатты нығыз бұйым. Ол француз тілінен аударғанда «жыртып немесе қиып алынған қағаз» деген мағынаны білдіреді. Папье-машеден бұйым жасау аса қиын емес, алайда ол ұқыптылық пен шыдамдылықты талап етеді. Папье-машеден әр түрлі қобдиша, маска, ойыншықтар жасауға болады. Ал біз ыдыс жасаймыз. 2 тақырып: мұғалімнің түсіндірмесі:

Сергіту сәті

IV.Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі.

1.Оқулықпен жұмыс. Іштей, тізбектей оқыту.

2.Сұрақ-жауап

3.Практикалық жұмыс. Жұмыстың орындалу реті:

1.Ыдыс жасауға қажет болатындай газет парағын қиып аламыз.

2.50 мл суға 2 ас қасық ұн салып, араластырып, желім дайындап аламыз.

3.Таңдаған ыдысымызды төңкеріп қойып, ыдысқа қажет газет қиындылары жабысып қалмауы үшін вазелин майын жағамыз.

4.Газет қиындыларын ұннан жасалған желімге малып, ыдысты айналдыра желімдейміз.

5.Осылайша 4-5 рет қабаттап, ыдысты бөлме температурасында кептіреміз.

6.Кепкеннен кейін қағаздан қабатталып жасалған қалыпты ыдыстан түсіріп аламыз.

7.Дайын кесеге ою-өрнекті түсті қағаздан қиып алып желімдейміз, немесе акварель бояуымен алуан түрлі гүлдердің суретін салып безендіреміз.

V. Сабақты қорытындылау

Қорытындылау. Металл ыдыстың қандай түрлерін білесің? Тамақтың дәмі, түсі, иісі бұзылмас үшін қандай ыдыстарды пайдаланған дұрыс? Папье-машеден тағы қандай бұйымдар жасалынады? Пластмасса ыдыстан тағы қандай бұйым жасауға болады? Ыдысты қандай тәсілдермен көркемдеп, әшекейледің?

VІ. Үйге тапсырма беру.

Аяқталмаған жұмысты аяқтау

VІI.Бағалау.

Оқушылардың еңбегін салыстыра отырып,бағалау.

Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: музыка

Күні: 14.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Менің сүйікті мерекем

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға мереке әндері туралы түсінік беру, ән сөздерімен , ноталармен таныстыру. Оқушылардың жалпы өмірге деген дүниетанымын қалыптастыра дамыту. Әндерді үйреніп ,жаттығуға білуге дағдыландыру

Көрнекіліктер: Оқулық, суреттер, үнтаспа

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: көрнекілік, сұрақ-жауап, түсіндіру, тәжірибелік

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру

Оқушылардың сабаққа қатынасуын,оқу құралдарын тексеру, зейінін тиянақтау

ІІ. Жаңа сабақ
Халықаралық әйелдер күні - көп елде наурыздың 8-ші жұлдызында тойланады.

