"Сабақтың тақырыбы;Біріккен сөздер, қазақ тілі пәні"

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Біріккен сөздер

Сабақтың мақсаты: Біріккен сөздер туралы берілген білімді меңгерте отырып, оқушыларға білімді ғылыми негізде, сатылай, жүйелі, кешенді, меңгеруді ұлттық құндылықтарды қолдана білуге пәнді сауатты меңгеруге негіз қалау.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі

II. Сабақ мақсатын хабарлау

Тақтадағы бұлттардың сұрақтары:

ІІІ. Дауысты дыбыстарға дыбыстық мінездеме беру (әр оқушының қалауы бойынша дыбыстарды талдау)
1. Ү - □ бұл - дауысты дыбыс. Себебі: бұл дыбысты айтқанда өкпеден шыққан ауа ауыз қуысында ешбір кедергіге ұшырамай, ауа еркін шығады.
2. Тілдің қатысына қарай - тіл алды немесе жіңішке. Себебі: бұл дыбысты айтқанда тілдің ұшы сәл алға қарай созылып, үсті сәл төмендейді.
3. Жақтың ашылу дәрежесіне қарай; жартылай ашық. Себебі: бұл дыбысты айтқанда жақ тар ашылып, ауа қысылып шығады.
4. Ерін мен езудің қатысына қарай еріндік. Себебі: бұл дыбысты айтқанда ерін дөңгеленіп, алға қарай сүйірленеді.
IV. Дауыссыз дыбыстарға дыбыстық мінездеме беру (әр оқушының қалауы бойынша дыбыстарды талдау)
1. Қ - △ бұл - дауыссыз дыбыс. Себебі: бұл дыбысты айтқанда өкпеден шыққан ауа ауыз қуысында түрлі кедергіге ұшырап, ауа қысылып шығады.
2. Үн мен салдырдың қатысына қарай: қатаң. Себебі: бұл дыбыс тек салдырдан тұрады.
V."Алатау" сөзіндегі дыбыстарға математикалық тәсілмен дыбыстық мінездеме беру.
(Оқушылар өз қалаулары бойынша сөздерге дыбыстық мінездеме береді)
Берілгені: Алатау ○= □=?
Мұнда неше дыбыс бар, оның нешеуі дауысты, нешеуі дауыссыз екенін менен сұрайды
Шешуі: Алатау сөзінде
6 ○= 3(3 а )□ себебі;
3 (л, т, у)△ себебі:
1. Бұл - дауыссыз дыбыстар. Себебі: бұл дыбыстарды айтқанда өкпеден шыққан ауа ауыз қуысында түрлі кедергіге ұшырап, ауа қысылып шығады.
2. Тілдің қатысына қарай: 3а, тіл арты немесе жуан □, себебі: бұл дыбыстарды айтқанда тілдің ұшы сәл артқа қарай тартылып, үсті сәл дөңестенеді.

VI. Фонологиялық талдау
(Оқушылар өз қалаулары бойынша сөздерге фонологиялық талдау жасайды)
Жауын
1. Бұл сөз айтылу, жасалу, жазылу жолдарына қарай жуан буынды сөз. Себебі: сөздің құрамындағы дауысты дыбыс жуан дауысты.
2. Бұл сөз Жа - уын болып 2 буынға бөлінеді. Себебі: сөздің құрамында екі дауысты дыбыс бар.
3. Бұл сөз Жа - уын болып бір жағдайда тасымалданады, себебі: сөздің құрамында екі буын бар немесе сөз буын жігіне сәйкес тасымалданған.
4. Бұл сөзде екпін - уын буынындағы "ы" - дауысты дыбысына түсіп түр.
5. Бұл сөзде буын үндестігі жоқ, себебі, түбір сөз.
6. Бұл сөзде дыбыс үндестігі жоқ, себебі, түбір сөз.

VII Тақтадағы жауын туралы суретпен жұмыс.

Жауын - шашын түрлерін ата:

Жауын сұрақтары:

  1. Сөйлем тұрлерін ата.

  2. Хабарлы сөйлем дегеніміз не?

  3. Сұраулы сөйлем дегеніміз не?

  4. Лепті сөйлем дегеніміз не?

  5. «жауды, жаңбыр» сөздерін қатыстырып хабарлы сөйлемге , сұраулы сөлемге

лепті сөйлемге айналдыру.

Мысалы: Бүгін жаңбыр жауады. Бүгін жаңбыр жауа ма? Алақай бүгін жаңбыр жауады!

Сергіту сәті: «Жаңбыр жауды, күн шықты»

Жаңа сабақ. Біріккен сөздер

(Екі буынды сөздермен таныстыра отырып жаңа сабақты ашу)

Оқулықпен жұмыс

33- жаттығу Сөйлемді оқып, ондағы біріккен сөздерді тауып, сызу.

Оқушылар өз бетінше орындайды.

Келесі табиғат құбылысы ЖЕЛ.

Жел түрлерін ата. (бұрқасын жел, Тайфун т.б.)

Тақтамен жұмыс

Берілген тапсырмалар бойынша біріккен сөздерді табу
IX. Сабақты қорытындылау
X. Үйге тапсырма: дауысты, дауыссыз дыбыстарға сатылай кешенді талдау технологиясымен дыбыстық талдауды жалғастыру, сөздерге фонологиялық талдау.
XI. Оқушылар жұмысын бағалау.


© 2010-2022