Денсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тану

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
Денсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тануДенсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тануДенсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тануДенсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тануДенсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тануДенсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тануДенсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тануДенсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тануДенсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тануДенсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тануДенсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тануДенсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тану

Лебяжі ауданы Мерғалым ауылы Б.Уахатов атындағы орта мектебі «Өзін-өзі тану» пәнінің мұғалімі:Исагалиева Айгуль Сабыржановна Сынып: 4

Тақырып: Денсаулық құпиялары

Құндылық: дұрыс әрекет

Қасиеттер: жауапкершілік, қамқорлық

Сабақ мақсаты: Оқушылардың денсаулық құндылығы туралы түсініктерін кеңейту.:Жан сұлулығының тән сұлулығына әсері туралы түсінік беру. Өмір-өзегі денсаулық екенін ұғыну

Міндеттері:

-Денсаулықтың адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру.

-Денсаулығын сақтай білу іскерлігін дамыту.

-Денсаулықты күтуге, бағалауға тәрбиелеу.

Сәлемдесу:

Амансың ба, күн,

Амансың ба дос.

Амансың ба, қонақтар,

Баршамызға сәлем!

Тыныштық сәті:

Балалар, жақсылап жайғасып отырыңдар, енді көздеріңді жұмып, әркім өзін адамға денсалық сыйлайтын, балаларды аурудан қорғайтын қорғаныш қасиеті бар нұр ретінде сезініңдер. Сендер нұрларыңда шашқан сайын айнала нұрланып, нұры тиген адамдар аурудан сауығады. Көзі көрмейтіндер әлемді көріп куанса, есту қабілетінен айырылғандар барша дауыстарды ести алады, қатерлі аурумен ауыратындар жазылып, бәрі де сауыққандарына қуанып, шаттықтың нұрына бөленді. Сен де сол адамдарға жақсылық сыйлағаныңа риза болдың. Енді көздеріңді ашыңдар. Адамдарға денсаулық сыйлағанда қандай сезімде болдыңдар?

Үй тапсырмасын тексеру

Дәйексөз

Жаны саудың -тәні сау

Пікірлесу:

  • "Денсаулық- өмір негізі" дегенді қалай түсінесіңдер?

  • Денсаулықтың адам өмірінде қандай маңызы бар?

Әңгімелеу Мәтінмен жұмыс

«Тәтті алма»

М. Әбдірашева

Баян бақты аралап келе жатқан. Бір кезде алдынан топ етіп алма түсті. Өзі қып-қызыл, үп-үлкен. Баян қуанып кетті. Қызығып қолына алды.

Дереу жемек болып, аузына апара бергенде алма оған:

-Баян, сен алдымен мені жу - деді қолынан сусып түсіп.

-Неге?-деді Баян таңырқап.

-Жумай жесең, ішің ауырады,деді алма сілкініп қалып.

-Міне, көрмейсің бе, үсті-басың шаң-тозаң.

Баян ұялып қалды. Апасы да ылғи «қолыңды жу» дейтін. Енді соны өзіне мына алма да айтып тұр. Баян ақылды алманың айтқанын істеді.

-Сендерде осындай жағдай болды ма?
-Тазалықтың денсаулыққа қандай әсері бар?

Ойын «Ойлан тап» Денсаулықтың он құпиясын кім біледі? 1/ денсаулықтың негізі-ақыл-ой

2/ тыныс алу

3/шынығу 4/дұрыс тамақтану. 5/ күлкі 6/демалу 7/тұлғаны түзу ұстай білу 8/таза қоршаған орта 9/ сенім 10/ сүйіспеншілік.

Балалар сау дене,азат ақыл,адал көңіл болса үшеуімен болады бақытты өмір

Қазір біз есімізге түсірейік денсаулыққа пайдалы не еді? Бұл ойындағы он құпияның маңызы туралы әңгімелейді.

-Дені сау адам бақытты.қуанышты,жаны да тәні де сұлу,көңілді адам. Өмірге деген құлшынысы зор екенін жеткізеді.

Шығармашылық тапсырма:(өлең жазу)
1- топ:
…………………………………баламыз,
………………………………….аламыз.
……………………………………….
……………………………………санамыз.

2- топ:
…………………………………күлеміз,
……………………………………жүреміз,
…………………………………………
……………………………………сүреміз.

Топпен ән айту
(«Қошақаным» әнінің әуеніне салып орындау)

Денсаулықты сақтайық

Шынығайық, баптайық.

Жаны саудың-дені сау

Жаман жолға баспайық

Тән саулығы-тазалық

Таза бала болалық.

Бойымызды күтеміз

Қалсын бізде балалық.

Үй тапсырмасы:

Жұмыс дәптерлеріңе «Денсаулық» тақырыбына мақал-мәтелдер жазып келіңдер.

Әйтеке бидің «Сау дене, азат ақыл, адал көңіл - үшеуімен болады бақытты өмір...» деген нақыл сөзінің негізінде өз ойыңды тұжырымдап жазып келу.
Оқулықтағы «Аппақ бала»мәтінін оқып, Асанның кебетін суретке бейнелеу.

Тыныштық сәті:

Сергіту сәті.Күлкі терапия.

Балаларға денсаулықтың он құпиясының ішінде ұнағаны күлкі. Ендеше ортаға шығып шеңбер жасап отырып күлкі тереапиясын жасайық.Менің айтқандарымды тыңдап орындап шығасыңдар.Орындыққа бастарыңды шалқайтып, еркін отырып, көздеріңді жұмыңдар.Күн шекелеріңді қыздырып, рахаттанып аяқтарыңды созып жатырсыңдар.Кенет мұрныңның ұшына көбелек қонды. Қолыңмен тиіспей аузыңды, мұрныңды, ерніңді жыбырлатып көбелекті ұшырып жібер
Қорытындылау. Шығу парағын балаларға таратып беремін Олар әр кім өздері сабақтан алған білімдерін жазады.
Мен бүгін.....................................білдім.
Сабақтың....................................қызықты болды, ал...........................қиындық туғызды. Мен..........................тапсырмаларды орындадым. Өмір үшін бұл сабақ маған ........................берді.Енді мен..............................................орындай аламын.
Жүректен жүрекке

1тарау. Өзін-өзі тану бақыты.

Сабақтың тақырыбы: Біз осындай баламыз

Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:

-2-сыныпқа арналған «Өзін-өзі тану»пәнінің мазмұнымен таныстыру;

-өзін және айналасын тануға деген қызығушылықтарын арттыру;

-ізгілікке тәрбиелеу.

Мақсаты: «Өзін-өзі тану» адамгершілік құндылығы туралы түсініктерін кеңейту.

Көрнекі құралдар: үнтаспа,сюжетті суреттер.

Шаттық шеңбері

-Қош келдіңдер, балалар!Міне жазғы демалысымызда аяқталып,жаңа оқу жылы басталды.Балалар, енді сендер екінші сынып оқушысысыңдар.Ер жетіп,ақылдарыңа ақыл қосылды.Сендерді алда қызығы мен шаттығына,жақсылығы мен жаңалығына толы «Өзін-өзі тану»сабақтары күтіп тұр.Олсабақтарда өз бойларыңдағы жақсы қасиеттерің мен жаңа мүмкіншіліктеріңді білетін боласыңдар,сондайақ адами қарымқатынасташыншылдықпентанылып,адамгершілік құндылықтар мен денсаулықты бағалай білесіңдер.Табиғат перзенті,Отан ұланы екендеріңді мақтан тұтасыңдар.

Сабақтың жақсы көңіл-күймен басталуы үшін,оқушыларға шеңбер айналасында көңілді ән айту

ұсынылады:

Жас дәуірдің түлегіміз

Сөзі:Е.Өтетілеуов Әні:И.Нүсіпбаев

Бау,бақша,белдер, Көңілді ауыл,қаламыз.

