Ашық сабақ 2 сынып

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

№16 орта мектеп-гимназиясы

Дүниетану сабағының қысқа мерзімді жоспары

Сынып: 2 «Ә» сыныбы. Күні: 11.02.2015

Өткізген мұғалім Жумадилова Г.Н.

Сабақтың тақырыбы:

Тұқым және жеміс. Мәдени өсімдіктер.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімдік:

Тұқым арқылы жеміс пайда болатынын ұғындыру.

2. Тәрбиелік: табиғатты аялау сезіміне тәрбиелеу мүмкіндігін іске асыру;

3. Дамытушылық: өз бетімен және топта жұмыс жасау деңгейлерін бақылау Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу қабілеттерін жетілдіру.

Оқыту/ оқудағы тәсіл:

«Бірлесіп ойлау» мақсатында оқушылар арасында қарым-қатынасты ынталандыру үшін топтық жұмысты пайдалану.

Ашық сабақ 2 сынып

Сабақтың бақылау әдісі:

Lesson Stady әдісі

Сабақты бақылаудан күтілетін нәтиже:

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу деңгейінің қаншалықты дамығанын анықтаймыз. Қолданылып жүрген әдіс-тәсілдердің олар үшін қаншалықты тиімді екендігін бақылаймыз. Қолданыстағы әдістердің оқушылар үшін тағы қай қырын дамыту керектігін талдаймыз

Оқыту нәтижелері:

Зерттеу арқылы оқушылардың оқушылардың арасындағы қарым-қатынасты жақсарту. Оқушылардың сыни тұрғыда ойлауын дамыту.Мұғалім мен оқушылардың арасындағы қарым-қатынас мәдениетін қамыту, басымдылықтарын айқындау.

Түйінді идея:

Мәдени өсімдіктер жайлы мағлұмат алады. Тұқымнан жеміс пайда болатынын біледі.

Орындалатын іс-әрекеттер

Сабақтың құрылымдық кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушылардың іс-әрекеті

Уақы ты

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа зейінін аударту. Сыныпта тәртіп орнату. Төртке дейін санату арқылы топқа бөлу, топқа ат қою, топ көшбасшысын сайлау, топ мүшелерінің рөлдерін бөлу

1. Тынышталады, топқа бөлінеді, топ көшбасшысын сайлайды, топ ережесін еске түсіреді

2 минут

Оқушылардың үйренген білім-білік дағдыларын бақылау жұмысы

2. Үй тапсырмасын тексеремін. Бақылаудағы А,В,С,Д деңгейіндегі оқушылардан сұраймын.

1-топ.

-Өсімдік мүшесі-тамыр жайлы не білесің? Тамырдың өсімдік тіршілігіндегі маңызын ата.

-Тамыр-өсімдіктің негізгі және жер астындағы мүшесі.Тамыр өсімдікті топыраққа бекітеді.Өсімдікті топырақтан қоректендіреді.Тамырлар негізгі және кіндікті тамыр болып екіге бөлінеді.

5 минут

2-топ. Өсімдік мүшесі- сабақ жайлы не білесің? Сабақтың өсімдік тіршілігіндегі маңызын ата.

-Өсімдіктің маңызды мүшесінің бірі- сабақ. Сабақ тыныс алуға қатысады: тамырдан қоректік заттардың жоғары көтеріліп бүкіл өсімдік бойына таралуына көмектеседі. Сабақ барлық өсімдіктің мүшелерін бір-бірімен байланыстырып тұрады.Сабақ топырақтан сіңірген қорегін жер үсті мүшелеріне жеткізеді.


3-топ. Өсімдік мүшесі- жапырақ жайлы не білесің? Жапырақтың өсімдік тіршілігіндегі маңызын ата.

-Жапырақ көмірқышқыл газын бойына сіңіріп, оттегін бөліп шығарады. Жапырақ арқылы өсімдік тыныс алады.Өсімдік бойындағы артық су жапырақ арқылы буланады.Буланған жапырақ өсімдікті салқындатып тұрады.

