Урок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек Восень

Раздел Начальные классы
Класс 1 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Государственное учреждение образования «Крапивенская ясли-сад-средняя школа Оршанского района»









МАТЭМАТЫКА

(1 клас)


«Састаў ліку 5. Складенне і адніманне на практычнай аснове"




Праект: "Восень"





Настаўнік: Лабусава Л.У..





Мэта:

Замацаванне ведаў аб складзе ліку 5, складанні і адніманні на практычнай аснове.

Выканаць міні- праект па тэме "Восень"


Задачы :

-замацоўваць веданне аб складзе ліку 5 ;чытаць роўнасці і няроўнасці; вучыць вырашаць прастыя задачы ; развіваць лагічнае мысленне , памяць ;

-вучыць працаваць у групах; пашыраць і ўзбагачаць слоўнікавы запас вучняў ;

-выхоўваць добразычлівасць , цікавасць да чытання.


Абсталяванне : плакат з выявай Каралевы Восені , плакат з выявай лабірынта з лічбамі і малюнкамі гародніны і садавіны , карткі з прыкладамі для працы ў цэнтрах ( 25 шт.) , Кашы (4 шт.), Грыбы , малюнкі з выявай дрэва з прыкладамі на лістоце (7 шт.) , ваза , малюнкі лісця розных дрэў.


Ход урока

1.Арганізацыйны момант

Празвінеў званок вяселы,

Зайшла настаўніца ў клас.

Мы ўрок пачаць гатовы,

Добра будзем працаваць,

А гасцям хвілін прыемных

Разам з намі адчуваць!


  1. Паведамленне тэмы .

Адгадайце загадку:

У верасні толькі да нас завітала,

А лес па-мастацку афарбавала,

Хоць золата ўсюды старанна развесіла,

Ды сумна ў прыродзе, маркотна, невесела.

Неба вунь плача, і птушкі маўчаць,

Вецер штодзённа стаў злы бушаваць…

Дык хто з вас адкажа, хто адгадае,

Што за мастачка ўжо гэта такая?

Дзеці: Восень! (хорам)

Поле пустуе,

Вецер лютуе,

Дождж палівае,

Калі гэта бывае? (восень)

Восень, восень залатая
Восень, восень залатая
Сее радасць на зямлі,
Хмарка ў сінім небе тае,
Мкнуць у вырай жураўлі.
Ніткай срэбнай павуцінне
Ў косах сонейка блішчыць.
Што за цуднае зіхценне!
Што за ціш вакол стаіць!
Я іду лясною сцежкай,
Як па мяккім дыване.
Восень з ветлівай усмешкай
На спатканне выйшла мне.
Ярка, хораша прыбрала
Ўсюды дрэвы і кусты
I зямлю памалявала
Ў колер жоўта-залаты.
Сяргей Новік-Пяюн

Сёння на ўроку мы замацуем веды аб складзе ліку 5 , розуменне рашаць прыклады і задачы і гаварыць пра прыгажуню восень.


II. Вусны лік.

На вуліцы восень . Усе дрэвы стаяць у рознакаляровым уборы . Збярэм букет з лісця , упрыгожым нашу класны пакой. А букет у нас атрымаецца , калі правільна злічыць (Настаўнік задае пытанні , вучнія адказваюць на іх і прымацоўваюць лісце дрэў да вазе на дошцы. )

Работа па кампьютары (Вусны лік)


1.Назаві лікі.Назаві лікі па парадку





Урок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек ВосеньУрок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек Восень


2.Знайдзі заканамернасць.





Урок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек ВосеньУрок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек Восень



3.Вызнач лішні прадмет.






Урок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек ВосеньУрок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек Восень




4.Рашы задачы і прыклады.







Урок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек ВосеньУрок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек Восень


5. Параўнай прадметы і лікі.







Урок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек ВосеньУрок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек Восень

Фізкультхвілінкі


• Столькі pаз нагою тупні ? ( 1 +3)

• Столькі pаз ў ладоні хлопнем (2 +1)

• Мы прысядзем столькі раз , колькі акенцаў у класе ў нас. ( 3)

• Мы нахілімся цяпер. (2 + 2)

Мы скокнем роўна столькі , колькі дзяўчынак у нас . ( 5)

Мы падымем рукі ўверх і пацягнем лепш за ўсіх. ( 5раз )


2 Складенне і адніманне на практычнай аснове


Рашэнне задач.