Орман,тау,көлдер- Қайырмасы:

Көрікті шексіз даламыз. Жадырап күндей,

Дәулеті тасқан, Жайнаған гүлдей-

Сәулеті асқан- Бақытты біздер баламыз!(2 рет)

Өзіміз туған, Жалықпай оқып,

Көбелек қуған- Көңілге тоқып-

Өлкеде өсіп,толамыз. Білімді аджам боламыз.

Тапсырма Оқушыларға суреттерге қарап, «Менің жазғы демалысым»тақырыбына әңгіме

құрастыру.

Әңгімелесу Оқушылардың ,өзін-өзі тану сабақтарына қызығушылықтарын арттырып,оларды

танып білуге баулу мақсатында әңгімелесу әдісі қолданылады.

Өзін-өзі тану сабақтарында не үйрендіңдер?

Өзіңе,өзгеге,табиғатқа құрмет дегенді қалай түсінесіңдер?

Өз бойыңда қандай қасиеттер болғанын қалайсың?

Жаңа ақпарат Оқушылар оқулықтан «Өзін-өзі тану сабақтары арқылы өзін,басқа адамдарды

және қоршаған ортаны тани алады.Сүйіспеншілік,отбасы,жақсылық,достық,бақыт,білім сияқты

құндылықтармен танысады» деген жаңа ақпаратты оқу.

Мәтінмен жұмыс Оқушылардың «Өзін-өзі тану»пәні туралы білімдерін дамыту мақсатында

өлең оқылады. «Мен қандаймын?», «Жақсы болу- өзіңнен»-деген өлең жолдарындағы ойларды

айқындай түсу үшін сұрақ қоюға болады.

Өзіңді тану. Ө.Ақыпбеков

Тапсырма Тапсырма бойынша оқушылар суреттегі алма ағашында көрсетілген өзін-өзі

танудан үйренген құндылықтар туралы түсініктерін айтып береді.

Дәптермен жұмыс Оқушыларға дәптермен жұмысты орындау жолдарын

түсіндіру.Тапсырма: Кіші шеңберлердің ішінднгі әрәптерден

мейірім,қамқорлық,тазалық,денсаулық,рахмет,кешіріңіз деген сөздерді құрап жазу.

Жүректен жүрекке Балалар шеңберге жиналып ән салады.

Біз бақытты балдырғандар.

Сөзі:М.Әлімбаев

Әні:Ө.Байділдаев

Маңғыстау облысы, Бейнеу ауданы, Боранқұл селосы

«Опорный орта мектебі» мемлекеттік мекемесі бастауыш сынып мұғалімі

Сапарова Гаухардың 4 сыныпқа арналған өзін-өзі тану пәнінен

қысқа мерзімді жоспары

Сабақтың тақырыбы: Жақсылықтан жақсылыққа

Сабақтың мақсаты:Оқушылардың «жақсылық» құндылығы туралы ұғымдарын кеңейту.

Міндеті:

-жақсылық жасаудың адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру;

-жақсылық жасау іскерліктерін дамыту;

-имандылыққа,ізгілікке тәрбиелеу.

Оқытудың нәтижелері:

  1. Жаңа тақырып жөнінде түсінік қалыптасады.

  2. Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсінеді.

  3. Топпен пікірлесіп, тапсырмаларды орындайды.

  4. Өз ойын еркін жеткізе алады.

Сілтеме: Оқулық,өзін-өзі тану әдістемесі,слайд, постер, кеспе парақшалар, суретті парақшалар, тамшылар, жүрекшелер.

Қамтылған модульдер:

1-модуль оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс), 2-модуль сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (ассоциация, мозайка құрастыру, мақал-мәтелдер), 3-модуль - бағалау,

4-модуль - АКТ пайдалану,7-модуль - көшбасшылық ( топты басқару және барлық сабақтарда белсенділікпен қатысып отыру)

Қадамдар:

  1. Өткенді қайталау

  2. Интерактивті тақтамен жұмыс

  3. Топпен жұмыс

  4. Рефлексия

  5. Бағалау

Сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

  1. Ұйымдастыру

  2. Оқушының зейінін сабаққа аудару

  3. Топқа бөлу

  4. Тапсырма беру


Оқушының іс-әрекеті: Ұйымдастыру

Шаттық шеңбері

Балалар шеңбер құрып тұрады. Бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Бәрі қосылып көңілді ән шырқайды. «Достық әні»

1-тапсырма. Модуль АКТ (топтық жұмыс)

Топқа бөлу

Музыка ақырын ойнап тұрады. Оқушылар көздерін жұмады.

-Балалар, бүгін біз таңданарлық сапарға шығамыз. Денелеріңді түзу ұстап, орындыққа ыңғайланып отырыңдар. Біз ертегілер еліне сендермен барамыз.Ол ел өте ерекше, себебі

ол елде жамандық деген мүлдем жоқ. Ол елде көп сиқыршылар тұрады. Ақырын көздеріңді ашыңдар.

-Балалар, сендер ертегі елінің сиқыршысымын деп сезіндіңдер ме?

-Сиқыршылар кеудесінде қандай сезім пайда болды?

-Мына әлем неліктен сиқырлы? (Бұл әлемде жамандық болмайды. Адамдар да, жануарлар да көңілді.)

-Бұл қандай ел деп ойлайсыңдар?

Жасыл, қызыл, сары стикерлер арқылы оқушыларды топқа бөлінеді.

3 топқа 3 сурет беріледі. Сурет бойынша жұмыс

2-тапсырма. Ассоциация (постерде қорғалады)

- Жақсылық жасау үшін адам бойында қандай сезімдер, қасиеттер болу керек?

жақсылықққжақсылыққ

Адамдарға қуаныш сыйлайтын сендер сияқты мейірімді қайырымды сиқыршылар болған қандай керемет! Жақсы жандар адамдарға қажет, әлемге өте қажет, біз өмір сүретін ғаламшарға қажет.

3-тапсырма. Жаңа сабақтың мазмұнын ашу. Модуль. Диалогтық оқыту

Мәтінмен жұмыс.

Бұлақ сылдыры. М. Көккөзов.

Ойланайық, пікірлесейік. /топпен жұмыс/

«Қызылдар» тобы

1.Шалдың әрекеті туралы не айта аласыңдар?

«Сарылар» тобы

1.Сендер солай жасай алар ма едіңдер?

«Жасылдар» тобы

1.Шалдың жасаған жақсылығы қандай жақсылық боп оралды?

Дәйексөз.

« Ешқандай жақсылық зая кетпейді» дегенді қалай түсінесіңер?

4-тапсырма. Модуль СТО, әдісі: мозайка құрастыру

Оқушылар топқа бөлінеді. Әр топқа /мозайка құрастыру/ қима қағаздарды құрастыру. Құрастырған қағаздағы тапсырманы орындау. Сюжетті суреттерге әңгіме құрастыру. Топтан бір оқушы қорғайды.

5-тапсырма.

Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып мақал-мәтелдерді оқыңдар.

«Адамгершілік» тобы

1.Жақсы -...,

Әлемге бірдей.

«Мейірімділік» тобы

2. Жақсыкелдідегенше,

... келдідесейші.

... нышанын

Алыпкелдідесейші.

«Қайырымдылық» тобы

3. ... үлгісі

Жаныптұрған ... .

... - ортақ, ... - ортақ, ... - ортақ.

Керекті сөздер: жақсылардың, күн, ай, шамдай, жақсы, жарық, ай мен күндей, жақсылықтың.