1975 жыл - Халықаралық әйелдер жылы боп аталғаннан кейін, сол жылдан бастап БҰҰ ресми түрде наурыздың 8-ші күнін Халықаралық әйелдер күні етіп бекітті. Қазақстанда демалыс күні боп табылады. Х. ә. к-н жыл сайын мерекелеу туралы шешім 1910 ж. Копенгагенде социалист әйелдердің халықар. конгресінде қабылданған. Бірқатар Еуропа елдерінде тұңғыш рет 1911 ж., ал Ресейде 1913 ж. өткізілді. Қазақстанда Х. ә. к-н мерекелеу кеңес өкіметі орнағаннан кейін басталды. Сонымен қатар келесі ТМД елдерінде де бұл күн демалыс күні боп бекітілген: Наурыз мейрамы - ежелгі заманнан қалыптасқан жыл бастау мейрамы. Қазіргі күнтізбе бойынша (наурыздың 22) күн мен түннің теңесуі кезіне келеді.Көне парсы тілінде нава=жаңа + рәзаңһ=күн, «жаңа күн» мағынасында, қазіргі парсы тілінде де сол мағынамен қалған (но=жаңа + роуз=күн; мағынасы «жаңа күн»), яғни «жаңа жылды» (күн өсуін белгілеуі) білдіреді. 2010 жылдың 10 мамырынан бастап Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас ассамблеясының 64-қарарына сәйкес 21 наурыз "Халықаралық Наурыз күні" болып аталып келеді.[1] Бас ассамблея өзінің берген түсініктемесінде "Наурызды көктем мерекесі ретінде 3000 жылдан бері Балқан түбегінде, Қара теңіз аймағында, Кавказда, Орта Азияда және Таяу Шығыста 300 миллион адам тойлап келе жатқандығын" мәлімдеді. Ал UNESCO болса, 2009 жылдың 30 қыркүйегінде Наурыз мейрамын адамзаттың материалдық емес мәдени мұра тізіміне кіргізді. Қазақстанда Наурыз мейрамы үш күн: 21-23 наурыз аралығында аталып өтіледі (2010 жылдан бастап). Жалпы, Наурыз парсы, кавказ және түрік халықтарының арасында көктем мейрамы және жаңа жылдың басталуы ретінде тойланады. Ол Иранда 21 наурызда, Орталық Азия елдерінде және Әзірбайжанда, мемлекеттік мереке ретінде Тәжікстанда және Қазақстанда - 22 наурызда, Өзбекстан мен Түркияда 21 наурыз күні аталып өтіледі. Наурыз - көне мейрам. Наурыз мерекесін тойлау дәстүрі дүние жүзі халықтарының көпшілігінің тұрмыс-салтында бағзы замандардан орын алған. Бұл мейрамды ежелгі гректер "патрих", бирмалықтар "су мейрамы", тәжіктер "гүл гардон", "бәйшешек", "гүлнаурыз", хорезмдіктер "наусарджи", татарлар "нардуган", буряттар "сагаан сара", соғдылықтар "наусарыз", армяндар "навасарди", чуваштар "норис ояхе" деп түрліше атаған. Әбу Райхан Бируни, Омар һайям, т.б. еңбектерінде шығыс халықтарының Наурызды қалай тойлағандығы туралы мәліметтер мол. Мысалы, парсы тілдес халықтар Наурызды бірнеше күн тойлаған. Олар бұл күндерде әр жерге үлкен от жағып, отқа май құяды; жаңа өнген жеті дәнге қарап болашақты болжайды; жеті ақ кесемен дәстүрлі ұлттық көже "сумалак" ұсынады; ескі киімдерін тастайды; ескірген шыны аяқты сындырады; бір-біріне гүл сыйлап, үйлерінің қабырғасына дөңгелек ою - "күн символын" салады; үйдегі тіреу ағашқа гүл іледі; түрлі жарыстар (жамбы ату, т.б.) ұйымдастырады. Дәстүрлі қазақ қоғамында Ұлыс күні жыл басы саналған. Халықтың мифологиялық түсінігі бойынша 21 наурыз түні даланы Қыдыр аралайды. Ұлыс күні қазақ елі үшін әрқашан қасиетті, киелі саналған. Халық таза, жаңа киімдерін киген. Ауылдың ер адамдары бір-бірімен қос қолдасып, төс қағыстырады; әйелдер құшақтасып, бір-біріне игі тілектер айтады. Бірін-бірі мерекеге арнап дайындалған наурыз көже ішуге шақырады. Оған қойдың басы мен сүр ет салып пісірілуі - қыс тағамымен (етпен) қоштасуды, құрамына ақтың қосылуы - жаз тағамымен (сүт, ақ) қауышуды білдіреді. Әдетте, осы күні адамдар арам пиғыл, пендешілік атаулыдан тазарып, ар-ожданы алдында арылады.

