- Преподавателю
- Начальные классы
- Урок по природознавству на тему ˮКарпатські гориʺ
Урок по природознавству на тему ˮКарпатські гориʺ
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Коноваленко Л.А. |
Дата | 07.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Відділ освіти виконкому Інгулецької райради
Урок подорож :
Вчитель початкових класів
КЗШ № 114
Коноваленко Л.А.
м. Кривий Ріг
2014 р.
Тема:Урок подорож . Гори. Карпатські гори .
Мета:продовжити формувати поняття гори ,розкрити залежність природи гір від їхньої висоти, ознайомити учнів з характерними особливостями Карпатських гір , географічним положенням ,кліматом ,рослинним і тваринним світом , корисними копалинами ,працею людей . Виховувати любов до Батьківщини , бережне ставлення до природи. Розвивати спостережливість, уявлення, пам'ять, мислення, творчість.
Обладнання: глобус, фізична карта України, контурні карти, слайди, малюнки.
Хід уроку:
- Шановні гості, учні, сьогодні ми працюємо не просто в одному з кабінетів КЗШ №114 а в туристичному агентстві «Сузір'я» .
- Що таке туристичне агентство?
- Це заклад, в якому бажаючим подорожувати ,надають інформацію про обране місце подорожі . А також співробітники туристичного агентства допомагають обрати цікаві куточки та міста не тільки України , а й інших держав світу.
- Люди ,які працюють в туристичному агентстві називаються туристичними операторами.
- Ми ж з вами сьогодні будемо туристами і будемо здійснювати свою подорож в гори Карпати.
- Наші туристичні оператори надають нам усю необхідну інформацію про цю природну зону Карпатські гори. І я сподіваюсь, що подорож буде цікавою.
- Як на вашу думку: від чого залежить успіх нашої подорожі?
- Успіх залежить від бажання не тільки здійснювати свою подорож в гори Карпати, а ще від прагнення дізнаватися як можна більше про той чи інший куточок України.
Споконвіку людей приваблювали гоpи - особливо екзотичний гуцульський регіон, його неповторна краса і розмаїття мистецьких витворів. У горах, здається, відступають усі проблеми, з вами залишаються тільки простір і висота, вершини, оповиті таємничими давніми легендами і переказами.
II. Перевірка домашнього завдання.
Вікторина «Вгадай природну зону»
- Оператор читає опис якоїсь природної зони.
Учні називають , що це за природна зона.
Клас поділено на три туристичні групи.
1 група
- Широкі рівнинні простори цієї зони перетинають річки ,яри та балки. Літо тут жарке , часто бувають посухи . Зима холодна , малосніжна, іноді з сильними вітрами. Найкраще тут навесні , коли землі цієї зони стають схожими на різнобарвний килим . (Степ)
-
Група
- Рано навесні , коли ліс ще не вдягнувся в листя , першими тут зацвітають підсніжники , проліски , ряст, анемона. Тут росте багато лікарських рослин. З тварин мешкають зубри, олені благородні, куниці лісові, білки, дикі свині , борсуки , бобри. Це край боліт і озер . (Мішані ліси).
З Група
- З давніх часів ці землі приваблюють людей неповторною красою своїх краєвидів багатством чорноземів зеленими луками і дібровами садами і виноградниками. На родючих чорноземах вирощують різноманітні зернові і технічні культури (Лісостепи).
- Із завданням вікторини ви добре впорались.
- Але перш ніж почнемо здійснювати нашу заочну подорож до Карпат у тур операторів до вас є ще запитання.
ΙΙΙ. Актуалізація опорних знань учнів.
-
-В якій темі ви вивчали гори ?
- В темі форми земної поверхні України ми вивчали гори.
-
- Яка форма земної поверхні називається горами?
-
Гори - це ділянки земної поверхні , високо підняті над рівнинами.
-
- Які частини має гора?
-
Підніжжя
-
Крутий схил
-
Пологий схил
-
Вершина
-
Як гори поділяються за висотою?