Күзде шиенің жапырағы түсісімен қыс түседі.

4-топ. Өсімдік -тірі ағза

екенін дәлелде

Барлық өсімдіктер тыныс алады, жарықты, жылуды, суды қажет етеді. Жемістен (тұқымнан) өнген өскін топырақ арасымен жер бетіне шығады. Өсімдік топырақта мықты бекіп, гүлдеп тұқым (жеміс) салады.Белгілі бір мезгіл өткенде өсімдік (қартаяды): жемістері (тұқымдары) түсіп, сабағы, жапырағы қурап,өсімдіктің тіршілігі тоқтайды (өледі). Осы жағдайлар өсімдіктің тірі ағза екеніні дәлелдейді.

Видео «Өсімдіктер әлемі» (2.30-2.35)

Оқушылардың қызығушылығын ояту үшін видео көрсетемін

Оқушылар видеоны көреді

3 минут

Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындық. Ой қозғау.

1.Тұқым дегеніміз не?

2.Тұқымның қандай пайдасы бар?

Оқушылар тұқым туралы білген ақпараттарын айтады.

3 минут

Оқушылардың білім , білік дағдыларын қалыптастыруға арналған тапсырмалар

Оқушыларға алдарында тұрған алма, картоп, тары, пиязды зерттеуге беремін. «Бұл жемістер туралы не білесіңдер?»

Оқушылар алдарындағы тұрған алма, картоп, тары, пиязды зерттейді.Сұраққа әр оқушы өз білетіндерін айтады

2 минут

Ресурстармен жұмыс

Оқулықтағы дайын материалды әр топқа мағынасына қарай бөлімдерге бөліп беру

Оқушылар бөлінген абзацты оқиды, өзара пікір алмасады, түсінгендерін айтады

15 минут

Сергіту сәті

Оқушыларға «Ұлытау» сергіту видеосы арқылы бой сергітуіне мүмкіндік жасаймын

Оқушылар кейіпкерлермен қосыла билейді

1 минут

Оқушының тілдік қабілетін анықтауға арналған сұрақтар

Мәтінді оқып, жұппен, топпен талқылатамын

Оқушылар өзара пікір алмасады, түсінгендерін айтады.

Сызба бойынша жұмыс

Оқушыларға оқулықтағы сурет арқылы алдарындағы жемісті екіге бөлдіру (шырынды, құрғақ)

Оқушылар оқулықтағы суретті пайдаланып, алдарындағы жемісті екіге бөледі (шырынды, құрғақ)

2 минут

Практикалық жұмыс

Алдарында жемістерді зерттеп, кестені толтыруды тапсырамын

Алдарында жемістерді зерттеп, кестені толтырады

2 минут

Оқушының тілдік қабілетін анықтауға арналған сұрақтар

1.Әр топ бір-біріне сұрақтар қояды, жауаптарын алады.

3 минут

Ой толғау

«Егер жер бетінде жеміс болмаса не болар еді?»

Оқушылардың өзіндік ой-пікірін қалыптастыру үшін «Егер жер бетінде жеміс болмаса не болар еді?» деген сұрақ қоямын

Оқушылар өзіндік пікірлерін айтады

3 минут

Қорыту.

-Балалар, сонымен бүгінгі сабақта біз қандай мәдени өсімдіктермен және тұқым мен жеміс түрлерімен , олардың қасиетімен таныстық?

-Шырынды және құрғақ жемістер жайлы не білдің?

- Өсімдіктер тұқымдары қалай таралады және де адамдарға тигізетін қандай пайдасы бар?

-Мәдени өсімдіктерге қандай өсімдіктер жатады?

-Май алатын өсімдіктерді ата.

