- Преподавателю
- Начальные классы
- Урок матэматыкі ў 1 класе Параўнанне даўжынь
Урок матэматыкі ў 1 класе Параўнанне даўжынь
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Презентации |
Автор | Акулич М.С. |
Дата | 23.01.2016 |
Формат | rar |
Изображения | Есть |
Тэма: Параўнанне даўжынь
Мэта:
- замацаваць параўноўванне велічынь і прадметаў па даўжыні;
- практыкаваць у вырашэнні задач на павелічэнне колькасці прадметаў;
- замацаваць кошт прадметаў у межах 10;
- садзейнічаць развіццю вуснага лічэння, вуснай мовы, прыгожага пісьма, працаздольнасці на ўроку;
- садзейнічаць выхаванню павагі да казачных герояў, і дапамогі адзін аднаму;
Ход ўрока. 1. Арг Момант. Пачынаецца ўрок. Рот зачынілі на замок. Ціха селі, ногі разам. Сшыткі, ручкі - усё на месцы. Рукі замерлі ва ўсіх. Будзем думаць, будзем слухаць І вучыцца лепш за ўсіх. 2. Паведамленне тэмы і мэт урока. Сёння на ўроку мы замацуем параўноўванне велічынь і прадметаў па даўжыні. Але ў нас будзе не проста ўрок, а мы трапім у казку. Адгадайте ў якую. Бабуля дзяўчынку вельмі любіла, Шапачку чырвоную ёй падарыла. Дзяўчынка імя забылася сваё, А ну, падкажыце, як звалі яе? (Чырвоная Шапачка) Такім чынам, адпраўляемся ў казку «Чырвоная Шапачка». 3. Вусны рахунак. Успомнім пачатак казкі. Жыла-была ў адной вёсцы маленькая дзяўчынка, такая прыгожая, што лепш яе на свеце не было. Маці любіла яе моцна, а бабуля яшчэ больш. Да дня нараджэння бабуля падарыла ёй чырвоную шапачку. З тых часоў яе і празвалі «Чырвоная Шапачка». Аднаго разу спякла мама піражкі і папрасіла дзяўчынку аднесці бабулі, а бабуля жыла ў іншай вёсцы.
- Давайце дапаможам Чырвонай Шапачцы пакласці піражкі ў кошык.
- Малайчынкі!
- Колькі вялікіх грыбочкаў налічыла Чырвоная Шапачка?
- Колькі маленькіх грыбочкаў яна налічыла?
- Якіх грыбоў больш?
- Якіх менш?
- Колькі ўсяго грыбочкаў? -
- Як даведаліся?
5. Новая тэма. Чырвоная Шапачка пайшла па той дарозе, якая была даўжэй, а воўк пабег па кароткай дарожцы. - У вас на стале ляжаць па дзве палоскі. - Пакажыце тую, якая даўжэй. - Хто пайшоў па такой дарозе? - Пакажыце тую палоску, якая карацей. - Для каго яна? - Хто ж прыбег першым да доміка бабулі? - Глядзіць Воўк на домік бабулі і з'дзіўляецца. Вельмі незвычайны домік. - Паглядзіце і скажыце, з якіх геаметрычных фігур ён складаецца. Пастукаў воўк у дзверы, а бабуля пытаецца: «? Хто там» Воўк: - Гэта я, твая ўнучка! Бабуля: - Дёрні, дзетачка за доўгую вяровачку, дзверы і адчыняцца. Настаўнік: - Пакажыце на сваіх палосках, якую вяровачку трэба дёрнуть. Увайшоў воўк у дом. Бабуля спалохалася і стала прасіць ваўка пашкадаваць яе, не есці. 6. Праца па падручніку Воўк: Добра, я цябе не з'ем, калі ты дапаможаш мне зрабіць хатняе заданне па матэматыцы. Дастаў ён падручнік і адкрыў яго на старонцы 94. Давайце, рабяты, дапаможам бабулі.
- Паглядзіце на заданне №1, што вы там бачыце?
- Нам патрэбна вызначыць даўжыню кожнай палоскі, і знайсці самую доўгую і самую кароткую.
- Чым мы будзем вымяраць даўжыню кожнай палоскі?
- Колькі сантыметраў чырвоя палоска? (12 см)
- Колькі сантыметраў зялёная палоска? (13 см)
- Колькі сантыметраў сіняя палоска? (11 см)
- Якая палоска самая доўгая? (зялёная)
- Якая палоска самая кароткая? (сіняя)
- Звярніце ўвагу на заданне №1.
- Што вы там бачыце?
- Колькі адрэзкаў вы бачыце?
- Пакажыце пальчыкамі першы адрэзак, другі, трэцці.
- Вазьміце лінеечкі і вымерайце першы адрэзак. Запішыце.
- Другі адрэзак. Запішыце.
- Трэцці адрэзак. Запішыце.
- Які адрэзак самы большы? Колькі ён сантыметраў?
- Які адрэзак самы меншы? Колькі ён сантыметраў?
- Паглядзіце на заданне №2.
- Якія цацкі купілі для дзіцячага садка?
- Колькі купілі легкавых машынак?
- Колькі купілі грузавых машынак?
- Што нам патрэбна даведацца ў задачы?
- Мы ведаем колькі легкавых машынак купілі?
- Колькі?
- Мы ведаем колькі купілі грузавых машынак?
- Колькі?
- Мы можам даведацца колькі машынак купілі разам?
- Якім дзеяннем
- Назавіце калі ласка рашэнне задачы?
- Вазьміце ручкі, пакладзіце правільна сшытачкі і давайце запішам рашэнне задачы. Дыктуе ….5+13=18
- Што азначае лік 18? 5? 13?
- Паглядзіце ўважліва на заданне №5 у падручніках. Нам патрэбна запісаць у сшытачкі лік 20 рознымі складаемымі.
- Малайчынкі!
- Малайчынкі!
Бабуля падарыла ваўку і ўнучцы па стужачцы. Ваўку-доўгую, Чырвонай Шапочцы- кароткую.
- Пакажыце на палосцы, якую стужачку падарыла бабуля ваўку, а якую ўнучцы.
9. Вынік: - Вось так добра скончылася гэтая казка. Усе яе героі кажуць вам "дзякуй". 10. Рэфлексія. - Што новага даведаліся на ўроку? Што было цяжкім?
- Калі вам урок спадабаўся падыміце доўгую палоску, а калі не спадабаўся падыміце кароткую палоску.
- А зараз вазьміце лінеечкі поспеху і ацаніце сваю працу на ўроку.
- На гэтым наш урок скончаны.
10+6=
10+7=
10+8=
11+1=
11-1=
20-10=
19-1=
19+1=
10-5=
10+3=
14-4=
13-3=