-
Низькі 500-800м.
-
Середні 800-2000м.
-
Високі понад 2000м.
-
Що таке гірський хребет?
-
Ряд гір називають гірським хребтом.
-
Які гори є в Україні?
-
В Україні є Карпатські та Кримські гори.
IV. Повідомлення теми і мети уроку
- на сьогоднішньому уроці ми з вами подорожуватимемо до Карпат , побуваємо на найвищій вершині Карпатських гір , почуємо легенди, вивчемо рослинність цієї місцевості,дізнаємось про тваринний світ, а також про працю людей , про відпочинок. Ви дізнаєтесь багато нового і цікавого.
V .Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу .
1.Розгадування кросворда :
-
Які гори впливають на погоду Південного берега Криму?. (Кримські)
-
Ділянка земної поверхні високо піднятої над рівниною. (Гора)
-
Невеликі підвищення на рівнинах.(Горби)
-
Нижня частина гори.(Підніжжя)
-
Верхня частина гори.(Вершина)
-
Місця відпочинку, яких є багато на території Криму. (Курорти)
-
Великі заглибини з крутими схилами. (Яри)
2.Робота з картою "Природні зони України"
3. Повідомлення Ι туроператора :
- Карпатські гори знаходяться на території сусідніх держав Румунії та Словаччини. Українські Карпати розташовані у західній частині України. Українські Карпати - гори середні за висотою. Найвища вершина Карпат- гора Говерла- має висоту 2016м.Гори утворені гірськими хребтами . Між ними розкинулися мальовничі долини.(с.132 підручник)
4. Робота з контурною картою України.
- позначення їх місцезнаходження
5. Легенда про « Силуна і Карпа»:
У старі прадавні часи, коли на нашій землі жили люди-велети, що головою сягали до хмар, на цьому місці була велика рівнина, пишно встелена квітами і помережана чистими синіми потічками. Її володарем був Силун, який мав безліч різної худоби та добра, жив у величезному палаці із білого мармуру і спав у золотій колисці, засланій дорогими килимами. З ранку і до ночі важко працювали на нього слуги. Однак ніхто не наважувався покинути володіння газди та йти на пошуки нової роботи.
Відслужив у нього тринадцять років і один хлопець на ім'я Карпо-Дніпровський, бо прийшов сюди у пошуках шматка хліба з берегів Дніпра. Усі слуги його дуже любили за працьовитість, чесність і справедливість. Коли ж Карпові виповнилося двадцять років, вирішив він повернутися додому. Вважаючи, що за роки важкої праці він дещо заробив у володаря і той належно оцінить його службу, хлопець почав шукати нагоди порозмовляти про це із Силуном. І ось, однієї ночі, коли той обходив своє газдівство, Карпо й наважився на розмову:
- Довго у вас я прослужив чесно і віддано. Тепер же маю намір повернутися до рідної домівки і хотів би просити платню за свою службу.
Силун подумав, що слуга жартує, адже ніхто ще із ним так раніше не говорив. Але Карпо повторив свої слова. І це не на жарт розлютило Силуна, і він сказав:
- Я знаю, куди мої слуги повинні ходити і що робити. І ти від мене нікуди не підеш.
Коли ж хлопець і втретє повторив свою вимогу, що було, на думку господаря, надзвичайною зневагою, якої пробачити ніяк не можна, Силун вигукнув:
- Тільки під землю тебе відпущу!
І, схопивши Карпа дужими руками, вдарив ним об землю, аж утворилась велика яма. Підвівся парубок на ноги, ніби нічого й не сталось, відчувши лише приплив небувалої сили, схопив Силуна і так вдарив ним об землю, що та розкололась та поглинула грізного газду. І як не намагався той вибратися на поверхню (бився головою й кулаками об земну кору, тиснув плечима та руками, копав ногами), земля не відчинялася. Зате від цих старань колишнього володаря на ще недавній рівнині почали утворюватися горби. І чим більше ударів робив під землею Силун, тим вищими виростали гори. Кажуть, що й донині він ще живий під землею, але дуже постарів і не має колишньої сили, щоб дуже битись, однак не втратив надії вирватись на поверхню. А люди на честь Карпа назвали гори, що постали, Карпатами.