-Астық дақылдарынан қандай тамақ пісіріледі?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

3 минут

Сабақты бағалау

Әр көшбасшыға өз тобының жұмысын бағалатамын

Әр көшбасшы өз тобының жұмысын бағалайды

1 минут

Рефлексия

Оқушыларға сабақты бармақпен бағалатамын

Оқушылар сабақты бармақпен бағалайды


Үйге тапсырма:

«Тұқым және жеміс.Мәдени өсімдіктер» мәтінін оқу.Өздерің тұрған жерде мәдени өсімдіктердің өсірілетін түрлерін жазып, суретін салып келу.





КЕСТЕ

Оқушының аты-жөні ____________________________________________

Жеміс түрлері

Құрғақ

Шырынды

Астық дақылдары

Тағамдық көкөністер

Май алу үшін қолданылатын өсімдіктер

Алма






Тары






Картоп






Пияз








БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ

Оқушының аты-жөні ____________________________________________


«5»

«4»

«3»

«2»

Үй тапсырмасын орындау





Ресурстармен жұмыс





Кестемен жұмыс





Сабақтағы белсенділігі





Сұрақтарға ауызша жауап беруі







КЕСТЕ

Оқушының аты-жөні ____________________________________________

Жеміс түрлері

Құрғақ

Шырынды

Астық дақылдары

Тағамдық көкөністер

Май алу үшін қолданылатын өсімдіктер

Алма






Тары






Картоп






Пияз








БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ

Оқушының аты-жөні ____________________________________________


«5»

«4»

«3»

«2»

Үй тапсырмасын орындау





Ресурстармен жұмыс





Кестемен жұмыс





Сабақтағы белсенділігі





Сұрақтарға ауызша жауап беруі









Пән: Дүниетану 2-сынып Бақылаушы мұғалім ------------------------------------------

Сабақтың тақырыбы:

Тұқым және жеміс.Мәдени өсімдіктер.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімдік:

Тұқым арқылы жеміс пайда болатынын ұғындыру.

2. Тәрбиелік: табиғатты аялау сезіміне тәрбиелеу мүмкіндігін іске асыру;

3. Дамытушылық: өз бетімен және топта жұмыс жасау деңгейлерін бақылау Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу қабілеттерін жетілдіру.

Оқыту/ оқудағы тәсіл:

«Бірлесіп ойлау» мақсатында оқушылар арасында қарым-қатынасты ынталандыру үшін топтық жұмысты пайдалану.

Сабақтың бақылау әдісі:

Lesson Stady әдісі

Сабақты бақылаудан күтілетін нәтиже:

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу деңгейінің қаншалықты дамығанын анықтаймыз. Қолданылып жүрген әдіс-тәсілдердің олар үшін қаншалықты тиімді екендігін бақылаймыз. Қолданыстағы әдістердің оқушылар үшін тағы қай қырын дамыту керектігін талдаймыз

Оқыту нәтижелері:

Зерттеу арқылы оқушылардың оқушылардың арасындағы қарым-қатынасты жақсарту. Оқушылардың сыни тұрғыда ойлауын дамыту.Мұғалім мен оқушылардың арасындағы қарым-қатынас мәдениетін қамыту, басымдылықтарын айқындау.

Түйінді идея:

Мәдени өсімдіктер жайлы мағлұмат алады. Тұқымнан жеміс пайда болатынын біледі.

Ағымдағы жетістіктер мен табыс крите

рийлері.

Тізбектелген сабақтар топтамасының кезеңі

Бақылаудағы А деңгейіндегі оқушы

Бақылаушының ескертуі

Осы оқушыға арналған табыс критерийлері

Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды

Үй тапсырмасын орындау

Оқушы үй тапсырмасын толық орындап келеді және сабақта белсенділік көрсетеді

Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындық. Ой қозғау.

