- Преподавателю
- Начальные классы
- План-канспект урока па матэматыцы на тэму Складанне і адніманне лікаў у межах 100
План-канспект урока па матэматыцы на тэму Складанне і адніманне лікаў у межах 100
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Демкова А.В. |
Дата | 01.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Тэма: Складанне і адніманне двухзначных лікаў у межах 100
Мэты ўрока:
• фарміраваць уменні складаць і аднімаць двухзначныя лікі без пераходу праз дзясятак у межах 100;
-
развіваць уменні рашаць задачы;
-
развіваць навыкі лагічнага мыслення;
-
развіваць творчыя здольнасці вучняў;
абуджаць цікавасць да прадмета праз дыдактычную гульню, лагічныя заданні
Абсталяванне: камп'ютар, мультымедыйны праектар, карткі з лічбамі і літарамі.
Ход урока:
1) Гучыць музыка з песні «Чароўная кветка»
2) Верш (вучаніца)
Пра нешта рыпае масніца,
І спіцы зноў не спіцца,
Прысеўшы на ложку, падушкі
Ужо навастрылі вушкі.
І адразу мяняюцца твары,
Мяняюцца гукі і фарбы ...
Ціхенька рыпае масніца.
І ў пакой уваходзіць казка ....
3) Настаўнік
У некаторым царстве, у трыдзявятым гасударстве жылі-былі Іван Царэвіч і Васіліса Прыгажуня. Жылі яны разам вось ужо колькі гадоў ... (Рашыць прыклады, адказ паказаць на абаках).
1 варыянт 2 варыянт
40 +50 - 70 = 20 30 +30 - 40 = 20
Але аднойчы Васіліса знікла. Іван Царэвіч тужыў, пабедаваў і адправіўся на пошукі.
Дапаможам яму?...
А заадно ўспомнім і паўторым тое, што ўжо ведаем па матэматыцы (паведамленне тэмы, мэты урока)
-
Будзем складаць і аднімаць двухзначных лікі ў межах 100;
-
Рашаць задачы;
-
Выконваць лагічныя заданні.
4) Куды ж ісці, дзе шукаць Васілісу? Хто выкраў яе? Мы даведаемся гэта, калі
1) знойдзем «лішні» лік:
13, 35, 40, 33, 75, 23
2) размесцім лікі ў парадку ўбывання:
75, 35, 33, 23, 13
3) перавернем карткі і прачытаем:
Кашчэй
5) Іван Царэвіч адправіўся ў шлях. Але яго ўжо чакае Змей Гарыныч, якога паслаў Кашчэй. Трэба перамагчы ўсе тры галавы Змея.
Рашыце прыклады:
1 рад 2 рад 3 рад адказ 20 30 40
6) А павядзе Івана Царэвіча чароўны клубочак, але да яго трэба дабрацца, рашыўшы задачу:
Адзін рыцар ўжо змагаўся на гэтым месцы, але толькі з 12 - галовым драконам. Пасля таго, як дракон баязліва пакінуў поле бітвы, рыцару дасталася ў узнагароду 5 галоў дракона. Колькі галоў панёс на сваіх плячах дракон да сябе дадому? (12-5 = 7)
7) Чароўны клубочак прывёў Івана на раздарожжа. На прыдарожным камянні надпіс: «правільная дарога тая, дзе адказ не самы вялікі і не самы маленькі». Па якой дарозе ісці Івану?
Разабраліся, па якой дарозе ісці і дарога прывяла нас да куфра, у якім знаходзіцца меч для Івана Царэвіча. Але куфар моцна зачынены трыма замкамі. Паспрабуем іх адчыніць.
8) Фізхвілінка
Да казкі ў госці мы прыйшлі, (крочым на месцы)
Куфэрак з замкам знайшлі. (Рукі разводзім ў бакі)
Справа зазірнулі, (нахіл направа)
Злева зазірнулі, (нахіл налева)
І прыселі, і ўсталі, (селі, ўсталі)
І як зайка паскакалi. (Скачкі на месцы)
Ручкі нашы разамьём, («замочак» раскрываем)
І замочкі адчынім! («Замочак» раскрываем)
9) Не, не адчынілі замкі, яны не простыя і адкрыюцца тады, калі мы выправім памылкі і запішам меры даўжыні ў парадку ўзрастання.
Даўжыня дарогі - 50 см - 20 м
Даўжыня куфра - 20 м - 10 дм
Даўжыня мяча - 10 дм - 50 см
50 см, 10 дм, 20 м
10) Такім чынам, меч у руках Івана, шлях у царства Кашчэя вольны. Замак Кашчэя знаходзіцца на вялізнай высокай скале. Дапаможам Івану пераадолець скалу, выканаўшы гэта заданне.
Прачытайце выразы, запішыце і правільна вылічыце
(90-70) +5 = (40 +50) +9 =
8 + (30 +40) = 8 + (80-50) =
11) Ну, вось і дабраліся мы да Кашчэя. Ён сустрэў Івана Царэвіча такімі словамі: «Калі ты змог да мяне дабрацца, выканай мае заданні і .... - Васіліса твая! Калі не выканаеш - галава з плеч!!! »
Заданне 1
У маім садзе расце чароўная яблыня з залатымі і срэбнымі яблыкамі. Залатых яблыкаў было 10, а срэбных - 5. Сем яблыкаў я зарваў. Колькі ж яблыкаў засталося?
(10 +5) -7 = 8 (ябл.)
(10-7) +5 = 8 (ябл.)
А цяпер другое заданне.
У мяне 4 вежы. Першая - пустая. Васіліса не ў самай высокай і не ў самай шырокай. Дзе яна?
12) Вось і падышло да канца наша падарожжа ў казку.
Вынікі ўрока. Што спадабалася?
ДЗЯКУЙ ЗА Урок!
13) Ацані сябе!
«+» справіўся
«?» сумняваюся
«-» не справіўся
+ ? -
+ ? -
+ ? -
+ ? -