Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими

Раздел Начальные классы
Класс 1 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок з природознавства

1 клас

Науменко Н.М.

Тема. Які рослини називають лікарськими

Мета: поглибити знання учнів про лікарські, цілющі властивості різних рослин, вчити розпізнавати найпоширеніші лікарські рослини; закріпити знання про будову рослини; вчити працювати з текстом та характеризувати за планом окремі види лікарських рослин; розвивати навички роботи в групі, пам'ять, мовлення та мислення; виховувати почуття вдячності природі за її цілющі властивості, бажання застосовувати лікарські рослини.

Задачі уроку: стимулювати пізнавальну активність школярів; створювати проблемну ситуацію; вчити виділяти головне та використовувати особистий життєвий досвід; організувати групові, парні та колективні форми роботи; формувати ціннісні орієнтації.

Обладнання: демонстраційний матеріал: мультимедійна презентація «Лікарські рослини», саморобна абетка «Лікарські рослини»; роздавальний матеріал: тексти для роботи в групах, кольорові олівці, конверти із завданнями; гроно калини, склянка протертої калини з цукром,джем із малини, порічок, чорної смородини, мед; сушені квіти липи, м'яти, меліси, чебрецю, лаванди, плоди шипшини та калини, чаї з м'яти, липи в заварювальних чайниках, настій шипшини, одноразові стакани (на 4 групи), серветки; виставка книг про лікарські рослини; м'яч; казкові герої: бабуся Медуниця, Лісовичок, Щиглик, Ведмідь, Зайчик; подушечки з травами, кошик; запис української народної пісні « Ой є в лісі калина»; іграшкове сонечко, квітка, дерево, кущ, грибок.

Тип уроку : комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання вчителя.

Дзвінко пролунав дзвінок,

Нам пора всім на урок.

Діти всі у нас на місці -

Завітаємо у ліс ми !

( Урок починається у колі ).

ІІ. Актуалізація опорних знань


  1. Гра «Я знаю шість назв…»

Учні утворюють коло. Учитель стоїть перший у колі. Кидає м'яч і промовляє: «Я знаю шість назв дерев». Потім називає ім'я будь-якої дитини в колі. Від неї за порядком діти називають дерева. Коли шість дерев буде названо, ведучий повторює свої слова, але з новим завданням: «Я знаю шість квітів, (кущів, грибів), залежить від кількості команд ( кожна частина дітей - це майбутня група), і називає ім'я дитини, на якій зупинився».

- Діти, яким словом можна об'єднати дерева, кущі, квіти та гриби?

- А рослини відносяться до якої природи?

( Діти розташовуються по групах за партами ).

  1. Хвилинка синоптика

( Учитель читає віршик, показуючи предмети).

Я всміхаюсь сонечку:

- Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квіточці -

Хай вона цвіте!

Я всміхаюсь дощику:

Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся -

Зичу їм добра!

( М. Познанська )

- Кому сьогодні вранці, коли ви йшли до школи, посміхалось сонце?

- Чи дощик намочив вас?

- А коли можна буде знайти квіти в природі ?

- Що ви можете побажати одне одному на сьогоднішній день?

ІІІ. Входження в тему

Слово вчителя

Сьогодні на уроці ми завітаємо до бабусі Медуниці.

Слайд 1 ( Малюнок лісу )

( Інсценізація )

Стоїть на краю лісу під старою липою хатинка. Стежки до хатинки ніколи не заростають травою, бо з ранку до вечора ідуть до старенької відвідувачі.

- Бабусю, бабусю, допоможи! - це прилетів Щиглик. - Застудив я горлечко холодною водицею, не можу співати.

- Не хвилюйся, пташечко, дам тобі ромашечку, - сказала Медуниця і пішла заварювати цілющий чай.

- Ой, бабусю, відчини і мерщій допоможи! - знову стукіт у двері. Це Ведмідь причвалав. Він ягід немитих об'ївся, і в нього живіт розболівся.

- На, Ведмедику, попий, це - цілющий звіробій.

Он зайчисько вже стрибає і на лапку щось кульгає.

- Рятуй, бабусенько рятуй! Поранив я лапку, кров тече.

