Дүниетану пәнінен ғарыш дегеніміз не? тақырыбынан ҚМЖ

Раздел Начальные классы
Класс 4 класс
Тип Тесты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні: Бекітемін:______________________

Сыныбы: 4 «Б» сыныбы

Пәні: Дүниетану

Пән мұғалімі: Усенова Гүлнұр Мұратқызы

Сабақтың тақырыбы:

Ғарыш дегеніміз не?

Сабақтың мақсаты:

1. Ғарыш туралы білу.

2. Ғарыш әлемі құрылымын және олардың байланысын, ғарыш әлемін зерттеудің маңыздылығын түсіну.

3. Ғарыш әлемін модель тұрғысынан елестетуді үйрену

Күтілетін нәтижесі:

1. Ғарыш туралы білетін болады.

2. Ғарыш әлемі жұлдыздардан, Күннен, планеталар мен олардың серіктерінен, галактикалар тобынан тұратынын және олар бірігп жүйе құрайтынын, ғарыштан алған ақпараттың халық шаруашылығы үшін маңызын түсінеді.

3. Ғарыш әлемінің моделін жасауды үйренеді.

Сабақтың түрі:

Сындарлы оқытуға негізделген сабақ

Сабақтың типі:

Жаңа тақырыпты игерту сабағы

Сабақтың формасы:

Ұжымдық, топтық, жұптық, жеке жұмыс

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

1. Сұрақ-жауап

2. Топтық жұмыс: «Деректер жинау» ойыны

3. «Бағдаршаммен бағалау» әдісі

4. Жеке жұмыс: Тест

5. Жұптық жұмыс: Тест нәтижесін тексеру

6. Өзін-өзі бағалау

7. «Ғарыш әлемінің» моделін құрастыру

8. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі

9. Рефлексия

10. «Айрықша тапсырма» әдісі

Құрал-жабдықтар, көрнекілік:

1. Интербелсенді тақта

2. Дербес компьютер

3. Стикерлер

4. Ғарыш әлемі, ғарышкерлер туралы кітаптар

5. Ноутбуктер

6 . Бағдаршамдар..

7. Тест таратпалары

8. Плокаттар

9. Жұлдызшалар мен үшбұрыштар

Пән аралық байланыс:

1. Информатика

2. География

3. Астрономия

4. Бейнелеу өнері

Пайдаланылатын әдебиеттер:

Негізгі әдебиет:

Қосымша әдебиет:

Баспа көздері, Интернет ресурс:

1. «Дүниетану» оқулығы - 4 сынып. Алматы, «Атамұра» баспасы, 2011ж.

2. . К. Жұнісова, Ә. Б. Бірмағанбетов, Қ. А.Аймағанбетова, И.Н.Нұғманова, Қ.М.. Жүкешев «Дүниетану оқыту әдістемесі» 4-сынып Алматы «Атамұра» 2000ж

3. «Жаратылыстану» оқулығы 5- сынып Алматы «Атамұра» 2005ж

4. «Негеш» энциклопедиясыАлматы «Атамұра» баспасы 2013ж

5. «Сұрақ және жауап» энциклопедиясы Алматы «Алматы кітап» баспасы 2012ж

6. «Менің алғашқы энциклопедиям»

7. «Тұңғыш қазақ ғарышкері» Алматы «Құс жолы» 2004ж

8. «Ақпарат және байланыс» Мәскеу «Махаон» 2011ж

9. Сайт «JARAR»

10. Wiki беттері

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушынның іс-әрекеті

Мақсаты

Кіріспе

- Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерің қалай?

Оқушыларды 4 топқа біріктіру. (Стикерге жазылған топ атаулары бойынша)

І топ - «Ай»

ІІ топ - «Күн»

ІІІ топ - «Жұлдыз»

ІҮ топ - «Планета»

Оқушылар сәлемдесіп, көңіл-күйлерін білдіреді.

Оқушылар «Ай, күн, жұлдыз, планета» топтарына бірігеді.

Психологиялық ахуал туғызу.

Топтық жұмысты ұйымдастыру

Тұсау кесер

- Балалар, мен сендерді неге осы атаулар бойынша топқа бөлдім, бұл атаулардың қазір өтетін жаңа сабаққа қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар? (тағы да жетелеу сұрақтары қойылады)

- Онда, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Ғарыш дегеніміз не?» деп аталады. Енді бұл тақырыпта біз не туралы білеміз деп ойлайсыңдар? (Оқушылардың жауаптарын сабақтың мақсатын шығаруға бағыттап, сабақ мақсатын айтып кету)

- Бұл мақсатқа жету үшін мен сендерге «Деректер жинау» ойынын ұйымдастырғым келіп отыр. Әр топқа сұрақтар беріледі, сол сұрақтар бойынша деректер жинайсыңдар

Оқушылардың жауаптары тыңдалып, жаңа сабақ не туралы болатынын анықтайды.

Оқушылардың жауаптары тыңдалады

Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту

Жаңа тақырыпты меңгерту үшін

Негізгі бөлім

Топтық жұмыс. (Оқушыларға деректер жинауға арналған бағыттау сұрақтары қойылады)

І топ - «Планета» Кітапхана бұрышына саяхат ( Сыныптың бір бұрышына «Ғарыш туралы» кітаптар сөресі ұйымдастырылады)

ІІ топ - «Ай» Сұхбат жүргізу (Сынып артында отырған мұғалімдермен немесе басқа сыныптағы мұғалімдермен ғарыш туралы сұхбат жүргізеді.)

ІІІ топ - «Күн» Ғаламтормен жұмыс ( Ноутбуктер, плоншеттер, ұялы телефондар қолданысқа беріліп, осы ақпарат көздерінен ғарыш туралы ақпарат жинқтайды)

ІҮ топ - «Жұлдыз» Галерия бұрышымен жұмыс («Ғарыш әлемі туралы» суреттер көрмесі ұйымдастырылады)

Бағдаршаммен бағалау. (Қызыл және сары көтерген оқушылардың білімін жасыл түс көтерген оқушылар толықтырады немесе

Жеке оқушымен жұмыс: Тест тапсырмасы

Жұптық тапсырма: Тест нәтижесін тексеру

Өзін-өзі бағалау: «Бармақпен бағалау»

Сергіту сәті.

Постермен жұмыс.

Тапсырма: «Ғарыш әлемінің» моделін құрастыру

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау

Оқушылар берілген сұрақтар бойынша жұмыс жасайды.


Оқушылар «Бағдаршам» арқылы түсінбеген жерлерін толықтырады

Оқушылар тест тапсырмасын орындайды

Жұптар тест тапсырмаларын ауыстырып тексереді

Оқушылар өз- өздерін бармақ арқылы бағалайды

Әр топ «Ғарыш әлемінің» моделін жасап шығарады

Әр топ бір-біріне бағалау жүргізеді

Топтық жұмыс ұйымдастыру


Оқушылардың жаңа сабақты түсінгендерін тексеру

Білімін тексеру

Оқушыларды сергіту

Қорытынды


Рефлексия

Үйге тапсырма:

1. Мәтінді оқу

2. «Айрықша тапсырма»

3. Ізденуге арналған тапсырма

Оқушылар рефлексия парағын толтырады

Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделік бетіне



© 2010-2022