Қойылған сұрақтарға толық жауап береді, өз ойын еркін жеткізеді

Оқушылардың білім , білік дағдыларын қалыптастыруға арналған тапсырмалар

Алдарында тұрған алма, картоп, тары, пиязды зерттейді. Қызығушылығы мен белсенділігі айқын байқалады. Өзінің пікірін ортаға салуға ұмтылады.

Ресурстармен жұмыс

Ресурстармен жұмысты жылдам атқарады, талдайды, қорытындысын шығара алады

Оқушының тілдік қабілетін анықтауға арналған сұрақтар

Жұппен, топпен жүргізілген жұмыста айрықша белсенді


Сызба бойынша жұмыс

Оқушыларға оқулықтағы сурет арқылы алдарындағы жемісті екіге бөлу барысында белсенді, өзіндік пікірін дәлелдей алады

Практикалық жұмыс

Алдарында жемістерді зерттеп, кестені тез арада толтырады

Оқушының тілдік қабілетін анықтауға арналған сұрақтар

Басқа топтың қойған сұрақтарына бірден жауап береді.

Ой толғау

«Егер жер бетінде жеміс болмаса не болар еді?»

Өзіндік ой-пікірін қалыптасқан.

Олар қандай нәтижеге жетті және оның қандай дәлелдері бар?


Бақылаушының алғашқы ойлар



Бақылаушының толтырған уақыты

Пән: Дүниетану 2-сынып Бақылаушы мұғалім ------------------------------------------

Сабақтың тақырыбы:

Тұқым және жеміс.Мәдени өсімдіктер.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімдік:

Тұқым арқылы жеміс пайда болатынын ұғындыру.

2. Тәрбиелік: табиғатты аялау сезіміне тәрбиелеу мүмкіндігін іске асыру;

3. Дамытушылық: өз бетімен және топта жұмыс жасау деңгейлерін бақылау Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу қабілеттерін жетілдіру.

Оқыту/ оқудағы тәсіл:

«Бірлесіп ойлау» мақсатында оқушылар арасында қарым-қатынасты ынталандыру үшін топтық жұмысты пайдалану.

Сабақтың бақылау әдісі:

Lesson Stady әдісі

Сабақты бақылаудан күтілетін нәтиже:

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу деңгейінің қаншалықты дамығанын анықтаймыз. Қолданылып жүрген әдіс-тәсілдердің олар үшін қаншалықты тиімді екендігін бақылаймыз. Қолданыстағы әдістердің оқушылар үшін тағы қай қырын дамыту керектігін талдаймыз

Оқыту нәтижелері:

Зерттеу арқылы оқушылардың оқушылардың арасындағы қарым-қатынасты жақсарту. Оқушылардың сыни тұрғыда ойлауын дамыту.Мұғалім мен оқушылардың арасындағы қарым-қатынас мәдениетін қамыту, басымдылықтарын айқындау.

Түйінді идея:

Мәдени өсімдіктер жайлы мағлұмат алады. Тұқымнан жеміс пайда болатынын біледі.

Ағымдағы жетістіктер мен табыс крите

рийлері.

Тізбектелген сабақтар топтамасының кезеңі

Бақылаудағы В деңгейіндегі оқушы

Бақылаушының ескертуі

Осы оқушыға арналған табыс критерийлері

Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды

Үй тапсырмасын орындау

Оқушы үй тапсырмасын толық орындап келеді және сабақта белсенділік көрсетеді

Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындық. Ой қозғау.

Қойылған сұрақтарға жауап береді, өз ойын жеткізе алады.

Оқушылардың білім , білік дағдыларын қалыптастыруға арналған тапсырмалар

Алдарында тұрған алма, картоп, тары, пиязды зерттейді. Қызығушылығы мен белсенділігі айқын байқалады. Өзінің пікірін ортаға салуға ұмтылады.