ІІІ. Іс-тәжірибелік кезең

Музыка тыңдау:

оқушыларға әуенді тыңдату

әуенді талдау

сөздерімен ноталарын жаттау

бірге айтуға үйрету

ІҮ. Қорытындылау: Оқушылардың алған білімдерін тиянақтау.

Ү. Бағалау:

Оқушылардың үй тапсырмасын орындауын, жаңа сабаққа қатысуына баға қою.

ҮІ. Үйге тапсырма:

Жаңа тақырыпты үйде пысықтау

Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: өзін өзі тану

Күні: 19.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Адам болу арманым

Сабақтың мақсаты: адам қасиеттері туралы түсінік беру, адамгершілік қсһасиеттерін дамыту, жағымды қарым қатынас жасай білуге үйрету, ізгілікті, мейірімді болуға тәрбиелеу

Сабақтың түрі: аралас

Көрнекілігі: буклет

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, кезекшімен сұхбат. Құрал-жабдықтарын тексеріп шығу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Шаттық шеңбері

Ақыл шыңы - даналық.

Өсиет әңгіме

- Ертеде бір ел билеген хан өзінің ұлын асқан шешен, тапқыр, сөзге жүйрік және ақылды еткісі келіп, өз уәзірлерімен ақылдасады. Сонда уәзірлері ханға «шешендік, тапқырлық, сөзге жүйріктік халықтың даналығы арқылы бойға дариды», - дейді. Хан дүйім жұртты жиып алып, жар салады:

- Кімде-кім балама халық даналығын тауып берсе, мен сол адамға байлығымның жартысын беремін, - дейді. Сонда бір қария тұрып, былай дейді:

- Даналықтың көзі де, кені де ел ішінде. Балаңыз ел ішін аралап шықса, халық әңгімесіне, айтқан сөздеріне құлақ түрсе, даналықты өзі-ақ табады, - дейді.

Сол күннен бастап хан баласы ел аралап жүріп тапқыр, шешен, сөзге жүйрік болудың жолын тапқан екен. Әкесіне келіп: «Даналық халық ішінде деген рас, өйткені олар айтар көп ойын бір мақал жолымен ғана жеткізеді, жұмбақтап сөйлейді, арман-қиялдарын ертегілері арқылы береді. Сол айтылған ойларды, арман қиялдарды ұғыну, жұмбақтарды шешу ақылды, дана адамдардың ғана қолынан келеді. Сондықтан да, оларды халық даналығы деп атайды», - деген екен.

Ақыл көркі - тіл,

Тілдің көркі - сөз.

Халық даналығы

Даналық сөздерді оқып, суреттерде берілген тақырыптарға сәйкес топтастырыңдар.

1. Оқу - білім бұлағы, білім - өмір шырағы.

2. Адам деген - ардақты ат.

3. Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей.

4. Адам арын ойлайды.

5. Оқу - инемен құдық қазғандай.

6. Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің жоқ.

7. Адамның сұлулығы - шыншылдығында.

Адам

Білім

Еңбек

Халық даналығы:

· мақал-мәтелдер.

· шешендік сөздер

· аңыз әңгімелер

· нақыл сөздер.

Халықтың даналығы -

Ақыл-ой қазынасы!

Түсінген саналыға

Тым терең мағынасы.

ҮІ. Қорытынды бөлім.

Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру, оны түсіндіру.

Оқушылардың еңбегін мадақтау.



Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: логика әлемі

Күні: 14.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Қандай сөз шықты?

Сабақтың мақсаты: Түстерді ажыратуға,қиял мен зейінді тұрақтату. Қиялдау,елестетуді дамыту. Ізденімпаздыққа тәрбиелеу

Сабақтың барысы.

Ұйымдастыру бөлімі

Ми гимнастикасы.

а) «Басты шайқау». Ойлау қабілетін жақсартады. Терең демал, иығыңды бос ұстап, басыңды алға таста. Денедегі ауырлық түскенше басыңды ақырын ары-бері айналдыр. Иегіңді бір сызықтың бойымен кеуде тұсына әкел.

