- Преподавателю
- Начальные классы
- Дүниетану пәні Өсімдіктер мен жануарлардың Қызыл кітабы
Дүниетану пәні Өсімдіктер мен жануарлардың Қызыл кітабы
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Таукебаева Р.М. |
Дата | 04.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктер мен жануарлардың «Қызыл кітабы»
Сабақтың мақсаты: а) Білімділігі:
Оқушыларға «Қызыл кітап» жайлы түсінік беру.
Қызыл кітапқа енген өсімдіктер жануарлар, құстар
туралы түсінік беру, меңгерту.
ә) Дамытушылығы:
Ойлау қабілеттерін дамыту, тіл байлығын арттыру,
дүниетанымын кеңейту.
б) Тәрбиелігі:
Экологиялық тәрбие беру, жануарларды,
өсімдіктерді, құстарды қорғауға, қамқорлық жасауға
баулу.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, оқулық, сызба, суреттер.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
а) Өсімдікпен жануарлар арасындағы байланысқа мысал келтір.
-
Адам, өсімдік, жануар бір-бірімен тығыз байланысты. Өсімдікпен көп жануарлар қоректенеді.
-
Өсімдік жануарларды суықтан жаудан қорғайтын баспана.
-
Жануар топырақ арасына жол салып, оған ауаның, ылғалдың кіруін жақсартады. Мысалы: жауын құрты.
ә) Адам өміріндегі өсімдіктің маңызы?
-
Өсімдік адамға тағам, жылу, таза ауа сыйлайды.
б) Өсімдік шаруашылығының қандай түрлерін білесіңдер?
-
Егін, бау-бақша шаруашылығы.
в) Қандай үй жануарларын білесіңдер?
-
Қой, ешкі, түйе, сиыр.
-
Жануар адамға не сыйлайды?
-
Тағам, жылы әсем киім, төсеніш.
-
Үй жануарларын ата
-
Олар адамға не береді?
-
Сүт, май, ет, жұмыртқа, жүн.
-
Жабайы жануарларды білесіңдер ме? Ата
ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту
Адам
Жануар
Өсімдік
-
Адам табиғатқа қандай зиян келтіреді?
-
Теледидардан көрдіндерме?
-
Броконьир дегенді білесіңдер ме?
-
Ақбөкен
Аяусыз аңдарды құстарды өсімдіктерді қырып жояды. Олар азая бастады ақбөкенді мүйізі үшін аулайды. Олар сиреп бара жатыр.
ІV. Жаңа сабақ
-
«Қызыл кітап» дегенді естігендерін бар ма?
Сирек кездесетін, әрі жойылып кету қаупі бар өсімдіктер мен жануарлар тіркелген кітап. Оның мұқабасының түсі қызыл. Қазақстан Республикасының қызыл кітабы.
-
1996 жылы Қазақстанда «Қызыл кітап» шықты.
-
Қандай қорықтарды білесіңдер?
-
1926 жылдың 14 июльінде «Ақсу-Жабағылы» қорығы ұйымдастырылды.
-
Қорық не үшін қажет?
«Ақсу-Жабағылы» қорығының жер көлемі 74 416га «Ақсу-Жабағылы» қорығында құстың қырықтай түрі бар. Оның 22 түрі ұя салады.
-
Қаншасы ұя салмайды? (18)
-
Шырша ағашын білемізбе?
-
Шырша қызыл кітапқа енген. Біздің жерімізде өсетін шыршалар барма?
-
Дермене Қазақстанның Оңтүстігінде өседі. Әртүрлі дәрілер жасалады. Өте сирек кездеседі, қорғауға алынған.
-
Таусағыз- каучук алынады дәрі жасалады, жинауға тыйым салынған.
-
Грейг қызғалдағы-Кауфман қызғалдағы сияқты гүлдері әсем, көп жұлынып алынған.
-
Жергілікті жерде өсетін өсімдікті ата. (Дермене, арша, ақбас жусан, рауғаш)
-
Құлан есекке , жылқыға ұқсайды. 1953-1964 жылдары «Барсакелмес» аралына 18 құланды Түркімен елінен әкелінген.
-
Қара құйрық- денесі өте сымбатты, аяқтары жіңішке мықты, өте жүйрік, секіріп жүреді.
-
Дуадақ- жаулары өте көп. Бүркіт сияқты жыртқыш құстар аулайды.
-
Ақбас тырна, бүркіт, аққу қызыл кітапқа енген.
-
Жергілікті жердің жануарларын ата.
-
марал, таутеке, қоңыр аю, барыс
V. Сергіту сәті:
VІ. Оқулықпен жұмыс: оқушылар өз беттерінше оқиды. «Қызыл кітапқа» енген өсімдіктерді, жануарларды тауып оқу.
VІІ. Дәптермен жұмыс:
а) күнтізбе
ә) жаңа сабақтың тақырыбы:
Өсімдіктер жануарлар
Қызыл кітап
VІІІ. Жаңа сабақты бекіту:
-
Қызыл кітап дегенді қалай түсінесіндер?
-
Не үшін қажет?
-
Өсімдіктерді ата.
туған жер табиғаты- халқымыздың ұлттық мақтанышы. Сондықтан оны аялап, қорғауға оның байлығын еселеп арттыруға үлес қосу біздің де азаматтық борышымыз.
ІХ. Оқушыларды бағалау.
Х. Үйге тапсырма: 107-112 беттерді оқу