Ресурстармен жұмыс

Ресурстармен жұмысты жылдам атқарады, талдайды, қорытындысын шығара алады

Оқушының тілдік қабілетін анықтауға арналған сұрақтар

Жұппен, топпен жүргізілген жұмыста белсенді


Сызба бойынша жұмыс

Оқулықтағы сурет арқылы алдарындағы жемісті екіге бөлу барысында белсенді, өзіндік пікірін дәлелдей алады

Практикалық жұмыс

Алдарында жемістерді зерттеп, кестені тез толтырады

Оқушының тілдік қабілетін анықтауға арналған сұрақтар

Басқа топтың қойған сұрақтарына жауап береді.

Ой толғау

«Егер жер бетінде жеміс болмаса не болар еді?»

Өзіндік ой-пікірін қалыптасқан.

Олар қандай нәтижеге жетті және оның қандай дәлелдері бар?


Бақылаушының алғашқы ойлар



Бақылаушының толтырған уақыты

Пән: Дүниетану 2-сынып Бақылаушы мұғалім ------------------------------------------

Сабақтың тақырыбы:

Тұқым және жеміс.Мәдени өсімдіктер.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімдік:

Тұқым арқылы жеміс пайда болатынын ұғындыру.

2. Тәрбиелік: табиғатты аялау сезіміне тәрбиелеу мүмкіндігін іске асыру;

3. Дамытушылық: өз бетімен және топта жұмыс жасау деңгейлерін бақылау Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу қабілеттерін жетілдіру.

Оқыту/ оқудағы тәсіл:

«Бірлесіп ойлау» мақсатында оқушылар арасында қарым-қатынасты ынталандыру үшін топтық жұмысты пайдалану.

Сабақтың бақылау әдісі:

Lesson Stady әдісі

Сабақты бақылаудан күтілетін нәтиже:

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу деңгейінің қаншалықты дамығанын анықтаймыз. Қолданылып жүрген әдіс-тәсілдердің олар үшін қаншалықты тиімді екендігін бақылаймыз. Қолданыстағы әдістердің оқушылар үшін тағы қай қырын дамыту керектігін талдаймыз

Оқыту нәтижелері:

Зерттеу арқылы оқушылардың оқушылардың арасындағы қарым-қатынасты жақсарту. Оқушылардың сыни тұрғыда ойлауын дамыту.Мұғалім мен оқушылардың арасындағы қарым-қатынас мәдениетін қамыту, басымдылықтарын айқындау.

Түйінді идея:

Мәдени өсімдіктер жайлы мағлұмат алады. Тұқымнан жеміс пайда болатынын біледі.

Ағымдағы жетістіктер мен табыс крите

рийлері.

Тізбектелген сабақтар топтамасының кезеңі

Бақылаудағы С деңгейіндегі оқушы

Бақылаушының ескертуі

Осы оқушыға арналған табыс критерийлері

Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды

Үй тапсырмасын орындау

Оқушы үй тапсырмасын толық орындамайды, сабақтағы белсенділігі орташа

Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындық. Ой қозғау.

Қойылған сұрақтарға толық жауап бермейді, өз ойын еркін жеткізуге қиналады.

Оқушылардың білім , білік дағдыларын қалыптастыруға арналған тапсырмалар

Алдарында тұрған алма, картоп, тары, пиязды зерттейді. Қызығушылығы мен белсенділігі байқалады. Өзінің пікірін ортаға салуға ұмтылады.

Ресурстармен жұмыс

Ресурстармен жұмысты баяу атқарады, талдауға қиналады, қорытындысын шығара алмайды

Оқушының тілдік қабілетін анықтауға арналған сұрақтар

Жұппен, топпен жүргізілген жұмыста белсенділігі төмен


Сызба бойынша жұмыс

Оқулықтағы сурет арқылы алдарындағы жемісті екіге бөлу барысында белсенді және басқаның пікірімен тез келісе салады.

Практикалық жұмыс

Алдарында жемістерді зерттеп, кестені толтыруда қиналады.

Оқушының тілдік қабілетін анықтауға арналған сұрақтар

Басқа топтың қойған сұрақтарына баяу жауап береді.

