Етістік қазақ тілі 2-сынып

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Етістік қазақ тілі 2-сыныпЕтістік қазақ тілі 2-сыныпЕтістік қазақ тілі 2-сыныпЕтістік қазақ тілі 2-сыныпЕтістік қазақ тілі 2-сынып

Пәні

Қазақ тілі

Мұғалім

Болысбекова Зарина Шаяхметовна

Сынып

2 «б»

Тақырыбы

Етістік

Сабақтың мақсаты

Оқушылар сөйлемде етістіктерге сұрақ қойып, ажырата алады.

Күтілетін нәтижелері

Етістіктердің сұрақтарын біледі.

Жеті модульдің кіріктірілуі

1.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

Оқыту әдістері

Жаңа әдістер

1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3. Жұптық жұмыс

4. Топтық жұмыс

Тапсырмалар

Топтық жұмыс, жеке жұмыс, постер қорғау, бағалау

Ресурстар

Үлестірмелі қағаздар, интерактивті тақта,стикерлер, маркер, постерлар, смайликтер

Негізгі дереккөздер

Қазақ тілі 2-сынып, Алматы кітап баспасы.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Мұғалім әрекеті


Оқушы әрекеті


Ұйымдас

тыру

кезеңі

(5 мин)

1.Шаттық шеңбері.

Психологиялық дайындық.
Жарқырап күнде ашылды
Айналаға нұр шашылды
Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз!
Қайырлы күн! Біз сүйкімді баламыз!

2. 3 топқа бөлу. Түрлі-түсті гүлдер арқылы топқа бөлу.

«Зат есім», «Етістік», «Сөз таптары»

Топ мүшелерінің рөлдерін беру.

3. «Алтын ереже» туралы айту.

Етістік қазақ тілі 2-сынып

Оқушылар өздеріне ұнаған гүлді таңдап, 3 топқа бөлінеді.

«Зат есім»

«Етістік»

«Сөз таптары»

Топтағы рөлдерді бөледі.

Алтын ережені еске түсіреді.

Үй тапсырма

сын сұрау (5 мин)

3-жаттығу

Суреттегі жануарлар мен құстардың атын жаз.Олардың қасына не істейді? қайтеді? деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді тауып қой.

арыстан ..... . жылан ..... .

шымшық ..... . құрбақа .... .

қасқыр ..... . қарға ...... .

торғай ...... . аққу ..... .

Оқушылар не істейді? қайтеді? деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді жазады.


Миға шабуыл

(3 мин)

«Бәйге» ойыны

Әр топқа 2 сұрақтан беру.Оқушылар ұпайдың амртындағы сұрақтарға жауап береді.




30



20



20



10



30

30

20

10

«Иә, жоқ» ойыны

Ойынның шарты: Өтілген тақырыптарға байланысты сұрақтар қою. Егер сұрақ дұрыс болса, «иә» деп, дұрыс емес болса «жоқ» деп жылдам жауап беру керек.

1. Сөйлем тиянақты ойды білдіреді.иә

2. Сөйлемдегі сөздер бірге жазылады.

3.Адамдарға не деген сұрақ қойылады.

4.Жұрнақ дегеніміз сөзбен сөзді байланыстырады.

5.Жалғау дегеніміз сөздің мағынасын өзгертеді.т.б.


  1. Зат есім деген не?

  2. Зат есімнің сұрақтары.

  3. Жалқы есім деген не?

  4. Жалпы есім деген не?

  5. Зат есімнің жекеше түрі деген не?

  6. Зат есімнің көпше түрі деген не?

  7. Жұрнақ дегеніміз не?

  8. Түбір және қосымша дегеніміз не?

  9. Жалғау деген не?

Оқушылар «иә, жоқ» ойыны арқылы сұрақтарға жылдам жауап береді.

Жаңа сабақ

(5 мин)

Мұғалімнің түсіндіруі

Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз. Етістіктерге не істеді? қайтті? не қылды? деген сұрақтар қойылады.Мысалы: ойнады, жүрді, биледі.

1-жаттығу

Суреттегі жануарлар мен құстардың атын жаз. Олардың қасына не істейді? Қайтеді? деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді тауып қой.

қой ...... . мысық ...... .

сиыр ..... . ит ....... .

жылқы ...... . әтеш .... .

түйе .... . үйрек .... .

2-жаттығу

«Ішіне-сыртына»

Өлеңнің ішінен зат есімдерді ішіне, ал етістіктерді сыртына теріп жаз.

Ішіне

Сыртына

Етістік

көктем

құс

күн

түн

келді

ақты

өсті

гулесті

Оқушылар жаңа сабақты түсінеді.

1-жаттығу

Оқушылар берілген жануарлар мен құстардың атын жазып, олардың қасына заттың қимылын білдіретін сөздерді жазады.

2-жаттығу

«Ішіне-сыртына» әдісі арқылы оқушылар

өлеңнің ішінен зат есімдерді ішіне, ал етістіктерді сыртына теріп жазады.

Сергіту сәті

(2 мин)

« Мен қазақпын » әні арқылы сергіту сәтін өткізу

Оқушылар әуен ырғағымен билейді.

Топтық жұмыс

(10 мин)

Оқулықпен жұмыс.Постермен жұмыс

3 топқа топтық жұмыс беру.

3-жаттығу.

Әр топқа бір-бір сурет беріледі.Сол сурет бойынша әңгіме құрастырып жазады.Жазған сөйлемдеріндегі етістіктерді тауып астын сызады. Тақтаға әр топтан бір оқушы шығып қорғайды.

3 топтың мүшелері берілген жаттығуларды постерге орындайды, қалған оқушылар дәптерлеріне жазады.

Дәптермен жұмыс

(5 мин)

Дәптермен жұмыс

4-жаттығу.Жұмбақты жатқа жаз.

Етістіктерді тауып, сұрақ қой.

Жіппен келеді,

Үзсең сөнеді.


Оқушылар дәптерлеріне жұмбақты көшіріп жазып, етістіктердің астын сызады және сұрақ қояды.

Қорытын

ды

(4 мин)

«Сәйкестендіру»

Әр топқа сөздер таратып беріледі.Бірінші бағанда зат есімде, ал екінші бағанда етістіктер жазылған.Тиісті сөздерді сәкестендіру керек.

Қыздар мияулады

Жаңбыр суытты

Ауылға биледі

Күн жауды

Мысық барды

Оқушылар берілген сөздерді сызба арқылы сәйкестендіреді.

Бағалау

(3 мин)

Формативті немесе қалыптастырушы бағалау.

Топ көшбасшысы өз тобының оқушыларын бағалайды.

Етістік қазақ тілі 2-сынып

Топ көшбасшылары өз тобының оқушыларын бағалайды.

Үй тапсырмасы

(1 мин)

5-жаттығу, 149-бет.

Оқушылар үй жұмысын дәптерлеріне, күнделіктеріне жазып алады.

Рефлексия

(2 мин)

Стикерлерге сабақ туралы кері байланыс жазу

Етістік қазақ тілі 2-сынып

Оқушылар стикерге өздеріне бүгінгі сабақтан алған әсерлері туралы жазады.



© 2010-2022