Хлопцы , увосень мы прыбіраем ўраджай садавіны і агародніны, робім гатункі на зіму з грыбоў . Што больш за ўсё любіць нарыхтоўваць сама Восень , вы даведаецеся , вырашыўшы задачы і прайшоўшы па лабірынце . ( На дошцы ліст ватмана з лічбавым полем , па краях якога размяшчаюцца выявы грыбоў , морквы , агуркоў. Па меры вырашэння задач у клетках лічбавага поля выстаўляюцца кружочкі . У канцы працы вызначаецца , што любіць нарыхтоўваць Восень . )

• Болочка знайшла 3 арэшка. У дупло яна схавала 2 . Колькі арэшкаў з'ела вавёрачка ?

• Бабуля закатала 3 слоіка яблычнага соку. 1 слоік ўжо выпілі.

Колько слоікаў соку яшчэ засталося ?

- Вожык накалоў на іголкі спачатку 1 яблык , потым яшчэ 2 . Колькі ўсяго яблыкаў накалоў вожык сабе на іголкі ?

• Дзіма намаляваў 1 яблык і 1 грушу . Колькі ўсяго садавіны намаляваў Дзіма?

• Маша размалявала 3 грыбочкі. Потым яна выразала 2 грыба. Колькі грыбоў засталося выразаць Машы ?

_ Вааёрка схавала на зіму 6 арэхаў, 4 арэхі яна ўжо з'ела. Калькі арэхаў засталося?

Што ж больш за ўсё любіць « нарыхтоўваць » восень? ( У ходзе рэшэння задач , праставіць кружочкі ў лічбавым полі побач з лічбамі ( адказамі да задач ), дзеці вызначаюць, што восень любіць « нарыхтоўвацъ » грыбы . )


Цікава ведаць Восень. А на развітанне я хачу даведацца, хто з вас самы назіральны. Адгадайце мае загадкі. - хто збірае яблыкі спіной? (вожык) - які лясны жыхар сушыць грыбы на дрэвах? (вавёрка) - у якіх дрэў восенню чырванеюць лісты? (асіна, клён, рабіна) - якое дрэва ў Беларусі адным з першых мяняе афарбоўку лісця і скідвае яго (ясень) (гучыць песня "Небо в тучах")

V. Фізкультхвілінкі .








Урок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек ВосеньУрок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек Восень

VI.Работа у цэнтрах чытання, творчасці і матэматыкі.

Выбар ажыццяўляецца на ранішняй сустрэчы.На дыване расклады ¬ называюцца карцінкі гародніны , садавіны , грыбоў ; колькасць малюнкаў прадумывает настаўнік. Кожны з навучэнцаў выбірае тую карцінку , якая яму больш падабаецца. Так вызначаюцца ўдзельнікі цэнтраў.

цэнтар творчасці

Цэнтр абсталяваны малюнкамі з выявай дрэў па колькасці ўдзельнікаў . На лісточках , ствале дрэва запісаныя прыклады . Нарыхтаваны карткі для кожнага вучня з алгарытмам размалёўвання , а таксама каляровыя алоўкі .

Задання.

• рашыць прыклады .

• размаляваць пейзаж , карыстаючыся карткай - падказкай . Вучні вырашаюць прыклады , запісаныя на малюнку. (2 + 1 ; 2 - 1; 3 + 2,4 + 1 ; 3- 1; 4-1 ; 1 +4 ; 5 - 1; 3+1+1 ;

3 - 2; 2 + 3 ; 1 + 4 ; 3 - 2; 2 + 2 ; 1 + 1 ; 1 + 2; 4 - 3 ; 5-1 ; 4 + 1 . )

размалёўваюць малюнак у адпаведнасці з прапанаваным алгарытмам :

1 - карычневым колерам

2- жоўтым колерам;

3- чырвоным колерам;

4 - сінім колерам

5- зялёным

Праверка.

- Якія прыклады вы размалёўвалі пры дапамозе алоўка карычневага колеру ? Жоўтага ? І т д )

цэнтар чытання

Цэнтр аснашчаны трыма карткамі : на адным баку кожнай запісаныя прыклады , а на іншай - словы :

I.

3 + 2= У лістападзе

1 +4 =

II.

3 +2-

1 + 4

2 +3 - гола

III.

4 +1 =

5 - 1 = ў садзе

2 + 3

• Вырашыць прыклады .

• Размясціць карткі з адказамі ў парадку узрастання .