Ой толғау

«Егер жер бетінде жеміс болмаса не болар еді?»

Өзіндік ой-пікірі бар, бірақ ойын толық жеткізе алмайды

Олар қандай нәтижеге жетті және оның қандай дәлелдері бар?


Бақылаушының алғашқы ойлар



Бақылаушының толтырған уақыты

Пән: Дүниетану 2-сынып Бақылаушы мұғалім ------------------------------------------

Сабақтың тақырыбы:

Тұқым және жеміс.Мәдени өсімдіктер.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімдік:

Тұқым арқылы жеміс пайда болатынын ұғындыру.

2. Тәрбиелік: табиғатты аялау сезіміне тәрбиелеу мүмкіндігін іске асыру;

3. Дамытушылық: өз бетімен және топта жұмыс жасау деңгейлерін бақылау Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу қабілеттерін жетілдіру.

Оқыту/ оқудағы тәсіл:

«Бірлесіп ойлау» мақсатында оқушылар арасында қарым-қатынасты ынталандыру үшін топтық жұмысты пайдалану.

Сабақтың бақылау әдісі:

Lesson Stady әдісі

Сабақты бақылаудан күтілетін нәтиже:

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу деңгейінің қаншалықты дамығанын анықтаймыз. Қолданылып жүрген әдіс-тәсілдердің олар үшін қаншалықты тиімді екендігін бақылаймыз. Қолданыстағы әдістердің оқушылар үшін тағы қай қырын дамыту керектігін талдаймыз

Оқыту нәтижелері:

Зерттеу арқылы оқушылардың оқушылардың арасындағы қарым-қатынасты жақсарту. Оқушылардың сыни тұрғыда ойлауын дамыту.Мұғалім мен оқушылардың арасындағы қарым-қатынас мәдениетін қамыту, басымдылықтарын айқындау.

Түйінді идея:

Мәдени өсімдіктер жайлы мағлұмат алады. Тұқымнан жеміс пайда болатынын біледі.

Ағымдағы жетістіктер мен табыс крите

рийлері.

Тізбектелген сабақтар топтамасының кезеңі

Бақылаудағы Д деңгейіндегі оқушы

Бақылаушының ескертуі

Осы оқушыға арналған табыс критерийлері

Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды

Үй тапсырмасын орындау

Оқушы үй тапсырмасын толық үлкендердің көмегімен орындайды, белсенділік төмен.

Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындық. Ой қозғау.

Қойылған сұрақтарға жауап беруге қиналады, өз ойын еркін жеткізе алмайды

Оқушылардың білім , білік дағдыларын қалыптастыруға арналған тапсырмалар

Алдарында тұрған алма, картоп, тары, пиязды зерттеуге қызығушылығы бар, бірақ белсенділігі төмен.

Ресурстармен жұмыс

Ресурстармен жұмысты өте баяу орындайды

Оқушының тілдік қабілетін анықтауға арналған сұрақтар

Жұппен, топпен жүргізілген жұмыста белсенділігі төмен


Сызба бойынша жұмыс

Оқушыларға оқулықтағы сурет арқылы алдарындағы жемісті екіге бөлу барысында белсенді, бірақ өзіндік пікірін жоқ.

Практикалық жұмыс

Алдарында жемістерді зерттеуде баяу және кестені біреудің көмегімен толтырады

Оқушының тілдік қабілетін анықтауға арналған сұрақтар

Басқа топтың қойған сұрақтарына толық жауап бере алмайды, өз бетімен сұрақ қоюға қиналады.

Ой толғау

«Егер жер бетінде жеміс болмаса не болар еді?»

Өзіндік ой-пікірі қалыптаспаған.Ортада пікірін айтуға қысылады

Олар қандай нәтижеге жетті және оның қандай дәлелдері бар?


Бақылаушының алғашқы ойлар


Бақылаушының толтырған уақыты

© 2010-2022