б) «Жалқау сегіздіктер». Жаттығу ми құрылымының белсенді жұмыс істеуіне, есте сақтау қабілетінің дамуына көмектеседі. Ауадасегіз санын сал, әр қолыңмен жеке-жеке және екі қолыңмен үш рет қайтала.

Ширату.

Бүгін аптаның қай күні? (Оқушы осы күннің атын айтады).

Аптаның нешінші күні? (Оқушы апта күндерін санап, осы күннің реттік санын айтады).

Жылдың қай мезгілі? (Қыс, көктем, жаз және күз мезгілдерінің сәйкесін айтады).

Тағы қандай жыл мезгілдерін білесің? (Айтылмаған жыл мезгілдерін айтады).

11-ден 20-ға дейін және кері сана (11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11)

Екі бұзаудың бірі оңға, ал екіншісі солға қарап тұр. Олар бірін - бірі көре ме? - (Бұзаулар қатар және қарама-қарсы бағытқа қарап тұрса, олар бірін-бірі көреді. Ал егер олар қатар және бір бағытқа қарап тұрса, онда соңында тұрған бұзау алдында тұрған бұзауды көреді де, алдында тұрған бұзау соңындағыны көрмейді).

Көзді жұмғанда не көресің? (Түс)

Тапсырма-1.Сандардың ішінде біреуі жоқ. Сол санды ата.

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып

Жауабы: 3

Тапсырма-2. Әр қатардан артық сөзді сыз. Таңдауыңды түсіндіріп бе

Сағат, минут, түн, секунд. (Түн - уақыт бірлігіне жатпайды).

Әнші, ақын, сазгер, әже. (Әже - туыстықтыбілдіретін сөз).

Домбыра, сырнай, балға, сыбызғы. (Балға - саз аспабына жатпайды).

Дәптер, қайшы, қалам, қарындаш. (Қайшы оқу құралы емес).

Жеті, тоғыз, қол, қырық. (Қол - дене мүшесі).

Көңілді үзіліс.Қолдарыңа он таяқша алыңдар. Оларды жұдырықтарыңа салып қысыңдар. Жұдырықтарыңды ашып, үстел үстіне тастаңдар. Енді таяқшаларды бір-бірлеп жинаңдар. Жинау кезінде қатар жатқан таяқшаларды қозғап жібермеңдер. Егер бір таяқша қозғалып кетсе, тапсырма басынан бастап қайта орындалады.

Тапсырма-3. Төртбұрыштардың екеуі бірдей және екеуі әртүрлі болатындай етіп боя.

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып

Тапсырма-4. Суретте дөңгелек көп пе,тіктөртбұрыш көп пе? Сана. Жауабыңды тексер. Дөңгелектерді көк түспен боя, оларды санап жаз. Содан соң тіктөртбұрышты қызыл түске боя, санап жаз.

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып

14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып

Көзге арналған жаттығулар.«көзді жыпылықтату». Көз ауруларының барлық түріне пайдалы.Дем алып, дем шығарған сайын көзіңді жыпылықтат.

Тапсырма-5. 1) Себетте алмұрттар жатыр еді. Сәния, Әлия және Майра 2 алмұрттан алды. Себетте алмұрт қалған жоқ. Себетте қанша алмұрт болған еді? Жауабын айналдыра сыз. Жауабы: 3 5 2 6

Жауабы: себетте барлығы 6 алмұрт болды.

2) Алма ағашында 10 алма өсіп тұр. Балалар әрқайсысы бір алмадан алды. Ағашта 6 алма қалды. Неше бала алма алды? Жауабын айналдырып сыз.Жауабы: 1 10 6 4

Жауабы: 4 бала алма алды.

