- Преподавателю
- Начальные классы
- Cауат ашу 1 сынып Сабақтың тақырыбы: Д дыбысы мен әрпі
Cауат ашу 1 сынып Сабақтың тақырыбы: Д дыбысы мен әрпі
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Жакишева С.В. |
Дата | 05.05.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
| САБАҚ ЖОСПАРЫ | Бірлестік: бастауыш сынып мұғалімдері | ||||||||
Мұғалім: Жакишева С.В. | ||||||||||
Пәні: сауат ашу | ||||||||||
Тақырыбы: Д д дыбысы және әрпі. | ||||||||||
Өткізілетін күні: 24 қыркүйек. | ||||||||||
Сыныбы: 1 «Ә» | ||||||||||
Сабақтың мақсаты:
|
| |||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
Білімдік: |
| |||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
Дамытушылық:
|
| |||||||||
жаңылтпаш жаттатқызу арқылы тілдерін ұстарту, ауызекі сөйлеулерін; | ||||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
деген ынтасы, қызығушылықтарын арттырады; | ||||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
дамытады. | ||||||||||
Тәрбиелік:
|
| |||||||||
байқампаздыққа, көркем жазуға; | ||||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
Пәнаралық байланыс: | әдебиеттік оқу, қазақ тілі | |||||||||
дүниетану. | ||||||||||
Сабақтың түрі: | 7 модульге негізделген жаңа сабақ. | |||||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: | 1. | өздігінен жұмыс; | 4. | сыныппен жұмыс; | 7. | түсіндіру; | ||||
2. | жұппен жұмыс; | 5. | сұрақ-жауап; | 8. | сөзжұмбақ шешу; | |||||
3. | топпен жұмыс; | 6. | әңгімелеу; | 9. | эвристикалық әдіс. | |||||
Сілтеме: |
| |||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
Көрнекіліктері: |
|
|
| |||||||
|
|
| ||||||||
|
|
| ||||||||
|
|
| ||||||||
Күтілетін нәтиже: | 1. | «Сауат ашу» пәнінен алған білімдерін еске түсіреді; | ||||||||
2. | әңгімелеу туралы білім, білік, дағдыларын қалыптастырады; | |||||||||
3. | сөйлеу не үшін қажет екенін үйренеді; | |||||||||
4. | дыбыстарды өзара ажырата біледі; | |||||||||
5. | дауысты жуан және жіңішке дыбыстарды өзара ажырата біледі; | |||||||||
6. | сөздік қорларын байытады; | |||||||||
7. | дыбыстық талдау жасауға; | |||||||||
8. | жаңа танысқан сөздерді өмірде пайдалануға үйренеді; | |||||||||
9. | туған жерге, өз тіліне сүйіспеншілігі дамиды; | |||||||||
10. | еңбек сүйгіштікке тәрбиеленеді; | |||||||||
11. | сабаққа қызығушылықтарын әрі қарай дамытады; | |||||||||
12. | өз ойларын ортаға сала білуге ; | |||||||||
13. | бір-бірінің пікірін тындауға, ортақ шешімге келуге үйренеді; | |||||||||
14. | өзіндік, жұптық, топтық жұмыс түрлерінде іс-әрекеттері, белсенділіктері арттырады; | |||||||||
15. | сыни ойлауға үйренеді. | |||||||||
Бағалау:
| Топ басшысын топ мүшелері бағалайды. | Бағалау парағына бір- бірін бағалайды. Қолдарына қызыл, жасыл, сары бағдаршам көздерін көрсетеді. Оқушылардың қолында қызыл, сары болса топ басшысы түсінбеген жерлерін түсіндіреді. | ||||||||
Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды. | ||||||||||
Бағдаршам | ||||||||||
Қызыл түс - түсінген жоқпын. | ||||||||||
Жасыл түс - бәрі түсінікті. | ||||||||||
Сары түс - әлі де практика қажет. | ||||||||||
Үй жұмысына нұсқаулық: | 36-37 беттер, оқу; | |||||||||
|
Әрекет кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Күтілетін нәтиже
Мотивациялық қозғаушы
Балалар орындарыннан тұрып
Армысын, алтын күн!