• « Сабраць » прыказку і растлумачыць яе сэнс .

Дзеці вырашаюць прыклады , паварочваюць карткі , размяшчаюць іх I парадку ўзрастання і « збіраюць » прыказку : «Восень усіх узнагародзіла і ўсіх загубіла » . Тлумачаць сэнс прыказкі .


Цэнтар матэматыкі

У цэнтры прапануецца картка з прыкладамі:

4 + 1 = ; 5-1 = ; 2 + 3 = ;

5-1 = ; 3 +2 = ; 4 +1 = ;

5-2 = ; 1 + 4 = ; 3 +2 = .

У абсталяванне цэнтра ўваходзяць вырабы ( кошыкі ) , малюнкі грыбоў. вееры з лічбамі .

Задання.

• Успомніць правілы збору грыбоў.

• Вырашыць прыклады .

Вучні ўспамінаюць , як называюць чалавека , які збірае грыбы; правілы збору грыбоў. Далей вырашаюць прыклады , хто хутчэй , кладуць у свае кашы , вызначаецца самы спрытны грыбнік

VII . Справаздача аб рабоце цэнтраў.


Цэнтар творчасці

Школьнікі прапануюць таварышам разгледжаны , створаныя імі пейзажы ; распавядаюць , у якія колеру восень размалёўвае лісце дрэў і хмызнякоў.

Цэнтар матэматыкі

Дзеці нагадваюць прысутным правілы збору грыбоў , дэманструюць кошыкі з грыбамі , называюць лепшага

« грыбніка » .

Цэнтар чытання

Вучні чытаюць і паказваюць прыказку ( У лістападзе гола ў садзе;) , якую яны « склалі » ; тлумачаць яе значэнне.

VIII . Падвядзенне вынікаў.


а ) Гульня « Так - не» (Настаўнік чытае прапановы, а дзеці кіўком галавы паказваюць сваю згоду ці нязгоду з зацверджанымем настаўніка.)

• 5 - гэта 2 і 2 ?

• 5 - гэта 2 і 3 ? •

5- гэта 3 і 1 ?

• 5- гэта 4 і 1

• 5 > 2 ?

• 4 < 5 ?

• 1 > 3?

• 5 < 4?

• 3 > 5?

• 5 > 3 ?

б) Самаацэнка і ўзаемаацэнка .


• Ацэніце працу свайго цэнтра на ўроку .( паказваюць лісцікі : зялёнага колеру - усё атрымалася; жоўтага- былі памылкі; чырвонага - не атрымалася)

• Ацэніце свой ​​удзел на ўроку . (паказваюць лісцікі : зялёнага колеру - я вельмі стараўся; жоўтага- было цікава; чырвонага - было цяжка)


IX. Рэфлексіі .

Было цікава …

Было цяжка …

Мне захацелася …

У мяне атрымалася …

Пакажы свой настрой пасля ўроку ?


Урок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек Восень



















































МАТЕМАТИКА

Тема: Состав чисел 2 и 3.. Закрепление

Проект: «Осень»

Цели: закреплять знание о составе чисел 2 и 3; учить решать про­стые задачи; развивать логическое мышление, память; учить работать в группах; расширять и обогащать словарный запас учащихся; воспи­тывать доброжелательность, интерес к чтению.

Оборудование: плакат с изображением Королевы Осени, плакат с изображением лабиринта с цифрами и картинками овощей и фруктов, карточки с примерами для работы в центрах (25 шт.), лукошки (7 шт.), грибы, рисунки с изображением дерева в карандаше с примерами на листве (7 шт.), ваза, рисунки листьев различных деревьев.

Ход урока

I. Сообщение темы.

Сегодня на уроке мы закрепим знания о составе чисел 2 и 3, уме­ния решать примеры и задачи.

II. Устный счет.

На улице осень. Все деревья стоят в разноцветном уборе. Соберем букет из листьев, украсим нашу классную комнату. А букет у нас полу­чится, если правильно сосчитаем (Учитель задает вопросы, учащие­ся отвечают на них и прикрепляют листья деревьев к вазе на доске.)


- Я Задумала число. Когда прибавила к нему 2, получилось 2. Какое число я задумана?

Сколько

сколько же?

- Сколько нужно прибавить к 1, чтобы получить 3?


