- Преподавателю
- Начальные классы
- Разработка урока по Обучению грамоте: мягкий знак
Разработка урока по Обучению грамоте: мягкий знак
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Танатарова Ш.К. |
Дата | 20.11.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Батыс Қазақстан облысы
Теректі ауданы
Айтиев селосы
Айтиев бастауыш мектебі
Мұғалім:Танатарова Шолпан Каратаевна
Сынып:1
Пән:Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: Ь белгісі
Сабақтың мақсаты: а\Білімділігі: Жіңішкелік белгісімен таныстыру, жіңішкелік белгісі бар сөздерді дұрыс оқуға жаттықтыру.Сауатты,жылдам,дұрыс оқуға жаттықтыру.
ә)Тазалыққа, ұқыптылыққа,әдемі жазуға тәрбиелеу.
б\Дамытушылығы:Оқушылардың сөздік қорын, ой-өрісін дамыту.
Пән аралық байланыс:музыка
Әдісі:сұрақ-жауап, сөздік.
Түрі:аралас
Көрнекілігі:мазмұнды суреттер, жұмбақтар
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі.Шаттық шеңбер.
Сабаққа назарларын аудару.
ІІ.Өткен сабақты қайталау.
1.Ч дыбысы мен әріпін еске түсіру.Ч дыбысына берілген сөздерді шапшаң, тез оқыту.
2 -ч қандай дыбыс?
-ч дыбысы бар сөздер айтқызу, сөздерді буынға бөлгізу,буындық, дыбыстық талдау жасату.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Кіріспе әңгіме.
1. Тақырыптық суреттер бойынша әңгіме жүргізу.
Коньки туралы әңгімелеу.
Коньки Спорты- конькимен мұз үстінде шапшаң жүгіру және мұз айдынында мәнерлеп сырғанау. 1892 ж. конькимен жүгірушілердің Халықаралық одағы ұйымдастырылды. Қазір оған 40-қа жуық ел мүше. Қазақстанда Коньки Спортының дамуына Медеу мұз айдынының салынуы үлкен ықпал етті.
Дыбыстық талдау жасау
Оқушылардың назарын ь белгісіне аудару.Таңбаны көрсету.
Ь -бұл жінешкелік белгісі. Ь белгісінде дыбыс болмайды,ол таңба.ь белгісінң өзіндік ерекшелігі бар: сөздердегі дауыссыз дыбыс жіңішке айтылады.Мысалы: лагерь,коньки,Альмир, фельдшер.Ь белгісі сөздің қай жерінде кездеседі екен байқандар.Дұрыс,сөздің ортасында және сөздің соңында.
Лагерь сөзіне дыбыстық, буындық талдау жасау. Ла-герь /ь белгісінде дыбысы болмағандықтан ол буын құра алмайды/
2. «Кім дұрыс айтады?»-ойыны. Көптік жалғау қосып сөздерді оқыту.
Мысалы:Лагерьлер, фельдшерлер,конькилер
Қандай өзгеріс енгенін тапқызу.
3.Жаз уақытындақайда,қалай демаламыз? /оқушыларды әңгімелету/
4.Сергіту сәті
«Қошақан» өлеңін әндетіп айту.
5.Дәптермен жұмыс.
33б.ь белгісінің жазылу үлгісін орындату.
6.Оқулықпен жұмыс.
Суретпен жұмыс.Шағын әңгіме құрастыру.
-Лагерьде кім демалды? Таңертен ұйқыдан тұрғанда ең бірінші не істеу керек? /3-4 жаттығуды балалар көрсетеді/
«Лагерь » мәтінін оқыту/ Сауатты,жылдам,дұрыс оқуын қадағалау/
Мәтінмен жұмыс
6.Дәптер:мәтіннен алғашқа 3 сөйлемді көшіру.
IV.Сабақты бекіту.
-Бүгінгі сабақта біз не істедік? - Қайдай белгімен таныстық? V.Мадақтау.