-
Легенда про гору Говерлу :
В одному з гірських селищ жив собі легінь Прут. За що його так прозвали , вже ніхто не пам'ятав . Може , що мав високий гнучкий стан , чи вже дуже спритний був до роботи . Якось забарився Прут , працюючи в горах , і вирішив не повертатися додому ,а заночувати в лісі . Стара смерека гостинно простелила ковдру із зеленого моху і вкривала його своїм пахучим убранням . Втомлений хлопець швидко заснув . І якийсь дивний сон йому привидівся . Ніби біля нього сидить дівчина . Вона вся в зеленому , очі в неї зелені , і довга , додолу коса . Вона лагідно й сумно дивиться на Прута , тихенько гладить його волосся . Щось стиха наспівує .
Прут ніяк не може надивитися на лісову красуню . Та коли простягнув руку , щоб торкнутися її , дівчина щезла . Прокинувся Прут . Тихо-тихо . Тільки зірки виблискують в далекому небі . Аж дивиться - повисло щось на смерековій гілці й світиться дивним і таким зеленим вогнем . Підійшов , взяв у руки . А воно й далі світиться . Так тихо й ласкаво .
Між тим щезли зірки , і зажеврілося небо на сході у променях вранішнього сонця заблищала роса . Десь здалеку долетів перший , ще не сміливий спів пташини .
А трохи згодом уже весь ліс ожив . Величезне сонце підіймалося з-за гір . Здавалося , що не воно підіймається , а сині гори , вклоняючись , дають йому шлях . Задивившись на всю ту красу , Прут забув про свою дивовижну знахідку . А коли глянув , то побачив : на руці лежала звичайна зелена стрічка . Вона вже не світилася : мабуть , згасла з першими променями сонця . Заховав ту стрічку Прут , а про себе вирішив будь-що відшукати красуню дівчину .
Наступного вечора Прут знову не пішов додому . Сховавшись за велику смереку , він чекав на лісову красуню. Розтанули гори в нічній темряві , повисипали зірки на небі ... Раптово , наче з-під землі , з'явилася дівчина . Вона , тихесенько відхиляючи віти , йшла до старої смереки . Дівчина присіла на шершаве коріння , що повпивалося в землю , і заспівала . Спочатку тиха , а потім все гучніша пісня полетіла поміж гори .
Далека луна підспівувала дівчині . Захоплена піснею , вона не зчулася , як збоку підкрався Прут . Міцно схопив її і пригорнув до себе . Довга зелена коса змією обвила їх . Прут задивився в ясні очі , і йому здалося , ніби вся краса Карпатських гір злилася в них , глибоких і чарівних . Дівчина все ще перелякано тремтіла в його руках .
- Хто ти?
Ніби не живі , до цього часу злякані вуста ледь-ледь розпустились в посмішці, але мовчали .
-Хто ти? - знову запитав Прут .
Вона схилила голову набік , посміхнулася :
-Говерла.
" Говерла , Говерла..." - прошепотів вітер .
"Говерла , Говерла..." - полетіло ген-ген удалину і затихло .
З того часу майже не приходив Прут додому . Цілими ночами з Говерлою блукав по горах . Кохання , велике й щире , переповнювало їх серця . Неосяжне , як те синє над горами , воно кликало за собою . Але потроху перша радість кохання стала затуманюватися . У Прута в долині жила старенька мати . А Говерла не могла піти до людей без дозволу батька , гірського царя .
Тато , почувши про любов Говерли до Прута , розгнівався і прокляв свою доньку . Задрижали гори , загуркотіло , обсипаючись , каміння , застогнали проліски , на шаленім вітру затремтіли . Пішов гомін , страшний гомін по горах :
"Прокляв , прокля-ав!.."