3) Төрт жұмыртқа 5 минутта пісті. Бір жұмыртқа неше минутта піседі? Жауабы: 1минут 4 минут 6 минут 5 минут

Жауабы: бір жұмыртқа 5 минутта піседі.

Сабақты қорытындылау. Біз не үйрендік?




Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: логика әлемі

Күні: 19.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақрыбы: Таңдауыңды түсіндір

Сабақтың мақсаты:

1.Түстерді ажыратуға,қиял мен зейінді тұрақтату

2.Қиялдау,елестетуді дамыту

3.Ізденімпаздыққа тәрбиелеу

Сабақтың барысы.

Ми гимнастикасы.

Ширату.

Бір жылда неше ай бар? (Бір жылда 12 айбар)

Екінші және жетінші айды ата.(Екінші ай - ақпан, жетінші ай - шілде)

Барлық бұрыштары бірдей төртбұрыш (Тік төртбұрыш)

Метр қандай өлшем бірлігі? (Ұзындық бірлігі)

Сағат ше? (Уақыт бірлігі)

Киллограмм ше? (Масса бірлігі)

Ойнайтын балалардың бір бөлігі (Топ)

Т14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сыныпапсырма - 1. Суретті мұқият қара. Фигурада қанша үшбұрыш бар. Санын торкөзге жаз.


Жауабы: 24 үшбұрыш

Тапсырма - 2. Суретті мұқият қара. Ең жоғарғы ұшып келе жатқан ұшақты - көк, ал ең төмен ұшып келе жатқан ұшақты жасыл қарындашпен боя. Ұшақтардың кеңістіктегі орналасуын түсіндіріп бер.

Жауабы: жоғарыдағы көк түсті,ортада үш ұшақ төменде жасыл түсті ұшақтың суреті салынған. Ортаңғы қатардағы ұшақтардың біреуі ең алдында және екеуі ең соңында ұшып келеді.

Көңілді үзіліс. Музыка ырғағымен би қозғалысын жасауды ұсынуға болады.

Тапсырма - 3. Сәйкес сөзді тап. Оны айналдыра сыз. Түсіндіріп бер.

Жомарт -сараң

Ащы-? (тәтті,дәмді,тұщы, қышқыл)

Тұңғыйық-тайыз

Көп-? (артық, кем, аз,кіші,үлкен)

Биік-аласа

Қыс -? (жаңбыр, көктем,жаз,шана)

Жауабы: тұщы, аз, жаз.

Тапсырма - 4. Серіктің бойы Беріктен биік, Дарханнан аласа, ал Берік Дарханнан аласа. Балалардың атын жаз.

Жауабы:Оқушылар өз таңдауын түсіндіреді.

Тапсырма - 5.Графикалық диктант.

Бастапқы нүктеден 1 тор жоғары,1 тор жоғары солға қиялап,1 тор жоғары,1 тор оңға,1 тор төмен, 1 тор оңға, 1 тор жоғары,1 тор оңға, 1 тор төмен, 1 тор жоғары,1 тор оңға,1 тор төмен,1 тор оңға,1 жоғары,1 оңға,1 төмен, 1тор төмен қиялап солға,1 тор төмен.

Жауабы: хан сарайы.

Сабақты қорытындылау.



Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: қызықты грамматика

Күні: 15.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: Заттың санын білдіретін сөздер

Сабақтың мақсаты:Өткенді тиянақтау, пысықтау. Білім , білік ,дағды машықтарын тексеру. Ой өрісін, есте сақтау, байланыстырып сөйлеу дағдысын арттыру. Көркем де сауатты жазуға баулу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар: тақырыптық суреттер, қима қағаз

Пайдаланатын әдіс-тәсілдер; сұрақ-жауап, талдау, ізденіс, комментарий.

Пәнаралық байланыс: ана тілі

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

Класс бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, олардың назарын сабаққа аудару.