Армысың, көк аспан!
Армысың, жан досым!
Жылуыма жылу қос,
Міне, менің қолым.
Балалар орындарынан тұрып шаттық өлеңін айтады.
Іздену-ұйымдас-тырушылық
- Балалар, бүгін бізге қонаққа Алдаркөсе келіпті. Алдармен бірге «Әріптер бағына» саяхатқа шығамыз.
-Алдар немен жүреді?
- «Әріптер бағына» қандай көлікпен барсақ екен?
- Ат қалай жүреді? Аттың жүрісін тілімізбен көрсетейік.
- Балалар, мен ол баққа Алдармен бірге «Білім көлігімен» барғым келіп отыр. Ал сендер осы көлікке отыруға дайынсыңдар ма?
- Онда біз өткен әріптерді қайталайық.
- Тасбақа деген сөз қандай дыбыстан басталады?
- Oрындық деген сөз қандай дыбыстан басталады?
- Нан деген сөз қандай дыбыстан басталады?
- Робот деген сөз қандай дыбыстан басталады?
- Ғарыш деген сөз қандай дыбыстан басталады?
- Піл деген сөз қандай дыбыстан басталады?
- Аққу деген сөз қандай дыбыстан аяқталады?
- Шағала деген сөз қандай дыбыстан басталады?
- Қауын деген сөз қандай дыбыстан басталады?
- Лақ деген сөз қандай дыбыстан басталады?
- Ай деген сөз қандай дыбыстан басталады?
- Алма деген сөз қандай дыбыстан басталады?
- Дыбыстар неше топқа бөлінеді?
- Жарайсыңдар! Дұрыс айтасыңдар!
- Онда қарап отырмайық.
Ал, балалар, ойнайық.
Ойнайық та, ойлайық.
Қандай жұмбақ болса да
Шешпей оны қоймайық.
Мен сендерге жұмбақ жасырайын.
Дауылда бар, боранда жоқ.
Дәуірде бар, заманда жоқ.
Қандай дыбыс?
- Бүгін біз қандай дыбыс және әрпімен танысамыз?
- Д дыбысынан басталатын сөздер айтыңдаршы?
- Дұрыс айтасыңдар доп д дыбысынан басталады.
- Д дыбысы дауысты ма? Әлде дауыссыз ба?
- Қандай текшемен белгілейміз?
- Дұрыс, дауыссыз дыбысты көкпен белгілейміз.
- Неге? Не үшін?
- Неге ол дауыссыз деп саналады?
- Қәне, д дыбысын барлығымыз айтайық.
- Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады?
- Дұрыс айтасыңдар дауысымыз еркін шықпайды, созылып шықпайды, бөгет болады.
- Қәне, альфавит ішінде Д дыбысын табайық.
Сергіту сәті.
Ал, балалар, тұрайық,
Бойымызды созайық.
Бір отырып, бір тұрып,
Біз тынығып алайық.
Жазу дәптермен жұмыс:
-Д дыбысына мысалдар келтіріңдер. Осы сөздерді алақанмен шапалақтап ұра отырып буынға бөлейік.
- Дұрыс, өте жақсы.
-Ал, енді буындарды оқиық.
-Қәне, дәптердегі д әрпін үлгіге қарап жазайық.
Жазу жолдың ортасында сергіту сәтін орындайды.
Бала, бала, балақан,
Қәне қайсы алақан.
Саусақтарың әйбәт,
Былай, былай, ойнап.
Топ - топ басайық
Жалаудан күн жасайық
Жаса - жаса жарқын күн
Жаса - жаса алтын күн.
Жазуымызды жалғастырайық.
-Атқа мініп жүреді.
-Атпен барайық.
-
Ия, дайынбыз.
- Өткен әріптерді қайталайды.
- Тасбақа деген сөз Т дыбыстан басталады.
- Oрындық деген сөз О дыбыстан басталады.