- Не біда, - каже Медуниця, - подорожник цей візьми і до ранки приклади.

Навіть сам Лісовичок приходить сюди за порадами.

- Ви, бабусю, чарівниця, - каже він.

Посміхається старенька.

-Я знаю і люблю природу. Вона - справжня зелена аптека. (Т. Марінюк)

1. Чим бабуся Медуниця лікувала хворих тварин?

2. Хто із вас теж приймав ліки природи?

3. А ви добре знаєте рослини, що ростуть навколо нас?

ІV. Мотивація навчальної діяльності

- А як ви вважаєте, якою буде тема сьогоднішнього уроку?

- Про що на уроці ми дізнаємось?

- Як можна в житті використати лікарські рослини?

Слайд 2 ( Тема уроку )

- Сьогодні ми збагатимо свої знання про наших зелених сусідів.

V. СПІЛЬНЕ ВІДКРИТТЯ НОВИХ ЗНАНЬ


  1. Розповідь учителя

Дуже давно люди почали помічати лікарські властивості деяких рослин. . У народній медицині тільки в Україні використовуються понад 200 лікарських рослин.

(Саморобна абетка « Лікарські рослини » на бокових дошках.)

Подивіться, будь ласка, на « Лікарську абетку », яку ви зробили своїми руками. Дуже багато рослин є в Україні.

- В чому є їх цілющі властивості?

- в корені ( );

- в стовбурі ( );

- в листочках ( );

- в квітах ( );

- в плодах ( ).


  1. Робота в парах

- Прочитайте у підручнику та дізнайтесь, які рослини називають лікарськими.

- Розгляньте малюнки на с. 74-75 підручника.

- Які рослини ви впізнали?

- Для лікування яких недуг використовують ромашку? Про це ми дізнаємось, прочитав вірш М. Познанської « Ромашка » технікою « Читай зі мною ».

Слайд 3

Фізкультхвилинка

( проводять бабуся Медуниця та Лісовичок ).

Цвіт із липи ми зривали, І ніколи не хворіли.

У торбиночку складали, Раз здорові всі малята,

А зимою чай варили То почнемо присідати.


  1. Слово вчителя

А чи знаєте ви людей, що знаються на рослинних ліках? Їх називають фітотерапевтами. Перевага трав над хімічними препаратами в тому, що вони добре лікують і не шкодять організму.

Отож, вирушаємо у Зелену Аптеку бабусі Медуниці.


  1. Робота в групах

- Відгадайте, яку лікарську рослину приготувала нам бабуся.

(Учитель зачитує учням загадки про лікарські рослини. Учні відгадують.)

За хатою, у садочку, у зеленому віночку

та в червоних намистах стала пава молода.

І збігаються всі діти, щоб на неї поглядіти:

За намисто кожен смик, та й укине на язик. (Калина)

Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими

- А тепер перевіримо, чи правильно ви відгадали. Чайничок відкриваю я , а ви достаєте відгадку.

(Далі група 1 отримує картку із текстом про цілющі властивості калини, гроно калини, тарілочку з перетертою із цукром калиною, одноразові ложечки).

  1. Калина звичайна росте в лісах, при берегах річок України.

  2. Це гіллястий кущ.

  3. Для лікарських потреб заготовляють кору, плоди, квіти.

  4. Квітки білі, плоди червоні. На смак гіркувата, а коли вдарять морози стає солодкуватою.

5.Калина багата на різні вітаміни, лікує багато хвороб. Ягоди їдять при кашлі, застудах. Лікує печінку. Кора калини також має лікувальні властивості.

Рясно в липні зацвітає,

Дуже гарний запах має,

Цвітом від хвороб лікує,

Щедро медом нас частує. ( Липа ).

(Група 2 отримує картку із текстом про лікування липою, засушений цвіт липи, липовий чай у заварювальному чайнику, одноразові стаканчики).

  1. Липа виростає в лісах та степах України.

  2. Дерево досягає висоти 30 метрів.

  3. Для лікарських потреб використовують бруньки, суцвіття та листя липи.

  4. Липові квітки світло - жовтого кольору, відчувається чудовий аромат. Мед кращий - липовий.

  5. Чай із квітів липи п'ють при застуді. Відваром липи полощуть горло при ангіні. Листя і бруньки лікують опіки, рани.

Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими

Стережуть колючки їй

цвіт весняний запашний,

а осінньої години -

червонясті намистини. ( Шипшина ).

(Група 3 отримує картку із текстом про лікарські властивості шипшини, пакет із плодами, глечик із настоєм шипшини, одноразові стакани).

  1. Шипшина росте в лісах та степах України.

  2. Це кущ заввишки 2 метри.

  3. Використовують лікувальні плоди шипшини, корінь, квіти та листя.

  4. Квітки біло - рожевого кольору, запаху - троянди.

  5. Плоди шипшини багаті на вітаміни. Корисно дітям пити відвар і компот із них. Лікує шлунок, печінку.

Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськимиУрок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими

Дуже скромна і тендітна,

серед квітів непримітна.

Та якщо в руці пом'яти, то умить впізнаєш... (м'яту.)

(Група 4 отримує картку із тестом про лікарські властивості м 'яти, засушену рослину, чай із м'яти в заварювальному чайнику, одноразові стаканчики).

  1. М'ята росте в степах та лісах України.

  2. Трав'яниста рослина висотою 30 - 55 см.

  3. Для виготовлення ліків використовують сухе листя трави.

  4. Листки зелені, квіти червоно - фіолетові. Має різкий тонкий аромат та приємний смак.

5. М'ятний чай п'ють із давніх часів. Він заспокоює, викликає апетит, зміцнює серце.

Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими

- Ви правильно назвали всі рослини, приготовлені бабусею. А тепер вам треба розказати ( за планом ).

Слайд 4 ( План )

- Відповіді на ці питання ви знайдете під чайничками. Викладіть їх за планом, поки крапає лісовий годинничок. ….

- Перевіряємо.(Діти в групах зачитують відповіді ).

Слайд 5 ( Калина )

Слайд 6 ( М'ята )

Слайд 7 ( Шипшина )

Слайд 8 ( Липа )

(Далі групи презентують свої роботи. Учні розповідають про лікарську рослину за планом).

1.Де росте лікарська рослина?

2.Це дерево, кущ чи трав'яниста рослина?

3.Яка частина рослини є лікувальною?

4. Який колір, запах, смак має?

5. Які цілющі властивості має рослина?


  1. Дослідницький досвід в групах

Є рослини - передвісники погоди .

- Розгляньте слайди, знайдіть рослину зображену на вашому конверті та прочитайте, як вона називається.

- Відкрийте конверти та повідомте, що передвіщує ця рослина.

( На картках написано народні прикмети про лікарські рослини, а діти повинні знайти одну про ту квітку, чиє зображення є на конверті і прочитати її ).

Слайд 9

Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими

Календула Горобина

Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими

Маргаритка Кульбабка


  1. Календула розвернула віночки рано вранці - очікується ясна погода, після полудня - дощ, гроза .

  2. Якщо влітку на горобині багато плодів - осінь буде дощова, мало - суха .

  3. Перед непогодою квітка маргаритки нахиляється так низько, що майже торкається поверхні землі.

  4. Якщо в сонячну погоду квіти кульбабки стулюються - буде дощ .

VІ. Підсумок уроку

1. Бесіда

- Що вам найбільше запам'яталося з аптеки бабусі Медуниці?

- Подумайте, у якій місцевості рослини мають більше цілющої сили - біля доріг і заводів чи в лісі?

(Висновок. Збирати лікарські рослини потрібно в екологічно чистих місцях ).

- Чи можуть діти самостійно готувати ліки із цілющих рослин, куштувати їх у полі, у лісі?

( Висновок. Щоб приготувати ліки, потрібно знати спеціальний рецепт. Небезпечно пробувати на смак рослини на прогулянках та під час екскурсій).


  1. Дарунки від Лісовичка

- Діти, ви сьогодні так багато дізналися про лікарські рослини, їх цілющі властивості. І , навіть, про те , що ними лікуються не тільки люди, а й тварини. На згадку про Зелену аптеку бабусі Медуниці я вам дарую мішечки з лікарськими рослинами. Ви їх зможете покласти під подушку в ліжку для кращого сну.

( Лісовичок на згадку про урок дарує дітям та гостям мішечки із лікарськими рослинами).