Жаңа ақпарат. Суреттер көрсету

Жақсылық жасау-әр адамның қолынан келеді. Жылы жүрек, ақ ниет, нәзік сезім адамды жақсылыққа бастайды. Жақсылықтан жақсылыққа ұмтылу адамды игілікке жеткізеді.

Тапсырма/Оқушыларға тамшылар үлестіріледі./

Өздерің жасаған жақсылықтарың туралы тамшы қиындысына жазып, тақтаға іліңдер.

-Балалар, әрқайсысыңның тамшыдай жасаған жақсылықтарыңды қосқанда үлкен дарияға айналады. Яғни , әр адамның жаны жақсылыққа толы болса, жер бетінде бейбітшілік орнап, адамдар бақытты өмір сүреді.

Рефлексия (смайликтер арқылы)

Мадақтау

Жүректен жүрекке. Ортада қобдиша тұр. Онда түрлі-түсті жүрекшелер бар. Кімге қай түсті жүрекше ұнайды, соны алайық. Шеңберге шақырамын.

Қызыл-адамгершілік, сары-адалдық, қызғылт-мейірімділік, көгілдір- сүйіспеншілік, жасыл-әдептілік, көк-ізеттілік, ақ- қайырымдылық. Осы қасиеттер бойымызда дари берсін.




Сабақтың тақырыбы: Денің сау болсын десе

Мақсаты:Оқушыларға денсаулықтың қымбаттылығын, өмір сүру қажеттілігінің бағалы байлық екенін түсіндіру. Денесін шыңдауға, шымыр да шапшаң, ұқыпты да жинақы, талғампаз да қанағатшыл, таза да әдемі болуға тәрбиелей отырып, білім беру, шығармашылық қабілетін дамыту, сөйлеу шеберліктерін жетілдіру

Міндеттері: мақсаты:жан сұлулығының тән сұлулығына әсері туралы түсінік беру

Шаттық шеңбері

Сабақтың тақырыбы: Денің сау болсын десе

Мақсаты:Оқушыларға денсаулықтың қымбаттылығын, өмір сүру қажеттілігінің бағалы байлық екенін түсіндіру. Денесін шыңдауға, шымыр да шапшаң, ұқыпты да жинақы, талғампаз да қанағатшыл, таза да әдемі болуға тәрбиелей отырып, білім беру, шығармашылық қабілетін дамыту, сөйлеу шеберліктерін жетілдіру

Міндеттері: мақсаты:жан сұлулығының тән сұлулығына әсері туралы түсінік беру

Шаттық шеңбері

Солтүстік Қазақстан облысы

Айыртау ауданы

Өскен негізгі мектебі















Ашық сабақ

Мейірімділік-асыл қасиет

(Өзін-өзі тану 3- сынып)





Өткізген: Сулейменова Улдай

Койшыбаевна



2013-2014 оқу жылы



Сабақтың тақырыбы: Мейірімділік-асыл қасиет

Мақсаты: Балалардың «мейірімділік», «қайырымдылық» құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.

Міндеттері:

  • Мейірімділіктің адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру.
  • Өзара сыйластық қарым-қатынастарын дамыту.
  • Мейірбандылыққа тәрбиелеу.


Көрнекі құралдары: үнтаспа, түрлі-түсті қағаздар, гүлдің суреті, парақшалар

Шаттық шеңбері

Мейірімділік-асыл қасиетіміз, Жүректегі таза ақ ниетіміз. Жан дүние кілті, Шаттық пенен күлкі. Биік ұстап соны, Қадірлейік біз!

Суретпен жұмыс
  • Барлығымыз экрандағы көріністерге назар аударайық. (экраннан атыс,
жарылыс, зорлық-зомбылық сияқты суреттер көрсетіледі.)
  • Сендерге мына көріністер қалай әсер етті?
  • Осындай қатыгездік, соғыс, зорлық-зомбылықтың туындау себебі неде деп ойлайсындар? Мейірімділік байқала ма?
(Оқушылардың жауаптары тыңдалады)

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда адамның бойындағы жақсы қасиеттерінің бірі мейірімділік туралы әңгімелесеміз. (тақырып хабарланады)

Ойланайық, пікірлесейік
  • Мейірімділікті қалай көрсетуге болады?
  • Өздеріңе мейірімділік көрсеткен кезде қандай сезімге бөлендіңдер?


Адамдар бір-біріне жылы сезімдерін білдіріп, айналасындағыларға тек жақсылық ойлап, игілікті істер жасау арқылы ғана мейірімділікті таныта алады. Адамдардың бір-біріне деген мейірім шапағаты-әдептіліктің белгісі.

Мәтінмен жұмыс «Сары тауық және оның балапандары» мәтінін оқып, түсіндіру. Сұрақтарға жауап алу.
  • Сары тауық балапандарын қандай жақсы қасиеттерге баулыды?
  • Сары тауық өз аналық мейірімін қалай көрсете білді?
  • «Күн ашылып ана жүрегіндей жадырады» дегенді қалай түсінесіңдер?
  • Ал сендер мейіріміділікті, қайырымдылықты кімдерден үйреніп жүрсіндер?
(оқушылардың жауаптары тыңдалады)

Дәйексөз Мейірімділікті анадан үйрен. Халық даналығы

Ана -халық ұғымында жаратушы. Олай дейтініміз табиғатты да, адамды да дүниеге әкелуші ана. Ал барлық нәрсенің дүниеге келуі үлкен мейірім мен шапағаттан пайда болады. Табиғаттың барлық жанға бірдей мейірімді болуы сондықтан. Адамның да ананың кіршіксіз мейірімен берілген мейірімділігін сақтап қалу өз қолында.

Шығармашылық тапсырма І топ: «Мейірімділік гүлін» құрастыру Оқушылар түрлі-түсті қағаздан әртүрлі гүлдерді қиып, жапсырмалайды.

ІІ топ: «Құстың баласын құрастыру» (оқушылардың жұмыстары тыңдалады)

Жағдаятты талдау

(оқушылар сөйлемдерді өз ойларымен аяқтайды) Слайд

Ойын: «Мен қандаймын?» Қабырғада адам бойындағы қасиеттер жазылған. Оқушылар берілген қасиеттерді таңдап, өз бойларында бар болса, сол сөздер арқылы дәлелдейді. (оқушыларды тыңдау)

Жүректен жүрекке - Кәне, барлығымыз шеңберге тұрып, кімнің немесе ненің мейірімді екенін кезектесіп айтып шығайық.
  • Күлімдеген күн мейірімді!
  • Кіршіксіз ақ қар мейірімді!
  • Таза мөлдір су мейірімді!
  • Бәрімізді көтеріп тұрған жер мейірімді!
  • Аяулы анам мейірімді!
  • Қамқоршы апам мейірімді! т.б.


Қыздардың орындауында «Көктем шуағы» биі

- Жүрегіміздегі мейірім шуағы өшпесін деп бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.

