- Преподавателю
- Начальные классы
- Сөйлем және Сөз айырмашылығы
Сөйлем және Сөз айырмашылығы
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Тесты |
Автор | Еркенова А.Р. |
Дата | 13.11.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Қазақ тілі | Сынып: 2 «А» | Күні:24.10.15 | Мұғалім:Еркенова А.Р | ||||||
Сабақтың тақырыбы | Сөйлем және сөз | ||||||||
Мақсаты | 1.Білімділік:Сөз бен сөйлемнің айырмашылығын,олардың құрылымын анықтайды. Оқушыда сөйлем, сөйлемнің айтылу мақсатына қарай бөліну түрлері туралы топтастырылған ұғым қалыптастыруға мүмкіндік жасау: оқушыларды сөйлемді оқыған кезде дауыс ырғағын салыстыру арқылы оларды бір-бірінен ажырата білуге жаттықтыру. 2.Дамыту: тіл дамыту, рефлексиялық жаттығуларды, шығармашылық тапсырмаларды орындату арқылы оқушылардың байланыстырып,сауатты сөйлеуі дамиды. 3. Тәрбиелік:Өзін-өзі бағалауын жетілдіріп; өз біліміне сын көзбен қарай білуге,көркем,сауатты жазуға тәрбиелеу.Қайырымдылыққа, жанашырлыққа тәрбиелеу. | ||||||||
Табыс критерийлері | - өз ойларын толық,сауатты жеткізуге тырысады; - шығармашылық,логикалық тапсармалар арқылы ой-қиялдары дамиды; - пікірлерін айтады,топпен жұмыс істеуді,өзін-өзі бағалауды үйренеді; | ||||||||
Әдіс-тәсілдер | Жеке жұмыс,топпен жұмыс,жұппен жұмыс,сұрақ-жауап,АКТ,диалогтік оқыту,миға шабуыл,түсіндіру,талдау,жинақтау,кластер,ойын. | ||||||||
Көрнекілік | Сурет,үлестірмелі материалдар,интербелсенді тақта,бағалау парағы, А4. | ||||||||
Сабақтың түрі | Ертегі сабақ | ||||||||
Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөлу | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | |||||||
1-топ:әңгімелеу мәтіні 2-топ:сипаттау мәтіні 3-топ:пайымдау мәтіні (оқушыларға әрқайсысына үш түрлі мәтін беріледі) | оқушыларға әрқайсысына үш түрлі мәтін беріледі,оқушылар қабырағаға қарап мәтіндерін оқып,өз мәтіннің түрлеріне қарай өз топтарын тауып отырады | ||||||||
Үй тапсырмасын сұрау
| Үй жұмысы дәптерлерін тексеру 4-жаттығу, 76 бет | ||||||||
Қызығушылықты ояту Миға шабуыл | «Бауырсақ» ертегісі Қоянның 1-тапсырмасы. 1.Дыбыс дегеніміз не? 2.Әріп дегеніміз не? 3.Сөйлемдегі сөздердің байланысын қалай білеміз? 4.Буын дегеніміз не? 5.й,ң,у әріптері қалай тасымалданады? 6.Қай уақытта сөз жуан н/е жіңішке айтылады? 7.Дыбыс нешеу?Әріп ше? 8.Заттың қимылын білдіретін сөздер қандай сұраққа жауап береді? 9.Бас әріптен басталатын сөздер? 10.Дауысты,дауыссыз дыбыстың айырмашалағы? | ||||||||
Мағынаны тану Жаңа сабақ | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | |||||||
«Бауырсақ» ертегісі Қоянның 2-тапсырмасы. 1.кітап,дала,суытты,көркем, жаңбыр,күшті, ағаш,дос,оқыды. 2.Кітапты күтіп ұста.Далада суық жаңбыр жауып тұр. Көк бие құлындады.
| Оқушылар сөз бен сөйлемнің айырмашылығы мен құрылымын талдап,ділелдейді. | ||||||||
Қасқырдың 1-тапсырмасы Шығармашылық тапсырма Астық Бол Егінші Күз жина Қыс Шана Ойна Сырғана балаСары Түс Күз Ағаш жапырақ |
Берілген сөздерден сөйлем құрап жазу.Сөйлем құрғанда сөздердің өзгерісін түсіндіру,дәлелдеу.
Қасқырдың 1-тапсырмасы
Шығармашылық тапсырма
МЕНДОСЫМНЫҢҮЙІНЕКЕТТІ МБСАҒАТТАНКЕЙІНКЕЛЕМІН
Айжанның жазғанын оқып,сөйлемді жазу ережесін Айжанға түсіндіру
Сергіту сәті
«Қаражорға» биі
Ой толғаныс
Аюдың тапсырмасы
Оқулықпен жұмыс
4-жаттығу.
1.Өлеңді мәнерлеп оқу. 2.Өлеңдегі тыныс белгілердің қойылуын түсіндіру. 3.Өзің жақсы көретін пәнің туралы шағын мәтін жазу.
Түлкінің тапсырмасы
1-топ
Түлкіге арнап нүкте қойылатын
сөйлем ойлап жазыңдар
2-топ
Түлкіге арнап леп белгісі қойылатын
сөйлем ойлап жазыңдар
3-топ
Түлкіге арнап сұрақ белгісі қойылатын сөйлем ойлап жазыңдар
Топтық жұмыс.
Әр топ бауырсақты құтқару үшін түлкіге арнап сөйлем құру.
Үй тапсырмасы
6 - жаттығу 79 бет
Күнделіктеріне жазады
Бағалау
Кері байланыс (оқушылар рефлексиясы) Бүгін мен не үйрендім?
Ақмола облысы
Бұланды ауданы
КММ «Макинск мектеп-лицейі»
Бастауыш сынып мұғалімі