3 Әдебиеттік оқу Туған жер

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

3 Әдебиеттік оқу Туған жер3 Әдебиеттік оқу Туған жер3 Әдебиеттік оқу Туған жер3 Әдебиеттік оқу Туған жер3 Әдебиеттік оқу Туған жер3 Әдебиеттік оқу Туған жер3 Әдебиеттік оқу Туған жер3 Әдебиеттік оқу Туған жер3 Әдебиеттік оқу Туған жер3 Әдебиеттік оқу Туған жер


Сыныбы 3

Күні 19.10.2015 әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы

Ө.Қанахин. «Туған жер»

Мақсаты

Білім алушыларға Ө.Қанахин өмірі мен шығармашылығын таныстыра отырып, мәтін мазмұны мен негізгі идеясы туралы түсінік беру.

Күтілетін нәтижелер

А. Мәтін мазмұны мен идеясын ашуға көңіл бөле отырып, талдауға мүмкіндік беру.

В. Өз бетімен жұмыс жасау дағдылары дамыйды, тез өнімді жұмыс арқылы уақытты үнемдей біледі, сұрақтарға жауап бере алады.

С.Туған жерге деген сүйіспеншілік сезімдерін туған тіл арқылы жеткізуге болатынын сезінеді.

Керекті жабдықтар


Оқулық Әдебиеттік оқу, 3-сынып\ Б.А.Тұрғынбаева, З.Муфтибекова,

А4 қағазы, түрлі түсті қарындаштар, «Бинго» парақшалары, бағдаршам түстері.

Орындауға арналған тапсырмалар

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.Оқушыларға сұрақ қою және олардың жауаптарына қарай әрекет ету.Түсіну дәрежесін бағалау.Сын тұрғысынан ойлауды дамытуға арналған жұптық әңгіме.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

3 Әдебиеттік оқу Туған жер

3 мин

7 мин

Оқушыларды топтарға бөлу.

Сабаққа дайындықтарын тексеру.

Қима қағаздардағы сөздерден мақал құрастырып топқа бөліну.

Үй тапсырмасы: «Бинго» әдісі бойынша сұралады.

Үй тапсырмасын тексермес бұрын бағаны не үшін қоямыз ?

Анықтап алайық.

Сонымен бағалау критерийн анықтадық.

Дайын критериийлер

-Тараудың сұрақтарына жауап беру.

-сұраққа дұрыс жауап беру.

-сұрақтарға толық жауап беру.

Амандасу, сынып ахуалын орнату.

Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге!

24 оқушы алты оқушыдан ұлтық аспаптармен ( Қима қағаздардағы сөздерден мақал құру. ) төрт топқа бөлінеді.

Үй жұмысына табыс критерий құру

1.Тарауды түсіндім.

2.Сұраққа шапшаң жауап бере аламын .

3.Ойымды толық айта аламын.

Үй жүмысын «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен бағалау.

Тұсаукесер

5 мин

Қызығушылықпен назарға қол жеткізу, пайымдауға және сыни ойлауға себепші болу.

«Туған жер» әні. Арман Дүйсенов сөзі. Ринат Зайытов. әнін тыңдау арқылы ой қозғау.

- Өлеңде не туралы?

Бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы«Туған жер» дедік. Авторы кім екенін білейік.

Мәтінді,әңгімелерді жазатын адамды кім дейміз?(жазушы)

-Ө.Қанахин туралы не білеміз?

«Портретті сөйлет»әдісі.

Сыни тұрғыда ойлау әдісі.

Туған жер дегенде көз алдымызға не елестесіздер, топтастырайық.

Ана әлдиі әже ертегісі

Балғын шақ Туған жер балалық шақ

Туғандардың күлкісі

Мұғалімнің қосымша мәліметі.

Ұлы Отан Соғысына қатысқан.Ассоциация

Өтебай Қанахинн

1923-1990

17 желт Ақтөбе обл, Ырғыз ауд,Тәуіп аул туған.

1960 ж ҚМУ филология факул бітірген.

Алғашқы әңгім «Екі кездесу», «Мұрагер» т.б

Әдебиетке 5 жылдар келді.

Ойланады, қызығушылығы артады,сұрақтарға жауап береді?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Табыс критерийлері

1.Ө.Қанахин туралы білемін,айта аламын.

2.Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бере аламын.

3.Туған жер туралы өлең, эссе жаза аламын.

Дәптермен жұмыс.

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Негізгі бөлім

3 мин

5 мин

8 мин

Ө.Қанахин. « Туған жер» мәтінімен таныстыру.

1. Мәтінді мұғалім оқиды

Мәтінде не туралы?

2. Мәтінді жеке оқу, тізбектеп оқу

Сөздікпен жұмыс.

«Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісімен топта талқылап, ой бөліседі мұғалім сырттай бақылайды.

1-топ. «Туған жерім- алтын бесік» тақырыбына эссе жазу. (жазушылар)

2-топ. Мәтін мазмұнын айту.

Туған жер туралы мақал-мәтелдер жазу. (оқырмандар)

3-топ. Туған жердің суретін салу. (суретшілер)

4-топ. Туған жер туралы өлең шығару. (ақындар)

Оқушылар оқулықтан жүргізіп отырады.

Мәтінді тізбектеп оқиды.

Жеке оқып көршісіне әңгімелеп береді.

«Бағдаршам әдісімен» өзара бағалау.

«Ойлан. Жұптас.Бөліс» әдісімен

Берілген тапсырманы топта талқылап , ой бөліседі.

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен бағала

Қорытынды

7 мин

3 мин

2 мин

2мин

Зерттеу бағыты денгейлік тапсырмалар. «Конферттегі сұрақтар» әдісімен сұрақтарға жауап беру.

  1. Туған жердің табиғаты.

  2. Туған жердің байлығы.

  3. Туған жерді қорғау.

  4. Туған жердің даласы.

Табыс критерийі.

Үйге :1. Туған жер туралы мақал-мәтел жазып келу.

2. Сурет салу.

3. Хат жазу.

4. Сөз жұмбақ құру.

Бағалау.

«Бағдаршам» әдісімен өзара бағалау.

Табыс критерийі арқылы өз-өздерін бағалайды.

Сабақтың өзіндік талдауы

Сабақ бойынша өзгертулер


Күні ____________________

Аты-жөні _______________________________________

Табыс критерийлері

Ия\жоқ

1.

Ө.Қанахин туралы білемін,айта аламын.

2.

Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бере аладым.

3.

Туған жер туралы өлең, эссе жаза аламын.

Алдағы уақытта нені дамытуым керек ______________________________________-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Күні ____________________

Аты-жөні _______________________________________

Табыс критерийлері

Ия\жоқ

1.

Ө.Қанахин туралы білемін,айта аламын.

2.

Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бере аладым.

3.

Туған жер туралы өлең, эссе жаза аламын.

Алдағы уақытта нені дамытуым керек ______________________________________-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Күні ____________________

Аты-жөні _______________________________________

Табыс критерийлері

Ия\жоқ

1.

Ө.Қанахин туралы білемін,айта аламын.

2.

Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бере аладым.

3.

Туған жер туралы өлең, эссе жаза аламын.

Алдағы уақытта нені дамытуым керек ______________________________________-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Күні ____________________

Аты-жөні _______________________________________

Табыс критерийлері

Ия\жоқ

1.

Ө.Қанахин туралы білемін,айта аламын.

2.

Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бере аладым.

3.

Туған жер туралы өлең, эссе жаза аламын.

Алдағы уақытта нені дамытуым керек ______________________________________--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


© 2010-2022