II.Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі

Кім шапшаң Ойыны

Сергіту сәті

IV. Мақсат қою кезеңі

Бүгінгі сабағымызда өткенді қорытындылау мақсатында тест орындаймыз. Өткенді тиянақтау, пысықтау. Білім , білік ,дағды машықтарын тексеру. Ой өрісін, есте сақтау, байланыстырып сөйлеу дағдысын арттыру. Көркем де сауатты жазуға баулу.

V.Өз бетімен жұмыс

Н н әрпін көркем жазу

Тест

1Жіңішке дауысты дыбыстары бар сөзді тап:

асхана шыбын әңгіме

2 Бір буыннан тұратын сөзді тап:

Ыдыс топ ұя

3 Бес сөзден құралған сөйлемді тап:

Біз ауамен демаламыз.

Адамға таза ауа қажет.

Дәрігер науқасқа дәрі береді.

4. Тасымалдауға болатын сөзді тап:

Доп ыдыс ертегі

5. Артық сөзді тап:

Қарбыз қияр қозы сәбіз

6. Қанша? Неше?сұрағына жауап беретін сөзді тап:

Желім отыз әдемі

7. Не ?сұрағына жауап беретін сөз

Немере балықшы кесіртке

8. Кім? Сұрағына жауап беретін сөз:

Сабын қақпашы тауық

9. Жуан дауысты дыбыстары бар сөзді тап:

Шеге күшік жапалақ

10 . Төрт буынды сөз:

Тамақ домбырашы ойыншы

VI. Жаңа материалды пысықтау




Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: математика

Күні: 15.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: 1 онд. +1, 1 онд. 1 бірл-1

Сабақтың мақсаты: Он көлеміндегі сандар қатарын пайдалана отырып 1 анын қосу және азайтуды үйрету. Сөйлем тілін және ақыл-ойды, оқу еңбегі білігі мен дағдыларын дамыту. Ұқыптылыққа, сауатты әрі әдемі жазуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақты әдісі: түсіндіру, сұрақ-жаупа, көрнекілік

Сабақтың көрекілігі: суреттер, карточкалар, дидактикалық материалдар

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру

Балалардың зейінін сабаққа аудару

Психологиялық дайындық «Санамақ»

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Балалар, өткен аптада математикадан үйге қандай тапсырма берілді?

Жақсы, орындадықпа?

Тақтаға 2-3 баланы шығарып орындатқызам, ал қалған 2-еуіне сол тапсырманы тексерткізем

ІІІ. Жаңа сабақ

Оқушылардың 1 санын қосып, 1 санын азайту жайлы білімдерін жетілдіру. Сандардың 1 санға артып немесе 1 саны кему жайлы білімдерін толықтыру.

А) Партаға ойыншық қоямын. Оқушылар сонша шеңбер алады. Ойыншықтарға тағы бір ойыншық қосамын. Оқушылар шеңберге тағы бір ойыншық қосады. Сұрақ:

Ойыншқтар қанша болды? Екі

Қайдан білдің? Санау арқылы

Оларды санамай, қанша екенін білуге бола ма? Болады

Шеңбердің бір бірін қосу арқылы яғни 1+1*2 дұрыс

Енді партаға екі ойыншыққа тағы бір ойыншық қосамыз. Ал сендер тағы бір шеңбер қостыңдар

Ойыншықтардың саны қанша болды? Үш

Ал шеңбер нешеу? Үш

Неге? 2+1

Қайысы үлкен 2 әлде 3?

Үш екіден нешеге артық? Бірге

Екі үштен нешеге кем? Бірге

Жұмыс осы ретпен 10 санына дейін жалғасады. Партада 10 ойыншық, ал оқушылардағы шеңбердің саны 10-ға жеткенде 1 санын азайту қарастырылады.