4 cынып
Тақырып: Ақылды тыңдай білу де өнеге
Мақсаты: Оқушылардың «сыйластық» құндылығы туралы түсініктерін кеңейту.
Міндеттері:
-ақылды тыңдай білудің өмірдегі маңыздылығын түсіндіру;
-ақылды тыңдай білу іскерліктерін дамыту;
-ақыл,өнеге, өсиеттерді тыңдауға, бағалауға тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар: үнтаспа, оқулық, дәптер, «Даналық сөздер» сандығы, үлестірмелі кеспе қағаздар, «Бақытты балалық шақ» көрме суреттер, Данышпан ата
Әдіс тәсілдері :Интербелсенді тақтамен жұмыс, көрме стратегиясы, автор орындығы ,топпен жұм ыс.
Шаттық шеңбері:
Балалар шеңбер құрып, қол ұстасып тұрады.
Амансың ба, алтын күн!
Амансың ба,көк аспан!
Амансың ба, достарым!
Сендерді көрсем қуанам.
Орындарына отырып ән айту «Бала тілегі»
Қызығушылығын ояту
Тақтада балалардың салған суреттерінен көрме ұйымдастыру. Суреттен ұнаған суреті туралы топпен жазу. Соны топтың спикері әңгімелеп береді .
- Балалар суретті біз қай уақытта саламыз?
-Біз қандаймыз?/бақыттымыз
-Бақытты қалай түсінесіңдер? /Әке-шешеміз қасымызда, бейбітшілікте өмір сүреміз, мектепке келеміз деген сияқты сөздерді балалар айтады.
-Әке- шешеміз,үлкендер, ұстаздар бізге не айтады?/ақыл
Олай болса бізбүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?
(Балалар өздері шешеді, мақсатын да айтады)
Мәтінмен жұмыс
Сабақ тақырыбының мәнін ашу мақсатында үнтаспадан тыңдатамын «Қорада малың болса , көшеде талың болсын» С.Ақаев Түсінгендерін топқа салады . Топтан бір оқушы автор орындығына келіп айтады.
- Балаларына айтқан әке өсиетінің мәні неде ?
- Балалардың әке сөзін тыңдай білгеннің арқасындақандай дәрежеге жете білгендері туралы өз ойыңдыбілдіріп көр.
- Әңгімедегі әке өсиетін мүлтіксіз орындаған балалары өмірде ештеңеден қиындық көрмей , жақсы өмір сүрген екен. Ал өсиет сөзге құлақ түріп тыңдамайтын адамның ісі алға баспай ,сол күйі қалады.Ата сөзін, әке сөзін ұстаз сөзін, үлкендер сөзін, халық даналығын , өсиетін дұрыс ақылға салып тыңдай білген адамның ақылы толыса түседі, адаспайды. Ақылды тыңдайтын бала да ақылды атанады. Сондықтан да халық:
«Ата-анаңның ақылы-
Сайрап жатқан жол мен тең.
Ақылдының ақылы-
Сарқылмайтын көлмен тең» -деп айтқан .Интербелсенді тақтадан қарап дәптерлерін ашып жазады .
Қаламсап қолға аламыз
Дәптерді қиғаш қоямыз
Денемізді тік ұстап,
Әдемі етіп жазамыз.
Итербелсенді тақтадағы халық даналығын жазу
Сергіту сәті
Қырға шықсаң өрлеп /Қолдарын кезек-кезек жоғары көтереді/
Мұның аты еңбек /Екі қолын жаяды /
Кесте тіксең, зерлеп, /Оң қолымен ине ұстап, тіккен қимылды көрсетеді / Мұның аты еңбек /Екі қолын жаяды /
Сабағыңа жөндеп /Жанындағы көршісіне қарап сол қолын жаяды. /
Әзірленсең еңбек.
Қиындықтың бәрін /Құшағын ашады /
Еңбек қана жеңбек. /Екі қолын жаяды /
Интербелсенді тақтамен жұмыс
Жағдаятты шешу. Суреттердегі балаларға қандай ақыл-кеңес берер едіңдер деген тапсырма берілген./3(үш ) түрлі жағдаят балалар өздері қандай ақыл беретінін тақтаға жазады,сосын оның түйінін тақтадан оқиды,өздерінің айтқанына келістіме соны талдайды.
Жаттығу Данышпан ата қонаққа келеді.
Айтылған ойларды бекіте түсу үшін жаттығу жұмыстары беріледі . Қоржынның ішінен алынған даналық сөздерді ,жария етіп дәптерлеріне жазады.
Тапсырма
Өздеріңе айтылған үлкендердің ақыл сөздерін естеріңе түсіріп, айтып беріңдер.
Дәптермен жұмыс
Тапсырма:Дәптерде берілген бұлбылдың , күйшінің, ұстаздың, баланың, әженің суреттері тұстарына қалдырған бос орынға олардың қандай ақыл сөздерін тыңдағыларың келеді соны жазыңдар.
Қорытындылау
Бүгінгі сабақта не білдік? Нені үйрендік? Көңіл күйлерін белгімен көрсету.
Жүректен жүрекке
Бәрі шеңберге тұрады. Үнтаспаға қосылып ән шырқайды.«Біздің тілек»


Қосымша

Данышпан атаның өсиеттері


Адамдарға ізет білдіріңдер !


Түсінбегеніңді сұрап алыңдар!


Айтылған сөзге мән беріңдер!


Әңгімені мұқият тыңдаңдар!


Сөйлеушінің сөзін бөлмеңдер!


Сөйлеп тұрған адамға көңіл бөліңдер!


Бабалар өсиетін тыңдаңдар!

Денсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тану

«Бақытты балалық шақ»көрмесін қарап өздеріне сурет таңдап отыр

Денсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тану

Үнтаспадан мәтінді тыңдап « автор орындығына» келіп талдауда

Жағдаятты көріп өз ақыл -кеңестерін жазудаДенсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тану

Денсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тану

Қонаққа келген Данышпан ата және оның қоржынындағы ақыл кеңес сөздер



Малыбай жалпы орта білім беретін мектеп


Ашық сабақ


Тақырып: «Ақылды тыңдай білу де өнеге»
4- cынып




Денсаулық құпиялары атты тақырыбына сабақ жоспар 3сынып Өзін өзі тану



Өткізген : педагог-психолог

Ыбрай Алтын Серікбайқызы




2012-2013 о.ж

Тақырыбы: Үлкенге- құрмет, кішіге- ізет

Құндылық: Дұрыс әрекет Қасиеттер: сыйластық,қамқорлық , ізеттілік

Мұғалiмі: Мирманова Толғанай Серікқалиқызы

Ақжайық ауданы Қабыршақты ауылы

Сабақтың мақсаты:

Үлкендерге сыйластық, құрмет көрсету үшін дұрыс әрекет жасауға баулу.

Міндеттері:

Үлкендер мен кішілер арасындағы сыйластықты түсіндіру.

Сыйластықты қарым-қатынас жасау іскерліктерін дамыту

Үлкендерді сыйлауға, кішілерге қамқор болуға тәрбиелеу.

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңi. Тыныштық сәтi. Нұрға бөлену.

Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ- қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.

Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді.

Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы , ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады.

Одан әрі нұр сіздің ауызыңызға , тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді.

Нұр бірте- бірте қарқын және шұғылана бастайды, сіздің денеңізден шығып, жан- жағыңызға сәуле шашады.

Осы нұрды туықандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз, олардың да жүрегі нұрға толсын.

Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын», ... Нұр менің ішімде... Мен нұрмын».

Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз.

2.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқулықтағы 9 сабақ. 35 бет М.Төренжановтың «Үш дос» әңгімесін оқып, талдау.

1. Балалар неліктен бірге ойнай алмады?

2. Бір- бірімен сыйластықта болу үшін адамның бойында қандай қасиеттер болуы керек ?

3. Дәйексөз.

Өзгеге жасаған ізетің - өзіңе жасаған құрметің.

Халық даналығы

Дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? Оқушылар есте сақтап қалу үшін үш рет қайталаймыз? Дәптерлеріне дәйексөзді жазып аламыз.

4. Әңгiмелеу.

Шалва Амонашивили «Күлкім менің, қайдасың» кітабынан үзінді.

