Қазақ тілі өзіңді өзің тексер

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Өзіңді-өзің тексер.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың алған білімдерін тексеру және тереңдете түсу.

Көркем, сауатты жазға төселдіру. Дамытушылық: оқушының ой-өрісін, есте сақтау қабілетін дамыту, алған білімдерін қолдана білуге қалыптастыру.

Тәрбиелік: Шапшаңдыққа оқуға, білімге деген құштарлығын арттыруға тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: ізденушілік, ойын түрлерін пайдалану, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: қайталау

Сабақтың көрнекілі: кеспе қағаз, слайд, Ә.Маргұлан туралы салйд, Қазақстан армиясы туралы слайд.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

10- жаттығу.

Мақалдардың мәтінін түсіндір.

ІІІ.Жаңа сабақ. Өзіңді-өзің тексер.

1. Өтілген сабақтарда қандай дыбыстардың жазылуымен таныстық?

2. Ол дыбыстар қандай сөздерде кездеседі?

"Жасырынған сөзді" тауып сабағымызды әрі қарай жалғастырамыз.

Слайд. ВРПАЙДАҒА ЛЕВУАСЫРД ЖАВБІЛІМІҢДІ ПРТЮ

Өтілген сабақтарда алған білімімізді сабақ барысында көрсетеміз.

1 - тапсырма. "Өзіңді - өзің тексер" (кеспе қағаз)

...елосипед, ...оккей, жи...аз, ...кран, мульт...ильм, тұ...ы, ...абар, ...уваш, телегра..., ...етка, ...олейбол, дел...ин, мото...икл, ...ирк.

В, ц, х, ч, щ, ф, э, һ.

2 - тапсырма: "Жаңылмай жаңылтпашты айт"

Болсаң, шахматшы келеғой,

Кәне , жеңе ғой, Шоқанды!"

Берілген сөздерден жаңылтпаш құрау.

3 - тапсырма: Әлкей Марғұлан кім?

Ар...еолог әрі тірі ...олькор,

Тари... бетін қайта ашты ...алқына ол.

Қарапайым, кішіпейіл жан еді,

Академик болса дағы даңқы зор.

С.Мәуленов.

Ә.Марғұлан туралы айту.

4 - тапсырма: 6- жаттығу.Мәтінді оқыту.

Әбу Насыр әл - Фараби туралы айту.

Хорасанға, Фараби сөздеріне дыбыстық талдау жасау.

Х- дауыссыз, қатаң.

О- дауысты, жуан.

Р- дауыссыз, үнді.

А- дауысты, жуан.

С- дауыссыз, қатаң.

Ғ- дауыссыз, қатаң.

Ф- дауыссыз, жуан.

А- дауысты, жуан.

Р- дауыссыз, үнді.

Б- дауыссыз, ұяң.

И- дауысты, жіңішке.

5- тапсырма: Жатқа жаз.

Ұлан- байтақ жерімді,

Ұлан- байтақ елімді.

Қорғап тұрған сенімді,

Армиямыз қаhарман!

(Н. Айтмов)

Қазақстан жері, оны қоғау, еліміздің бейбітшілік саясаты туралы айту.

6- тапсырма. "Ұйқасын тап".

1. Жеймін деп көр қаруды

______ ______ ________

2. Фариза тойға барады

Көптен_____ ________

3. Ащы көлде балық жоқ

_____ ______ _________

4. Венадада Ваня аға,

_________ майлады.

5. Қыста_____ ______

Қызына тоймады.

6. Хадиша ән салды,

_____ _____ __________

7- тапсырма: "Мақалдың жалғасын тап"

Жақсының аты өлмейді,

Ғалымның хаты өлмейді.

Әркімнің өз туған жері-

Мысыр шаhары.

Елбасы- біреу,

Халқы оған тіреу.

Ұрыс ырыста қашырар,

Ынтымақ халықты асырар.

Мақалдың мәнін түсіндіру.

8-тапсырма: Ойын "Иә", "Жоқ"

1. а дауысты дыбыс иә.

2. Бөгенбай, Қабанбай қаhарман батырлар иә.

3. Пингвин құс болғанымен ұша алмайды иә.

4. В-қатаң дауыссыз дыбыс жоқ.

5. Дауысты дыбыс 3-ке бөлінеді. жоқ.

6. Мектеп жіңішке айтылатын сөз иә.

7. Ф дыбысы мына сөздерде кездеседі:

парта, плащ жоқ.

8. Дәулет Тұрлыханов- чемпион иә.

9. Щеткеның пайдасы көп иә.

10. Ч, щ қатаң дауыссыз дыбыстар иә.

ІҮ. Қорытынды:

Э, в, ф, ч, щ, ц, х, h дыбыстары бар сөздерді конвертке салу.

Ваня, Бораш, шана, шуба, центнер, кітапхана, жиhангез, мектеп, цифр, борщ, трамвай, тақта, форма, элеватор, Чапаев, хабарлама.

Ү. Бағалау.

ҮІ. Уйге тапсырма: 8-жаттығу. Жұмбақты жазып, шешуін табу.

© 2010-2022