А что еще делают люди осенью» (Убирают урожай в садах,

с полей и огородах )

ш. Физкультминутка

Учитель проговаривает примеры

  • Сколько pаз ногою топнем? (0+3

  • Сколько pаз в ладоши хлопнем 2+1

  • Мы присядем столько раз, сколько окошек в классе у нас. (3)

  • Мы наклонимся сейчас. (1 + 2)

Мы прыгнем ровно столько, сколько девочек у нас. (5)

Мы поднимем руки вверх и потянемся лучше всех. (5раз)

2 Решение задач.

Ребята , осенью мы убираем урожай фруктов и овощей, делаем тонки на зиму из грибов. Что больше всего любит заготавливать сама Осень, вы узнаете, решив задачи и пройдя по лабиринту. ( На доске лист ватмана с цифровым полем, по краям которого размещаются изображения грибов, моркови, огурцов. По мере решения задач в клетках цифрового поля выставляются кружочки. В конце работы определяется, что любит заготавливать Осень.)

• Болочка нашла 3 орешка. В дупло она спрятала 2. Сколько орешков съела белочка?

• Ьабушка закатала 3 банки яблочного сока. 1 банку уже выпили.сколько банок сока еще осталось?

- Ежик наколол на иголки сначала 1 яблоко, потом еще 2. Сколько всего яблок наколол ежик себе на иголки?

  • Дима нарисовал 1 яблоко и 1 грушу. Сколько всего фруктов на­рисовал Дима?

  • Маша раскрасила 3 грибочка. Потом она вырезала 3 гриба. Сколько грбов осталось вырезать Маше?

Что же больше всего любит «заготавливать» осень? (В ходе ре­шения задач, проставив кружочки в цифровом поле рядом с цифрами (ответами к задачам), дети устанавливают, что осень любит «заготавливатъ» грибы.)

V. Физкультминутка.

Игра «Мы осенние листочки».

Мы листочки, мы листочки. (Дети стоят по кругу, руки сог-
Мы осенние листочки. нуты в локтях. Кистями дела

ют вращательные движения, имитирующие колыхание ли­ствы.)

Мы на веточках сидели.

Ветер дунул - полетели. (Дети разбегаются.)

Мы летали, мы летали... (Дети бегают по классной ком-

нате.)

А потом летать устали! (Учащиеся приседают на корточки.)

Перестал дуть ветерок -

Мы присели все в кружок


Ветер снова вдруг подул

И листочек быстро сдул.

Все листочки полетели

И на землю тихо сели

VI.Работа в центрах письма, чтения, творчества и математики.

Выбор осуществляется на утренней встрече.На ковре расклады­ваются картинки овощей, фруктов, грибов; количество картинок про­думывает учитель. Каждый из учащихся выбирает ту картинку, кото­рая ему больше нравится. Так определяются участники центров. Центр творчества

Центр оборудован рисунками в карандаше с изображением дере­ва по количеству участников. На листочках, стволе дерева записаны примеры. Заготовлены карточки для каждого ученика с алгоритмом раскрашивания, а также цветные карандаши.

Задания.

• Решить примеры.

• Раскрасить пейзаж, пользуясь карточкой-подсказкой. Учащиеся решают примеры, записанные на рисунке. (2 + 0; 2- 1;3 + 0,0+ 1; 2- 0; 1-1; 1 +2; 3- 1; 3 0; 2 2; 3 - 2; 0 + 3; 1 + 0; 3 - 3; 2 + 1; 1 + 1; 0 + 2; 4 - 4; 4 I О, Н ); 0 + 4.) Раскрашивают рисунок в соответствии с предложенным алгоритмом:

0 - коричневым цветом

1 - оранжевым цветом;

2 желтым цветом;

3 красным цветом;

4 - синим цветом

Проверка.

- Какие примеры вы раскрашивали при помощи карандаша ко­ричневого цвета? Желтого? И т д)

Центр письма

Центр оборудован тремя карточками на одной стороне написано

слово, а на другой - примеры:

I.

о + з

3 - 2 = - НАСТУПИЛА

1+0=

II. 0 +2-

1 + 2

3+1 - ЗОЛОТАЯ



'.

III. 1+0 =

2 - 1 = ОСЕНЬ

2 + 1

Задания.

• Решить примеры.

Записать предложение, подчеркнуть гласные.

Ученики решают примеры, переворачивают карточки и «собирают предложение: «Наступила золотая осень». Школьники указывают грамматические признаки предложения, записывают его в тет­ради и подчеркивают гласные.

