Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Алматы облысы Жамбыл ауданы

Т.Рысқұлов атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығы

Бекітемін

Мектеп директоры Жилангозова Г.Т.

Тақырыбы

Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .

Орындаған Алимходжаева Г.А.


Ұзынағаш ауылы

Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .

Пән аты : Қазақ тілі .

Сабақтың тақырыбы : Зат есімнің көпше түрі .

Сабақтың мақсаты :

Зат есімнің жекеше және көпше түрлері туралы түсінік беру , сөйлем ішінен зат есімнің жекеше жіне көпше түрін таба білуге үйрету .

Сабақтың міндеттері :

Білімділік : Оқушыларды зат есімнің жекеше және көпше түрлері туралы түсініктерін кеңейте отырып сөйлем ішінен тауып сұрақ қоя білуге , сөйлемдерді сөз таптарына талдай білуге үйрету , сауатты жазуға дағдыландыру .

Дамытушылық : Ойын арқылы ізденімпаздық қабілеттерін , ой - өрісін дамыту , түрлі тапсырмалар орындау барысында танымдық іскерлік есте сақтау қабілеттерін арттыру .

Тәрбиелік : Оқушыларды ұйымшылдыққа , ауыз біршілікке бірін - бірі сыйлай білуге тәрбиелеу .

Сабақтың түрі : аралас .

Сабақтың әдіс - тәсілі : түсіндіру , сұрақ - жауап .

Сабақтың көрнекілігі : тапсырмалар , кестелер , суреттар , слайдпен жұмыс .

Пән аралық байланыс : Ана тілі , дене шынықтыру .

Сабақтың барысы :

І. Ұйымдастыру бөлімі :

Психологиялық дайындық .

ІІ. Үй жұмысын тексеру .

346 - жаттығу.

Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .

ІІІ. Өткен сабақты пысықтау .

- Зат есім дегеніміз не ?

- Зат есімге қандай сұрақтар қойылады ?

- Зат есім түрлері ?

- Кім ? не ? сұрағын қандай зат есімге қоямыз ?

- Кімдер ? нелер ? сұрағын қандай зат есімге қоямыз ?

ІҮ. Жаңа сабаққа дайындық :

- Балалар , кәзір жылдың қай мезгілі ?

- Осы жыл мезгілінде Россияның Сочи қаласында не өтіп

жатыр ?

- Ондай болса біз сол олимпиядаға қатысып жатқан өз спортшылары-мызға жанкүйері болып келейік . Сол кезде Сочиде жүрген спортршы-ларымызға күш - жігер береміз . Олай болса біз самолётқа отырып тез барайық . Самолётқа отыру үшін мынындай тапсырмаларды дұрыс орнындауға тырысайық .

Оқулықпен жұмыс .

Шаңғымен жарыс .

Бұл тапсырманы орындамас бұрын үш қатарға бөлініп отырайық .

Бірінші қатар - зат есім .

Екінші қатар - көпше түрі .

Үшінші қатар - жекеше түрі .

348 - жаттығу . Мәтінді оқып , жекеше және көпше түрдегі зат

есімдерді тап .
1 қатар - зат есімдерге сұрақтар қойыңдар .

2 қатар - көпше түрін теріп оқыңдар .

3 қатар - жекеше түрін теріп оқыңдар .

Конькимен жарыс .

349 - жаттығу . Берілген сөздерді оқы . Оларға сұрақ қой .

1 қатар - кімдер ? сұрағына жауап беретіндей етіп өзгертеді .

2 қатар - осы сөздерге сұрақтар қояды .

3 қатар - нелер ? сұрағына жауап беретіндей етіп өзгертеді .

Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .

Ережені талдау :

Сергіту сәті .

Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .

" Хоккей " ойыны .

350 - жаттығу . Жаңылтпашты оқып , жатқа жаз .

Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .

Бокстан жарысы .

351 - жаттығу . Кімдер ? нелер ? сұрақтарына жауап беретін сөздерді қатыстырып сөйлемдер құра .

Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .

Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .

Қазақ тілінен ашық сабақ Зат есімнің жекеше және көпше түрлері .

Жеңімпаздарды марапаттау сәті .

352 - жаттығу . Мәтінді оқы . Екінші бөлікті көшіріп жазып , зат есімдерге талдау жаса . Мәтін неше бөліктен тұрады ? Әр бөлік қандай жолдан бастап жазылған ?
Ү. Жаңа сабақты бекіту .

Поезъдға отыру .

« Кім , жылдам ! » ойыны . Мына кестені толтыруымыз керек .

Зат есім

Жекеше түрі

Көпше түрі


Кім ? - бала , шебер , ата .

Не ? - дәптер , шаңғы , қар .

Кімдер ? - әжелер , жазушылар , оқушылар .

VІ. Үйге тапсырма беру .

- Балалар үйден 353 - жаттығуды орындап , ережені жаттап келеміз .

Бағалау.





© 2010-2022