Отбасы жағажайға демалысқа шықты. Балалар теңізге суға түсіп, құмға сурет салып ойнап отырады. Бір кезде алыста кішкентай кемпір көрінді. Оның ақ шаштары желбіреп, үстіндегі киімі лас еді . Өз -өзімен сөйлеп құмнан бір нәрселерді теріп сөмкесіне салып келе жатты. Ата- аналар балаларын қасына шақырып, кемпірден аулақ болуды тапсырды, кемпір отбасының қасынан өтіп бара жатып, жерден бір нәрсені алмақшы болып еңкейіп оларға қарап жымыйды. Бірақ ешкім оған жауап қатпады. Бірнеше аптадан өткен соң, олар бұл кішкене кемпірдің балалардың аяғына кірмесін және жарақаттанып қалмасын деген оймен, ол жерден әйнектер теріп жүргенін білді.

1.Балалардың ата- анасы неліктен үлкен кісіден аулақ болыңдар деді?

2.Кәрі әженің ниетін қалай түсіндіре аласыздар?

5.Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушыларды үш топқа бөліп, аяқталмаған жағдаяттарды бере отырып, өз ойларымен толықтырып, әр топтан бір оқушыдан жауап алынады.

6. Топпен ән айту.

«Ізеттілік әліппесі»

Сөзін жазған: А.Асылбеков

Әнін жазған М.Әубәкіров

Атам менің әманда

Әдепті жан бол деген.

Ата сөзі санамда,

Жасы үлкенге жол берем.

Алдын орап кісінің,

Кесіп өтпей көлденең.

Ізетімен кішінің

Сәлемдесіп, қол берем.

Атам менің әманда

Кішіпейіл бол деген.

Ата сөзі санамда,

Мақтанбауды жөн көрем.

Өзгелерден өзімді

Санамаймын жоғары.

Артық айтып сөзімді

Желпінгенім жоқ әлі.

7. Үй тапсырмасы.

10 сабақ 38 беттегі Рахмет, ата әңгімесін оқып, талдау.Дәптердегі 9 сабақтағы тапсырма берілді

8.Соңғы тыныштық сәтi. Жай музыка қойылады. Құрметті оқушылар жайланып отырып, көздеріңізді жұмып, бүгінгі сабақтан алған жақсы сәттерін жүрегіңізге түйіп алаңыз.

Өзiн-өзi тану сабағының жоспары


Мектеп Бітік ОЖББМ Мерзiм 23 11________ № 11 Тақырып: Ашу - дұшпан ,ақыл-дос

Құндылық: Тыныштық Қасиеттер: сабырлылық,ұстамдылық,төзімділік.

Мұғалiм: Мирманова Толғанай Класс 4 Оқушылар саны_12__
Сабақ мақсаты: Оқушыларға сабырлылық пен ұстамдылық қасиеттерін түсіндіре отырып, бұл қасиеттер адамның ішкі тыныштығын сезіне білуге ықпал ететінін түсіндіру.
Міндеттері: Оқушыларға «сабырлылық» пен «ұстамдылық» қасиеттерін ұғындыру. Оқушылардың «ұстамдылық» пен «сабырлылық» қасиеттерін дамыту Оқушыларды шыдамдылыққа, төзімділікке тәрбиелеу Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер) Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңi. Тыныштық сәтi. Нұрға бөлену.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.


Оқулықтағы 11 сабақ. 58 бет Ж.Дәуренбековтың «Сурет» әңгімесін оқып, талдау.


1. Саматқа Азамат неліктен ренжіді деп ойлайсыңдар ? 2. Азаматтың ашуының басылуына не себеп болы? 3. Мұғалім неліктен Азаматтың суретін мақтады? Сабақ барысын талдау:

  1. Дәйексөз.
Ақыл - адам көрігі, ақылдың сабыр серігі . М.Әуезов Дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? Оқушылар есте сақтап қалу үшін үш рет қайталаймыз? Дәптерлеріне дәйексөзді жазып аламыз.
  1. Әңгiмелеу.
Сабыр суы аңыз әңгіме Бір адамның басынан мынадай оқиға өтіпті.Ол сол ауылдың ақсақалына жылап келіп, шағым айтады: маған әрдайым көршілерім тиіседі, біздер ұрысып қала береміз. Көршілермен сөйлесуден қалдым. Мен әбден шаршап, өзіңізден ақыл-кеңес, көмек сұрап келіп отырмын. -Не амал етсем екен?. Ақсақал ойланып отырып, келген адамға бірнеше сұрақ қояды. Содан соң бір құты су береді. «Осы су саған көмектесуі тиіс, - дейді. Күнде көршілерің жұмыстан келген кезде осы суды ұрттап ал. Бірақ оны бірден жұтып жібермей, аузыңда біраз уақыт ұстауың керек». Арада бірталай уақыт өткенде, әлгі адам ақсақалға тағы жылап келеді. «Сірә, бірдеңе қосып берген болсаңыз керек, Сіз берген судың көмегі тиген еді. Мен деген көршілеріммен жақсы қарым-қатынас орнатып қалған едім. Бәрі де жақсы болып келе жатыр еді. Менің көңілім көтеріліп, тыныштығым орнап қалған еді. Бірақ ол су таусылып қалды. Таусылғалы бері көршілерім баяғы «жырын» қайта бастады. Менің ішкі тыныштығым бұзылды. Сіздің көмегіңізсіз болмайтын болды» - деп, тағы да су беруін сұрайды. Сонда ақсақал күліп: «Айналайын, ол судың басқа ешқандай қасиеті жоқ, күнде өзің пайдаланып жүрген, кәдімгі су. Оның саған көмегі - көршілерің жұмыстан шаршап келген кезде не болса соны айтуға аузыңның бос болмағаны, үндемей қарсы алуға мәжбүр болғаның. Ендеше, өзіңді-өзің қолға алып, шыдамдылыққа, сабырлылыққа үйренсең, өзіңді-өзің тізгіндей алсаң, бұл жағдайда саған басқаның көмегі керек еместігін түсінген шығарсың» - дейді.
  1. Ақсақалға не үшін келді?
2. Ақсақал қандай ақыл-кеңес берді? 3. Ақсақал не үшін суды ұсынды? 4. Ақсақал неліктен суды бірден жұтып жібермей, аузыңда біраз уақыт ұстауың керек деп айтты? 5. Неліктен көршінің тыныштығы бұзылып, мазасыздана берді? 6. Сіздер үшін сабырлы адам кім? 7. Сабырлы адамды ең бақытты адам деп айтуға болады ма? 8. Сонда сабырсыз адам бақытсыз адам болғаны ма?
  1. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.
1. (әуен жайлап қосылып тұрады) Оқушыларды 4 топқа бөліп өлең құрастырылу беріледі (үздік құрастырған топтың өлеңі сабақтың соңында айтылады) «Көңілді күн» 1. Өз-өзіңді ұстай біл төзімді бол ................. ..........шыдамды бол Сабырлы да ұстамды бола білу .................................................... Қ-сы ................................... Шыдамдымыз, төзімдіміз Жарасымды , тартымды, ұстамдымыз ..............................................


  1. Топпен ән айту.
«Біз үйде де, аулада сабырлымыз» 1. Өз-өзіңді ұстай біл төзімді бол Қызбалыққа салынбай шыдамды бол Сабырлы да, ұстамды бола білу Сезіндірді жүрекке тыныштықты
Қ-сы Біз үйде де,аула да сабырлымыз Шыдамдымыз,төзімдіміз Жарасымды, тартымды,ұстамдымыз Ұстамдымыз әрқашан!
  1. Үй тапсырмасы.
12 сабақ 62 беттегі В.А.Сухомлинскийдің «Балалардың көз қуанышы» әңгімесін оқып, талдау. Дәптердегі 11 сабақтағы тапсырма берілді.
  1. Соңғы тыныштық сәтi.
Ыңғайланып отырыңыздар,көздеріңізді жұмыңыздар. Бүгінгі сабақта не үйренгендеріңізді іштеріңізден қайталаңыздар. «Мен сабырлымын , ұстамдымын. Мен үйде де, аулада да, мектепте де өзімді сабырлы ұстаймын, еш нәрсеге ренжімеймін.Маған сабырлы, ұстамды болған өте ұнайды» деп қайталаңыздар. Әуен дауысы бәсеңдегеннен кейін көздеріңізді ашуларыңызға болады. Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар!


