Жумагулова А. Ж Жанғыш пайдалы қазбалар Дүниетану 4 сынып

Раздел Начальные классы
Класс 4 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пән: Дүниетану

Сабақ №9

Сабақтың тақырыбы:

Жанғыш пайдалы қазбалар.


Сабақтың мақсаты:

Жанғыш пайдалы қазбалардың түрлерімен таныстыру.

Тілдік міндеттері:

антрацит,шымтезек,жермай, бұрғылау,көмір карьері.

Күтілетін нәтижелер:

Жанғыш пайдалы қазбалардың түрлерімен танысады.

Оның адам өміріндегі маңызын.алыну жолдарын анықтай алады.

Қажетті ресурстар:

Интернет көздері, оқулық,пайдалы қазбалар картасы, тапсырма жазылған карточкалар.

Сабақтың барысы:

Уақытты жоспарлау

Жоспар бойынша тапсырма

Дерек көздері

Ширату

5 мин

Окушы дәптерлерін қолына алып. Екінші қолына карындаш алып. Параққа жанындагы құрбысының суретін салады. Кері байланыс жасалады.

Топтық жұмыс

8 мин

Интернетке кіре алса екі-үш, бала бірігіп Бейнематериалды көруге болады.

Жұптық жұмыс:

5 мин

Бейнематериалдан көргені бойынша әңгімелесу.

Топтық жұмыс:

10 мин

Мәтінмен жұмыс.1.Оқушылар мәтінді тізбектеп оқып шығады.

2.Түсініксіз сөздерді анықтайды.,Джигсо әдісі. (диологтік оқыту)

1-топ: Тас көмір туралы

2-топ: Мұнай туралы

3-топ: Газ туралы

Әр топ өз тапсырмасын кітаптан оқып,топта талқылап, келесі топқа түсіндіріп береді.

Топтық жұмыс:

8 мин

«Бір тапсырма, бір сұрақ «

1-топтың тапсырмасы: Картадан (27-бетте) тас көмір өндіретін жерлерді

тауып, атын жазу.

2-топтың тапсырмасы: Картадан мұнай шығатын жерлерді тауып, атын жазу.

3-топтың тапсырмасы: Картадан газ шығатын жерлерді тауып, атын жазу.

«Қар лақтыру» ойыны Әр топ бір сұрақ жазады да, көрші топқа лақтырады,

(Мысалы,№1 Жер қойнауында тас көмір қалай пайда болады? №2 Жер астынан мұнай қалай өндіріледі? №3 Мұнай мен газға сипаттама жаз.)

Бағалау

2 мин

Топтық жұмысты бағалау,

Смайликтер арқылы.

Жұптық жұмыс:

5 мин

Ұсынылған тізімдегі пайдалы қазбаларды төмендегі қасиеттермен байланыстыру.

Тас көмір.құм, мұнай,темір, әктас.

1.Қара түсті. 2.Ақ түсті. 3.Жанғыш. 4.Жанбайды. 5.Қатты. 6.Жұмсақ. 7.Судан ауыр. 8.Қара түсті.9.Сары түсті.10.Морт сынғыш. 11.Иісі бар. 12.Балқиды.13.Су өткізгіш.

Рефлексия 2 мин.

Бүгінгі сабақта не үйрендім? Сабақ маған ұнады ма? Жұп болып ауызша сабаққа баға береді.

Үйге тапсырма:

2 мин

Мәтін бойынша он сұрақ дайындау

Пән: Дүниетану

Сабақ №10

Сабақтың тақырыбы:

Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар.


Сабақтың мақсаты:

Кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың қасиеттерімен, оны игеру жолдарымен таныстыру.

Тілдік міндеттері:

Фосфорит, асбест,калий тұзы,ұлутас,гранит,әктас,мәрмәр

Күтілетін нәтижелер:

Кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың түрлерімен танысады. Оның адам өміріндегі маңызын,игерілу жолдарын анықтай алады. Тақырыпты түсінеді, өз ойларын айта алады. Топ арасындағы ынтымақтастыққа үйренеді.

.

Қажетті ресурстар:

Интернет көздері, оқулық,пайдалы қазбалар картасы, сөзжұмбақ сұрақтары кестесімен, бағдаршам түстері.

Сабақтың барысы:

Уақытты жоспарлау

Жоспар бойынша тапсырмалар

Дерек көздері


Оқушыларды шеңбер қылып тұрғызып немесе артында отырған оқушыға бұрылып,жақсы тілек айту, комплемент айту.

Топтық жұмыс

8 мин

топқа бөлу, .топ мүшелерін сайлап алу,топтық ережені құру, спикер,хатшы,басшы.


1.Оқушылар мәтінді тізбектеп оқып шығады.

2.Түсініксіз сөздерді анықтайды.

«джигсо» әдісі (диалогтік оқыту)

Топтық жұмыс:

10мин

Мәтінмен жұмыс.

1-топ: Тұз туралы

2-топ: Фосфорит туралы

3-топ:Құрылыс материалдары туралы

Әр топ өз тапсырмасын кітаптан оқып,топта талқылап, келесі топқа түсіндіріп береді.

Топтық жұмыс:

5 мин

«Пайдалы» деген сөзге пайдалы қазбаларға байланысты

Сөзжұмбақ шешеді

Топтық жұмысты бағалау,

Әрбір дұрыс жауапқа 3 балдан жинайды.

Жеке жұмыс:

5 мин

Геодиктант.

пайдалы қазбалардың атын тауып жазу.

1.Жеңіл, ылғалды сіңіріп алады,жақсы жанады, тыңайтқыш ретінде қолданады. (Шымтезек)

2.Шахтада игеріледі.ауыр.мықты, созылғыш. (темір кені)

3.Қара түсті, қатты,жылтыр, суға батып кетеді,жанғыш зат, (тас көмір)

Оқушылар бір-бірінің дәптерін тексереді.

Рефлексия 2 мин.

Бүгінгі сабақта не үйрендім? Сабақ маған ұнады ма? Жұп болып ауызша сабаққа баға береді.Смайликтер арқылы бағалау,

Үйге тапсырма:

2 мин

36 беттегі тапсырманы орындау.





© 2010-2022