Центр чтения

Урок па матэматыцы ў 1 класе «Састаў ліку 5. Складанне і адніманне на практычнай аснове Міні-праек ВосеньЦентр оснащен тремя карточками: на одной стороне каждой записаны примеры, а на другой - слова:

ОСЕНЬI


ВСЕ ЗАГУБИЛА

ВСЕХ НАГРАДИЛАII


3

  • Решить примеры.

  • Разместить карточки с ответами в порядке 3возрастания.

  • «Собрать» пословицу и объяснить ее смысл.

Дети решают примеры, поворачивают карточки, размещают их I порядке возрастания и «собирают» пословицу: «Осень всех наградила и всех загубила». Объясняют смысл пословицы.

Центр математики

В центре предлагается карточка с примерами:

0 + 1=; 3-1 =; 2 + 1 =;

2-1=; 2+0=; 3+0=;

3-2=; 1 + 1=; 1+2=.

В оборудование центра входят поделки (лукошки), рисунки грибов. веера с цифрами.

Задания.

  • Вспомнить правила сбора грибов.

  • Решить примеры.

Учащиеся вспоминают, как называют человека, который собирает грибы; правила сбора грибов. Далее решают примеры, кто быстрее, ложат в свои лукошка, определяется самый ловкий грибникVII. Отчет о работе центров.

Центр письма

Ребята демонстрируют классу предложение, которое они записа­ли; доказывают, что это действительно предложение, Центр творчества

Школьники предлагают товарищам рассмотрен, созданные ими пейзажи; рассказывают, в какие цвета осень раскрашивает листья де­ревьев и кустарников.

Центр математики

Дети напоминают присутствующим правила сбора грибов, демон­стрируют корзинки с грибами, называют лучшего «грибника».

Центр чтения

Учащиеся читают и показывают пословицу, которую они «собра­ли»; объясняют ее значение.

VIII. Подведение итогов.

а) Игра «Да - нет». {Учитель читает предложения, а дети кив-
ком головы показывают свое согласие или несогласие с утверждени-
ем учителя.)

  • 3 - это 2 и 2?

  • 3 - это 0 и 3? •3-это 2 и 1?

  • 3 - это 1 и О? •3>2?

  • 2 < 1?

  • 1 > О?

  • 3 <0? •3>0? •2> 1?

б) Самооценка и взаимооценка.

  • Оцените работу своего центра на уроке.

  • Оцените свое участие на уроке.

IX. Рефлексии.

Что больше всего поправилось на уроке? - Какое настроение у нас после урока?


















\f Тема: Решение задач изученных видов

Проект: «Сказки»

ill ни урока: совершенствовать вычислительные навыки; отра-|и. шание таблиц сложения и вычитания в пределах 20; за-IIII к шание геометрических фигур, умения различать линии; пни и, в сравнении выражений, различении знаков «>» и «<»; ни-нетвовать умения решать задачи изученных видов, соотно-

.тис и схему; учить работать в группах; воспитывать стара-

., трудолюбие, ответственность.

рудование: рисунки паутины, паука, геометрические фигу-

I-.1 [круг, прямоугольник, квадрат, треугольник) и линии (кривая, ll 11 / юманая, отрезок), наборы карточек с задачами для работы нпах (25 шт.), карточки с загадками в стихах к сказкам и ри-п опадки (5 шт.), плакат «Сказка - ложь, дав ней намек, доб-I .. I мо юдцам урок!», портрет А. С. Пушкина, 5 рисунков в каран-

I , качке «Колобок», аппликация теремка к сказке «Теремок»

• гонки деталей, рисунок к сказке «Три поросенка», схемы за-

. . . микрофон.

Ход урока

I < пинте темы.

■па. тему урока мы узнаем, решив примеры. (По ходу решения открывается запись на доске: «Решение задач. Проект ■и" ( 'лова открываются начиная с последнего.)

а) 12 I 4= в) 16 + 3 =

IX 2= 17-3 =

,,lii2= г) 20-5 =

|9-4= 11+5 =

II м ы закрепим умения решать задачи, встретимся с геро-
ичных сказок, будем учиться дружно работать в группах.
Что мы знаете о сказках? (Сказки бывают авторские и народ-
. I. шторные и прозаические, волшебные, бытовые и о жи-
« них есть зачин и концовка.)
и Работа с геометрическим материалом.

11. и мшрите, на доске у нас находятся паутина и паук. Героями ■ 1кп они являются? («Муха-Цокотуха».)

23


© 2010-2022