Мысалы: 10-1 6-1 2-1

9-1 5-1 1-1

8-1 5-1

7-1 3-1

Сергіту сәті

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту

Оқулықпен жұмыс

№1

4+1 5-1 5+1 6-1

№2

1+1 2-1 сызғыш бойынша өрнекер құрастыр

№3 Жолдардағы сандарды салыстыр

0*1*2*3*4*5*6*7*8*9*10*11

11*10*9*8*7*6*5*4*3*2*1*0

№4

0,2,4 1,3,* 10,8,* 9,7,*

0,3,* 1,4,* 10,7,* 9,6,*

№5

1+9 1+7

1+5 3+1

Ү. Сабақты қорытындылау

Карточкамен жұмыс жүргізе отырып, сабақты қорытындылаймын

ҮІ. Үйге тапсырма беру

Теңдеулер құрастырып келу

ҮІІ. Бағалау

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтап бағалаймын


Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: математика

Күні: 16.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: 1 онд. +1, 1 онд. 1 бірл-1

Сабақтың мақсаты: Он көлеміндегі сандар қатарын пайдалана отырып 1 анын қосу және азайтуды үйрету. Сөйлем тілін және ақыл-ойды, оқу еңбегі білігі мен дағдыларын дамыту. Ұқыптылыққа, сауатты әрі әдемі жазуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақты әдісі: түсіндіру, сұрақ-жаупа, көрнекілік

Сабақтың көрекілігі: суреттер, карточкалар, дидактикалық материалдар

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру

Балалардың зейінін сабаққа аудару

Психологиялық дайындық «Санамақ»

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Балалар, өткен аптада математикадан үйге қандай тапсырма берілді?

Теңдеулер құрастыру

Тақтаны беске бөліп, барлық баланы тақтаға шығарамын, сойтіп барлық балалардың үй тапсырмасын орындағанына және теңдеуге түсінгендеріне көз жеткіземін

ІІІ. Жаңа сабақ

Өткен сабақтарды еске түсіре отырып есептер шығару

Теңделерді шешу

а+3=9 3+а=9

Өрнектің мәнін табу 3-а мұндағы

а=0,1,2

3-1=2 3-2=1

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту

Оқулықпен жұмыс

№1 мысал Сандарды оқу

5,7,30,4,20,8,6,1,90,3,50

№2 мысал

Сандарды цифрмен жаз

8,5,40,70,9,1,10,60,7,100,9,20

Алдымен бір таңбалы сандарды содан соң екі таңбалы сандарды жаз.

8,5,9,1,7,9

40,70,10,60,20

Сандарды салыстырып үйрендік

№1 салыстыр

5<9 70>50 8=8 90=90 8<20

№2

3>2 10<15 2>0

7<9 10>9 80<90 5>3

№2 мысал

а) кесінділерді өлшеу

Ә) ұзындығы 5 см кесінді сыз, оны 3 см қысқарт

Өзіндік жұмыс ретінде орындау.

№3 мысалСалыстыру

4 см+1см=5 см 6cм+2cм<6cм+3cм

7см-2см<7cм 6cм -2cм >6cм-3cм

Ү14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сынып. Сабақты қорытындылау.

Біз бүгінгі сабақта не істеуді үйрендік?

Ү14.03-19.03.2016 сабақ жоспарлары 1-сыныпІ. Үйге тапсырма: № 3 191-бет

ҮІІ. Бағалау

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтап бағалау



Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: математика

Күні: 17.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: 1 онд. +2, 1 онд. 2 бірл-2

Сабақтың мақасаты: Ондыққа 2 санын қосу мен азайту әдістерімен таныстур. 2 санын қосу мен азайту тәсілін түсіндіре отырып орындауға жеелеу, екі амалмен шығарылған есепті шығаруға төселдіру. Оқушылардың ой белсенділіктерін арттыру. Оқушыларды нақтылық пен тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жаупа, талдау

Сабақтың көрнеклігіі: суреттер мен дидактикалық материелдар

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру

Оқушылардың назарларын сабаққа аудар

Психологиялық дайындық

«Санамақ» әуенмен бірге айту

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

№3 191-бет Салыстыру

Оқушылардың балығының дәптерлерін жинап алып тексеремін.