Прибігла Говерла до старої смереки , притулилася до неї й залилася слізьми .
- Смереко-матінко , нема мені долі : занапастив її батько . Не пустять мене гори з прокляттям до людей . А без Прута я загину . Навчи , люба , що робити?
Обняла смерека зеленим гіллям дівчину й щось зашепотіла .
- Добре ,- мовила Говерла . - Прощавай , смереко , прощавайте , гори , прощавай , мій голубе Пруте . Як не належатиму тобі , той не буде мені життя тут ,- і ступила на край прірви .
Ніби земля розверзлася , так загуло навкруги . Страшенна злива попригинала дерева . Вітер , мов скажений , виламував все на своєму шляху . Він з розгону вдарявся об гору , виривав дерева , гнав долі насіння і летів до сусідньої гори , одним подихом зрушуючи в долину величезні кам'яні брили . Блискавка на мить освітлювала спотворювані гори . Поламані дерева , що стогнуть поривами вітру , скидалися на страхіття . Вони простягували до вітру свої повикручувані коряві лапи , благали : " Перестань , пер-рр-е-ста-ань!.."
Аж на ранок вчухла буря . Величне сонце піднялося оглянути Карпати - і здивувалося . На місці старої долини виросла гора . Вона сягала аж до хмар і вітала сонце білою вершиною . А на долині стояли люди , дивуючись новій красуні горі . Тільки в Прута щось тривожно на серці . Побіг він на гору .
- Говерло , Говерло , де ти ?!
- Це я - гора..- і біла ромашка , всміхаючись , роняє кришталеву сльозинку-росину .
- Так так , це я , Пруте ...
Не повернувся Прут до людей . Тільки згодом побігла межи гір гомінка річка . Вона прокладала собі шлях в ущелинах , спадала з стрімких скель і бігла далі , чиста , як сльоза . Бігла швидко , ніби боячись , що не встигне розповісти щось тим величним вічнозеленим горам . І прозвали люди ту річку Прутом , а височенну гору , біля ніг якої в'ється Прут ,- Говерлою . ...Задивилася Говерла в ясні чисті води Прута , а він гомонить до неї , мов розказує про своє вічне кохання .
7.Фізкультхвилинка.
8. Повідомлення ΙΙ туроператора .
- Рослини Карпат (с.132 підручник)
9. Повідомлення ΙΙΙ туроператора .
- Тварини Карпат (с.133 підручник)
10. Продовження вивчення нового матеріалу .
- Карпати багаті на корисні копалини. Тут добувають нафту, озокерит, буре вугілля , кухонну сіль, мармур.
VΙ. Осмислення учнями знань .
1.Хвилинка - цікавинка "Рекорди Карпат".
-
Карпати - найвологіше місце в Україні. На полонині Руська Мокра сніг лежить 116 днів на рік і випадає 1593мм. Опадів.
-
Карпати - місце в Україні, де найбільше річок. Тут протікає річка з найкоротшою назвою Уж.
-
Карпати - місце в Україні, де випадає найбільше снігу . Зима буває до 116 днів , замети сягають 100 см.
-
Карпати - місце в Україні, де найбільше лісів.
-
В Карпатах є єдина в світі долина нарцисів (м. Хуст)
-
У Карпатах ростуть найвищі в Україні дерева . Висота деяких смерек і модрин сягає 54м.
-
У Карпатах знаходиться умовна точка центру Європи (на висоті 750 м.)
VΙΙ. Узагальнення та систематизація знань учнів.
1.Гра "Хто більше напише назв рослин і тварин Карпатських гір"
2.Підсумок подорожі
- Яке враження справила на вас подорож?
- Що найбільше запам'яталось та сподобалось?
- Який висновок можна зробити?
3.Інформайія" Наш клас подорожує".
В якій темі
ви вивчали
гори ?
Яка форма
земної поверхні називається
горами?
Які частини має гора?
Як гори поділяються за висотою?
Що таке гірський хребет?
Які гори є в Україні?