Маңғыстау облысы, Бейнеу ауданы, Боранқұл селосы

«Опорный орта мектебі» мемлекеттік мекемесі бастауыш сынып мұғалімі

Сапарова Гаухардың 4 сыныпқа арналған өзін-өзі тану пәнінен

қысқа мерзімді жоспары

Сабақтың тақырыбы: Жақсылықтан жақсылыққа

Сабақтың мақсаты:Оқушылардың «жақсылық» құндылығы туралы ұғымдарын кеңейту.

Міндеті:

-жақсылық жасаудың адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру;

-жақсылық жасау іскерліктерін дамыту;

-имандылыққа,ізгілікке тәрбиелеу.

Оқытудың нәтижелері:

  1. Жаңа тақырып жөнінде түсінік қалыптасады.

  2. Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсінеді.

  3. Топпен пікірлесіп, тапсырмаларды орындайды.

  4. Өз ойын еркін жеткізе алады.

Сілтеме: Оқулық,өзін-өзі тану әдістемесі,слайд, постер, кеспе парақшалар, суретті парақшалар, тамшылар, жүрекшелер.

Қамтылған модульдер:

1-модуль оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс), 2-модуль сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (ассоциация, мозайка құрастыру, мақал-мәтелдер), 3-модуль - бағалау,

4-модуль - АКТ пайдалану,7-модуль - көшбасшылық ( топты басқару және барлық сабақтарда белсенділікпен қатысып отыру)

Қадамдар:

  1. Өткенді қайталау

  2. Интерактивті тақтамен жұмыс

  3. Топпен жұмыс

  4. Рефлексия

  5. Бағалау

Сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

  1. Ұйымдастыру

  2. Оқушының зейінін сабаққа аудару

  3. Топқа бөлу

  4. Тапсырма беру


Оқушының іс-әрекеті: Ұйымдастыру

Шаттық шеңбері

Балалар шеңбер құрып тұрады. Бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Бәрі қосылып көңілді ән шырқайды. «Достық әні»

1-тапсырма. Модуль АКТ (топтық жұмыс)

Топқа бөлу

Музыка ақырын ойнап тұрады. Оқушылар көздерін жұмады.

-Балалар, бүгін біз таңданарлық сапарға шығамыз. Денелеріңді түзу ұстап, орындыққа ыңғайланып отырыңдар. Біз ертегілер еліне сендермен барамыз.Ол ел өте ерекше, себебі

ол елде жамандық деген мүлдем жоқ. Ол елде көп сиқыршылар тұрады. Ақырын көздеріңді ашыңдар.

-Балалар, сендер ертегі елінің сиқыршысымын деп сезіндіңдер ме?

-Сиқыршылар кеудесінде қандай сезім пайда болды?

-Мына әлем неліктен сиқырлы? (Бұл әлемде жамандық болмайды. Адамдар да, жануарлар да көңілді.)

-Бұл қандай ел деп ойлайсыңдар?

Жасыл, қызыл, сары стикерлер арқылы оқушыларды топқа бөлінеді.

3 топқа 3 сурет беріледі. Сурет бойынша жұмыс

2-тапсырма. Ассоциация (постерде қорғалады)

- Жақсылық жасау үшін адам бойында қандай сезімдер, қасиеттер болу керек?

жақсылық

Адамдарға қуаныш сыйлайтын сендер сияқты мейірімді қайырымды сиқыршылар болған қандай керемет! Жақсы жандар адамдарға қажет, әлемге өте қажет, біз өмір сүретін ғаламшарға қажет.

3-тапсырма. Жаңа сабақтың мазмұнын ашу. Модуль. Диалогтық оқыту

Мәтінмен жұмыс.

Бұлақ сылдыры. М. Көккөзов.

Ойланайық, пікірлесейік. /топпен жұмыс/

«Қызылдар» тобы

1.Шалдың әрекеті туралы не айта аласыңдар?

«Сарылар» тобы

1.Сендер солай жасай алар ма едіңдер?

«Жасылдар» тобы

1.Шалдың жасаған жақсылығы қандай жақсылық боп оралды?

Дәйексөз.

« Ешқандай жақсылық зая кетпейді» дегенді қалай түсінесіңер?

4-тапсырма. Модуль СТО, әдісі: мозайка құрастыру

Оқушылар топқа бөлінеді. Әр топқа /мозайка құрастыру/ қима қағаздарды құрастыру. Құрастырған қағаздағы тапсырманы орындау. Сюжетті суреттерге әңгіме құрастыру. Топтан бір оқушы қорғайды.

5-тапсырма.

Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып мақал-мәтелдерді оқыңдар.

«Адамгершілік» тобы

1.Жақсы -...,

Әлемге бірдей.

«Мейірімділік» тобы

2. Жақсыкелдідегенше,

... келдідесейші.

... нышанын

Алыпкелдідесейші.

«Қайырымдылық» тобы

3. ... үлгісі

Жаныптұрған ... .

... - ортақ, ... - ортақ, ... - ортақ.

Керекті сөздер: жақсылардың, күн, ай, шамдай, жақсы, жарық, ай мен күндей, жақсылықтың.

Жаңа ақпарат. Суреттер көрсету

Жақсылық жасау-әр адамның қолынан келеді. Жылы жүрек, ақ ниет, нәзік сезім адамды жақсылыққа бастайды. Жақсылықтан жақсылыққа ұмтылу адамды игілікке жеткізеді.

Тапсырма/Оқушыларға тамшылар үлестіріледі./

Өздерің жасаған жақсылықтарың туралы тамшы қиындысына жазып, тақтаға іліңдер.

-Балалар, әрқайсысыңның тамшыдай жасаған жақсылықтарыңды қосқанда үлкен дарияға айналады. Яғни , әр адамның жаны жақсылыққа толы болса, жер бетінде бейбітшілік орнап, адамдар бақытты өмір сүреді.

Рефлексия (смайликтер арқылы)

Мадақтау

Жүректен жүрекке. Ортада қобдиша тұр. Онда түрлі-түсті жүрекшелер бар. Кімге қай түсті жүрекше ұнайды, соны алайық. Шеңберге шақырамын.

Қызыл-адамгершілік, сары-адалдық, қызғылт-мейірімділік, көгілдір- сүйіспеншілік, жасыл-әдептілік, көк-ізеттілік, ақ- қайырымдылық. Осы қасиеттер бойымызда дари берсін.

Сабақтың тақырыбы: Ұқыпты бала- әдепті бала.

Сабақтың мақсаты: балалардың әдептілік, сыпайылық адами қасиеттер туралы түсініктерін кеңейту.

Сабақтың міндеттері:

-Білімділік: Ұқыптылық, жинақылық, әдептіліққе туралы түсінік беру.

-Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, жинақылыққа, әдептіліқ тәрбиелеу.

-Дамытушылық: Сыпайлық қарым- қатынастратын дамыту. Сабақтың көрнекілегі: Оқылық, дәптер, сабақтың дәйексөзі жазылған плакат. Сабақтың типы: Білім, іскерлі, дағдыны дамыту сабағы. Сабақтың түрі: Шығармашылық сабақ. Пәнаралық байланыс: Ана тілі. Сабақтың жоспары:І. Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу; - Қызығушылықты. ІІ. Негізгі бөлім: - Әңгімелесу; - Жағдаяттар кезінде ойлану; - Шығармашылық жұмыс; - Мәтінмен жұмыс; - Сергіту сәті; - Шығармашылық жұмыс. ІІІ. Қорытындылау: - Есінде сақта; - Рефлексия; - Қорытындылау.









Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезені: - Сәлеметсіздерме, оқушылар! Бүгінгі сабақты мен жүргіземін. Қызығушылықты ояту: Бүгінгі сабағымызда «Ұқыпты бала- әдепті бала» тақырыбын жалғастрамыз. «Мен әдепті баламын, өйткені...» ойын жалғастырып, ұйқастырып өз ойларын білдіру аркылы алғашкы баладан басталып соңғы оқушыға дейін жалғасады. Негізгі бөлім: Әңгімелесу Өткен сабақта жылы жүрек, жақсы тілектің адамы бақытты ететіні туралы айтқан болатынбыз. Бүгінгі сабақта ұқыптылық туралы әңгімелесеміз.

  • «Өзара сыйластық»дегенді қалай түсінесіздер?
(адамдар бірін бірі сыйлап, құрметтеу).
  • Әдептілік деген ұғымды қалай түсінесіндер?
(адам, бойындағы жақсы қасиет).
  • Сендер қандай жағдайда, кімдерге көмек көрсете аласындар? (ата-анамызға үлкен кісілерге, достармызға, жақындарымызға).
  • Адамның әдептілігін қалай білуге болады?(оның іс-әректетінен).
  • Қазақ халқында өзінен үлкенмен, сондай-ақ жасы кіші, сыйлы адамдармен «Сіз» деп сөйлесу игі әдетке айналған. Бұл сыпайлықты, адамға деген сыйластықты, құрметті білдіреді. «Жалғыз ағаш орман болмас» деген халық мақалы бар. Сол сияқты жалғыз адам бір өзі адами қасиеттерін көрсете алмайды, оның адамдағы адамдармен бірге көрінісі.
Жағдаяттар кеінде ойлану: І-жағдаят: Ұланға әке-шешесі жұмысқа кетер кезінде:
  • Балам, біз жұмыстан келгенше сабағынды оқып болған соң, үйдің айналысын жинастыр, үйге су алып кел, -деп тапсырды. Ұлан сабағын оқып болған соң үйге онын достары Айдын мен Дидар келіп, Ұланды утбол ойнауға шақырды. Ұлан әке-шешісініңтапсырмасын орындарын немесе достарының көнілінен шығу керек екенінбілмей дал болды.
  • Ұланның орнында болсан не істер едің?
  • Ия, дұрыс айтасың, біз әрдайым үлкеннің айтқан тындап, оларды құрметтеуміз керек екен.
ІІ-жағдаят: Жаңыл өзінің інісі Ернармен үйдің ауласында ойнап жүрді. Екеуінің тұсынан көрші үйдегі Гүлнардың анасы дүкенге келе жатыр еді, Ернар:
  • Гүлнар бізбен ойнасын шақырып жіберші, -деді. Жаңыл інісінің сөзіне ұялып, Ернарға әлде нені түсідіре бастады.
  • Жаңыл не туралы айтты деп ойлайсындар?
  • Ернардың орнында болсаң нем істер едің?
  • Иә, балалар, үлкен-кішіні сыйлау, үлкеннің ақылын тындау, сөзге тоқтау-инбаттылық, сыпайылықтың көрінісі.
Шығармашылық жұмыс:
  • Қәзір сендер «Ұқыпты болу үшін» не істеу керек? Деген сұрақ төңірегінде ойланып отырып, кеңестер мен қағидалар жазасыздар.
Мәтінмен жұмыс: Оқулықтан М. Гумеровтың «Дәме» әңгімесін оқу. Мәтін бойынша сұрақ: *Ал сендер қалай ойлайсындар? Мүмкін бе? Неліктен? Сергіту сәті: 1,2 басымыз тік 3,4 қол созамыз 5- дегенді қолды сермеп 6- деп партаға отырамыз Әдептілік сақтап ойлаймыз Әдептілік сақтап өрлейміз Шығармашылық Жұмыс: Оқушылар 3 топқа бөлінеміз.

1- топ «Ұқыпты бала»

2- топ «Ұқыпсыз бала»

3-ші топ «Мен әдепті баламын» берілген тақырыптар бойынша тірек-сызба құрастыру. Есіңе сақта:

  • Сыныптастарыңмен санас, оларды құрметте.
  • Басқалардың өзіңмен қалай қарым-қатынас жасағанын қаласаң, өзіңді нақ солай ұста.
  • Сыпайы достык пейілмен сәлемдес.
  • Сыпайлық, әдептілік ережелерін сақта.
Рефлексия:
  • Ал балалар осы сабақтан не үйрендік?
  • Өздеріңе қандай ой түйдіндер ?
  • Кімнен үлгі алар едіндер?
Қорытындылау: Сонымен, әдептілік деген не? Қане, әдептілік сөзін топтасырайықшы:
Тәртіптілік Көмектесу
Сыйласу Ата-анаңды тыңдау

Әдептілік



Шыншыл болу Кешірім сұрау

Адамгершілік Өтірік айтпау








Лебяжі ауданы Мерғалым ауылы Б.Уахатов атындағы орта мектебі «Өзін-өзі тану» пәнінің мұғалімі:Исагалиева Айгуль Сабыржановна Сынып: 4