ІІІ. Жаңа сабақ

№1 Түсіндіру мәтіні

№2

Қайың-20

Барлығы ?-ағаш

Жөке ағашы - 16

Шешуі: 20+16

Жауабы: барлығы 36 ағаш өсіп тұр.

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту

Сергіту сәті

Бір екі үш

Ал қанекей ұш

Төрт бес алты жеті

Мынау ауыл шеті

Сегіз тоғыз он

Ал қанекей қон

№3 Өрнекті жаз және мәнін тап

1+(1+9)*

(11-1)-8*

2+(10-1)*

(11-2)-7*

№4

Теңдеуді шеш

A+2=11 11-a=2 a-2=9

Ү. Сабақты қорытындылау

Балаларға әр түрлі геометриялық фигуралар таратылады. Әр фигураның екінші бетінде мысалдар жазылған. Дұрыс орындаған оқушы мозайка құрастырады

ҮІ. Үйге тапсырма беру

192-бет №4 Тиісті санды қойып өрнектің мәнін тап

ҮІІ. Бағалау

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтап бағалаймын




Тексерілді: Калиниченко Л.С

Пәні: математика

Күні: 18.03.2016

Сыныбы: 1 «Ә» сынып

Мұғалімі: Қайролла М.М

Сабақтың тақырыбы: 1 онд. +2, 1 онд. 2 бірл-2

Сабақтың мақасаты: Ондыққа 2 санын қосу мен азайту әдістерімен таныстыру. 2 санын қосу мен азайту тәсілін түсіндіре отырып орындауға жеелеу, екі амалмен шығарылған есепті шығаруға төселдіру. Оқушылардың ой белсенділіктерін арттыру. Оқушыларды нақтылық пен тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жаупа, талдау

Сабақтың көрнеклігіі: суреттер мен дидактикалық материалдар

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру

Оқушылардың назарларын сабаққа аудар

Психологиялық дайындық

«Санамақ» әуенмен бірге айту

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

№4 192-бет Тиісті санды қойып өрнектің мәнін тап

Оқушылардың балығының дәптерлерін жинап алып, екінші дәптерлерін таратып беріп үй тапсырмасын тексеріп барлық оқушылармен талдаймыз.

ІІІ. Жаңа сабақ

1-ден 10-ға дейінгі сандарды санату

Мына сандардың көрсісін тап

2,5,8,10,11,7

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту

Кеспе сандадан мысалдар шығар

10+1 12-2 11+1

3+4 8-2 5+1

Есептеу дағдыларын жетілдіріп, шапшаңдыққа, алғырлыққа баулу үшін, өлең есеп оқу

Біз үлкен жанұя,

Ең кішіміз Әлия

Қалғанымыз мыналап:

Раушан, Болат, Дариға,

Айтжан, Ержан, Даналар,

Гүлжанымыз тағы бар,

Қане есептеп алыңдар8+2

Оқушылар көпшілігіне дұрыс жауап бере алмаған жағдайда, тапсырманы қайта оқып беру. Ойыншықтарды санап, жауап береміз. 10-дегеніміз неше және неше санның қосындысы?

10-дегеніміз 9 және 1 сандарының қосындысынан құралған. 9 дан кейінгі сан 10 яғни 10 саны ең кіші екі таңбала сан. Себебі ол 0 және 1 сандарының бірігуінен құрасған сандар екен.

Кері амалдар құрастыру. Хормен оқылады, басқа жағдайларын оқушылар өз бетімен санақ материалдарын пайдаланып жазула құрастырады, тақтаға суреттер бойынша.

10 санының құрамы

11 санының құрамы

12 санының құрамы

Ү. Сабақты қорытындылау

Кесте арқылы сабақты қорытындылау

ҮІ. Үйге тапсырма беру

192-бет №1 фигураларға байланысты есептер.

ҮІІ. Бағалау

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтап бағалаймын.

© 2010-2022