- Преподавателю
- Начальные классы
- Қарттарды сүйем. М. Мақатаевтың шығармашылығына саяхат
Қарттарды сүйем. М. Мақатаевтың шығармашылығына саяхат
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Ашимова П.С. |
Дата | 27.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сыныбы: 2 | ||||
Сабақ тақырыбы: Қарттарды сүйем | ||||
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларды қазақтың ақиық ақыны М. Мақатаевтың өмірі және шығармашылығымен таныстыру.«Қарттарды сүйем»өлеңін мәнерлеп оқуға үйрету:Оқушылардың тілін дамыту, сөздік қорын молайту; шығармашылық қабілетін жетілдіру;Ата - ананы құрметтеуге, қарт адамдарды қадірлеп, сыйлауға тәрбиелеу; | |||
Әдіс тәсілдер | Сұрақ-жауап,түсіндіру, әңгімелеу,баяндау, оқу, талдау-жинақтау, тіл дамыту, шығармашылық - ізденушілік әдістері.Проблемалық сұрақ-жауап. Топтық жұмыс, «Өзіндік жұмыс «Түрткі болу» сұрақтары.Пікірлесу,ой-толғаныс. | |||
Күтілетін нәтиже
| Өлең мазмұнын өмірмен байланыстыра түсінуге мүмкіндік беру. Жүйелі іс - әрекет нәтижесі: оқушылардың өз ойларын қорытындылай білуіне жағдай жасау, тіл белсенділігін арттыру, есте сақтау қабілеттері мен оқу және жазу мәдениетін дамыту. Әдет-ғұрыптар мен салт - дәстүрлердің пайдасын түсіну, бар ақпаратты пайдаланып жұмыс істеуге, шапшаңдыққа, бір - бірін тыңдауға, критерийлерді пайдалана отырып дұрыс бағалау. | |||
| Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Ресурстар, көрнекі құралдар | |
4 мин | Психологиялық дайындық Жарқырап күнде ашылды | Бір-бірімен, мұғаліммен амандасады. Әр түрлі фигуралар арқылы топқа бөлінеді.
| Көрнекілігі: М. Мақатаев портреті, суреттер, сөзжұмбақ, сызбалар, кітаптар. | |
5 м | Үйге берілген тапсырма Шеше мен баламәтінін сұрау. Критерий арқылы бағалау 1.Өлеңді қатесіз,ұмытпай оқу 2.Өлеңді мәнерлеп оқуын бағалау. Ыбырый Алтынсарин «Шеше мен бала» | Оқушылар мәтінді диалог құрады,бағалау кезінде өз ойын білдіреді. | Оқулық | |
5 мин | Жаңа сабақ.«Алпамыс» батыр жырынан үзінді оқу ⦁Қандай бөлімді өтіп жатырмыз? ⦁Сөзжұмбақ,шешу Ортадағы ерекше жолдан «Қарттарды сүйем»сөзі шығады. 1.Бүгінгі өтетін сабағымыз М. Мақатаевтың «Қарттарды сүйем» өлеңі 2. Автор туралы түсінік беру. | Жаңа сабақпен танысады.
| Сурет | |
7 мин | Оқулықпен жұмыс.Мәтінді балаларға оқыту.) Өлеңді мәнерлеп оқу, мазмұнын түсіндіру. Бұл өлең «Алпысқа келдіңіздер» деген 10 шумақ өлеңнен үзінді. | Мәтінді түсініп оқиды.Түсінбеген сөздерін айтады. | Оқулық | |
3 м | Сергіту сәті | Ән айту «Құттықтаймын, мама, туған күніңмен!» |
| |
5 | Сөздік-жұмыс | Керім-көркем |
| |
| Түсінгендерін тексеру 1.Оқушыларға тізбектей оқыту 2.Дәптермен жұмыс «Қарт» ұғымына синоним сөздер жазу. «Күн шұғыласы» | «Күн шұғыласы» ассоцияциялық аймақ құру. |
| |
5 мин | Топтық,тапсырмалар ⦁Шашылған сөздерден ана, ата туралы мақал - мәтелдер құрастыру. ⦁Шағын шығарма жазу «Қарттарым асыл қазынам» «Атам менің қорғаным» «Әжемдей адам бар ма екен?» |
| Ананың бесікке салып жатқан суреті. | |
2 м | Рефлексия.Оқушылардың аталары туралы әңгімелету.Сақалыңнан айналдым қарт бабалар Ұрпағыңа не айтарсың артта қалар Сенімдерді ақтаймыз, ақтаймын да сендердің мұрагерің атанамын. деп ақын айтқандай сендер де аталарыңның сенімін ақтайтын мұрагері болыңыздар. | Бүгінгі сабақтан маған не ұнады? Сабақ барысында мен не жасай алдым? | Стикер | |
2м | Үйге тапсырма | Өлеңді мәнерлеп оқу Ақынның кез - келген өлеңін жаттап келу. | Күнделік | |
2 м | Бағалау | Оқушыла смайликтер арқылы өз ойларын ауызша білдіреді. | Смайлик |