Слайд 10 ( Калина, українські діти )- ВКЛЮЧИТИ ВСТАВКУ- МУЗИКУ!


  1. Пісня « Ой є в лісі калина »

( Бабуся Медуниця співає разом з учнями ).

Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими

Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими

Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими

Урок з природознавства 1 клас. Тема. Які рослини називають лікарськими

КАЛИНА

Калина звичайна росте в лісах, при берегах річок України.

Це гіллястий кущ.

Для лікарських потреб заготовляють кору, плоди, квіти.

Квітки білі, плоди червоні. На смак гіркувата, а коли вдарять морози стає солодкуватою.

Калина багата на різні вітаміни, лікує багато хвороб. Ягоди їдять при кашлі, застудах. Лікує печінку. Кора калини також має лікувальні властивості.

М'ЯТА

М'ята росте в степах та лісах України.

Трав'яниста рослина висотою 30 - 55 см.

Для виготовлення ліків використовують сухе листя трави.

Листки зелені, квіти червоно - фіолетові. Має різкий тонкий аромат та приємний смак.

. М'ятний чай п'ють із давніх часів. Він заспокоює, викликає апетит, зміцнює серце.

ЛИПА

Липа виростає в лісах та степах України.

Дерево досягає висоти 30 метрів.

Для лікарських потреб використовують бруньки, суцвіття та листя липи.

Липові квітки світло - жовтого кольору, відчувається чудовий аромат. Мед кращий - липовий.

Чай із квітів липи п'ють при застуді. Відваром липи полощуть горло при ангіні. Листя і бруньки лікують опіки, рани.

ШИПШИНА

Шипшина росте в лісах та степах України.

Це кущ заввишки 2 метри.

Використовують лікувальні плоди шипшини, корінь, квіти та листя.

Квітки біло - рожевого кольору, запаху - троянди.

Плоди шипшини багаті на вітаміни. Корисно дітям пити відвар і компот із них. Лікує шлунок, печінку.


  1. Календула розвернула віночки рано вранці - очікується ясна погода, після полудня - дощ, гроза .


  1. Якщо влітку на горобині багато плодів - осінь буде дощова, мало - суха .


  1. Перед непогодою квітка маргаритки нахиляється так низько, що майже торкається поверхні землі.


  1. Якщо в сонячну погоду квіти кульбабки стулюються - буде дощ .


Самоаналіз уроку природознавства в 1 класі

Вчитель Науменко Наталя Миколаївна


Урок « Які рослини називають лікарськими » відбувався в в рамках

розділу « Мій рідний край ».

Мета: поглибити знання учнів про лікарські, цілющі властивості різних рослин, вчити розпізнавати найпоширеніші лікарські рослини; закріпити знання про будову рослини; вчити працювати з текстом та характеризувати за планом окремі види лікарських рослин; розвивати навички роботи в групі, пам'ять, мовлення та мислення; виховувати почуття вдячності природі за її цілющі властивості, бажання застосовувати лікарські рослини.

Дидактична мета: проблемна ситуація, мобілізуючий етап. Учні стали суб'єктами навчально - виховного процесу. Вони вивели тему уроку. Проблемне запитання виводить аналіз і синтез. Опрацьовувалися питання в підручнику. Відгадувалися загадки, які підвели дітей до самопрезентації.

Розвивальна мета: розширення кругозору, словникового запасу, вміння висловлювати думки реченнями, працювати в команді; розвиток мисленнєвих операцій.

Виховна мета: екологічне виховання, особистісно - компетентнісна орієнтація ; здоров'язберігаючий компонент; народні традиції.

При плануванні, на мій погляд, обрала оригінальну та виправдану форму. Для цього використовувала:

- комп'ютерні технології;

- роботу в парах, групах, індивідуальну;

- конструювала урок за допомогою гуманної педагогіки;

- здоров'язберігаючих технологій;

- інсценування, гри.

На протязі всього уроку просліджувалася когнітивна лінія ( мовленнєва особистість͢ → концепт → концептосфера) - бачення світогляду дітей та формування їх власних думок.

Намагалася проводити урок у доброзичливій психологічній атмосфері.

© 2010-2022