- Нан деген сөз Н дыбыстан басталады.
- Робот деген сөз Р дыбыстан басталады.
- Ғарыш деген сөз Ғ дыбыстан басталады.
- Піл деген сөз П дыбыстан басталады.
- Аққу деген сөз У дыбыстан аяқталады.
- Шағала деген сөз Ш дыбыстан басталады.
- Қауын деген сөз Қ дыбыстан басталады.
- Лақ деген сөз Л дыбыстан басталады.
- Ай деген сөз А дыбыстан басталады.
- Алма деген сөз А дыбыстан басталады.
- Дыбыста екі топқа бөлінеді: дауысты, дауыссыз.
Дауыл - боран,
Дәуір - заман.
- Д дыбысы.
-
Д дыбыс және әрпімен танысамыз.
- Доп, домбыра, дәптер, демалыс, дәрі, дәрігер, дала, дуадақ, дауылпаз.
- Дауыссыз
- Көк.
- Ол дауыссыз дыбыс.
-
Ол әндетіліп, созылып айтылмайды.
Барлығы хормен айтады.
- Ол созылмайды.
Тақтадағы әріптердің ішінен 1 оқушы көрсетеді.
Сергіту сәтін қимылмен көрсетеді.
- Доп, домбыра дәптер.
- Доп, дом-бы-ра, дәп-тер.
- Д-а, да. Д-о, до. Д-у, ду. Да-ла. Да-на.
Дәптердегі Д әрпін үлгіге қарап жазады.
Сергіту сәтін қимылмен көрсетеді.
Жазуларын жалғастырады.
Оқулықпен жұмыс
-
Балалар, оқулықты 36 бетте ашайық.
-
Осы беттегі берілген сөздерді оқып шығайық.
-
Ал, енді ... оқиды, қалғандары тыңдап отырады.
Балалар оқулықтарын ашады.
Балалар хормен оқып шығады.
Аталған бала оқып шығады.
Рефлексивтік-
қорытындылау
Қорытындылау:
Тақтадағы сөзжұмбақты шешейік.
- Жел толтырылған, резинадан жасалған ойыншық?
- Қай музыкалық аспаппен күй орындайды?
- Оқу құралының бірі, оған жазу жазамыз.
- Жазық жер, алаңқай.
- Осы шешілген сөздер қай дыбыстан басталады?
- Ал, енді біз жаңылтпаш жаттайық.
Доп деп, доп теп.
- Ал, балалар Алдаркөсеге айтыңдаршы қандай әріппен таныстыңдар?
- Д дыбысы қандай дыбыс?
- Дыбыстар нешеге бөлінеді?
- Доп.
- Күйді домбырамен орындайды.
- Дәптерге жазу жазамыз.
- Жазық жер, алаңқай - дала.
- Д дыбысынан басталады.
Хормен қайталайды.
Доп деп, доп теп. (2-3 рет қайталайды)
- Бүгін біз Д әрпімен таныстық.
- Д - дауыссыз дыбыс.
- Дыбыстар екіге бөлінеді.
Бағалау.
Топ басшысын топ мүшелері бағалайды.
Топта отырған оқушылар бір- бірін бағалайды.
Топта отырған оқушылар сабақты талқылайды.
Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды.
«Талқылау бойынша серіктестер»
Серіктестерімен талқылау:
«Бағдаршам»
Қажетті түстерін көтеріп көрсетеді.
Қызыл түс - түсінген жоқпын.
Жасыл түс - бәрі түсінікті.
Сары түс - әлі де практика қажет.
-
Не оңай болды?
Ұсыныс болса айтады.
-
Не қиын болды?
-
Не білгіңіз келеді?
Күтілетін нәтиже:
Біледі: оқушылар «Д» дыбысынан басталатын сөздерді біледі.
Болу: оқушылар дәптерде әдемі, ұқыпты жазу ниетте болу.
Істей білу: домбыра, дәптер, дала, доп, дуадақ, дауылпаз сөздерін буынға бөлуге, сөзжұмбақтарды шеше білуге үйренеді.