- Преподавателю
- Начальные классы
- Қазақ тілінен қмж тақырыбы Дауыссыз к мен г (2-сынып)
Қазақ тілінен қмж тақырыбы Дауыссыз к мен г (2-сынып)
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Уразамбетова С.С. |
Дата | 28.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Күні: Реті: 1
Сыныбы: 2 «а»
Пәні: Қазақ тілі
Сабақ тақырыбы:
Дауыссыз к мен г
Мақсаты:
Дауыссыз дыбыстар туралы ақпарат беру.Дауыссыз к дыбысынан кейін дауысты дыбыс келсе,ол г-ге айналатынын үйрену. Топта бірлесіп жұмыс жасау.
Тәрбиелеу мен оқыту міндеттері:
Білімділік - к мен г - нің жазылу емлесімен таныстыру, дауысты дыбыс қосылғанда қандай өзгеріске ұшырайтынын түсіндіре отырып, сауаттылыққа жетелеу, мысалдар арқылы дәлелдей білуге үйрету;
Дамытушылық - Ой шапшаңдығын дамыту, берілген сұрақтарға толық жауап беруге үйрету, сөздік қорын молайту;
Тәрбиелік - Ұлттық тәлім - тәрбиенің асыл нәрін сіңіру, бауырмалдыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Оқыту нәтижелері:
-
дауыссыз дыбыстар туралы ақпарат алады.
-
дауыссыз к дыбысынан кейін дауысты дыбыс келсе, ол г-ге айналатынын үйренеді
-
шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыланады, өзбетінше ізденеді;
-
білімдерін жүйелейді, жетілдіреді.
-
топта бірлесіп жұмыс жасай алады
Әдіс-тәсілдері:
«Ой қозғау», «Бір сөзбен», «Жүгіртпе қағаз»
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ
Көрнекі құралдары:
Оқулық, постерлер, таратпа қазғаздар, ПЖ.
Негізгі ресурстар:
Қазақ тілі оқулығы 2 сынып Ж.Қ. Балтабаева, М.Қ. Солтанғазина, Ф.С. Лекерова 2013 ж
Қамтылған модульдер
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, АКТ, ОүБ, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Кезеңдері,уақыты
және ескертулер
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру
кезеңі (7мин)
-
Амандасу, оқушыларды түгендеу, сынып тазалығына қадағалау.
Оқушылар амандасады.
Кезекші сабақта неше оқушы жок екенін айтады.
Ынтымақтастық атмосферасын құру: Дайындықтарын тексеріп, зейіндерін өзіме аударамын.Дәптерлерін таратып, партада дұрыс отыруын қадағалаймын. Тренинг.
Армысың, асыл күн.
Армысың , көк аспан.
Армысың, жан досым.
Жылуыма жылу қос.
Міне менің қолым!
Сыныпты топқа бөлу. Қатаң, ұяң, үнді. Таратпа қағазға дауыссыз дыбыс түрлерін жазу.
Әр окушы қима қағаздағы жазу арқылы 8 кісіден 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын сұрау. (5 мин)
Ереже, 5-жаттығуды тексеру
1. К мен г дыбысы қандай дауыссыздарға жатады?
2. К -дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?
3. Г -дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?
Мағынаны тану
(20 мин)
«Ой қозғау» әдісі. Оқушыларға жұмбақ шешуді ұсынамын.
Иесі оның сәби,
Әрі төсек, әрі үй? (бесік)
-Неше буын?
-
-Қандай дыбыспен аяқталады?
-Осы сөздің соңына дауысты дыбыс қосып айтайық. Қандай өзгеріс байқадыңдар?
1-жаттығу Өлеңді түсініп оқу: Бесік, жөргек сөздернің алдына менің, сенің, оның сөздерін қойып жазу.
-Қорытынды шығару.
-Дәптермен жұмыс: Күнді жазу, көркем жазу минуты. Кк Кк Кк
Көбелек-көбелегі, көрік-көрігі, жүрек-жүрегі.
Сергіту сәті:
Дауылға да қарама.
Жауынға да қарамай.
Балықшылар айдында.
Ау тартады жағалай.
2-жаттығу: Суреттегі заттардың аттарын үлгіге қарап жазу. Улгі: Көжек-көжегі, көйлек-көйлегі, үйрек-үйрегі, есек-есегі.
3-тапсырма: -Топпен жұмыс: Сөздерге у, і әріптернің тиістісін жалғап жазу:
1 топ- Терек, бүк, тік, күрек, көлік.
2 топ- Көжек, төк, кірпік, кебек, үтік. 3 топ- Шелек, тірек, серік, сөк, елік.
Қорытынды шығару. Қорғау.
Оқушылар жұмбақты шешеді. Сұрақтарға жауап береді. Ержеге сүйену.
Бесік+і=бесігі
Бе-сі-гі 3 буын бар
Өлеңді бірнеше оқушы оқиды. Топпен тапсырманы орындайды. Қорғайды.
.
Тақтаға шығып, кезекпен жазады.
Топпен шығып қорғайды.
Қорытынды
«Жүгіртпе қағаз» әдісі. Топ ішінде к дыбысына аяқталатын сөздерге мысал келтіру, келесі топқа дауысты дыбыс қосып оқуға беру.
Үйге тапсырма
3жаттығу орындау. Ереже
Рефлексия (5 мин)
«Бір сөзбен» әдісі
*Төзімсіздік, *Ашу, * Қуаныш, * Немқұрайлылық,*Қанағаттану, *Шабыт,*Зерігу,* Алаңдау, * Тыныштық, * Сенімділік, * Сенімсіздік, *Рахаттану.
- Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипатайтындай 3 сөзді таңдап айтады.