Тақырып:Табиғатқа қамқорлық
Құндылық: Қиянат жасамау Қасиеттер: сүйіспеншілік , қамқорлық
Сабақ мақсаты:
Оқушыларды табиғатқа қамқорлық жасауға үйрете отырып, қиянат жасамау құндылығын ұғындыру
Міндеттері:
1. Білімділік: Оқушыларға табиғатқа қамқорлықтың-
қиянат жасамау екендігін ұғындыру.
2. Дамытушылық:Оқушылардың бойында сүйіспеншілік, қамқорлық қасиеттерін дамыту.
3. Тәрбиелік:Оқушыларды айнала қоршаған ортаға қамқор болуға тәрбиелеу.
Ресурстар:
(құралдар, мәлiметтер)
Күнделік,дәптер,
пенал,
бейджик,қалам
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастырукезеңi.
Оқушылардың құрал жабдықтарын түгендеу
5 «Т» ұстанымын еске түсіру.
1. Тәртіп 2. Талап 3. Тыныштық 4. Тазалық 5. Татулық
Тыныштық сәтi: «Орманға ойша серуен»
(Ескерту: егер бұл сабақ ашық алаңда өткізілсе, онда серуенді сыныпта емес, бақтағы бір орыннан бастау керек).
Мұғалім: Арқаңызды тік ұстап отырыңыз. Көзіңізді жұмып, терең тыныс алыңыз. Әрбір тыныс алған сайын неғұрлым көбірек босаңсып, сабырлы болуға тырысыңыз. Қазір біз орманға серуенге шығамыз. Өзіңіздің сынып есігіне қарай беттеп, есікті ашқаныңызды, дәлізбен өтіп, далаға шыққаныңызды елестетіңіз. Таза ауаны жұтып, шашыңызды желбіреткен желді және бетіңізді сәл-пәл қыздырған күн сәулесін сезініңіз. Орманға қарай жүре бастаңыз. Келе жатқанда абай болыңыз, жәндіктерді басып кетпеңіз. Бір минут тоқтап айналаға көз салыңыз. Табиғаттың әсемдігі мен балғындығын сезініңіз. Гүлдердің біріне жақындап, еңкейіп, оның нәзіктігі мен жұқалығына зейін салыңыз. Оны иіскеңіз және хош иісін жұтыңыз. Айналадағы бар нәрсені бақылап, ары қарай жүре беріңіз. Гүлдер, гүлдер мен ағаштардың иісі, құстардың дауысы және жәндіктердің ызыңы. Орманға ендей түсіңіз, қараңызшы, ағаштар биіктей әрі қалыңдай түсті. Жарық пен көлеңкенің ойынын қызықтаңыз, жапырақтардың сыбдырын тыңдаңыз. Біз өзімізді орманда бақытты әрі қауіпсіз сезінеміз. Алаңқайға шығып, осында бірнеше минут демалыңыз. Түбіне барып отырғыңыз келетін ағашты таңдаңыз. Ағашқа жақындаңыз да оны діңінен құшақтаңыз. Оның қуаттылығын сезініңіз, ондағы өмір қуатын сезінуге және ұғынуға тырысыңыз. Енді оның діңіне арқаңызды сүйеп отырыңыз. Көзіңізді жұмыңыз, терең тыныс алыңыз және қоршаған айналаның жым-жырт тыныштығына көңіл бөліңіз. (Осы жерде мұғалім 1-2 минут үзіліс жасауына болады).
Бізге қалайша жеңіл әрі тыныш және бақытты сезіну қандай. Табиғат неткен ғажап, оны қалайша сүйетінімізді бен қадірлейтінімізді, бірде бір тірі жәндікке зиян тигізбес үшін қамқорлық жасауды түсінеміз. Сіздің өз ағашыңыз бар екенін және кез келген уақытта оған келе алатыныңызды есте ұстаңыз. Ал қазір мектепке қайтуға дайындалыңыз. Орныңыздан тұрып, айналаға тағы бір көз қырын салыңыз. Келген жолыңызбен кері қайтыңыз, жолыңыздағы жәндіктерді басып кетпеңіз. Міне, мектептің алдына да келдік. Айналаңызға тағы бір қараңыз, таза ауаны терең жұтыңыз, есікті ашып, өз орныңызға қайтып келіңіз. Осы жым-жырттық, тыныштық, қанағат сезімін өзіңізде сақтаңыз. Көзіңізді ашып, күлімсіреңіз!
2. Үй тапсырмасын тексеру:
130-беттегі А. Мырзағұлованың «Табиғат-ана» мәтінін оқып келу.
Мазмұны бойынша сұрақтар:
1. Табиғат-ана ұлдарына неліктен сый жасағысы келді?
2. Табиғаттың адамға жасаған қамқорлығы дегенді қалай түсінесіңдер?
3. Табиғат-ананың көріктеніп сұлулығының артуының сыры неде?
4. Анасы ұлдарына қандай сый тартады деп ойлайсыңдар?
5. Өзің табиғатқа қандай қамқорлық жасадың?
3. Дәйексөз.
«Табиғатсыз адамдардың күні жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі жоқ».
Р.Сәтімбеков
4. Қорытынды
4. Әңгiмелеу.
Үзілген гүл
Кеңес Оразбекұлы
Бүгін Жамал апай табиғат туралы, оның адамзат үшін маңызы жөнінде әңгімелеген.
Гүлмінез сабақтан келе салысымен, асханадан пышақ пен шыны ыдыс алып, үй сыртындағы қыратқа шығып кетті.
Біраздан кейін жүзі гүл-гүл жайнап, қайтып оралды. Қолындағы шыны ыдысқа қырдың ақ гүлдерін толтырып жинаған еді. Оларды бақша ішіндегі гүл егетін алаңға отырғыза бастады.
Осы кезде үйден шешесі шықты. Қызын бақша ішінде көрдіде, жанына келді.
-Қарашы, апа. Мына әдемі бәйшешектерді адырдан қазып алдым. Біздің Жамал апай айтты: «Табиғатты қорғау керек» деп...
-Сен оларды қорғаудың орнына, өсіп тұрған жерінен үзіп әкелдің ғой.
-Иә, міне, қарасайшы, тамырлары бар. Қайтадан отырғызып жатырмын. Мен бұларға күнде су құйып күтетін болам. Әйтпесе, далада оларға ешкім қарамайды. Жазға жетпейқурап қалатыны содан...
Шешесі мырс етіп күліп жіберді де, іле салмақты күйге ауысып:
-Сен дұрыс жасамадың, Гүлмінез,- деді. -Табиғатта не нәрсенің болса да өз орны, заңдылығы бар. Бұл бәйшешектер - көктемнің хабаршысы. Ерте гүлдейтіні де содан. Бұлар қурағанымен, орнын басқа гүлдер басады. Сонысымен де адамға қымбат. Мына гүлдер қай жерде гүлдесе, сол жерде ұрық шашып, ендігі жылы тағы өніп шығар еді. Ал сен оларды білместікпен зорлап әкелдің. Егер Жамал апайыңнан «Табиғатты қалай қорғаймыз?» деп сұрап алғаныңда, бұл іс болмас еді.
Гүлмінездің жүзі қызарып, төмен қарады. Шешесі қызының шашынан сипап:
- Бұларды енді осы орнынан қозғамай-ақ қой. Екінші рет қателік жасамауға тырыс. Жүр үйге, тамақ суып қалады, -деді.
Гүлмінез ілбіп басып шешесінің соңынан ерді. Сөйтсе де оның санасында «Табиғатты қалай қорғаймыз?» деген сауал жаңғырықтай қайталанғандай болды. Осыны келесі сабақта апайынан сұрап алуға бекінді.

Мәтін бойынша сұрақтар қою:
1. Гүлмінез неліктен бәйшешекті үзіп әкеліп, үйінің маңына отырғызды?
2. Гүлмінездің әрекетіне анасы қалай жауап берді?
3. Гүлмінездің іс- әрекеті туралы не айтуға болады?
4. Анасының «табиғаттың өз орны, заңдылығы бар»деген сөзін қалай түсіндіруге болады? Мысал келтіріңдер
5. Гүлмінездің «Табиғатты қалай қорғаймыз?» деген сұрағына қалай жауап берер едіңдер?

«Киіктер толғауы» мультфильмінен үзінді көрсету.

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.
Оқушыларды 4 топқа бөлу (кездейсоқ бөлу,дөңгелекшелер арқылы шартын түсіндіру, уақытты жариялау.7 минут.)
1-топ: «Жер»тобы-Жұмбақты шешу, сұраққа жауап.
2-топ: «Су»тобы- Ребусты шешу.
3-топ: «От»тобы- Аңыз- әнгімені сахналау.
4-топ: «Ауа»тобы-Жақсы қасиеттер, пайдасын әңгімелеу.
6. Топпен ән айту.
Ертегілер әлемі
АйгерімҚалаубаева
Ғажайып түс көрдім,
Таң ата мен бүгін,
Ертегі әлемнің қызығында жүрдім,
Нұрына шомылдым бүгін.
Жұлдыз, айы көркем,
Әдемі еді неткен,
Құстары сөйлейді,
Бұлттары тербейді,
Мен оянып кеттім, әттең!
Қ/сы:
Ертегілер, ертегілер,
Неге мені ертпедіңдер,
Әлемдеріңнің ғажап күйін шертпедіңдер сендер?
Ертегілер, ертегілер,
Неге мені ертпедіңдер,
Әлемдеріңнің ғажап күйін шертпедіңдер сендер?

Гүл тердім бұлттардан,
Әр гүлде бір арман,
Таусылмайтын тәтті,
Сыя келіп жатты
Жан біткеннің бәрі маған.


7. Үй тапсырмасы.
1. Оқулықтың 133-бетіндегі Э.Шимнің «Көктем иісі» мәтінін оқып келу.
2. «Табиғатты қорғайық!» тақырыбында жоба әзірлеу.
8. Соңғы тыныштық сәтi.

© 2010-2022